Reúnion – turistika i adrenalin. Výlet do tropů, za plážemi i výbornými rumy

Několik nejlepších důvodů, proč navštívit ostrov Reunion

Datum:

Chtěli byste zjistit, jaká je kreolská kultura? Projít se po činné sopce i po deštném pralese a večer se koupat v moři? Sbalte si šnorchl, k tomu dobré pohorky a zkuste jet na dva týdny do ráje aktivní dovolené, na ostrov Reúnion. Čeká vás ticho pralesa, průzračné tyrkysové moře plné korálů, dramatické vulkanické pohoří a nádherné pláže.

Ostrov Reúnion, útes

Ostrov Réunion je francouzský zámořský departement a součást Evropské unie, který se nachází v Indickém oceánu. Je situován východně od Madagaskaru, (cca 700 kilometrů), poblíž ostrova Mauricius (průvodce po Mauriciu zde). Ostrov Réunion je známý svou vulkanickou scenérií, tropickým klimatem a kulturou, která kombinuje evropské, africké a asijské vlivy.

Proč navštívit Reunion?

 1. Evropský rumový ráj: Jelikož cestou sem prakticky neopustíte evropský celní prostor, můžete zde nakoupit výběr těch nejlepších rumů bez celních omezení.
 2. Přírodní krásy: Réunion je ostrovem impozantních vulkanických krajin, vodopádů, tropických lesů a úchvatných pláží, které lze objevovat během pěších túr nebo jiných venkovních aktivit.
 3. Piton de la Fournaise: Jeden z nejaktivnějších vulkánů na světě, který představuje hlavní turistickou atrakci ostrova. Návštěvníci se mohou vydat na organizované túry k činné sopce a obdivovat její impozantní lávová pole.
 4. Kaldery - cirques: Réunion je známý třemi unikátními a malebnými "Cirques" (amfiteátry) - Salazie, Mafate a Cilaos. Tyto obrovské skalní kotliny vytvořené erozí jsou plné nádherných scenérií a protkané sítí turistických stezek.
 5. Kultura a gastronomie: Réunion je etnicky rozmanitý ostrov s bohatou kulturou, která kombinuje evropské, africké a asijské vlivy. Můžete ochutnat místní kreolskou kuchyni, navštívit tradiční trhy a prozkoumat historické památky.
 6. Outdoorové aktivity: Můžete zde vyzkoušet širokou škálu outdoorových aktivit, jako je pěší turistika, horolezectví, paragliding, potápění, šnorchlování, surfování a další vodní sporty.
 7. Tropické klima: Réunion má příjemné tropické klima po celý rok, což umožňuje návštěvníkům užívat si jeho krásy a aktivity nezávisle na ročním období.

Navštívit Réunion znamená objevit unikátní kombinaci přírodních krás, kultury a dobrodružství, což z něj činí ideální destinaci pro ty, kteří hledají netradiční a autentický zážitek.

Reunion, pláž Saint Gilles

Objevit ho vám zabere klidně i 14 dní, během nichž si můžete vybrat z mnoha atrakcí a způsobů aktivní dovolené.

 • Chození po sopkách, jednodenní, ale i delší turistické přechody místního pohoří, se spaním v jedné z místních horských chat.
 • Můžete ho spatřit i ze vzduchu, v zavěšení pod křídlem paraglidu.
 • Nebo sejít až pod úroveň moře - podzemní lávový tunel je starý bezmála 10 tisíc let.
 • A zakotvit můžete na pláži, se skleničkou vynikajícího ovocného punče vyráběného z exotického ovoce a z rumu, na který se cukrová třtina sklízela hned ve vedlejší vesnici.

Rum na Reunionu

Trekking kolem vulkánů

Divoké vulkanické pohoří se zvedá od moře až ke 3070 m vysoké hoře Piton de Neiges. Je nejvyšší horou ostrova a též celého Indického oceánu. Kromě vrcholků jsou nadmíru zajímavé i jejich zelení zarostlé svahy. Tzv. „cirque“ (česky kaldera), je nezměrný, zarostlý vulkanický amfiteátr, sahající až po obzor, s rozeklanými úbočími a bujnou vegetací.

Více než 1000 kilometrů turistických chodníků, které se nachází na celém ostrově, vede převážně kolem a uvnitř těchto okouzlujících kráterů dávno zhroucených vulkánů.

Přiroda na ostrově Reunion, cirque Mafate

Nejznámější z nich, Cirque de Mafate, vznikl před třemi milióny let při kolapsu magmatické komory nejvyššího vrcholu ostrova, Piton de Neiges (Sněžný vrch). Mafate je přístupný pouze pěšky nebo vrtulníkem a nalézá se v něm na 200 km turistických tras. Jsou v něm i malé vesničky, zvané v kreolštině îlets, celkem odříznuté od světa. Od roku 2010 je i díky nim Mafate chráněnou oblastí UNESCO.

Přístupnější krátery pro turistiku jsou Cirque de Salazie a Cirque de Cilaos. Ubytovat se během túry můžete buď na divoko, nebo u místních obyvatel v chatkách, zvaných gîtes – zde je jejich seznam.

