Reúnion – turistika i adrenalin. Dobrodružství na ostrově v Indickém moři

Datum:

Chtěli byste zjistit, jaká je kreolská kultura? Projít se po činné sopce i po deštném pralese a večer se koupat v moři? Sbalte si šnorchl, k tomu dobré pohorky a zkuste jet na dva týdny do ráje aktivní dovolené, na ostrov Reúnion. Čeká vás ticho pralesa, průzračné tyrkysové moře plné korálů a dramatické vulkanické pohoří.
 
Ostrov Reúnion, útes

Co dělat na ostrově Reúnion

Vulkanický ostrov Reúnion se nachází hluboko v Indickém oceánu. Zelené rozeklané kopce se tu svažují k lagunám s průzračným mořem. Protože jde o francouzskou kolonii v zámoří, obyvatelé si říkají kreoli. Mluví se zde francouzsky a místní odnoží francouzštiny, kreolštinou. Kreolská kultura totiž vznikla kombinací evropské, africké a asijské. A překvapivě je tento dříve neobydlený ostrov jedním z nejvzdálenějších regionů Evropské unie.
 
Reunion, pláž Saint Gilles

Objevit ho vám zabere klidně i 14 dní, během nichž si můžete vybrat z mnoha atrakcí a způsobů aktivní dovolené. Chození po sopkách, jednodenní, ale i delší turistické přechody místního pohoří, se spaním v jedné z místních horských chat. Můžete ho spatřit i ze vzduchu, v zavěšení pod křídlem paraglidu. Nebo sejít až pod úroveň moře, podzemní lávový tunel je starý bezmála 10 tisíc let. A zakotvit můžete na pláži, se skleničkou vynikajícího ovocného punče vyráběného z exotického ovoce a z rumu, na který se cukrová třtina sklízela hned ve vedlejší vesnici .
 
Přiroda na ostrově Reunion, cirque Mafate

Trekking kolem vulkánů

Divoké vulkanické pohoří se zvedá od moře až ke 3070 m vysoké hoře Piton de Neiges. Je nejvyšší horou ostrova a též celého Indického oceánu. Kromě vrcholků jsou nadmíru zajímavé i jejich zelení zarostlé svahy. Tzv. „cirque“ (česky kaldera), je nezměrný, zarostlý vulkanický amfiteátr, sahající až po obzor, s rozeklanými úbočími a bujnou vegetací.

Více než 1000 kilometrů turistických chodníků, které se nachází na celém ostrově, vede převážně kolem a uvnitř těchto okouzlujících kráterů dávno zhroucených vulkánů.

Nejznámější z nich, Cirque de Mafate, vznikl před třemi milióny let při kolapsu magmatické komory nejvyššího vrcholu ostrova, Piton de Neiges (Sněžný vrch). Mafate je přístupný pouze pěšky nebo vrtulníkem a nalézá se v něm na 200 km turistických tras. Jsou v něm i malé vesničky, zvané v kreolštině îlets, celkem odříznuté od světa. Od roku 2010 je i díky nim Mafate chráněnou oblastí UNESCO.

Přístupnější krátery pro turistiku jsou Cirque de Salazie a Cirque de Cilaos. Ubytovat se během túry můžete buď na divoko, nebo u místních obyvatel v chatkách, zvaných gîtes – zde je jejich seznam.

Seznam túr najdete zase zde. Hlavní oficiální trasy jsou tři, a jmenují se Grande Randonnée® Route 1, Route 2 a Route 3. Vedou křížem krážem po ostrově, a můžete si vybrat jít jen ty části, které vám vyhovují. 

Počasí se na Reúnionu rychle mění, a zvykne se kazit zvlášť ke konci dne. Nejlepší měsíce pro turistiku je období, kdy je nejméně dešťů. Tj. od pozdního dubna do konce října. Mnohé cesty jsou v deštích uzavřeny, to je během prosince až března. Letní měsíce červenec a srpen jsou zase paradoxně trochu chladnější.

