Roadtrip v jeepu
12. 7. 2017

Tušíte, jaké jsou nejčastější „nešvary“ půjčoven, které nabízejí zapůjčení dopravních prostředků na vaší dovolené?  A jak vůbec na to? Kde si nejlépe půjčit, co pojištění a jak platit? Triky s palivem, nízké krytí na pojistkách nebo třeba předražená navigace, bez které přeci nemůžete vyrazit! Ani v prázdninovém opojení bychom neměli zapomínat na opatrnost. Za ušetřené peníze si pak k dobré večeři budete moci dopřát třeba láhev prvotřídního vína. :)

Nespotřebované palivo

Asi největším vedlejším příjmem autopůjčoven (potažmo půjčoven všemožných prázdninových „vozítek“) je v dnešní době palivo. Byly doby, kdy se půjčovalo auto standardně s plnou nádrží a s tou se také vracelo. Pokud se tak nestalo, účtovala si půjčovna tučnou marži za každý nedoplněný litr. Dnes se tato praxe vidí pouze u pronájmů vozů/motocyklů/skútrů ve vyšších tarifech. V této cenové kategorii také můžete využít předplacení paliva při převzetí na přepážce často za zvýhodněnou cenu a při vracení se nemusíte zdržovat na pumpě. Zní to pěkně, ale pozor, co neprojedete, jde na váš účet. Takže, jde-li to, berte plnou a vracejte plnou. Jen tak zaplatíte pouze to, co projedete. U nižších tarifů se nenechte nachytat na nízké sazby půjčovného. Většinou platíte první nádrž separátně a u krátkodobých výpůjček se často stává, že ji neprojedete. V celkovém součtu pak tarif výhodný není. Třetí možností jsou tarify, v jejichž ceně je započtena plná nádrž paliva, přičemž auto se vrací s prázdnou nádrží. U krátkých výpůjček to opět nemusí být výhodné, neboť litry, které neprojedete, jsou ziskem půjčovny. Praxe počítání celkově ujetých kilometrů se již, až na výjimky u speciálních kategorií sportovních vozů nebo v některých exotických destinacích, v podstatě opustila. Zato si dejte pozor na limit denního nájezdu kilometrů. Nejlépe jděte tam, kde žádný limit, za jehož překročení byste platili, nemají.

Nízké tarify? Nízké krytí na pojistkách

Levné tarify mají většinou nízkou pojistnou ochranu, tzn. pokud se vám něco přihodí, pojistka nestačí a doplácet budete vy. Půjčovny s tím počítají a rády vám nabídnou poměrně drahé dodatkové pojištění. Pečlivě tedy vybírejte, jakou cenovou relaci zvolíte. Ideálně si půjčujte pouze tam, kde nabízejí kompletní pojištění s nulovou spoluúčastí. A samozřejmě důkladně čtěte pojistné podmínky, kde si dejte pozor na jakékoliv odkazy na další dokumenty, které by mohly obsah pojištění upravovat jinak, než jak je inzerováno. 

Doplňkové vybavení často není potřeba

„Nátlakovému“ prodeji doplňkového vybavení, jako je například navigace, také není třeba podléhat. Denní taxa za ni je většinou nehorázně předražená a mapy si přeci můžete stáhnout do telefonu.

Pozor při převzetí vozu

V některých destinacích pouliční půjčovny vyžadují pro případ škody do zástavy pas či jiný doklad. V tomto případě pozor, jeho vrácení je často podmíněno zaplacením škody za všechny možné škrábance, dokonce i ty, které již na autě byly! Důrazně proto doporučujeme si auto před zapůjčením důkladně prohlédnout, veškerá poškození zapsat do protokolu, i když bude pracovník půjčovny tvrdit, že je to zbytečná formalita. Velmi vhodné je i celé auto detailně vyfotit. Zkrátka, zkuste být trochu nepříjemní a hlavně důkladní, určitě se vám to finančně vyplatí.

Nezapomeňte na mezinárodní řidičák

Ne všem půjčovnám, a to ani těm evropským, stačí pro zapůjčení vozu/motocyklu český řidičák. Z hlediska práva by v zemích Evropské unie sice stačit měl, ale mít s sebou i ten mezinárodní je určitě výhodou. Pořízení jeho celosvětové varianty stojí 50 Kč na rok a prokazovat se jím je lepší jak při komunikaci s půjčovnou, tak případně s policií. Pozor, národní průkaz mějte s sebou také!

