Datum:

Nejhezčí jezera po celém Rakousku, rozdělená podle regionů. Dopřejte si dovolenou u vody, ale nezůstaňte jen u ní. Jezera a hory totiž v Rakousku patří k sobě. Poradíme vám, čím je které jezero specifické a jaké výlety najdete v jeho okolí. Jezera si pak můžete poskládat do jedné dovolené a z domova se k nim dopravíte během několika málo hodin autem.


modrá hladina rakouského jezera s odrazem hor

A jak si užít atmosféru letní dovolené u rakouských jezer co nejvíce? Sbalte si s sebou stan nebo si půjčte obytné auto a místo únavného hledání akčních cen ubytování v předražených hotelech si zaplaťte pár nocí v kempu. Výše cen za postavení stanu vás sice nejspíš také nepotěší, ale na druhou stranu se tyto luxusní kempy nachází v těsné blízkosti pláží, a vám se tak naskytne každé ráno dech beroucí podívaná na probouzející se krajinu.

Pomezí Horního Rakouska a Salcburska

Traunsee

První větší jezero, které potkáte po hodině cesty od hranic na trase z Českých Budějovic, je Travenské jezero. Spousta cestovatelů považuje Traunsee pouze za místo, kterým se projíždí, my však doporučujeme zdržet se déle než jen na oběd. Ten si mimochodem můžete dopřát z čerstvě chycených ryb v některé z místních restaurací. Kouzelný výhled na jezero s kulisou hor a kapličky na skále, v pozadí s dominantou vápencového masivu Traunstein, tvoří malebnou kompozici.

 
Jezero Traunsee - Rakousko

Vynechat byste pak neměli výlet po pobřeží. Vesnička Traunkirchen stojí za návštěvu, i díky kapli Johannesbergkapelle. Na ostrůvek uprostřed jezera vede dřevěný most ke hradu Schloss Orth.

 
Traunsee, hrad Schloss Orth uprostřed jezera Traunsee

V letních měsících dosahuje teplota vody v jezeře příjemných 21 °C, a proto při balení do Rakouska nezapomeňte kromě oblečení pro horské túry také plavky. Věnovat se u Traunsee můžete i vodním sportům včetně windsurfingu a kitingu. Oblíbenými aktivitami na jezeře jsou i potápění a jachting.

Offensee

Jakmile si vychutnáte atmosféru u jezera Traunsee, naplánujte si na další den výlet k nedalekému Offensee. V hezkém počasí se vyplatí strávit zde celý den, a proto si nezapomeňte připravit piknikový koš a deku na pláž. Pláže u Offensee jsou veřejné a můžou být plné lidí, ale pokud toužíte po soukromí, nezoufejte. Najdete zde i malé pláže a zákoutí, romanticky schovaná mezi křovím a stromy. Voda je zde považovaná za jednu z nejčistších mezi rakouskými jezery. Teplotou se horské Offensee řadí k těm chladnějším.

 
Jezero Offensee Rakousko

Kromě relaxační procházky kolem celého jezera se můžete vydat na horské výstupy k místním vrcholům, které se majestátně tyčí nad smaragdově zbarveným Offensee. Po náročné túře se vám v letní sezóně dostane malého pohoštění v tradičních místních restauracích přímo u jezera.  

Langbathseen

Dvě horská jezera zvaná Langbathseen jsou menší než předchozí dvě a jsou považována za přírodní klenot této oblasti. Nemusíte opouštět své ubytování u Traunsee. U prvního z těchto horských jezer pohodlně zaparkujete a ke druhému dojdete příjemnou procházkou. I zde je část jezera určena v letních měsících ke koupání. Pokud dáváte přednost cyklistice, potěší vás, že trasy jsou zde upravené pro horská kola.

 
Dvě malá jezera v Rakousku Langbathseen

Nenechte se zlákat prvním pohledem na jezero a určitě se vydejte až k zadnímu Langbathsee, anebo si vyjděte za časného rána na okolní vrcholky, odkud se vám naskytne malebný pohled na tyrkysovou hladinu. Na lenošení u jezera či pro oběd v místní restauraci vám zbude dostatek času odpoledne.

Attersee


Jezero Attersee v Rakousku

Třetí největší jezero v Rakousku a největší jezero Solné komory je tak oblíbeným místem pro letní dovolenou, že se mu přezdívá Rakouské moře (není však jejich jediným jezerem s touto přezdívkou). Atmosféra je tu uvolněná, jsou tu travnaté i štěrkové pláže, pobřežní mola, lodě i kempy.

 
Mola na jezeře Attersee, Rakousko

Kromě koupání a potápění v proslule průzračně čisté vodě můžete zkusit jízdu v kajaku s průhledným dnem a mnoho dalších vodních dobrodružství. Například vodní túru kaskádami Gimbach, potápění se na dno jezera k zatopeným prehistorickým domům na kůlech, či pěší výlety kolem těchto UNESCem chráněných staveb, pocházejících zhruba z období neolitu.

