Záhadně barevná země: Mauricius
15. 12. 2017

Srší barvami. Ty prostupují státní vlajkou přes rozmanitou kulturu až do podmořského světa. Najdete na něm pláže s nejjemnějším bílým i zlatým pískem, křišťálově čistou vodu, modré laguny, zelené pralesy, sopečné hory, krátery i vodopády. Ostrov vzdálený 900 km východně od Madagaskaru vás okamžitě uchvátí svou pestrostí. V lávovém písku uvidíte dokonce sedm barev. Proto bývá Mauricius často nazýván sedmibarevnou zemí.

Co dali Mauriciu kolonizátoři

Červená barva boje za nezávislost, modrá značící Indický oceán, žlutá symbolizující zářivé slunce a zelená znázorňující bujnou vegetaci. Z těchto barevných pruhů se skládá lehce zapamatovatelná vlajka země. Na červený pruh jsou Mauriciané právem pyšní. Po staletí byl tento ostrov kolonizován. Nezávislou republikou se stal až v roce 1992. Do jeho charakteru se otiskly hned tři velké evropské státy. Jméno mu dala první země – Nizozemí. Její obyvatelé se tam usídlili koncem 17. století. Ostrov tak nosí jméno nizozemského prince Mauritse van Oranje. Začátkem 18. století Francouzi vytěžili většinu ebenového i mahagonového dřeva a hluboké lesy proměnili v pusté pláně. Na nich pak začali pěstovat cukrovou třtinu. V období napoleonských válek pronikli do země Britové. Kromě angličtiny dali zemi také golf. A čím jiným se osvěžit během dlouhé hry než čajem? V sedmibarevné zemi se servíruje nejčastěji s příchutí kokosu, kardamomu nebo vanilky.

Mauricius

Tolerance jako základ harmonie

S kolonizací a pěstováním cukrové třtiny se pojí i dlouhá historie otroctví. Do země se dodávala levná pracovní síla z Afriky a Indie. Multikulturní charakter si ostrov ponechal dodnes. Mezi obyvateli uslyšíte především kreolštinu, což je směsice francouzštiny, portugalštiny, španělštiny a mnoha dalších jazyků. Domluvíte se francouzsky nebo anglicky. Vše funguje v naprosté harmonii, Mauricius se řadí k místům s nejnižší kriminalitou na světě.

Mauricius

Barvy, barvy a zase barvy

Čtyřmi barvami státního znaku to ale nekončí. V místě zvaném Chamarel se k nim přidávají i hnědá, fialová a purpurová. Tyto barvy zdobí písčitá lávová pole, působivou turistickou zastávku na ostrově. A jak takový magický jev vznikl? Podle tamních průvodců za paletu barev lávového písku mohou vulkanické erupce z minulosti. To ale není tak úplně pravda. Na zabarvení má velký podíl hlavně horké a vlhké klima. Voda vymývá cesty, kterými dříve tekla láva. Za výjimečné zabarvení písku tedy mohou hlavně železo a hliník uvolněné do půdy.

Zvířata v přírodě i na talíři

Mauricius hraje barvami také pod hladinou oceánu, ve zvířecí říši a v kuchyni. Milovníkům podmořského světa nabízí možnost potopit se ke korálovému útesu lemujícímu celý ostrov. Vzácný podmořský útvar zároveň slouží jako ochrana před žraloky. V Casela bird park máte možnost spatřit více než 140 druhů pestrobarevných ptáků z pěti kontinentů světa. Narazíte tam i na mauricijskou raritu, růžového holuba. Je libo krokodýlí specialitu? Pokud ano, navštivte La Vanille crocodile nature park. V restauraci na krokodýlí farmě vám s radostí připraví gurmánské menu.

Rostliny pro oko, k jídlu i k pití

„Bůh nejdříve stvořil Mauricius a pak jeho kopii, tedy ráj,“ napsal o tomto malebném ostrově Mark Twain. Podmořský svět a unikátní faunu doplňuje jedinečná flóra. V národní botanické zahradě Sir Seewoosagur Ramgoolam naleznete rozsáhlou sbírku palem, leknínů a exotických rostlin. Roste zde i palma Talipot, jež kvete jedenkrát za 60 let, poté odumírá. V zahradě najdete také další rarity – sbírku obrovských vodních lilií Victoria regia, 200 let starý Buddhův strom a strom s listy ve tvaru kříže. Ostrov je také bohatý na ovoce. Ochutnat můžete až 15 druhů manga! Doporučujeme vám také nápoj všech pirátů – rum. Ten mauricijský je sluncem provoněný a řadí k těm nejlepším na světě. Ve stálé expozici L’Aventure du Sucre v palírně v Pamplemousses odhalíte jeho historii.

Mauricius

Liduprázdné moře i rušná města

Nejkrásnější laguny s vyhřátou vodou naleznete na ostrůvku Ile aux Cerf.  V malebných rybářských vesničkách na východním pobřeží můžete nasát pravou tamní atmosféru. Z Belle Mare, Vieux Grand Port nebo Queen Victoria se nepřetržitě linou rytmy tradiční hudby k tanci sega. Jakmile se nabažíte nedotčené přírody na jihu v Mahébourgu nebo na Ile aux Aigrettes, vypravte se do Grand Baie. Je to nejrušnější část ostrova plná restaurací s francouzskými pokrmy okořeněnými africkým orientem a s lahodnými exotickými koktejly. V hlavním městě Port Louis si můžete nakoupit na nejstarším trhu na ostrově nebo v moderním nákupním centru Caudan Waterfront. V Blue Penny muzeu můžete obdivovat nejslavnější známky světa ¬– modrý a červený Mauricius.

Mauricius

Létejte na laně, na drakovi i po horách

Adrenalin do žil vám vlije Zip-Lines. Zavěšení na laně projedete těžko dostupnou džunglí přes hluboké kaňony až k burácejícím vodopádům. Mauricius je rájem vodních sportů. Nadšení budete z windsurfingu, mořského kajaku, módních paddle boardů nebo kitingu. Ten si vyzkoušejte na poloostrově Le Morne. A když vás omrzí voda, vydejte se na horu otroků, Le Morne Brabant, zapsanou v památkovém seznamu světového dědictví UNESCO.

Ať už se rozhodne vyrazit do sedmibarevné země provoněné orientálním kořením nyní, kdy se teploty pohybují okolo 25 °C, nebo v teplejším jarním počasí, vezměte s sebou jedno z našich výhodných cestovních pojištění. Korálové útesy a vysoké hory se sopečnými krátery totiž vybízejí k aktivně prožité dovolené.

Zdroje: national-geographic.cz, deluxea.cz, mauriciusdovolena.cz, hedvabnastezka.cz

Kopce plné sněhu a kolem dokola nikdo jiný - jen vy sami a pár kamarádů v zimních horách. A nepotřebujete vleky! Už se nemůžete dočkat, až se na svahu zaklikatí vaše stopa v panenském sněhu?

4. 2. 2021
Skialpová túra

Koho by nelákal opojný život výletního námořníka? Celý den objevovat skrytá zákoutí u pobřeží Středozemního moře. Navštěvovat opuštěné pláže, nedostupné ostrůvky, kotvit v modrých lagunách, do nichž je přístup pouze ze strany otevřeného moře. 

2. 6. 2021
Dovolená na jachtě, plachetnice v zálivu