Madeira - perla Atlantiku a ostrov pro pěší turistiku

Datum: | Autor: Tým ERV

Santana1

Květinový ostrov, tak se říká Madeiře. Toto portugalské souostroví sopečného původu leží uprostřed Atlantiku 980 km od portugalského a 600 km od marockého pobřeží. Návštěvníky láká teplým a vlhkým klimatem bez větších výkyvů po celý rok. Díky němu se nádherně vede tamní bujné subtropické vegetaci. Pro Madeiru je typický svěží vánek, který vám zpříjemní pěší toulky po ostrově.

Samotný přílet na ostrov je momentem, kdy dobrodružství začíná. Zdejší přistávací dráha je totiž postavená na pilířích přímo u oceánu, je dlouhá jen necelé dva kilometry a pod dráhou vede dálnice.

Madeira je vyhledávanou destinací především pro pěší turistiku. Přestože je hlavní ostrov maličký (má 57 km na šířku a 22 km na délku), nabízí více než 70 krásných turistických tras kolem levád, typických tamních zavlažovacích kanálů. Unikátní zavlažovací systém v minulosti vznikl, aby se horská voda dostala i do níže položených částí ostrova. Díky výjimečnému podnebí a levádám se tak celoročně můžete kochat fascinující zelenou a rozkvetlou florou všeho druhu. Během procházek můžete zahlédnout i orchideje, strelície, magnolie nebo azalky. Všechny trasy vedou kolem kanálů, takže se nemůžete nikdy ztratit.

  1. 10 nejkrásnějších tras Madeiry
  2. Hlavní město - Funchal
  3. Jízda lanovkou i na sáňkách
  4. Botanické zahrady
  5. Vavřínový prales
  6. Gastronomie
  7. Kdy je nejlepší letět na Madeiru?

Leváda

K trasám se můžete dopravit buď pronajatým autem, nebo veřejnou dopravou, některé trasy začínají už ve městě. Vybrat si můžete od lehčích tras, které trvají pouhé 2 hodiny a nabízejí široké cesty vhodné i pro děti a seniory, přes středně těžké s užšími stezkami a možností závratí, až po těžké s úseky prudkého stoupání a klesání, kde se již velmi hodí dobrá fyzická kondice. Vybavte se vhodnou obuví, pláštěnkou a dostatkem vody. Nezapomeňte ani na svítilnu, některé trasy vedou i neosvětlenými tunely. 

10 turistických tras Madeiry

Lombada da Ponta do Sol – trasa odlehlým údolím kolem vodopádů v blízkosti pobřeží (2,5 h)
Sao Lourenco – trasa vedoucí po východním výběžku ostrova s fantastickými výhledy na skalní útesy bičované větrem a deštěm (2,5h)
Ribeiro Frio – procházka vavřínovým pralesem (3,5 h)
Caldeirao Verde – trasa vede tunely, kolem vodopádů a hlubokého údolí (4,5 h)
Pico Ruivo – nejvyšší vrchol Madeiry s úchvatnými výhledy za jasného počasí v dopoledních hodinách (1 ¾ h)
Pico do Arieiro – vysokohorská túra s mnoha schody a cestami vytesanými do skal (5 h)
Encumeada – túra po centrálním horském masívu (5 h)
Pico Grande – náročná túra madeirskými horami (4 h)
Pináculo – dobrodružná trasa s krásnými vyhlídkami (1,5 h)
25 Fontes – procházka vřesovcovým lesem (3 h)

>> Užijte si také dalších 11 procházek po Madeiře - co na vás čeká?

Koupání v moři - kde hledat pláže?

Madeira není ideální destinace na letní vodní radovánky a koupání v moři. Pláží je málo a většinou jsou oblázkové. Jediné dvě zlaté písčité pláže ostrova byly vytvořeny uměle, písek byl dovezen až z Maroka. Nacházejí se ve městech Machico a Calheta a během léta jsou dost plné. Ti z vás, kdo jste velmi „koupáníchtiví“ a nevystačíte si s hotelovými bazény, se můžete přemístit na ostrov Porto Santo (2,5 hodiny cesty trajektem z hlavního města Funchalu), kde na vás čeká 9 km dlouhá písčitá pláž.

Hlavní město - Funchal

Hlavní město Madeiry se nachází na jižním pobřeží ostrova a je skvělým místem pro odpočinek a zábavu. Z města se vyráží na různé pěší výlety do okolí. Veřejná doprava je na velmi dobré úrovni. Ve městě můžete vybírat z mnoha muzeí, galerií, památek nebo můžete navštívit mercado, tržnici ve které nakoupíte snad všechny myslitelné druhy ovoce. Je zde množství obchůdků a stánků s oblečením, rybami, ovocem a zeleninou.