U jezera Attersee tvořil začátkem 20. století slavný malíř Gustav Klimt. Byl například autorem slavného obrazu Dáma ve zlatém, a rád maloval i místní krajinu. Je mu zde věnováno muzeum, Centrum Gustava Klimta v Attersee. Jeho díla tak můžete kromě vídeňských muzeí obdivovat i zde, v místě kde tak rád trávil léto.

V okolí Attersee najdete kromě množství dalších jezer i mnoho turistických cílů, například výstup na Sparberg (1 502 m) s několika žebříky vás odmění krásným výhledem. Zkušenější ocení ferraty, např. ferratu Postklamm.

 
Postalm, největší louky v Rakousku

Jednoduchý výlet s dětmi je i výstup na Windkogel (1 547m n. m.) a Thorhöhe (1 533 m) z největší náhorní louky v Rakousku, Postalm. Podél trasy uvidíte volně se pasoucí koně, salaše, alpské kravičky a rozlehlé horské louky.

Wolfgangsee

Lázeňská atmosféra, čistá voda a vodní sporty, to vás čeká u vedlejšího jezera Wolfgangsee. Kupodivu není pojmenován na počest geniálního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, ale po biskupu svatém Wolfgangu z Regensburgu, který zde podle legendy nechal v 10. století postavit první kostel.

 
Jezero Wolfgangsee Rakousko

Můžete si zde zajezdit na vodních lyžích, ať už jste začátečník nebo zkušený jezdec. A pokud to neumíte, nevadí, využijte atrakce tuberiding, která vás sveze na velkém nafouknutém kolese. Nabízí se tu množství atrakcí na vodě i mimo ni: beachvolejbal, půjčovna lodiček, šlapadel nebo též jízda na banánu!
 
Nad jezerem se tyčí významná dominanta Schafberg (1 780 m), z níž je vidět na masiv Dachstein. Nahoře je horská chata, v létě otevřená, můžete k ní vystoupit nebo se nechat vyvézt i zubačkou. Čekají vás krásné výhledy a seshora uvidíte na dvě jezera zároveň, Wolfgangsee i Attersee.  Krátkou ferratu směrem nahoru potkáte, když půjdete kolem horského jezírka Mönichsee.

 
Zubačka na Schafberg, výhled na Wolfgangsee, Salzburg, Rakousko

Mondsee

Jezero ve tvaru měsíce patří k nejteplejším jezerům v Rakousku. Žijí v něm pstruzi a další množství ryb, což svědčí o čistotě a kvalitě vody. Je skvělé ke koupání a vodním sportům a nejznámější je proto, že je přímo na dohled z dálnice. I zde, v Mondsee, byly nalezeny neolitické kůlové domy, které jsou k vidění u Attersee. 
 
Jezero Mondsee, Rakousko, výhled ze Schafberg

Nad jezerem se tyčí hora Schafberg a působivá stěna Drachenwand, na kterou vede velmi známá a navštěvovaná ferrata Drachenwand, díky které bude jezero znát hodně lidí. Ferrata není náročná, ale poměrně vzdušná, s lanovým mostem, kramlemi s výhledem dolů a s lavičkou přichycenou nad 300 m hlubokou propastí. Čeká vás 2h lezení nahoru, pravděpodobně mnoho spolulezců a pohodlný sestup dolů z kopce již po svých, lesní cestičkou.

 
Výhled na Mondsee z ferraty Drachenwand

Gossausee

Malé jezero s tyrkysovou vodou ve výšce 933 m je obklopené úžasnou scenérií horských štítů s výhledem na gigantický masiv Dachsteinu. Vykoupete se v něm a můžete pokračovat na různě náročné túry po okolí. Krásná naučná stezka, kterou doporučujeme absolvovat, vede mezi jezery Vorterer a Hinderer Gosausee a trvá cca 3 h chůze. Pokud se vydáte dál, na vysokohorskou túru směrem k Adamekhutte, můžete se ve výškách kochat ledovcovými poli. U jezera můžete strávit noc v penzionu Gasthof Gossausee.
 
Jezero Gossausee s výhledem na Dachstein

 

Hallstattersee

Jeden z nejikoničtějších pohledů na rakouské jezero si můžete sami zakusit v Hallstattu, vesnici zapsané na seznam kulturního dědictví UNESCO. Její stupňovité domky vznikly ještě v době, kdy se na místo bylo možné dostat výhradně lodí.

 
Hallstatt architektura stupňovité domy a jezero
 
Jezero Halstattersee se rozkládá u třech měst, Obertraun, Hallstatt a Bad Goisern. Všude kolem něj jsou turistické stezky, vedoucí k různých tichým zákoutím vhodným ke koupání. Nad nejhlubším místem jezera (hloubka 125 m) vede visutý most. Čtyři veřejné pláže jsou dostupné zdarma pro všechny návštěvníky, k dispozici jsou i pláže, kam můžete s pejsky nebo dvě pláže, kam smíte nazí.

