Santana
21. 4. 2016

Perla Atlantiku, květinový ostrov nebo ostrov věčného jara. To všechno je Madeira. V minulém díle našeho seriálu o bezpečném cestování jsme slibovali, že se posuneme z Evropy do exotičtějších destinací. A Madeira je možná tím pravým geografickým můstkem. Toto portugalské souostroví sopečného původu leží uprostřed Atlantiku 980 km od portugalského a 600 km od marockého pobřeží. Své návštěvníky láká především teplým a vlhkým klimatem, které panuje bez větších výkyvů po celý rok a ve kterém se nádherně vede místní bujné subtropické vegetaci, a také typickým nikdy neutichajícím svěžím vánkem, kterým vyzívá k příjemným pěším toulkám po ostrově.

Samotný přílet na ostrov je momentem, kdy dobrodružství začíná. Zdejší přistávací dráha je totiž postavena na pilířích přímo u oceánu a je dlouhá pouhé necelé dva kilometry. A pod přistávací dráhou vede dálnice.

Co se týče typický letních radovánek a koupání v moři, nedá se říci, že by byla Madeira ideální destinací. Pláží je tu nemnoho a většinou jsou oblázkové. Jediné dvě zlaté písčité pláže ostrova byly vytvořeny uměle, písek sem byl dovezen až z Maroka. Nacházejí se ve městech Machico a Calheta a dovedete si jistě představit, že jsou během léta dosti plné. Ti z vás, kdo jste velmi „koupáníchtiví“ a nevystačíte si s hotelovými bazény, máte ještě možnost přemístit se na ostrov Porto Santo (2,5 hodiny cesty trajektem z hlavního města Funchalu), kde na vás čeká 9 km dlouhá písčitá pláž.

Nicméně faktem zůstává, že Madeira je vyhledávanou destinací především pro pěší turistiku. Přestože je hlavní ostrov maličký (má 57 km na šířku a 22 km na délku), nabízí více než 70 krásných turistických tras kolem levád, typických zdejších zavlažovacích kanálů. Unikátní zavlažovací systém v minulosti vznikl, aby se horská voda dostala i do níže položených částí ostrova. Díky výjimečnému podnebí a levádám se tak celoročně můžete kochat fascinující zelenou a rozkvetlou florou všeho druhu. Během procházek můžete zahlédnout i orchideje, strelície, magnolie nebo azalky. Všechny trasy vedou kolem kanálů, takže se nemůžete nikdy ztratit.

Leváda

K trasám se můžete dopravit buď pronajatým autem, nebo veřejnou dopravou, některé trasy začínají už ve městě. Vybrat si můžete od lehčích tras, které trvají pouhé 2 hodiny a nabízejí široké cesty vhodné i pro děti a seniory, přes středně těžké s užšími stezkami a možností závratí, až po těžké s úseky prudkého stoupání a klesání, kde se již velmi hodí dobrá fyzická kondice. Doporučujeme se vybavit vhodnou obuví, pláštěnkou a dostatkem vody. Nezapomeňte ani na svítilnu, některé trasy vedou i neosvětlenými tunely.  

10 nejkrásnějších tras

*Doporučení dle knižního průvodce „Madeira, nejkrásnější horské túry a výlety po levadách“, freytag & berndt, Praha, 2010 

• Lombada da Ponta do Sol – trasa odlehlým údolím kolem vodopádů v blízkosti pobřeží (2,5 h)
• Sao Lourenco – trasa vedoucí po východním výběžku ostrova s fantastickými výhledy na skalní útesy bičované větrem a deštěm (2,5h)
• Ribeiro Frio – procházka vavřínovým pralesem (3,5 h)
• Caldeirao Verde – trasa vede tunely, kolem vodopádů a hlubokého údolí (4,5 h)
• Pico Ruivo – nejvyšší vrchol Madeiry s úchvatnými výhledy za jasného počasí v dopoledních hodinách (1 ¾ h)
• Pico do Arieiro – vysokohorská túra s mnoha schody a cestami vytesanými do skal (5 h)
• Encumeada – túra po centrálním horském masívu (5 h)
• Pico Grande – náročná túra madeirskými horami (4 h)
 Pináculo – dobrodružná trasa s krásnými vyhlídkami (1,5 h)
• 25 Fontes – procházka vřesovcovým lesem (3 h)

