Navštivte africké a exotické ostrovy: Praktický průvodce 15 magickými destinacemi

Datum: | Autor: Tým ERV

Hledáte tipy na exotickou dovolenou? Kolem pobřeží Afriky jich není právě málo. Přinášíme vám přehled několika destinací na exotických ostrovech, které se vyskytují v blízkosti tohoto velkého kontinentu. Některé jsou blíž, některé zcela odlehlé. Luxusní i chudé, turistické i dobrodružní. Vyberte si z nich ten "svůj" ostrov.

Obsah článku:

 1. Mauricius
 2. Madagaskar
 3. Zanzibar u Tanzánie
 4. Seychely
 5. Réunion
 6. Komory v Mozambiku
 7. Svatá Helena
 8. Kapverdy (Cabo Verde) u Senegalu
 9. São Tomé a Príncipe
 10. Fernando de Noronha
 11. Kanárské ostrovy
 12. Pemba Island v Tanzanii
 13. Lamu v Keni
 14. Djerba v Tunisku
 15. Bazaruto Archipelago u Mozambiku

Mauricius

Pohled na ostrov Mauricius

Exotický ráj v Indickém oceánu je známý idylickými bílými plážemi a palmovými háji, které se rozprostírají u tyrkysového moře, svojí bohatou kulturou a v neposlední řadě produkcí vynikajícího rumu. Ve vnitrozemí najdete pralesy s možností zajímavých výletů ke kráterům sopek, nebo se můžete vydat na slavné místo s úžasně barevnou půdou, která díky obsahu železa hraje až sedmi barvami. Divoké východní pobřeží je nedotčené turismem a lemují ho rybářské vesničky.

Co si můžete na Mauriciu užít? Tak například skvostné pláže a všechny druhy vodních sportů od potápění až po surfování. Gurmánsky - čerstvé ryby a mořské plody, připravované v indickém nebo africkém stylu. Mauricius je kreolský, takže tu poznáte i francouzskou kuchyni, například po ránu si můžete dát výborné croissanty a také si můžete užít tropické ovoce všeho druhu. „Kdo nejedl mango, smutně žil!“, zpívá Zuzana Navarová. Ochutnejte místní rumy, navštivte trhy a prohlédněte si řadu koloniálních památek v hlavním městě Port Louis.

Co dál dělat na Mauriciu? Navštivte botanickou zahradu Sir Seewoosagur Ramgoolam z 18. století. Můžete v ní vidět více než 650 druhů rostlin jako jsou slavné baobaby, vodní lilie a nezvyklé palmy. Kdyby se vám ve volných dnech zastesklo po městě, vyrazte do Port Louis, hlavního města, které nabízí každý den bohatý program. Oblíbenou zastávkou turistů je čtvrť China Town, proslulá spoustou zajímavých suvenýrů. Určitě se zajeďte podívat i do města Moka na dva zrekonstruované domy z koloniálního období - La Réduit a Eureka.

Poznejte lépe Mauricius

Réunion

Ostrov Reunion

Ostrov Réunion se nachází podobně jako ostrov Mauricius v Indickém oceánu a od Madagaskaru je vzdálen 2 000 km. Tento francouzský zámořský department je známý svými vulkanickými krajinami, tropickými pralesy, vodopády a trekkingovými trasami, které toto všechno protkávají sítí stezek a horských chat. Z nejvyššího vulkánu, dosud aktivního Piton de la Fournaise uvidíte nezapomenutelný výhled na celý ostrov a také jevy spojené s jeho sopeční aktivitou.

Více o ostrovu Reunion

Madagaskar

Čtvrtý největší ostrov na světě (po Grónsku) je naprosto unikátním místem. Již desítky milionů let se nachází na stejné rovnoběžce. Není ani Afrikou ani Asií. Jeho přírodní prostředí je tak unikátní, že podobné nenajdete nikde jinde na světě. A také proto se Madagaskaru někdy říká „osmý kontinent". Jeho obyvatelé, Malgaši, nejsou ani Afričani ani Asijci.

Tsinky kamenný les - Madagaskar

Madagaskar je chudá země, do které se jezdí zejména za návštěvou přírodních rezervací – např. Národní park Ranomafana, kde žijí vzácní lemuři, či Montagne d´Ambre s mlžným pralesem. Žije tu 12 druhů lemurů, chameleoni, gekoni, cibetky a další. Park Ranomafana je součástí deštných pralesů Atsinanana, které se táhnou po východní straně ostrova a tvoří jednu z nejdůležitějších lokalit Světového dědictví UNESCO v Africe.