Nezapomeňte na řádné naplánování každého treku a zjistěte si vždy dostatek informací o trase i počasí. Turisti se musí připravit na možnost rozbahněných stezek a příkrých sestupů. Odměnou jsou nádherné výhledy a dechberoucí přírodní úkazy. 
 
ostrov Reúnion, Sopka Piton de la Fournaise

Sopka Piton de la Fournaise je aktivní štítová sopka, ke které se dá bezpečně vystoupit. Připomíná úchvatnou měsíční krajinu, přivítají vás zde pláně plné kamenů, popela a vychladlé lávy, ale spatřit můžete i sopečnou činnost. Vulkán býval aktivní i dva krát ročně. Největší turistická atrakce ostrova je vysoká 2631 m a výlet na ni trvá 4 hodiny. Cestou tam či zpět se můžete zastavit v muzeu sopky, Cité de Volcan, které se nachází v Bourg Murat.

V blízkosti dále najdete deštný prales Berbour.

malý kráter na sopce Piton de la Fournaise, Reunion

Vodopády jsou na Reúnionu něco, co nemůžete minout. Padají z tmavých skal do modrých sopečných jezírek, například do jednoho z nejkrásnějších, Trois Bassins na západě ostrova.

Vodopády však můžete i sjíždět. Řeka Langevin teče z úpatí vulkánu a je oblíbenou destinací pro canyoning. V místní agentuře vám zorganizují trip i s půjčením vybavení.
 
řeka Langevin, vodopády na ostrově Reunion

Co dalšího lze na ostrově dělat? Mořské aktivity.

Šnorchlování v lagunách je krásné zvlášť na pobřeží mezi St-Gilles-les-Bains a La Saline-les-Bains. Zeptejte se místních na doporučené místa, hlavně kvůli bezpečnosti před silnými mořskými proudy.

Potápění je nejlepší na západním pobřeží mezi Boucan Canot a St-Pierre
 
Pláž, laguna Boucan Canot - ostrov Reúnion

Zároveň s potápěním možná budete chtít pozorovat i větší ryby v oceánu. Pozorování velryb je typem výletu, kterou vám nabídne většina potápěčských obchodů. Delfíni a žraloci plavou kolem ostrova po celý rok, ale velrybí tah lze spatřit jen mezi červnem a říjnem.

Kreolské jídlo a pití

Francouze poznáte podle kuchyně – k snídani croissanty. Blízkost Asie a Afriky zase značí kreolskou kuchyni k obědu a k večeři. Je libo asijské kokosové, nebo šafránem a tymiánem vonící kreolské kari?

Dlouhý den spláchněte domácím punčem „rhum arrange”. Každý bar si vyrábí vlastní z místního ovoce. Vezměte výborný místní rum, naložte do něj mango a banány, vanilku s kávou, pomeranče, liči nebo čili, a máte nezapomenutelný nápoj, který vás bude provázet po celu dobu pobytu na ostrově. Servíruje se k obědu i večeři a často vám skleničku nabídnou jako pozornost podniku.

Kromě cukrové třtiny, ze které se vyrábí rum i třtinový cukr, je Reúnion proslavený například skvělou vanilkou, jejíž květy se ručně opylují, lusky dlouze suší a fermentují a patří proto k nejkvalitnějším na světě.
 
Exotický květ vanilky, ostrov Reúnion

Pokud již přemýšlíte, kdy se na dovolenou snů vypravíte, či kolik dní strávíte na přestupu, protože z Prahy se létá přes sousední Mauritius, nezapomeňte si kromě chuti k dobrodružství přibalit kvalitní cestovní pojištění, které vás ochrání i v tomto nezvykle odlehlém koutku Evropy.
Vy cestujete. My se staráme.

Sjednat cestovní pojištění

Zdroje:africageographic.com, en.reunion.fr, idnes.cz, lonelyplanet.com, cs.wikipedia.org, mauriciusdovolena.cz 

Další články

Jak si přivolat štěstí na celý rok a kdo kromě Ježíška ještě nosí dárky? Veselé vánoční zvyky, jak je lidi slaví ve světě.

Pojďme se podívat na ty nejveselejší z vánočních zvyků z celého světa. Kde dárky naděluje vánoční kláda, a kde zase řádí na nepoctivcích dravá vánoční kočka? 

vanocni-zvyky

Klíšťata útočí i v zahraničí!

Pokud se chystáte na dovolenou do Rakouska, Německa nebo do Pobaltí, nezapomeňte na očkování proti klíšťové encefalitidě. Tato nemoc se vyskytuje nejen u nás, ale rozšiřuje se stále rychleji i v těchto zemích...

kliste_nahled