Datum:

Tunisko, jak ho neznáte
24. 11. 2017

Když se řekne Tunisko, tak si většina lidí představí dovolenou na písčitých plážích, lázně hammam a městské trhy plné zboží. Tato severoafrická země ale nabízí řadu dalších míst s úplně odlišnou atmosférou. Dnes se na ně podíváme…

Osvěžte se v oáze

Pláž můžete vyměnit za přírodu plnou nádherných vodopádů a pozoruhodných jeskyní. Horskou oázu Chebika najdete na úpatí hor Djebel el Negueb ve východním Tunisku. Tyto hory byly kdysi římskou základnou a později horským útočištěm berberského národa. Jsou vyhlášené svým natočením ke slunci, a proto se jim říká „Hrad slunce“. V oáze stojí vesnice, ve které žije několik stovek lidí. Pokud máte rádi filmy Anglický pacient a Hvězdné války, tak se vám při návštěvě Chebiky určitě vybaví některé záběry.

Jděte se po stopách Hannibala

Známé starověké království Kartágo, které se rozrostlo do významné středomořské mocnosti, leželo na východ od Tuniského jezera. Město bylo založené Féničany přibližně v roce 814 př. n. l. Vznik města je opředený legendami a mytickou atmosféru najdete ve zříceninách tohoto slavného města i dnes. Navštivte zbytky amfiteátru, starých pevností a projděte branami, kterými projížděl Hannibal. Tento kartaginský generál a vojevůdce je i dnes nazýván odborníky „otec strategie“ nebo „geniální stratég“. Římané z něho měli panický strach, ale rádi se inspirovali jeho vojenskými strategiemi. Žil v období, kdy Římané získali převahu nad Makedonií, Syrakusami i Kartágem. Hannibalův výjimečný osud se stal námětem mnoha filmů a dokumentů. Je zajímavé, že až do průmyslové revoluce patřilo Kartágo svou velikostí k největším městům světa v historii lidstva.

Tunisko, jak ho neznáte 02

Ztraťte se v historických uličkách

Nedaleko ruin Kartága se na útesu s výhledem na Středozemní moře tyčí tradiční vesnice Sidi Bou Said. Říká se o ní, že patří k nejkrásnějším místům v celém Tunisku. Vesnice je příjemná na procházky dlážděnými ulicemi s tradičními domy, na nákup uměleckých předmětů a na posezení u šálku silné kávy. Na prohlídku vám bude stačit bohatě půl dne. Její obyvatelé si zakládají na květinové výzdobě - po celé vesnici kvetou v květináčích voňavé květiny.

Tunisko, jak ho neznáte 03

Projeďte poušť

Co by to bylo za výlet do severní Afriky bez návštěvy Sahary? Do pouště se můžete vydat autem s náhonem na všechny čtyři kola, na velbloudovi nebo si dopřát jízdu pískem na lyžích. Jak je vám libo. Na jihu země vám doporučujeme obrovské písečné moře Grand Erg Oriental a rozsáhlé solné jezero Chott el Jerid. Je to největší solná pláň v Tunisku i v celé Sahaře. V létě jezero zcela vysychá a je možné na něm zahlédnout fata morganu. Jezero se dá přejít pěšky nebo přejet autem, ale jízda autem není bezpečná, protože solná krusta na jezeře není stejně pevná na všech místech. I v této oblasti se natáčely výše zmíněné slavné filmy.

Tunisko, jak ho neznáte 04

Poznejte svaté město

Kariouan je významné svaté město a památka světového dědictví UNESCO. Město bylo založené v roce 670 a nabízí spoustu architektonických památek. Najdete v něm jednu z největších a nejstarších mešit v Tunisku – Velkou mešitu Okba a mešitu zvanou Tři brány z 9. století. Kariouan patří mezi čtyři nejvýznamnější města pro muslimy na světě, ale většina cestovních kanceláří a průvodců se mu nevěnuje, takže se nemusíte bát davů lidí. Jako v každém historickém městě Tuniska i tam najdete překrásné zachovalé centrum – medínu, která vás zláká k procházce úzkými uličkami.

Přenocujte ve skále

Jako na jiné planetě si budete připadat v berberské oblasti Matmata na jihu. Toto území je známé výjimečnými „jeskynními obydlími“, které si Berbeři vyhloubali do skal. V tradičních domech se dnes můžete ubytovat, zajít na jídlo nebo nakoupit. Tamní lidé už v nich ale nebydlí. Filmoví fanoušci zaplesají a poznají známé záběry.

Tunisko, jak ho neznáte 05

Jestli vás láká dovolená v Africe, tak si přečtěte naše tipy na africké ostrovy, kde najdete i tuniskou Djerbu. Na návštěvu severní Afriky se vybavte kvalitním cestovním pojištěním s nonstop asistenční službou v českém jazyce. Na cesty do bývalých francouzských kolonií, kde se mluví převážně arabsky a francouzsky, se to opravdu hodí.

 

Zdroje: tunisiaonline.com, 360cities.net, theculturetrip.com, worldtravelguide.net, tripadvisor.cz

Pro turisty a cestovatele méně známá destinace ja plná pokladů, historie, památek, tradic a panenské přírody. Pojďte s námi objevit, co tam vidět na vlastní oči.

1. 12. 2021
Tchaj-wan

Co si představíte, když slyšíte slovo Egypt? Odpočinek pod slunečníkem v letovisku? Pyramidy? Rušné uličky plné stánků s arabským kořením? Všechny tyto střípky jsou součástí toho podmanivého kouzla.

10. 2. 2022
Cesta po řece bohů