Kde půjčovat

Pokud cestujete s cestovkou, je asi nejjednodušší možností půjčit si auto přes ni, respektive jejímu delegátovi v místě dovolené. Ceny jsou sice vyšší, ale pro jednodenní zápůjčku je asi zbytečné hledat někde jinde. A to především tehdy, když cestovka zařídí „all-inclusive“ servis a přistaví vozidlo před hotel a následně jej od vás v hotelu vyzvedne a vyřídí jeho odevzdání. V každém případě si ale porovnejte ceny s konkurencí, a to hlavně při delších pronájmech. Rozdíly v částkách jsou opravdu vysoké.

Ve většině prázdninových destinací si lze auto půjčit v pouličních půjčovnách. Někde o ně zakopáváte na každém rohu, jinde budete muset trochu pátrat. Ceny zde mohou být výhodné, ale vždy je třeba ověřit si pojistku, stav auta/motorky a záruky. Ne vždy nabízené pojistky dostatečně pokrývají možné škody.

Pro delší výpůjčku je nejlepší variantou nepůjčovat auto/motorku na místě, ale využít některého z renomovaných zprostředkovatelů (www.kayak.de, www.billiger-mietwagen.de, www.autoeurope.com, www.travelsupermarket.com, www.rentalcars.com). Ti fungují podobně jako vyhledávače letenek a hotelů. Pozor, ty nejlevnější nabídky nemusí být ve finále ty nejvýhodnější!

Můžete zkusit i weby mnohých mezinárodních autopůjčoven (Sixt, Hertz, Alamo, Budget, Europcar, Avis a další), většinou ale mívají sazby vyšší než zprostředkovatelé. Někdy však i u nich můžete narazit na zajímavou akční nabídku. Pro věrné zákazníky mívají řetězce autopůjčoven slevy, stejně jako pro majitele podporovaných věrnostních programů aerolinek. I proto se vyplatí porovnat víc nabídek.

Mládeži vyjde zápůjčka dráž

Riziková kategorie? Mnohé půjčovny odmítají zákazníky mladší 21 let. A do 24 let, někdy až 25 let, se většinou platí tučná přirážka. U levnějších tarifů to může být až 100 % navíc!

Jaké auto zvolit?

Vyjma pouličních půjčoven nebo přímo poboček mezinárodních půjčoven třeba na letištích málokdo a málokdy garantuje typ půjčeného vozu. Zkrátka se může stát, že auto, které je připraveno k převzetí, se s tím, které jste si vybrali v nabídce, shoduje pouze kategorií a to ještě jen zhruba.

Čtyřkolka nebo kabrio? Za jistotu si musíte připlatit

Auta je tedy potřeba vybírat podle třídy či schopností, co mají zvládnout. Ne každé SUV je opravdu čtyřkolka a takový kabriolet může být VW Beatle, ale taky Ford Mustang. Pokud trváte na konkrétních vlastnostech, budete muset většinou volit vyšší tarif. Třeba u čtyřkolek bývá jistotou Jeep Wrangler nebo Grand Cherokee. Ale třeba v USA populární a levnější Jeep Patriot už může mít náhon jen jedné nápravy. V Evropě či Asii pak čtyřkolkou může být malinkaté Suzuki Jimny.

U delších pronájmů si ověřte i velikost kufru

Velikost auta neberte na lehkou váhu. Krátké vyjížďky asi zvládnete „v čemkoliv“, ale pokud budete cestovat déle, myslete na pohodlí. Ověřte si velikost kufru. I tento údaj půjčovny obvykle uvádějí, opět se ale může stát, že v rámci kategorie můžete dostat auto, které bude mít kufr stísněnější než inzerovaný standard pro danou třídu. Pro delší cestování je proto lepší volit auto o jednu třídu vyšší.

Řídí jenom jeden

Obecně platí, že auto z půjčovny může řídit jen ten, kdo uzavřel smlouvu. Druhý a další řidič může a nemusí být za poplatek. Jak kde. Každopádně musí být ale další řidiči uvedeni ve smlouvě. Dejte také pozor na půjčování pronajatého vozu známým. Všechna omezení mají souvislost s pojištěním a jeho plněním v případě nehody.

