Datum: | Autor: Tým ERV

1Bdreamstime_s_175294674-min

Nejhezčí jezera po celém Rakousku, rozdělená podle regionů. Dopřejte si dovolenou u vody, ale nezůstaňte jen u ní. Jezera a hory totiž v Rakousku patří k sobě. Poradíme vám, čím je které jezero specifické a jaké výlety najdete v jeho okolí. Cesta k jezerům v Solné komoře zabere jen pár hodin autem.

modrá hladina rakouského jezera s odrazem hor

Obsah článku:

Pomezí Horního Rakouska a Salcburska

Štýrsko

Korutany

Tirolsko

Burgenland

 

A jak si užít atmosféru letní dovolené u rakouských jezer co nejvíce? Sbalte si s sebou stan. Rakouské kempy se nachází v těsné blízkosti pláží, a vám se tak naskytne každé ráno dech beroucí podívaná na probouzející se krajinu. Pokud ještě vlastní stan nemáte, snadno se zorientujete podle recenzí stanů - jako rodina, pár nebo nároční horalové.

Pomezí Horního Rakouska a Salcburska

Traunsee

První větší jezero, které potkáte po hodině cesty od hranic na trase z Českých Budějovic, je Travenské jezero. Spousta cestovatelů považuje Traunsee pouze za místo, kterým se projíždí, my však doporučujeme zdržet se déle než jen na oběd. Ten si mimochodem můžete dopřát z čerstvě chycených ryb v některé z místních restaurací. Kouzelný výhled na jezero s kulisou hor a kapličky na skále, v pozadí s dominantou vápencového masivu Traunstein, tvoří malebnou kompozici.

Doprava: 1h vlakem z Linze do města Gmunden nebo Traunkirchen

Výlety kolem Traunsee

Výstup na masiv Traunstein, nebo jeho předvrchol Traunkirchner kogel, kde se občerstvíte na chatě Traunsteinhaus<br/>Vodopády Rindbach wasserfall – nenáročná procházka s jezírky a vodopády.

Vynechat byste neměli ani výlet po pobřeží. Vesnička Traunkirchen stojí za návštěvu, i díky kapli Johannesbergkapelle. Na ostrůvek uprostřed jezera vede dřevěný most ke hradu Schloss Orth.

Traunsee, hrad Schloss Orth uprostřed jezera Traunsee

V letních měsících dosahuje teplota vody v jezeře příjemných 21 °C, a proto při balení do Rakouska nezapomeňte kromě oblečení pro horské túry také plavky. Věnovat se u Traunsee můžete i vodním sportům včetně windsurfingu a kitingu. Oblíbenými aktivitami na jezeře jsou i potápění a jachting.

Offensee

Jakmile si vychutnáte atmosféru u jezera Traunsee, naplánujte si na další den výlet k nedalekému Offensee. V hezkém počasí se vyplatí strávit zde celý den, a proto si nezapomeňte připravit piknikový koš a deku na pláž. Pláže u Offensee jsou veřejné a můžou být plné lidí, ale pokud toužíte po soukromí, nezoufejte. Najdete zde i malé pláže a zákoutí, romanticky schovaná mezi křovím a stromy. Voda je zde považovaná za jednu z nejčistších mezi rakouskými jezery.

Teplotou se horské Offensee řadí k těm chladnějším.

 Jezero Offensee Rakousko

Výlety kolem Offensee

Kromě relaxační procházky kolem celého jezera se můžete vydat na horské výstupy k místním vrcholům, které se majestátně tyčí nad smaragdově zbarveným Offensee.

Například k horské chatě Rinnerhütte, a horskému plesu Wildensee, odkud si můžete udělat výstup i na dvoutisíc metrové vrcholy, jako je například Rinnerkogel.

Po náročné túře se vám v letní sezóně dostane malého pohoštění v tradičních místních restauracích přímo u jezera.  

Langbathseen

Dvě horská jezera zvaná Langbathseen jsou menší než předchozí dvě a jsou považována za přírodní klenot této oblasti. Nemusíte opouštět své ubytování u Traunsee. U prvního z těchto horských jezer pohodlně zaparkujete a ke druhému dojdete příjemnou procházkou. I zde je část jezera určena v letních měsících ke koupání. Pokud dáváte přednost cyklistice, potěší vás, že trasy jsou zde upravené pro horská kola.

