Během letních prázdnin bývá zažitým zvykem vypravovat se autem či letecky k oblíbeným přímořským destinacím, kde si jen stěží dopřejete klidnou dovolenou bez větších davů turistů. Je to již poměrně dávno, kdy jsem se rozhodla, že právě tyto měsíce věnujeme raději objevovaní méně známých jezer a dovolenou u moře i v exotických krajinách si schováme na dny mimo hlavní sezónu. Pokud vás tento nápad také oslovil, můžete se nechat inspirovat mými tipy na vybraná rakouská jezera, která jednoduše poskládáte do jedné dovolené a z domova se k nim dopravíte během několika málo hodin autem.

1. Traunsee

První větší jezero, které potkáte po hodině cesty za hranicemi, na trase od Českých Budějovic. Spousta cestovatelů považuje Traunsee pouze za místo, kterým se projíždí, já však doporučuji zdržet se zde déle než jen na oběd. Ten si mimochodem můžete dopřát v podobě čerstvě chycených ryb v některé z místních restaurací s kouzelným výhledem na jezero.

Rakouské jezero Traunsee


Vynechat byste neměli ani výlet po pobřeží. Obzvlášť vesničku Traunkirchen, kde stojí za návštěvu malebná kaple zvaná Johannesbergkapelle. Ta vás bude již z dálky lákat až na vrchol skály. Společně s vápencovým masivem Traunstein a okolními horskými kulisami bude tvořit pohádkovou kompozici pro vaši dokonalou fotografii z této dovolené.

V letních měsících dosahuje teplota vody v jezeře příjemných 21 °C, a proto při balení do Rakouska nezapomeňte kromě oblečení pro horské túry také na plavky. Věnovat se u Traunsee můžete i dalším vodním sportům včetně windsurfingu a kitingu. Oblíbenými aktivitami na jezeře jsou i potápění či jachting.

2. Offensee

Jakmile si vychutnáte atmosféru u jezera Traunsee, naplánujte si na další den výlet k nedalekému Offensee. V hezkém počasí se vyplatí strávit zde celý den, a proto si nezapomeňte připravit piknikový koš a deku na pláž, které zde najdete buď větší veřejné, nebo menší, romanticky schované mezi křovím a stromami. Voda je zde každoročně v letních měsících považovaná mezi rakouskými jezery za jednu z nejčistších. Teplotou se však horské Offensee řadí k těm chladnějším. 
 Rakouské jezero Offensee

Kromě relaxační procházky kolem celého jezera se zde můžete vydat i na výstupy k místním horským vrcholům, které se majestátně tyčí nad smaragdově zbarveným Offensee. Po náročné túře se vám v sezóně dostane malého pohoštění v několika tradičních místních restauracích, které najdete přímo u jezera.  

3. Langbathseen

S dvěma horskými jezery zvanými Langbathseen mé tipy pro vaši letní dovolenou u rakouských jezer zakončím. Ani v tomto případě nemusíte opouštět vaše ubytování u Traunsee. U prvního z těchto dvou horských jezer pohodlně zaparkujete a k tomu druhému dojdete příjemnou procházkou. Stejně jako u předchozích tipů i zde je část jezera určena v letních měsících ke koupání. Pokud dáváte přednost cyklistice, potěším vás, že trasy jsou zde upravené i pro horská kola.
Rakouské jezero Langbathseen

Jezera jsou považována za přírodní klenot této oblasti, ale nenechte se zlákat hned prvním pohledem od parkoviště a určitě se vydejte až k zadnímu Langbathsee, nebo si vyjděte za časného rána na vrchol okolních skal, odkud se vám naskytne malebný výhled do přírody. Na lenošení v jezeře či pro oběd v místní restauraci vám zbude dostatek času odpoledne.

A jak si užít atmosféru letní dovolené u rakouských jezer co nejvíce? Sbalte si s sebou stan, nebo si půjčte obytné auto a místo únavného hledání akčních cen ubytování v předražených hotelech si zaplaťte pár nocí v kempu. Výše cen za postavení si stanu vás sice nejspíš také mile nepřekvapí, ale na druhou stranu se tyto luxusní kempy nachází v těsné blízkosti pláží a vám se tak naskytne každé ráno téměř až dechberoucí podívaná do probouzející se krajiny.

 


"Petra své čtenáře učí, jak cestovat po svém bez cestovky, a to zajímavě i do luxusních destinací. Mnohdy za cenu běžné letní dovolené u moře.  Nerozumí si s ruchem velkoměst ani s turistickými plážemi a v létě ji najdete nejčastěji v horách či u jezer.

Její cestovatelský magazín a blog je tu již od února 2012 pro všechny začínající i ostřílené dobrodruhy, kteří se chtějí inspirovat z jejich cest a využít sepsaných rad a tipů pro své vlastní putování po světě."

Petra Dovolenkářka

Srší barvami. Ty prostupují státní vlajkou přes rozmanitou kulturu až do podmořského světa. Najdete na něm pláže s nejjemnějším bílým i zlatým pískem, křišťálově čistou vodu, modré laguny, zelené pralesy, sopečné hory, krátery i vodopády. Ostrov vzdálený 900 km východně od Madagaskaru vás okamžitě uchvátí svou pestrostí. V lávovém písku uvidíte dokonce sedm barev. Proto bývá Mauricius často nazýván sedmibarevnou zemí.

15. 12. 2017
Záhadně barevná země: Mauricius

Omán, třetí největší země Arabského poloostrova a významná ropná velmoc, žije po desetiletí ve stínu Dubaje. Stín je zde ale vzácná věc a v době největších veder i vítaný pomocník. Odpočinete si v něm...

13. 10. 2017