Alej baobabů - Madagaskar

Zajímavé je i posvátné místo na hoře Ambohimanga, královské město a pohřebiště, již 500 let je symbolem madagaskarské kultury.

Mnoho druhů flóry a fauny je endemických. Madagaskar je proslulý svými mohutnými baobaby. Jsou tu také panenské písčité pláže, ale turismus se rozvíjí jen pozvolna.

Komorské ostrovy

Pláž - Komorské ostrovy

Skupina ostrovů v Mozambickém průlivu mezi Afrikou a Madagaskarem, zajímavá svou kulturní rozmanitostí. Obyvatelé, žijící ve městech s arabskou architekturou, mají africké kořeny. Až do 19. století zde vládl sultanát.

Na Komory je možné doletět z Paříže - mnoho obyvatel má díky bývalé francouzské kolonizaci těsné kontakty s Francií. Mezi třemi ostrovy – Moroni, Moheli a Anjouan, se můžete přepravovat letecky nebo na místních člunech. Pokud vás kromě odpočinku na běloskvoucích plážích láká i dobrodružství a poznávání tradiční kultury, vydejte se sem. Jako turistická destinace jsou ostrovy poměrně neobjevené, takže tu čekejte spíše autentičnost než izolované hotelové rezorty.

Zanzibar

Zanzibar pláž

Na druhou stranu Zanzibar je nejen tropickým rájem, ale i zemí, která je připravená na turisty. Zanzibarské ostrovy hledejte u východního pobřeží Tanzanie. Jsou známé především svou produkcí koření, dále též bílými písečnými plážemi a pak tím, že jsou rodištěm zpěváka kapely Queen, Freddieho Mercuryho. Mají bohatou kulturu a historii ovlivněnou arabskými, perskými a africkými vlivy. Zajímavé je město Stone Town díky domům z korálů, které tvoří úzké uličky, i tržišti s kořením a ovocem.

Více o Zanzibaru a co tam vidět

Pemba Island

Ostrovy Pemba písečný sandbank

Tento ostrov v Tanzanii je méně známý než sousední Zanzibar, ale nabízí bohaté potápěčské lokality a nedotčené pláže. Je to ráj pro potápěče, a proto zde určitě prozkoumejte korálové útesy.

Seychely

Seychely

Souostroví Seychel je tvořené 115 ostrovy, které jsou unikátní a zformované do mnoha krásných zátok se skálami různých barev. Jsou porostlé palmami a lesy, žijí tu vzácná zvířata a rostou chráněné rostliny. Podmořský svět kolem ostrovů je přímo na dosah ruky, stačí se na pláži ponořit do vody a hned jste u korálového útesu. Tyto chráněné mořské rezervace jsou plné podmořského života, uvidíte tu pokojně plavat i žraloky a manty.

Dvacet minut lodí od hlavního ostrova Mahé leží národní mořský park St Anne. Můžete tam vidět různé druhy želv, nebo delfíny skotačící u útesů. Pět dní v týdnu lze navštívit také Cousin island, nejdůležitější místo pro chov ohrožených želv. Nachází se na něm mezinárodní rezervace pro ohrožená zvířata. 

Afrika - 5 tipů 04

Mnoho seychelských ostrovů je neobydlených, provozují se na nich pouze luxusních rezorty. Pro tuto svou izolovanost jsou Seychely lákavou destinací pro svatební cesty a cestovatele, kteří rádi využívají luxusní služby na úrovni.

Jsou zde však také města, ve kterých je možné sehnat pokoj v guesthousech nebo přes Airbnb a jíst v místních bufetech, takže i cestování s daným budgetem je na Seychelách možné.

Svatá Helena

Ostrov Svatá Helena

Tropický ostrov sopečného původu je bývalou britskou kolonií na vzdáleném místě uprostřed Atlantiku zhruba na úrovni Angoly. Oficiálně se jedná o tři ostrovy a jejich název zní St Helena, Ascension Island and Tristan da Cunha.  Na Svaté Heleně žil v exilu slavný vojevůdce Napoleon Bonaparte. Najdete tu koloniální architekturu. Místní obyvatelé si říkají „saints“, svatí, a mluví anglicky. Příroda na ostrovech je velmi rozmanitá, daná sopečným původem, a najdete tu velmi bohatý podmořský svět. Zvlášť zajímavé je potápění kolem vraků ztroskotaných lodí.

