Létající nábytek či večírek na hřbitově. Jak se slaví Silvestr ve světě
Chybí vám štěstí, láska nebo peníze? A už jste vyzkoušeli oslavu na hřbitově nebo třeba potápění se v zamrzlém jezeře? V různých koutech světa by vám na Nový rok mohli něco podobného poradit. Pojďme se podívat na nejkurióznější novoroční tradice po celém světě.
Štěstí: plná pusa hroznů, barevné prádlo a létající nábytek
U nás v Česku slavíme příchod nového roku mimo jiné tak, že nahlas odpočítáváme poslední vteřiny končícího roku. Ve Španělsku počítají také, ale poněkud podivnějším způsobem. Místní se předhání v tom, komu se přesně o půlnoci podaří nacpat si do pusy 12 hroznových kuliček. A každá by měla přijít při každém úderu zvonu. Může to znít nebezpečně, ale komu se to povede, má údajně na celý rok o štěstí postaráno. A není divu - měl dostatek štěstí na to, aby se nezalkl a neudusil.
O něco bezpečnější zábavu si každoročně připravují v Jižní Americe. A ta se týká spodního prádla. Místní věří, že barva vašeho silvestrovského prádla zajistí, co se vám stane v následujícím roce. Červené prádlo předurčuje lásku, zlaté slibuje bohatství, žluté štěstí a bílé mír. A v některých lokalitách, mimo jiné v Sao Paulu, probíhají dokonce veřejné exhibice!
Pokud nemáte dost štěstí, možná za to může to, že se obklopujete příliš mnoho věcmi. V Jihoafrické republice se proto na Nový rok vypořádávají s minimalismem po svém. Každoročně tam totiž padají z nebe trakaře. Nebo televize, rámy postele a staré skříně. Starodávná tradice velí, že s koncem roku by se každý měl zbavovat nechtěných věcí. A nejlépe tak docílí zkrátka tím, že je vyhodí z okna. Takže pokud se chystáte strávit Silvestr v jižní Africe, dejte si pozor a rozhlížejte se na ulici nejen doprava a doleva, ale možná právě především nad sebe. Mohli byste totiž velmi snadno přijít k nepěknému úrazu.
Peníze: zapečené mince, žluté spodky a všechno kulaté
Pokud vás více než nedostatek štěstí pálí peníze a tradiční česká šupina v peněžence letos nevyšla, pak byste měli vyrazit do Filipín nebo do Bolívie.
Ve Filipínách slaví svátek příchodu nového roku tím, že se obklopují vším kulatým. Kulatá totiž symbolizuje mince. Ženy v puntíkatých šatech a muži v tečkovaných kravatách sedí u kulatých stolů a hodují na citrusech, bramborách nebo čemkoli jiném odpovídajícího tvaru. A čím je toho více, tím větší bohatství je čeká.
V Bolívii mají pro jistotu hned dva zvyky. Podobně jako třeba v Řecku zapékají mince do pečiva. Toho, kdo ji pak najde, čeká bohatství a štěstí v novém roce. A stejně jako v Mexiku nosí barevné spodní prádlo, v tomto případě však hlavně žluté, které si oblékají těsně poté, co odbije půlnoc.
Cestování: S prázdným kufrem po celý den
Chtěli byste v příštím roce víc cestovat? Pak investujte do kvalitního kufru a novoroční cesty do Kolumbie. Tam totiž věří, že pokud s sebou člověk celý den během Silvestra nosí prázdný kufr, pak ho čeká rok plný cestování.
Vztahy: bitky, rozbité nádobí a dýchánek s mrtvými
Máte kolem sebe někoho, kdo vám pořádně brnká na nervy? V Peru mají generacemi osvědčený trik, jak vyčistit vzduch. A není jím nic jiného než pěstní souboje. Nejedná se však o žádné spontánní hospodské rvačky, ale organizovanou zábavu! Pokud tedy máte s kamarádem nebo s kolegou z práce nevyřízené účty, možná byste spolu měli vyrazit na Nový rok právě do Peru!
Říkáte, že házení nádobí je k vidění jen v hodně vášnivé italské domácnosti? Tak to se mýlíte! Narazíte na něj totiž na konci roku i v každé dánské rodině. Ale podlaha posázená střepy tady rozhodně neznamená ohnivou hádku, ba naopak. Dánové totiž věří, že není nic, co by vypovídalo o dobrých přátelských a rodinných vztazích lépe než rozbité nádobí na Nový rok. A tak pokud chcete někomu vyznat lásku nebo vyjádřit přátelství, neměli byste zapomenout na Nový rok pořádně prásknout dotyčnému talířem do zdi.
A neopomíjí si ani zemřelí. Tedy alespoň v Chile. U nás jsme sice také zvyklí na Nový rok navštěvovat hroby svých blízkých, v Chile ale u pouhé návštěvy nezůstává. Obyvatelé městečka Talca mají ve zvyku trávit na hřbitovech celou poslední noc odcházejícího roku. K dokreslení atmosféry přispívá ještě klasická hudba a tlumené světlo svíček.
Proti zlu
A v neposlední řadě obklopují příchod nového roku také podivuhodné rituály ochraňující jejich vykonavatele před zlem. Třeba v Irsku se místní před zlými bytostmi chrání boucháním tradičním vánočním pečivem na dveře svých domovů. To prý zamezuje příchodu zlých duchů a naopak láká dovnitř ty dobré.
V Portoricu dělají něco podobného. Akorát místo chleba používají džbány s vodou a nebouchají s nimi o dveře, ale rovnou je vyhazují z oken. Stejně tedy jako v Jihoafrické republice, i tady si na Nový rok dejte velký pozor, aby vám v nestřeženou chvíli nepřistálo něco nechtěného na hlavě. Takový kbelík s vodou vám může při nevhodném zamíření způsobit také dost vážné zranění.
A když už jsme u otužování, rozhodně stojí za to zmínit novoroční zvyk na Sibiři. Místní, kteří jsou zvyklí na teploty hluboko pod nulou, nějaký kbelík s vodou totiž nerozhází. Aby se tedy před zlem v novém roce ochránili, musí se rovnou potopit do ledového jezera s kmenem stromu v náručí.
Jak se říká, jiný kraj, jiný mrav. A pokud se letos rozhodnete přivítat nový rok v některém z těchto krajů, dávejte si dobrý pozor. A pro všechny případy se určitě nezapomeňte pojistit. Taková uvízlá kulička v jícnu, omrzliny nebo příliš vášnivá rvačka vám mohou pořádně překazit novoroční plány. A pokud se nakonec rozhodnete strávit Silvestr poklidnějším způsobem,tady máte několik tipů, kde si oslavy příchodu nového roku můžete užít po našem.