Datum:

afrika-5-tipu-01a
28. 8. 2017

O vhodných místech na dovolenou v Evropě jsme letos psali už v mnoha článcích. Pokud hledáte tipy na nezapomenutelné volné dny, tak se určitě podívejte také na Afriku a její krásy. Co můžete zažít a navštívit v pěti ostrovních oblastech?

Mauricius

Krásné bílé pláže, palmy a průzračná voda. To je pro dovolenou na tomto ostrově samozřejmost. Kdybyste nechtěli jen odpočívat s koktejlem v ruce, nebo se potápět u korálových útesů, tak navštivte botanickou zahradu Sir Seewoosagur Ramgoolam z 18. století. Můžete v ní vidět více než 650 druhů rostlin jako jsou slavné baobaby, vodní lilie a nezvyklé palmy. Kdyby se vám ve volných dnech zastesklo po městě, vyrazte do Port Louis, hlavního města, které nabízí každý den bohatý program. Oblíbenou zastávkou turistů je čtvrť China Town, proslulá spoustou zajímavých suvenýrů. Pokud je nakupování vaše slabost, tak se čínskému městu raději vyhněte, ať nemusíte na cestu domů kupovat kufr navíc. Určitě se zajeďte podívat do města Moka na dva zrekonstruované domy z koloniálního období - La Réduit a Eureka. Na ostrově Mauricius panuje mírné klima po celý rok, ale nejlepší čas na návštěvu je v období od dubna do června a od září do prosince.

Afrika - 5 tipů 02

Madagaskar

Největší ostrov v Africe a čtvrtý na celém světě nabízí nádherné přírodní a kulturní bohatství. Doporučujeme vám vyrazit na kopec Ambohimanga. Sídlí tam královské město s posvátnými místy, kam už 500 let cestují poutníci z celého světa. Vaše další zastávka může být národní park Ranomafana, ve kterém žije 12 druhů lemurů, které jsou pro Madagaskar typičtí. Právě lemur zlatý inspiroval založení tohoto parku už v roce 1991, léta předtím než se zjistilo, že je tento druh zvířete téměř vyhynulý. Park je součástí deštných pralesů Atsinanana, které se táhnou po východní straně ostrova a tvoří jednu z nejdůležitějších lokalit Světového dědictví UNESCO v Africe.

Afrika - 5 tipů 03a

Seychely

Představte si místo, kde můžete jíst manga, banány a kokosy od rána do večera a nebudou vás u toho otravovat opice, hadi ani tygři, protože tam nežijí. Zní to jako ráj? Ano, a rozprostírá se na 115 ostrovech. Dvacet minut lodí od hlavního ostrova Mahé leží národní mořský park St Anne. Můžete tam vidět různé druhy želv vykukující z vody potom, co si právě pochutnaly na mořské trávě. Nebo delfíny skotačící u útesů. Restaurace v mořském parku nabízí typická seychelská jídla. Pět dní v týdnu můžete navštívit také Cousin island, nejdůležitější místo pro chov želv. Nachází se na něm mezinárodní rezervace chránící ohrožená zvířata. Tropické klima je na ostrovech po celý rok, takže můžete vyrazit obdivovat zvířata, plachtit, šnorchlovat a potápět se kdykoli.

Afrika - 5 tipů 04

Djerba

Říká se, že každé město v Tunisku má svou medínu – historickou část města s úzkými uličkami. A to platí i o největším ostrově severní Afriky, kam létají lidé z různých koutů světa užít si nádherné pláže a průzračné moře. Medína je místo, které vás přenese do minulosti. Můžete tam obdivovat tradiční architekturu a nakoupit čerstvé suroviny na tržišti. Až si projdete historickou část, tak navštivte muzeum Lalla Hadhria. Skládá se z patnácti galerií, které obsahují tisíce uměleckých děl. Kousek od muzea se nachází výzkumná stanice pro pozorování krokodýlů nilských, kde se jich chová několik set. Turisty láká na tento ostrov také jedna filmová zajímavost - roku 1977 tam byly převezeny exteriéry z natáčení prvních Hvězdných válek.

Afrika - 5 tipů 05

Kapverdy

I na těchto deseti ostrovech u pobřeží západní Afriky uvidíte želvy. Dokonce lze vyrazit na „želví trasu“ s průvodcem z organizace SOS Guided Walks & Hatchery. Od července do září můžete vidět, jak želva klade vajíčka na břeh, od srpna do prosince pak zastihnete, jak z líhní lezou malé želvičky do moře. Je možné si dokonce adoptovat želví vejce. Až se z něj želva vylíhne, přijdou vám fotky a certifikát o adopci. Pro večerní výlet vám doporučujeme navštívit město Santa Maria. Po procházce se zastavte v oblíbeném baru Blu Bar – v tomhle stylovém a elegantním místě si vychutnáte živou hudbu, která kombinuje evropské rytmy s africkými.
Ať už se vydáte na jakýkoli africký ostrov, myslete kromě želv, potápění a pláží také na své zdraví. O to se vám na cestách může postarat 24 hodin 7 dní v týdnu kvalitní cestovní pojištění.

Zdroje: getaway.co.za, africa.com, wildmadagascar.org, aardvarksafaris.co.uk, djerbaexplore.com, wikipedia.com, whc.unesco.org

Nejznámější oblasti Švýcarských Alp přehledně v našem článku. Můžete si vybrat mezi francouzskou, německou a italskou částí Švýcarska, anebo co takhle Grisonská rétorománština? Poznejte rozdíly v tak malé krajině a užijte si Švýcarské Alpy na všechny způsoby.  

23. 2. 2022
Švýcarsko - Matterhorn

Na půli cesty mezi Jaderským mořem a Julskými Alpami leží 3 vinařské oblasti slovinského regionu Přímoří (Primorska). A protože ve Slovinsku asi není možné ochutnat víno, které by nebylo dobré – bez ohledu na jeho cenu, vydejme se sem na výlet za poznáváním vín. 

8. 9. 2021
Cesta mezi vinicemi ve tvaru srdce, Slovinsko