Létající nábytek či večírek na hřbitově. Jak se slaví Silvestr ve světě

Datum:

silvestr-sklenice-683

Chybí vám štěstí, láska nebo peníze? A už jste vyzkoušeli oslavu na hřbitově nebo třeba potápění se v zamrzlém jezeře? V různých koutech světa by vám na Nový rok mohli něco podobného poradit. Pojďme se podívat na nejkurióznější novoroční tradice po celém světě.

Štěstí: plná pusa hroznů, barevné prádlo a létající nábytek

U nás v Česku slavíme příchod nového roku mimo jiné tak, že nahlas odpočítáváme poslední vteřiny končícího roku. Ve Španělsku počítají také, ale poněkud podivnějším způsobem. Místní se předhání v tom, komu se přesně o půlnoci podaří nacpat si do pusy 12 hroznových kuliček. A každá by měla přijít při každém úderu zvonu. Může to znít nebezpečně, ale komu se to povede, má údajně na celý rok o štěstí postaráno. A není divu - měl dostatek štěstí na to, aby se nezalkl a neudusil.

O něco bezpečnější zábavu si každoročně připravují v Jižní Americe. A ta se týká spodního prádla. Místní věří, že barva vašeho silvestrovského prádla zajistí, co se vám stane v následujícím roce. Červené prádlo předurčuje lásku, zlaté slibuje bohatství, žluté štěstí a bílé mír. A v některých lokalitách, mimo jiné v Sao Paulu, probíhají dokonce veřejné exhibice!

Pokud nemáte dost štěstí, možná za to může to, že se obklopujete příliš mnoho věcmi. V Jihoafrické republice se proto na Nový rok vypořádávají s minimalismem po svém. Každoročně tam totiž padají z nebe trakaře. Nebo televize, rámy postele a staré skříně. Starodávná tradice velí, že s koncem roku by se každý měl zbavovat nechtěných věcí. A nejlépe tak docílí zkrátka tím, že je vyhodí z okna. Takže pokud se chystáte strávit Silvestr v jižní Africe, dejte si pozor a rozhlížejte se na ulici nejen doprava a doleva, ale možná právě především nad sebe. Mohli byste totiž velmi snadno přijít k nepěknému úrazu.

Peníze: zapečené mince, žluté spodky a všechno kulaté

Pokud vás více než nedostatek štěstí pálí peníze a tradiční česká šupina v peněžence letos nevyšla, pak byste měli vyrazit do Filipín nebo do Bolívie.

Ve Filipínách slaví svátek příchodu nového roku tím, že se obklopují vším kulatým. Kulatá totiž symbolizuje mince. Ženy v puntíkatých šatech a muži v tečkovaných kravatách sedí u kulatých stolů a hodují na citrusech, bramborách nebo čemkoli jiném odpovídajícího tvaru. A čím je toho více, tím větší bohatství je čeká.

V Bolívii mají pro jistotu hned dva zvyky. Podobně jako třeba v Řecku zapékají mince do pečiva. Toho, kdo ji pak najde, čeká bohatství a štěstí v novém roce. A stejně jako v Mexiku nosí barevné spodní prádlo, v tomto případě však hlavně žluté, které si oblékají těsně poté, co odbije půlnoc.

Cestování: S prázdným kufrem po celý den

Chtěli byste v příštím roce víc cestovat? Pak investujte do kvalitního kufru a novoroční cesty do Kolumbie. Tam totiž věří, že pokud s sebou člověk celý den během Silvestra nosí prázdný kufr, pak ho čeká rok plný cestování.

Vztahy: bitky, rozbité nádobí a dýchánek s mrtvými

Máte kolem sebe někoho, kdo vám pořádně brnká na nervy? V Peru mají generacemi osvědčený trik, jak vyčistit vzduch. A není jím nic jiného než pěstní souboje. Nejedná se však o žádné spontánní hospodské rvačky, ale organizovanou zábavu! Pokud tedy máte s kamarádem nebo s kolegou z práce nevyřízené účty, možná byste spolu měli vyrazit na Nový rok právě do Peru!

Říkáte, že házení nádobí je k vidění jen v hodně vášnivé italské domácnosti? Tak to se mýlíte! Narazíte na něj totiž na konci roku i v každé dánské rodině. Ale podlaha posázená střepy tady rozhodně neznamená ohnivou hádku, ba naopak. Dánové totiž věří, že není nic, co by vypovídalo o dobrých přátelských a rodinných vztazích lépe než rozbité nádobí na Nový rok. A tak pokud chcete někomu vyznat lásku nebo vyjádřit přátelství, neměli byste zapomenout na Nový rok pořádně prásknout dotyčnému talířem do zdi.

A neopomíjí si ani zemřelí. Tedy alespoň v Chile. U nás jsme sice také zvyklí na Nový rok navštěvovat hroby svých blízkých, v Chile ale u pouhé návštěvy nezůstává. Obyvatelé městečka Talca mají ve zvyku trávit na hřbitovech celou poslední noc odcházejícího roku. K dokreslení atmosféry přispívá ještě klasická hudba a tlumené světlo svíček.

Proti zlu

A v neposlední řadě obklopují příchod nového roku také podivuhodné rituály ochraňující jejich vykonavatele před zlem. Třeba v Irsku se místní před zlými bytostmi chrání boucháním tradičním vánočním pečivem na dveře svých domovů. To prý zamezuje příchodu zlých duchů a naopak láká dovnitř ty dobré.

V Portoricu dělají něco podobného. Akorát místo chleba používají džbány s vodou a nebouchají s nimi o dveře, ale rovnou je vyhazují z oken. Stejně tedy jako v Jihoafrické republice, i tady si na Nový rok dejte velký pozor, aby vám v nestřeženou chvíli nepřistálo něco nechtěného na hlavě. Takový kbelík s vodou vám může při nevhodném zamíření způsobit také dost vážné zranění.

A když už jsme u otužování, rozhodně stojí za to zmínit novoroční zvyk na Sibiři. Místní, kteří jsou zvyklí na teploty hluboko pod nulou, nějaký kbelík s vodou totiž nerozhází. Aby se tedy před zlem v novém roce ochránili, musí se rovnou potopit do ledového jezera s kmenem stromu v náručí.

Jak se říká, jiný kraj, jiný mrav. A pokud se letos rozhodnete přivítat nový rok v některém z těchto krajů, dávejte si dobrý pozor. A pro všechny případy se určitě nezapomeňte pojistit. Taková uvízlá kulička v jícnu, omrzliny nebo příliš vášnivá rvačka vám mohou pořádně překazit novoroční plány. A pokud se nakonec rozhodnete strávit Silvestr poklidnějším způsobem,tady máte několik tipů, kde si oslavy příchodu nového roku můžete užít po našem.

Další články

Kam vyrazit na nejvánočnější vánoční trhy?

Letos jsme si pro vás připravili města, která si s vánoční atmosférou možná hned na první zmínku nespojíte, ale opak je pravdou. Kouzlo Vánoc by se v nich dalo krájet jako čerstvě upečená vánočka. Podívejte se s námi, kde letos probíhají ty „nejvánočnější“ vánoční trhy.

vanocni-trhy

Naučte se fotit makro - díl 3

Makrofotografie je tím nejefektnějším způsobem, jak zvěčnit svět kolem nás. Nabízí možnost podívat se na detaily, objevit nové úhly pohledu, zajímavé struktury, jedinečné přírodní úkazy a skrytý půvab...

pampeliska2