Funchal

Hlavní město Madeiry Funchal se nachází na jižním pobřeží ostrova a je skvělým místem pro odpočinek a zábavu. Z města se vyráží na různé pěší výlety do okolí, veřejná doprava, která vás přiblíží do zvolené lokality, je na velmi dobré úrovni. Ve městě samotném můžete vybírat z mnoha muzeí, galerií, památek nebo můžete navštívit tržnici Mercado, ve které nakoupíte snad všechny myslitelné i nemyslitelné druhy ovoce. Je zde nepřeberné množství obchůdků a stánků s oblečením, rybami, ovocem a zeleninou. Své kouzlo má procházka tradičními úzkými madeirskými uličkami s osobitou architekturou. S nadcházejícím večerem přijde vhod i pestrá nabídka zdejších barů a restaurací. 

Mercado

Zajímavostí Funchalu je i moderní lanovka, kterou se dostanete z autobusového nádraží, nacházejícího se na pobřeží v historické části města, do části Monte. Jízda trvá přibližné 11 minut, během kterých můžete obdivovat nádherný výhled na město a zátoku pod vámi. Při cestě zpět do centra se hodí využít místní velmi oblíbenou adrenalinovou atrakci, a sice jízdu na proutěných sáňkách. Saně řídí dva muži v tradičních krojích, kteří stojí za košem pro sezení. Cena za pár minut jízdy je 25 euro za dvě osoby. Je to sice dost, ale za ten zážitek to rozhodně stojí!

Botanické zahrady

Na Madeiře se nachází i velké množství botanických zahrad, kde můžete shlédnout více jak 2 000 druhů různých exotických rostlin z celého světa. Jedny z nejzajímavějších zahrad Jardim Botanico, tropická zahrada Monte Palace, zahrada orchidejí (více jak 50 000 rostlin) se nacházejí přímo ve Funchalu. Další úžasnou zahradu Roseiral da Quinta do Arco s největší sbírkou růží v Portugalsku najdete v Arco de Sao Jorge. 

Strelície

Vavřínový prales Laurisilva

Tento záhadný a tajuplný prales je od roku 1999 na seznamu přírodního dědictví UNESCO. Díky své jedinečnosti a velkému množství zajímavé fauny patří právem k jedné z nejkrásnějších přírodních památek na světě. Je pozůstatkem dříve velmi rozšířených vavřínových lesů, které kdysi pokrývaly většinu evropského kontinentu. Můžete zde vidět pestrou škálu endemických rostlin jako např. madeirskou orchidej, vavřín zápašný, vavřín azorský, hruškovec indický, různé lišejníky a kapradiny. Anebo třeba holuba Trocaz, kterého také jinde na světě nenajdete.

vavřínový les Laurisilva

Na to, jak je Madeira maličká, je toho zde k vidění opravdu mnoho. Níže jsou naše další tipy, co by vám ještě nemělo uniknout.

Camacha je malá vysokohorská vesnička ležící východně od Funchalu, kde se ručně vyrábí proutěné košíky a nábytek. Místní řemeslníci vám po domluvě výrobu rádi předvedou.

Faial je nádherné přímořské městečko na severovýchodním pobřeží ostrova. Pokud budete pokračovat do Santany, tak Vás nadchnou úchvatné výhledy na skaliska a údolí, kde je město usazeno.

Pár kilometrů nad Faialem se určitě zastavte v „madeirském skanzenu“ městečku Santana. Můžete zde obdivovat poslední tradiční červené madeirské domky s doškovou střechou. V současnosti už je pouze jeden domek obydlen, ostatní slouží jako atrakce pro turisty.

Městečko Porto Moniz neboli „madeirské Pamukkale“ se nachází na severozápadě ostrova. Působí lázeňským dojmem a nachází se zde přírodní bazénky tvořené ze skal, jejichž voda se sama obměňuje mořskou vodou. Je to ideální místo na odpočinek a koupání.