 Dvě malá jezera v Rakousku Langbathseen

Nenechte se zlákat prvním pohledem na jezero a určitě se vydejte až k zadnímu Langbathsee, anebo si vyjděte za časného rána na okolní vrcholky, odkud se vám naskytne malebný pohled na tyrkysovou hladinu. Na lenošení u jezera či pro oběd v místní restauraci vám zbude dostatek času odpoledne.

Výlety kolem

Jeskyně Hirschlucke, nebo turistický přístřešek Schafalmunterstand, odkud uvidíte jezera s pěkným výhledem.

Attersee

Jezero Attersee v Rakousku

Třetí největší jezero v Rakousku a největší jezero Solné komory je tak oblíbeným místem pro letní dovolenou, že se mu přezdívá Rakouské moře (není však jejich jediným jezerem s touto přezdívkou). Atmosféra je tu uvolněná, jsou tu travnaté i štěrkové pláže, pobřežní mola, lodě i kempy.

 Mola na jezeře Attersee, Rakousko

Kromě koupání a potápění v proslule průzračně čisté vodě můžete zkusit jízdu v kajaku s průhledným dnem a mnoho dalších vodních dobrodružství. Například vodní túru kaskádami Gimbach, potápění se na dno jezera k zatopeným prehistorickým domům na kůlech, či pěší výlety kolem těchto UNESCem chráněných staveb, pocházejících zhruba z období neolitu.

  • U jezera Attersee tvořil začátkem 20. století slavný malíř Gustav Klimt. Byl například autorem slavného obrazu Dáma ve zlatém, a rád maloval i místní krajinu. Je mu zde věnováno muzeum, Centrum Gustava Klimta v Attersee. Jeho díla tak můžete kromě vídeňských muzeí obdivovat i zde, v místě kde tak rád trávil léto.

Výlety v okolí Attersee

V okolí Attersee najdete kromě množství dalších jezer i mnoho turistických cílů, například výstup na Sparberg (1 502 m) s několika žebříky vás odmění krásným výhledem.

Zkušenější ocení ferraty, např. ferratu Postklamm.

Jednoduchý výlet s dětmi je i výstup na Windkogel (1 547m n. m.) a Thorhöhe (1 533 m) z největší náhorní louky v Rakousku, Postalm. Podél trasy uvidíte volně se pasoucí koně, salaše, alpské kravičky a rozlehlé horské louky. 

Postalm, největší louky v Rakousku

Wolfgangsee

Lázeňská atmosféra, čistá voda a vodní sporty, to vás čeká u jezera Wolfgangsee. Kupodivu není pojmenován na počest geniálního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, ale po biskupu svatém Wolfgangu z Regensburgu, který zde podle legendy nechal v 10. století postavit první kostel.

 Jezero Wolfgangsee Rakousko

Můžete si zde zajezdit na vodních lyžích, ať už jste začátečník nebo zkušený jezdec. A pokud to neumíte, nevadí, využijte atrakce tuberiding, která vás sveze na velkém nafouknutém kolese. Nabízí se tu množství atrakcí na vodě i mimo ni: beachvolejbal, půjčovna lodiček, šlapadel nebo též jízda na banánu!

Výlety v okolí

Nad jezerem se tyčí významná dominanta Schafberg (1 780 m), z níž je vidět na masiv Dachstein. Nahoře je horská chata, v létě otevřená, můžete k ní vystoupit nebo se nechat vyvézt i zubačkou. Čekají vás krásné výhledy a seshora uvidíte na dvě jezera zároveň, Wolfgangsee i Attersee. 

Krátkou ferratu směrem nahoru potkáte, když půjdete kolem horského jezírka Mönichsee.

Další výstupy například Bleckwand (1516 m), pastviny Postalm, vrchol Windkogel.

Zubačka na Schafberg, výhled na Wolfgangsee, Salzburg, Rakousko

Mondsee

Jezero ve tvaru měsíce patří k nejteplejším jezerům v Rakousku. Žijí v něm pstruzi a další množství ryb, což svědčí o čistotě a kvalitě vody. Je skvělé ke koupání a vodním sportům a nejznámější je proto, že je přímo na dohled z dálnice. I zde, v Mondsee, byly nalezeny neolitické kůlové domy, které jsou k vidění u Attersee. Jezero Mondsee, Rakousko, výhled ze Schafberg

Výlety v okolí Mondsee

Nad jezerem se tyčí hora Schafberg a působivá stěna Drachenwand, na kterou vede velmi známá a navštěvovaná ferrata Drachenwand, díky které bude jezero znát hodně lidí. Ferrata není náročná, ale poměrně vzdušná, s lanovým mostem, kramlemi s výhledem dolů a s lavičkou přichycenou nad 300 m hlubokou propastí. Čeká vás 2h lezení nahoru, pravděpodobně mnoho spolulezců a pohodlný sestup dolů z kopce již po svých, lesní cestičkou.