Seznam túr najdete zase zde. Hlavní oficiální trasy jsou tři, a jmenují se Grande Randonnée® Route 1, Route 2 a Route 3. Vedou křížem krážem po ostrově, a můžete si vybrat jít jen ty části, které vám vyhovují. 

Počasí

Počasí se na Reúnionu rychle mění, a zvykne se kazit zvlášť ke konci dne. Nejlepší měsíce pro turistiku je období, kdy je nejméně dešťů. Tj. od pozdního dubna do konce října. Mnohé cesty jsou v deštích uzavřeny, to je během prosince až března. Letní měsíce červenec a srpen jsou zase paradoxně trochu chladnější.

Nezapomeňte na řádné naplánování každého treku a zjistěte si vždy dostatek informací o trase i počasí. Turisti se musí připravit na možnost rozbahněných stezek a příkrých sestupů. Odměnou jsou nádherné výhledy a dechberoucí přírodní úkazy. 

ostrov Reúnion, Sopka Piton de la Fournaise

Sopka Piton de la Fournaise

Sopka Piton de la Fournaise je aktivní štítová sopka, ke které se dá bezpečně vystoupit. Připomíná úchvatnou měsíční krajinu, přivítají vás zde pláně plné kamenů, popela a vychladlé lávy, ale spatřit můžete i sopečnou činnost. Vulkán býval aktivní i dva krát ročně. Největší turistická atrakce ostrova je vysoká 2631 m a výlet na ni trvá 4 hodiny. Cestou tam či zpět se můžete zastavit v muzeu sopky, Cité de Volcan, které se nachází v Bourg Murat.

V blízkosti dále najdete deštný prales Berbour.

malý kráter na sopce Piton de la Fournaise, Reunion

Vodopády

Vodopády jsou na Reúnionu něco, co nemůžete minout. Padají z tmavých skal do modrých sopečných jezírek, například do jednoho z nejkrásnějších, Trois Bassins na západě ostrova.

Vodopády však můžete i sjíždět. Řeka Langevin teče z úpatí vulkánu a je oblíbenou destinací pro canyoning. V místní agentuře vám zorganizují trip i s půjčením vybavení.

řeka Langevin, vodopády na ostrově Reunion

Mořské aktivity

Šnorchlování v lagunách je krásné zvlášť na pobřeží mezi St-Gilles-les-Bains a La Saline-les-Bains. Zeptejte se místních na doporučené místa, hlavně kvůli bezpečnosti před silnými mořskými proudy.

Potápění je nejlepší na západním pobřeží mezi Boucan Canot a St-Pierre

Pláž, laguna Boucan Canot - ostrov Reúnion

Zároveň s potápěním možná budete chtít pozorovat i větší ryby v oceánu. Pozorování velryb je typem výletu, kterou vám nabídne většina potápěčských obchodů. Delfíni a žraloci plavou kolem ostrova po celý rok, ale velrybí tah lze spatřit jen mezi červnem a říjnem.

Gastronomie - kreolské kuchyně a rumy

Francouze zde poznáte podle kuchyně – k snídani bezpečně pečou croissanty. Blízkost Asie a Afriky zase značí kreolskou kuchyni, kterou si všimnete k obědu a k večeři. Je libo asijské kokosové, nebo šafránem a tymiánem vonící kreolské kari?

Dlouhý den spláchněte domácím punčemrhum arrange”. Každý bar si vyrábí vlastní z místního ovoce. Vezme se výborný místní rum, naloží do něj mango a banány, vanilku s kávou, pomeranče, liči nebo čili, a vznikne nezapomenutelný nápoj, který vás bude provázet po celu dobu pobytu na ostrově. Servíruje se k obědu i večeři a často vám skleničku nabídnou jako pozornost podniku.

Kromě cukrové třtiny, ze které se vyrábí rum i třtinový cukr, je Reúnion proslavený například skvělou vanilkou, jejíž květy se ručně opylují, lusky dlouze suší a fermentují a patří proto k nejkvalitnějším na světě.

Exotický květ vanilky, ostrov Reúnion

Letenky na Reunion

Jak se nejvýhodněji dopravit na Reunion? Z Prahy se často létá přes Dubai a Marícius, a není to tak výhodné. Protože je však Reunion francouzský, můžete hádat, odkud létají nejvýhodnější lety. Z Francie. Tak si můžete udělat třeba romantickou zastávku v Paříži. 

Pokud již přemýšlíte, kdy se na dovolenou snů vypravíte, nezapomeňte si kromě chuti k dobrodružství přibalit kvalitní cestovní pojištění, které vás ochrání i v tomto nezvykle odlehlém koutku Evropy.
Vy cestujete. My se staráme.

Sjednat cestovní pojištění

Zdroje: africageographic.com, en.reunion.fr, idnes.cz, lonelyplanet.com, cs.wikipedia.org, mauriciusdovolena.cz 

Další články

5 míst, která stojí za to vidět na severu Španělska

Uvidíte zachovalé středověké vesnice, malebné vinařské oblasti, pobřeží Biskajského zálivu a mnoho dalšího.

severni-spanelsko

Inspekční cesta do Egypta

Věděli jste, že jednou z důležitých činností cestovní pojišťovny, jako je ta naše, je prověřování kvality zdravotnických zařízení v nejvytíženějších turistických destinacích?Náš tým odborníků...

team2