Reúnion – turistika i adrenalin. Dobrodružství na ostrově v Indickém moři
Datum:
Chtěli byste zjistit, jaká je kreolská kultura? Projít se po činné sopce i po deštném pralese a večer se koupat v moři? Sbalte si šnorchl, k tomu dobré pohorky a zkuste jet na dva týdny do ráje aktivní dovolené, na ostrov Reúnion. Čeká vás ticho pralesa, průzračné tyrkysové moře plné korálů a dramatické vulkanické pohoří.
Co dělat na ostrově Reúnion
Vulkanický ostrov Reúnion se nachází hluboko v Indickém oceánu. Zelené rozeklané kopce se tu svažují k lagunám s průzračným mořem. Protože jde o francouzskou kolonii v zámoří, obyvatelé si říkají kreoli. Mluví se zde francouzsky a místní odnoží francouzštiny, kreolštinou. Kreolská kultura totiž vznikla kombinací evropské, africké a asijské. A překvapivě je tento dříve neobydlený ostrov jedním z nejvzdálenějších regionů Evropské unie.
Objevit ho vám zabere klidně i 14 dní, během nichž si můžete vybrat z mnoha atrakcí a způsobů aktivní dovolené. Chození po sopkách, jednodenní, ale i delší turistické přechody místního pohoří, se spaním v jedné z místních horských chat. Můžete ho spatřit i ze vzduchu, v zavěšení pod křídlem paraglidu. Nebo sejít až pod úroveň moře, podzemní lávový tunel je starý bezmála 10 tisíc let. A zakotvit můžete na pláži, se skleničkou vynikajícího ovocného punče vyráběného z exotického ovoce a z rumu, na který se cukrová třtina sklízela hned ve vedlejší vesnici .
Trekking kolem vulkánů
Divoké vulkanické pohoří se zvedá od moře až ke 3070 m vysoké hoře Piton de Neiges. Je nejvyšší horou ostrova a též celého Indického oceánu. Kromě vrcholků jsou nadmíru zajímavé i jejich zelení zarostlé svahy. Tzv. „cirque“ (česky kaldera), je nezměrný, zarostlý vulkanický amfiteátr, sahající až po obzor, s rozeklanými úbočími a bujnou vegetací.
Více než 1000 kilometrů turistických chodníků, které se nachází na celém ostrově, vede převážně kolem a uvnitř těchto okouzlujících kráterů dávno zhroucených vulkánů.
Nejznámější z nich, Cirque de Mafate, vznikl před třemi milióny let při kolapsu magmatické komory nejvyššího vrcholu ostrova, Piton de Neiges (Sněžný vrch). Mafate je přístupný pouze pěšky nebo vrtulníkem a nalézá se v něm na 200 km turistických tras. Jsou v něm i malé vesničky, zvané v kreolštině îlets, celkem odříznuté od světa. Od roku 2010 je i díky nim Mafate chráněnou oblastí UNESCO.
Přístupnější krátery pro turistiku jsou Cirque de Salazie a Cirque de Cilaos. Ubytovat se během túry můžete buď na divoko, nebo u místních obyvatel v chatkách, zvaných gîtes – zde je jejich seznam.
Seznam túr najdete zase zde. Hlavní oficiální trasy jsou tři, a jmenují se Grande Randonnée® Route 1, Route 2 a Route 3. Vedou křížem krážem po ostrově, a můžete si vybrat jít jen ty části, které vám vyhovují.
Počasí se na Reúnionu rychle mění, a zvykne se kazit zvlášť ke konci dne. Nejlepší měsíce pro turistiku je období, kdy je nejméně dešťů. Tj. od pozdního dubna do konce října. Mnohé cesty jsou v deštích uzavřeny, to je během prosince až března. Letní měsíce červenec a srpen jsou zase paradoxně trochu chladnější.
Nezapomeňte na řádné naplánování každého treku a zjistěte si vždy dostatek informací o trase i počasí. Turisti se musí připravit na možnost rozbahněných stezek a příkrých sestupů. Odměnou jsou nádherné výhledy a dechberoucí přírodní úkazy.
Sopka Piton de la Fournaise je aktivní štítová sopka, ke které se dá bezpečně vystoupit. Připomíná úchvatnou měsíční krajinu, přivítají vás zde pláně plné kamenů, popela a vychladlé lávy, ale spatřit můžete i sopečnou činnost. Vulkán býval aktivní i dva krát ročně. Největší turistická atrakce ostrova je vysoká 2631 m a výlet na ni trvá 4 hodiny. Cestou tam či zpět se můžete zastavit v muzeu sopky, Cité de Volcan, které se nachází v Bourg Murat.
V blízkosti dále najdete deštný prales Berbour.
Vodopády jsou na Reúnionu něco, co nemůžete minout. Padají z tmavých skal do modrých sopečných jezírek, například do jednoho z nejkrásnějších, Trois Bassins na západě ostrova.
Vodopády však můžete i sjíždět. Řeka Langevin teče z úpatí vulkánu a je oblíbenou destinací pro canyoning. V místní agentuře vám zorganizují trip i s půjčením vybavení.
Co dalšího lze na ostrově dělat? Mořské aktivity.
Šnorchlování v lagunách je krásné zvlášť na pobřeží mezi St-Gilles-les-Bains a La Saline-les-Bains. Zeptejte se místních na doporučené místa, hlavně kvůli bezpečnosti před silnými mořskými proudy.
Potápění je nejlepší na západním pobřeží mezi Boucan Canot a St-Pierre.
Zároveň s potápěním možná budete chtít pozorovat i větší ryby v oceánu. Pozorování velryb je typem výletu, kterou vám nabídne většina potápěčských obchodů. Delfíni a žraloci plavou kolem ostrova po celý rok, ale velrybí tah lze spatřit jen mezi červnem a říjnem.
Kreolské jídlo a pití
Francouze poznáte podle kuchyně – k snídani croissanty. Blízkost Asie a Afriky zase značí kreolskou kuchyni k obědu a k večeři. Je libo asijské kokosové, nebo šafránem a tymiánem vonící kreolské kari?
Dlouhý den spláchněte domácím punčem „rhum arrange”. Každý bar si vyrábí vlastní z místního ovoce. Vezměte výborný místní rum, naložte do něj mango a banány, vanilku s kávou, pomeranče, liči nebo čili, a máte nezapomenutelný nápoj, který vás bude provázet po celu dobu pobytu na ostrově. Servíruje se k obědu i večeři a často vám skleničku nabídnou jako pozornost podniku.
Kromě cukrové třtiny, ze které se vyrábí rum i třtinový cukr, je Reúnion proslavený například skvělou vanilkou, jejíž květy se ručně opylují, lusky dlouze suší a fermentují a patří proto k nejkvalitnějším na světě.
Pokud již přemýšlíte, kdy se na dovolenou snů vypravíte, či kolik dní strávíte na přestupu, protože z Prahy se létá přes sousední Mauritius, nezapomeňte si kromě chuti k dobrodružství přibalit kvalitní cestovní pojištění, které vás ochrání i v tomto nezvykle odlehlém koutku Evropy.
Vy cestujete. My se staráme.
Zdroje:africageographic.com, en.reunion.fr, idnes.cz, lonelyplanet.com, cs.wikipedia.org, mauriciusdovolena.cz