Klidné místo pro odpočinek, a to nejen na pláži, o které jsme napsali v úvodu článku, nabízí ostrov Porto Santo. Na ostrově je možnost projížďky na kolech po cyklotrasách, ideální terén na pěší procházky. Můžete také navštívit vilu Baleira, kde svého času žil Kryštof Kolumbus. Na ostrov jezdí 1x denně trajekt z Funchalu (2,5 h) nebo můžete využít místní přelet. Dobrou zprávou pro příznivce rekreačního golfu je, že Porto Santo má své hřiště navržené bývalým šampionem Severianem Ballesterosem. Hřiště bylo otevřeno v roce 2004, má 18 jamek a par 72. Najdete zde i rychlý 9jamkový pitchingový a puttingový okruh s 3parovými jamkami.

Chcete-li se z Madeiry na chvíli přenést do Skotska či Bretaně, vyjeďte si na náhorní plošinu Paúl da Serra. Má rozlohu cca 100 m2 a je naprosto nečekaným úkazem uprostřed madeirských hor. Součástí krajiny jsou zde větrné elektrárny a všudypřítomná stáda pasoucích se krav. Pokud je jasno, což bohužel často nebývá, lze dohlédnout jak na severní tak jižní pobřeží. Typičtější výhled s náhorní plošiny vidíte na následujícím obrázku.

Paul da Serra

Bavíme-li se o Madeiře, samozřejmě nelze opomenout ani výbornou místní kuchyní. Je vynikající a jejím pověstným reprezentantem je Espada (Tkaničnice atlantská) – hlubokomořská ryba, kterou místní připravují hned na několik způsobů. Nejpopulárnější je výtečná Espada com banana. V již zmíněném městečku Porto Moniz můžete ochutnat unikátní Espadu podávanou v těstíčku a se žampionovou omáčkou. Dále stojí za ochutnání vynikající pečený chléb s česnekem – Bolo do Caco, hovězí špíz s bobkovým listem – Espetada nebo třeba soté na žampionech s olivami a pomfrity tzv. Picado. Mezi další speciality patří přirozeně pokrmy z korýšů, chobotnic, krevet, steaky z tuňáka nebo zahuštěné zeleninové polévky. Sladkou tečku vynikajícího oběda či večeře pak může obstarat tradiční medový perník Bolo do Mel. Pokud k ní navíc popíjíte světoznámé madeirské víno zrající v dřevěných sudech, nemá váš gastronomický zážitek žádnou chybu.

madeirské víno

Kdy jet?

Jedním z nejlepších období pro návštěvu ostrova je určitě červen. Je to měsíc květinových a banánových slavností. Různé slavnosti tady probíhají po celý rok, ale ty největší jsou právě v červnu, kdy všechny rostliny kvetou. Místní obyvatelé jejich květy používají na slavnostní průvody - vytvářejí na silnicích a cestách květinové koberce s různě barevně odlišenými ornamenty a pro jejich výdrž je kropí vodou. Jinak o Madeiře více než o kterékoliv jiné destinaci platí, že je díky příjemnému a stabilnímu klimatu vlastně skvělá celoročně!

Co nezapomenout s sebou?

Kromě dostatku oblečení, které vás ochrání proti rozmarům počasí při výletech do hor, a také pevných bot, určitě nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění. I na Madeiře se bude skvěle hodit pojištění šité na míru specialisty z ERV Evropské Sbaleno za poznáním.Tak ať se výlet podaří!


Zdroj:     cestovani.idnes.cz, poznani.cz, authentic-travel.cz, madeira.rovnou.cz
 

S blížícími se Velikonocemi se nabízí otázky spojené s Velikonočním ostrovem ve Francouzské Polynésii. Kdo ho objevil? Proč se takto jmenuje? Připravili jsme pro vás ty nejzajímavější informace.

10. 4. 2019
Koně pasoucí se volně na Velikonočním ostrově

Evropa se může pyšnit pěknou sbírkou impozantních vodopádů. Snad s výjimkou Islandu, kde jsou k vidění i mohutné horizontální vodní masivy, jsou většinou štíhlé a narostlé do pěkné výšky! Na padající vodní...

7. 6. 2017
Krimmlerské vodopády