Placení a pojištění

Problematické situace mohou vzniknout v okamžiku placení auta a v případě nehody při pojistce se spoluúčastí. Placení zprostředkovatelům či autopůjčovnám platební kartou přes internet je bezproblémové. Platíte předem, buď celou částku, nebo třeba jen malou zálohu s tím, že zbytek doplatíte až na dovolené v místní pobočce. Pokud sjednáváte výpůjčku předem, doporučujeme vám vybírat nabídky s minimálními nebo žádnými stornopoplatky.

 

Vězte, že alespoň minimální zálohu na škody si bere téměř každá půjčovna, a že k tomu budete potřebovat platební kartu. Bezproblémová je kreditka a z praxe nejsou problémy ani s embosovanými debetními kartami. Naopak, mnohé půjčovny neakceptují elektronické karty (v USA je to téměř pravidlem) a auto vám s takovou kartou nepůjčí, ačkoliv je dopředu zaplaceno. V lepším případě vám umožní složit zálohu v hotovosti.

S výší zálohy souvisí pojistky. Kdo má odvahu a dost peněz na úhradu škod, může risknout výpůjčku bez pojistky. Mnoho půjčoven auto bez alespoň částečné pojistky nepůjčí. Pozor je třeba dávat v exotických destinacích a hlavně u pouličních půjčoven. Většina aut v půjčovnách je ale pojištěna. Vždy by to mělo být povinné ručení pro škody způsobené ostatním a havarijní pojistka.

Trochu hodně informací? Všechny nám zkrátka přijdou důležité, nicméně malé shrnutí na závěr určitě neuškodí.

1. Vůz, motocykl nebo skútr si půjčujte zásadně od půjčovny, která má buď dobré mezinárodní jméno, nebo s ní místní lidé, případně delegát cestovní kanceláře, mají dobrou zkušenost.
2. Optimální variantou je půjčení a vrácení auta s plnou nádrží. Vyhnete se pak dohadům o částkách za dotankování.
3. Zjistěte si předem, jaký je denní limit nájezdu kilometrů, a kolik stojí jeho případné překročení.
4. Při výběru půjčovny (pokud cestujete s dětmi nebo třeba s jízdními koly) se informujte i na ceny za půjčení těchto doplňků. Například na Mallorce budou za týdenní zápůjčku dětské autosedačky vyžadovat částku v rozmezí 50-80 eur.
5. Nepůjčujte si navigaci. Raději si mapy stáhněte do telefonu. Za týdenní zápůjčku navigace si totiž půjčovny účtují třeba i 100 eur. 
6. Uzavřete náležité pojištění. Je třeba si důkladně ověřit, na co všechno je půjčovaný dopravní prostředek pojištěný. Rozhodně se vyplatí mít pojištěné čelní sklo a pneumatiky. Doporučit lze i ochranu proti krádeži a vloupání.
7. Při přebírání vozu si jeho stav důkladně nafoťte ze všech stran. Zkontrolujte také zapsaná poškození v protokolu. Předejdete tak dohadům o způsobených škrábancích či jiných poškození během vaší zápůjčky.

To, že si máte dát pozor na alkohol či drogy za volantem, je věc, kterou asi netřeba dodávat. A i když se nic vážného nestane a vše odnesou „jenom plechy“, vám se to může nepříjemně prodražit. Na pojištění v tomto případě totiž nebude brán zřetel. A co klíčky od vozu? Ty si střežte jako oko v hlavě, 150 EUR a více za výrobu nového dálkového ovládání není výjimkou.

Teď už vám zbývá jen vybrat tu správnou destinaci, půjčovnu a samozřejmě pojišťovnu, která vám bude na vaší cestě krýt záda kvalitním cestovním pojištěním. Co třeba vyzkoušet náš balíček Sbaleno Za poznáním nebo pro pocit větší jistoty Sbaleno Na maximum?

Autor:     LFI/ERV
Zdroj:      cestovani.idnes.cz, autorevue.cz, recko-pujcovna.cz

Co takhle zamávat paní zimě a vydat se do tepla? Procházet se po bílých plážích, držet v rukou největší kokos na světě, potápět se u korálových útesů, kochat se západy slunce a poslouchat šumění vln?  

20. 2. 2019
Tropický ráj Seychely

Tato krajina mě úplně chytla za srdce. Už teď vím, že jsem tam nebyla naposledy a do budoucna se tam určitě ještě plánuju vrátit. Čím si mě Maroko získalo a čím si získá vás?

22. 5. 2018
Maroské kozy na stromě