 Výhled na Mondsee z ferraty Drachenwand

Gossausee

Malé jezero s tyrkysovou vodou ve výšce 933 m je obklopené úžasnou scenérií horských štítů s výhledem na gigantický masiv Dachsteinu. Vykoupete se v něm a můžete pokračovat na různě náročné túry po okolí.

Ferraty a výlety kolem Gossausee

Laserer Alpin klettersteig je 2 hodinový sportovní okruh obtížnosti B/C, který vede nejdřív ponad jezero, později vás zavede po kramlích do zóny hor. Jeden vertikální žebřík, a jedna lávka.

Ferrata Intersport je těžší ferratou. Je známá dlouhým vzdušným žebříkem na konci. Vede na Großer Donnerkogel.

Více o ferratách u Gossausee

Krásná naučná stezka vede mezi jezery Vorterer a Hinderer Gosausee a trvá cca 3 h chůze. Pokud se vydáte dál, na vysokohorskou túru na Dachstein směrem k Adamekhutte, a můžete se ve výškách kochat ledovcovými poli.

Nad jezero se můžete vyvézt lanovkou, a noc strávit v penzionu Gasthof Gossausee.Jezero Gossausee s výhledem na Dachstein

Hallstattersee

Jeden z nejikoničtějších pohledů na rakouské jezero si můžete sami zakusit v Hallstattu, vesnici zapsané na seznam kulturního dědictví UNESCO. Její stupňovité domky vznikly ještě v době, kdy se na místo bylo možné dostat výhradně lodí.

 Hallstatt architektura stupňovité domy a jezero 

Jezero Halstattersee se rozkládá u třech měst, Obertraun, Hallstatt a Bad Goisern. Všude kolem něj jsou turistické stezky, vedoucí k různých tichým zákoutím vhodným ke koupání. Nad nejhlubším místem jezera (hloubka 125 m) vede visutý most. Čtyři veřejné pláže jsou dostupné zdarma pro všechny návštěvníky, k dispozici jsou i pláže, kam můžete s pejsky nebo dvě pláže, kam smíte nazí.

Jaké atrakce se nachází v okolí jezera?

Solná komora Hallstatt je důl starý 7 000 let. Byly zde objeveny dřevěné schody z doby bronzové. Během prohlídky se sklouznete po těžebních skluzavkách, jedna z nich je dlouhá 65 metrů.

Vyhlídka Skywalk přímo visí nad jezerem. Můžete k ní vyjít kolem vodopádů Muhlbach, nebo se od parkoviště vyvézt zubačkou. <br/>Z vyhlídky se jde zhruba kilometr k prohlídce solných dolů.

Pokud se na to cítíte, pokračujte dál na Vorderer Plassen (1871 m).

Hezký výlet je odbočkou k vodopádům Waldbach, které jsou skutečně epické a přístupné i z údolí.

V okolí je dál vyhlídka Pět prstů na Krippensteinu, i dvě jeskyně: Dachsteinská ledová a MamutíVyhlídka Skywalk Hallstattersee

Štýrsko

Grundlsee

Jen pár kilometrů od Hallstattu se nachází jezero se 14 km dlouhou přírodní pláží, příjemnou teplotou vody a množstvím ryb. Najdete tu kemp i jiná jezírka pro výlety do okolí, Toplitzsee a Kammerse. U dalšího blízkého jezera, Altaussersee, se nachází i solný důl, který si můžete jít prohlédnout.

Výlety v okolí Grundlsee - Totes Gebirge

Nacházíte se v srdci pohoří Totes Gebirge, takže na své si přijdou milovníci těžší turistiky, ale v okolí jezera jsou i snadné výstupy na nižší vrcholy.

TIp na výlet údolím: k jezeru Neustein na vrchol Rote Kogel (2017 m).

Jezero Grundlsee Rakousko

Korutany

Faaker see

Faaker see je nejjižnější jezero Rakouska, má přímořskou atmosféru a je velmi fotogenické. Leží na pravém břehu řeky Drávy. Břehy lemuje písek, voda je křišťálově čistá, tyrkysově až mléčně modrá a jako stvořená k potápění nebo člunkování. V regionu žije mnoho Slovinců, jejichž neoficiální hymnou je zlidovělá píseň o jezeře Faak – slovinsky Baško jezero.

