Záhadně barevná země: Mauricius
15. 12. 2017

Srší barvami. Ty prostupují státní vlajkou přes rozmanitou kulturu až do podmořského světa. Najdete na něm pláže s nejjemnějším bílým i zlatým pískem, křišťálově čistou vodu, modré laguny, zelené pralesy, sopečné hory, krátery i vodopády. Ostrov vzdálený 900 km východně od Madagaskaru vás okamžitě uchvátí svou pestrostí. V lávovém písku uvidíte dokonce sedm barev. Proto bývá Mauricius často nazýván sedmibarevnou zemí.

Co dali Mauriciu kolonizátoři

Červená barva boje za nezávislost, modrá značící Indický oceán, žlutá symbolizující zářivé slunce a zelená znázorňující bujnou vegetaci. Z těchto barevných pruhů se skládá lehce zapamatovatelná vlajka země. Na červený pruh jsou Mauriciané právem pyšní. Po staletí byl tento ostrov kolonizován. Nezávislou republikou se stal až v roce 1992. Do jeho charakteru se otiskly hned tři velké evropské státy. Jméno mu dala první země – Nizozemí. Její obyvatelé se tam usídlili koncem 17. století. Ostrov tak nosí jméno nizozemského prince Mauritse van Oranje. Začátkem 18. století Francouzi vytěžili většinu ebenového i mahagonového dřeva a hluboké lesy proměnili v pusté pláně. Na nich pak začali pěstovat cukrovou třtinu. V období napoleonských válek pronikli do země Britové. Kromě angličtiny dali zemi také golf. A čím jiným se osvěžit během dlouhé hry než čajem? V sedmibarevné zemi se servíruje nejčastěji s příchutí kokosu, kardamomu nebo vanilky.

Mauricius

Tolerance jako základ harmonie

S kolonizací a pěstováním cukrové třtiny se pojí i dlouhá historie otroctví. Do země se dodávala levná pracovní síla z Afriky a Indie. Multikulturní charakter si ostrov ponechal dodnes. Mezi obyvateli uslyšíte především kreolštinu, což je směsice francouzštiny, portugalštiny, španělštiny a mnoha dalších jazyků. Domluvíte se francouzsky nebo anglicky. Vše funguje v naprosté harmonii, Mauricius se řadí k místům s nejnižší kriminalitou na světě.

Mauricius

Barvy, barvy a zase barvy

Čtyřmi barvami státního znaku to ale nekončí. V místě zvaném Chamarel se k nim přidávají i hnědá, fialová a purpurová. Tyto barvy zdobí písčitá lávová pole, působivou turistickou zastávku na ostrově. A jak takový magický jev vznikl? Podle tamních průvodců za paletu barev lávového písku mohou vulkanické erupce z minulosti. To ale není tak úplně pravda. Na zabarvení má velký podíl hlavně horké a vlhké klima. Voda vymývá cesty, kterými dříve tekla láva. Za výjimečné zabarvení písku tedy mohou hlavně železo a hliník uvolněné do půdy.

Zvířata v přírodě i na talíři

Mauricius hraje barvami také pod hladinou oceánu, ve zvířecí říši a v kuchyni. Milovníkům podmořského světa nabízí možnost potopit se ke korálovému útesu lemujícímu celý ostrov. Vzácný podmořský útvar zároveň slouží jako ochrana před žraloky. V Casela bird park máte možnost spatřit více než 140 druhů pestrobarevných ptáků z pěti kontinentů světa. Narazíte tam i na mauricijskou raritu, růžového holuba. Je libo krokodýlí specialitu? Pokud ano, navštivte La Vanille crocodile nature park. V restauraci na krokodýlí farmě vám s radostí připraví gurmánské menu.

Rostliny pro oko, k jídlu i k pití

„Bůh nejdříve stvořil Mauricius a pak jeho kopii, tedy ráj,“ napsal o tomto malebném ostrově Mark Twain. Podmořský svět a unikátní faunu doplňuje jedinečná flóra. V národní botanické zahradě Sir Seewoosagur Ramgoolam naleznete rozsáhlou sbírku palem, leknínů a exotických rostlin. Roste zde i palma Talipot, jež kvete jedenkrát za 60 let, poté odumírá. V zahradě najdete také další rarity – sbírku obrovských vodních lilií Victoria regia, 200 let starý Buddhův strom a strom s listy ve tvaru kříže. Ostrov je také bohatý na ovoce. Ochutnat můžete až 15 druhů manga! Doporučujeme vám také nápoj všech pirátů – rum. Ten mauricijský je sluncem provoněný a řadí k těm nejlepším na světě. Ve stálé expozici L’Aventure du Sucre v palírně v Pamplemousses odhalíte jeho historii.

Mauricius

Liduprázdné moře i rušná města

Nejkrásnější laguny s vyhřátou vodou naleznete na ostrůvku Ile aux Cerf.  V malebných rybářských vesničkách na východním pobřeží můžete nasát pravou tamní atmosféru. Z Belle Mare, Vieux Grand Port nebo Queen Victoria se nepřetržitě linou rytmy tradiční hudby k tanci sega. Jakmile se nabažíte nedotčené přírody na jihu v Mahébourgu nebo na Ile aux Aigrettes, vypravte se do Grand Baie. Je to nejrušnější část ostrova plná restaurací s francouzskými pokrmy okořeněnými africkým orientem a s lahodnými exotickými koktejly. V hlavním městě Port Louis si můžete nakoupit na nejstarším trhu na ostrově nebo v moderním nákupním centru Caudan Waterfront. V Blue Penny muzeu můžete obdivovat nejslavnější známky světa ¬– modrý a červený Mauricius.

Mauricius

Létejte na laně, na drakovi i po horách

Adrenalin do žil vám vlije Zip-Lines. Zavěšení na laně projedete těžko dostupnou džunglí přes hluboké kaňony až k burácejícím vodopádům. Mauricius je rájem vodních sportů. Nadšení budete z windsurfingu, mořského kajaku, módních paddle boardů nebo kitingu. Ten si vyzkoušejte na poloostrově Le Morne. A když vás omrzí voda, vydejte se na horu otroků, Le Morne Brabant, zapsanou v památkovém seznamu světového dědictví UNESCO.

Ať už se rozhodne vyrazit do sedmibarevné země provoněné orientálním kořením nyní, kdy se teploty pohybují okolo 25 °C, nebo v teplejším jarním počasí, vezměte s sebou jedno z našich výhodných cestovních pojištění. Korálové útesy a vysoké hory se sopečnými krátery totiž vybízejí k aktivně prožité dovolené.

Zdroje: national-geographic.cz, deluxea.cz, mauriciusdovolena.cz, hedvabnastezka.cz

Argentina je zemí, kde najdete nejmohutnější vodopády světa, velehorské masivy And, úžasně barevné skalní útvary srovnatelné s americkým Utahem...

15. 11. 2017

Plánujete po Novém roce vyrazit na lyže, ale nechcete zbytečně dlouho cestovat? Ať už jste zkušení lyžaři nebo je lyžování na seznamu vašich novoročních předsevzetí, vyrazte k našim sousedům. S více než devadesáti lyžařskými areály je Slovensko skvělou volbou na víkendový výlet i na týdenní dovolenou. Podle čeho si vybrat to nejlepší středisko? Připravili jsme pro vás ta nejzajímavější.

27. 12. 2017
TOP 5 ski areálů na Slovensku 01b