Jaké atrakce se nachází v okolí jezera? Solná komora Hallstatt je důl starý 7 000 let. Byly zde objeveny dřevěné schody z doby bronzové. Během prohlídky se sklouznete po těžebních skluzavkách, jedna z nich je dlouhá 65 metrů.
Vyhlídka Skywalk přímo visí nad jezerem, od níž se jde zhruba kilometr k prohlídce solných dolů.
V okolí je dál vyhlídka Pět prstů, řeka Waldbach i dvě jeskyně: Dachsteinská ledová a Mamutí
 
Vyhlídka Skywalk Hallstattersee

Štýrsko

Grundlsee

Jen pár kilometrů od Hallstattu se nachází jezero se 14 km dlouhou přírodní pláží, příjemnou teplotou vody a množstvím ryb. Najdete tu kemp i jiná jezírka pro výlety do okolí, Toplitzsee a Kammerse. U dalšího blízkého jezera, Altaussersee, se nachází i solný důl, který si můžete jít prohlédnout.

 
Jezero Grundlsee Rakousko

Korutany

Faaker see

Faaker see je nejjižnější jezero Rakouska, má přímořskou atmosféru a je velmi fotogenické. Leží na pravém břehu řeky Drávy. Břehy lemuje písek, voda je křišťálově čistá, tyrkysově až mléčně modrá a jako stvořená k potápění nebo člunkování. V regionu žije mnoho Slovinců, jejichž neoficiální hymnou je zlidovělá píseň o jezeře Faak – slovinsky Baško jezero.

 
Jezero Faaker see Korutany Rakousko

Mobilní aplikace cestovního pojištění


Tyrolsko

Hintersteinersee

Písečné i skalnaté pláže jezera, ležícího ve výšce 883 m nad mořem, si můžete užít jen tak nebo jako výchozí bod pro výlety. Hintersteinersee leží na hranici národního parku Wilder Kaiser a pokud se nacházíte v Tyrolsku, musíte jej navštívit. Kouzelné výhledy na okolní hory dělají toto místo ideální k rozjímání o tom,  kterou túru od něj podniknete.
K jezeru se můžete nechat vyvézt vláčkem, který pro hosty ubytované v okolí jezdí zdarma z vesničky Scheffau.

 
Jezero Hintersteinersee Rakousko

Achensee

Jezero ledovcového původu, kterému se přezdívá alpský fjord, je největším přírodním jezerem v Tyrolsku. Tvrzení o jeho podobě s fjordy si můžete ověřit výstupem na okolní štíty, odkud pak uvidíte, jestli jezero opravdu připomíná hluboký záliv ve skandinávském mořském pobřeží.

 
Jezero Achensee Tyrolsko Rakousko

Pěkná pláž s mírným vstupem do vody je na jižní straně a je oblíbená nejen rodinami s dětmi. Na jezeře si užijete rybaření či vodní sporty.

 

Burgenland

Neusiedler See

Racci poletují nad hlavou a rákosí lemuje naše poslední rakouské moře, Neusiedler See, nebo-li Neziderské jezero. Leží až u hranic s Maďarskem, a kromě Balatonu je jediným velkým stepním jezerem v Evropě. Jeho mírně slaná voda a teplé klima s 300 slunečními dny v roce láká mnoho surfařů a jachtařů, ale i milovníků slunění či popojíždění na kole. Jezero je mělké, jen 1.8 m v nejhlubším místě, ale průměrná hloubka je 0.6 – 0.8 m. Je uchvacující svou zdánlivě nekonečnou rozlohou – 320 km². Na březích roste rákos, ve kterém hnízdí vodní ptactvo. Kolem jezera vede 121 km dlouhá cyklostezka, vhodná pro rodiny s dětmi. 

 
Jezero Neusiedler see Neziderské jezero Rakousko

 

Už máte svůj checklist do Rakouska? Kvalitní cestovní pojištění, plavky, piknikovou výbavu a boty na chození po kopcích? Potom je všechno v pořádku a my vám přejeme pohodové dny plné slunce.
Vy cestujete. My se staráme.

Sjednat cestovní pojištění online


Zdroje: gigaplaces.com, dovolenkarka.cz, bergfex.cz, invia.cz

Chcete si zacestovat během štědrovečerní večeře? Nebo se chystáte slavit letos v cizině a nevíte, co tam ochutnat? Zamávejte kaprovi, lososovi a houbovému kubovi a užijte si opulentní neworleanskou hostinu nebo dezert ve tvaru mořské příšery. 

8. 12. 2021
Vánoční hostina

Zveme vás do Chorvatska, jak ho možná neznáte. Pokud se letos chystáte k jednomu z našich nejoblíbenějších moří, tak si přečtěte naše cestovní tipy pro každou náturu – dobrodružnou, společenskou, sportovní, rodinnou i introvertní.  

23. 6. 2021
Chorvatsko, nejkrásnější moře v Kornati