Výlety v okolí

Zřícenina hradu Wauberg, hora Tabor (724 m) s vyhlídkou a lanovým centrem.Vyšší hory jsou pak až na nedaleké hranici se Slovinskem.

 Jezero Faaker see Korutany Rakousko

Mobilní aplikace cestovního pojištění

Tyrolsko

Hintersteinersee

Písečné i skalnaté pláže jezera, ležícího ve výšce 883 m nad mořem, si můžete užít jen tak nebo jako výchozí bod pro výlety. Hintersteinersee leží na hranici národního parku Wilder Kaiser a pokud se nacházíte v Tyrolsku, musíte jej navštívit. Kouzelné výhledy na okolní hory dělají toto místo ideální k rozjímání o tom,  kterou túru od něj podniknete.

K jezeru se můžete nechat vyvézt vláčkem, který pro hosty ubytované v okolí jezdí zdarma z vesničky Scheffau.

Výlety v okolí

Lehčí výlet k Gaudeamus Hut a pak na Baumgartenköpfl (1572 m) vás zavede nad údolí s krásnými výhledy.<br/>Zajímavý a o něco těžší výstup do sedla Ellmauer Tor (1980 m) vede lehkou ferratou (A), celou cestu vzhůru vzhlížíte k impozantním kolmým stěnám vrcholu Goinger Halt.

 Jezero Hintersteinersee Rakousko

Achensee

Jezero ledovcového původu, kterému se přezdívá alpský fjord, je největším přírodním jezerem v Tyrolsku. Tvrzení o jeho podobě s fjordy si můžete ověřit výstupem na okolní štíty, odkud pak uvidíte, jestli jezero opravdu připomíná hluboký záliv ve skandinávském mořském pobřeží.

Výlety v okolí Achensee

Lanovkou se lze vyvézt až k vrcholům, a podnikat túry na hřebenech od chaty Mauritzalm nebo Dalfazalm.Z blízkého vrcholu Gschöllkopf (2039 m) lze pokračovat směrem ke Spieljoch (2236 m) a dál po celém okruhu skalních hřebenů.

Více o výletech kolem Achensee.

Jezero Achensee Tyrolsko Rakousko

Pěkná pláž s mírným vstupem do vody je na jižní straně a je oblíbená nejen rodinami s dětmi. Na jezeře si užijete rybaření či vodní sporty.

Burgenland

Neusiedler See

Racci poletují nad hlavou a rákosí lemuje naše poslední rakouské moře, Neusiedler See, nebo-li Neziderské jezero. Leží až u hranic s Maďarskem, a kromě Balatonu je jediným velkým stepním jezerem v Evropě. Jeho mírně slaná voda a teplé klima s 300 slunečními dny v roce láká mnoho surfařů a jachtařů, ale i milovníků slunění či popojíždění na kole.

Jezero je mělké, jen 1.8 m v nejhlubším místě, ale průměrná hloubka je 0.6 – 0.8 m. Je uchvacující svou zdánlivě nekonečnou rozlohou – 320 km². Na březích roste rákos, ve kterém hnízdí vodní ptactvo.

Kolem jezera vede 121 km dlouhá cyklostezka, vhodná pro rodiny s dětmi. 

Jezero Neusiedler see Neziderské jezero Rakousko

 

Už máte svůj checklist do Rakouska? Kvalitní cestovní pojištění, plavky, piknikovou výbavu a boty na chození po kopcích? Potom je všechno v pořádku a my vám přejeme pohodové dny plné slunce.

Vy cestujete. My se staráme.

Sjednat cestovní pojištění online

Zdroje: gigaplaces.com, dovolenkarka.cz, bergfex.cz, invia.cz

Další články

Ty NEJ zábavní parky v Evropě - Zážitky, na které nezapomenete

Zábavní parky jsou skvělá věc z několika důvodů – užije si v nich celá rodina, zážitky se vtisknou hluboko do paměti a jsou skvělou motivací poznat nová místa za hranicemi. Jaké jsou nejoblíbenější fun parky v Evropě?

zabavni-parky-v-evrope

Adrenalinové sporty a dovolená - kam vyrazit?

Patříte k těm cestovatelům, pro které jsou adrenalinové sporty jasná součást dovolené? Podívejte se s námi na místa, kde si je můžete užít dosyta a někde dokonce několik druhů takových sportů najednou. 

adrenalin-dovolena