Své kouzlo má procházka tradičními úzkými madeirskými uličkami s osobitou architekturou. S nadcházejícím večerem přijde vhod i pestrá nabídka zdejších barů a restaurací.

Mercado

Lanovka nad Funchalem a proutěné sánky

Zajímavostí Funchalu je moderní lanovka, kterou se dostanete z autobusového nádraží, nacházejícího se na pobřeží v historické části města, do části Monte. Jízda trvá přibližné 11 minut, během kterých můžete obdivovat nádherný výhled na město a zátoku pod vámi. Při cestě zpět do centra se hodí využít místní velmi oblíbenou adrenalinovou atrakci - jízdu na proutěných sáňkách. Saně řídí dva muži v tradičních krojích, kteří stojí za košem pro sezení. Cena za pár minut jízdy je 25 euro za dvě osoby. Za ten zážitek to ale rozhodně stojí!

Botanické zahrady

Na Madeiře se nachází velké množství botanických zahrad, kde můžete zhlédnout více jak 2 000 druhů různých exotických rostlin z celého světa. Jedny z nejzajímavějších zahrad se nacházejí přímo ve Funchalu - Jardim Botanico a tropická zahrada Monte Palace rozkládající se na 70 000 metrech čtverečních. Další úžasnou zahradu Roseiral da Quinta do Arco s největší sbírkou růží v Portugalsku najdete v Arco de Sao Jorge.

Strelície

Vavřínový prales

Tento záhadný a tajuplný prales je od roku 1999 na seznamu přírodního dědictví UNESCO. Díky své jedinečnosti a velkému množství zajímavé fauny patří právem k jedné z nejkrásnějších přírodních památek na světě. Je pozůstatkem dříve velmi rozšířených vavřínových lesů, které kdysi pokrývaly většinu evropského kontinentu. Můžete zde vidět pestrou škálu endemických rostlin jako např. madeirskou orchidej, vavřín zápašný, vavřín azorský, hruškovec indický, různé lišejníky a kapradiny. Anebo třeba holuba Trocaz, kterého jinde na světě nenajdete.

vavřínový les Laurisilva

Co ochutnat na Madeiře

Madeirská kuchyně je výborná. Jejím pověstným reprezentantem je Espada (Tkaničnice atlantská) – hlubokomořská ryba, kterou tamní obyvatelé připravují hned na několik způsobů. Nejpopulárnější je výtečná Espada com banana. V již zmíněném městečku Porto Moniz můžete ochutnat unikátní Espadu podávanou v těstíčku a se žampionovou omáčkou.

Dále stojí za ochutnání pečený chléb s česnekem Bolo do Caco, hovězí špíz s bobkovým listem zvaný Espetada nebo soté na žampionech s olivami a pomfrity Picado.

Mezi další speciality patří pokrmy z korýšů, chobotnic, krevet, steaky z tuňáka nebo zahuštěné zeleninové polévky.

Sladkou tečku vynikajícího oběda či večeře pak může obstarat tradiční medový perník Bolo do Mel. K madeirským receptům můžete popíjet světoznámé madeirské víno zrající v dřevěných sudech.

>> Portugalská a madeirská jídla zblízka - na co se těšit?

madeirské víno

Kdy letět na Madeiru?

O Madeiře více než o kterékoliv jiné destinaci platí, že je díky příjemnému a stabilnímu klimatu skvělá celoročně. Jedním z nejlepších období pro návštěvu ostrova je určitě červen. Je to měsíc květinových a banánových slavností. Různé slavnosti tam probíhají po celý rok, ale ty největší jsou právě v červnu, kdy všechny rostliny kvetou. Obyvatelé květy používají na slavnostní průvody - vytvářejí na silnicích a cestách květinové koberce s různě barevně odlišenými ornamenty a pro jejich výdrž je kropí vodou.

Co si vzít s sebou?

Kromě pevných bot a dostatku oblečení na rozmary počasí při výletech do hor si přibalte také kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: cestovani.idnes.cz, poznani.cz, authentic-travel.cz, madeira.rovnou.cz

Další články

Aljaška, ráj pro milovníky nedotčené přírody

Návštěva Aljašky je výletem do severské divočiny. Můžete si vyzkoušet výlety tajgou kolem zasněžených štítů nebo jet v kánoi podél fjordů těsně pod stěnami ledovců. Přečtěte si našeho průvodce Aljaškou. 

aljaska-hora

Zažijte pravou Sicílii s Gustavem

Jaká místa největšího ostrova Středozemního moře byste měli navštívit, abyste ho poznali jako pravý Sicilan? Vypravte se společně s námi a Gustavem na Sicílii! 

sicilie-katanie-pristav