Kapverdy (Cabo Verde)

Pláž Kapverdy

Skupina 10 ostrovů ležících západně od Senegalu v Atlantickém oceánu, kde to žije kreolskou kulturou v rytmech muziky morna. Je tu mírné teplé klima, nádherné pláže a vlny pro surfování. Ostrovy jsou sopečného původu, takže se tu můžete vydat na túru do kopců.

Také tu uvidíte želvy. Dokonce lze vyrazit na „želví trasu“ s průvodcem z organizace SOS Guided Walks & Hatchery. Od července do září můžete vidět, jak želva klade vajíčka na břeh, od srpna do prosince pak zastihnete, jak z líhní lezou malé želvičky do moře. Je možné si dokonce adoptovat želví vejce. Až se z něj želva vylíhne, přijdou vám fotky a certifikát o adopci.

Pro večerní výlet vám doporučujeme navštívit město Santa Maria. Po procházce se zastavte v oblíbeném baru Blu Bar – v tomhle stylovém a elegantním místě si vychutnáte živou hudbu, která kombinuje evropské rytmy s africkými. 

Více o Kapverdách

Kanárské ostrovy

Tenerife pláž Tejita

Oblíbená turistická destinace v Atlantickém oceánu, známá svými černými plážemi (ale mají taky klasické žluté), se sopečnými krajinami co zbyly bývalých vulkanických událostech a tajemnými vavřínovými pralesy, pozůstatky prehistorické džungle.

Vavřínový prales Kanáry

Ostrov Tenerife a jeho nejvyšší sopka Pico del Teide jsou na Kanárech must-visit.

Více o všech Kanárských ostrovech >> v podrobném článku

Djerba

Djerba - velbloudi

Tuniský ostrov ve Středozemním moři se prakticky nachází jen na dohled od pobřeží. Najdete tu krásné historické medíny, bílé písečné pláže, tradiční arabské trhy a středozemní atmosféru. Navštivte například největší město Houmt Souk.

Poté navštivte Blue lagoon, modrou lagunu, a u ní muzeum Lalla Hadhria. Skládá se z patnácti galerií, které obsahují tisíce uměleckých děl. Kousek od muzea se nachází výzkumná stanice pro pozorování krokodýlů nilských, kde se jich chová několik set. Turisty láká na tento ostrov také jedna filmová zajímavost - roku 1977 tam byly převezeny exteriéry z natáčení prvních Hvězdných válek.

Afrika - 5 tipů 05

Méně známé tropické ostrovy v okolí Afriky

São Tomé a Príncipe

Ostrovy Sao Tome a Principe

Dva ostrovy v Zálivu Guiney pokryté tropickými deštnými pralesy. Jsou zde i kakaové plantáže a vzpomínky na koloniální éru. Vyzkoušejte čerstvou čokoládu přímo z farmy.

Fernando de Noronha

Biosférická rezervace UNESCO, známá svými nádhernými plážemi a bohatým podmořským životem. Leží 350 km od pobřeží Brazílie.

Lamu

Keňský ostrov s bohatým svahilským dědictvím, historickými památkami a tradičním způsobem života. Historické město s bohatou svahilskou kulturou.

Bazaruto Archipelago

Skupina ostrovů u pobřeží Mosambiku, známá svými dunami, korálovými útesy a mořským národním parkem. Ideální pro vodní sporty a relaxaci. Písečné břehy a duny jsou hlavními atrakcemi.

Bazaruto souostroví písečné pláže

Ať už se vydáte na jakýkoli africký ostrov, myslete kromě želv, potápění a pláží také na své zdraví. O to se vám na cestách může postarat 24 hodin 7 dní v týdnu kvalitní cestovní pojištění.

Zdroje: getaway.co.za, africa.com, wildmadagascar.org, aardvarksafaris.co.uk, djerbaexplore.com, wikipedia.com, whc.unesco.org

Další články

TOP místa v Austrálii k vidění

Chcete se ohřát u protinožců? Projít si velkoměsta, pláže a hory, surfovat i jít za kulturou? To vše můžete na tomto kontinentě zažít po celý rok.  

australie-plaz1

Moskva vás překvapí svou krásou i monumentálností

Přinášíme vám tipy na místa, která stojí za to vidět v nejlidnatějším městě Ruska. V centru jeho vědy, historie a kultury.

moskva-pruvodce