Datum:

Užijte si dovolenou na křižovatce mezi různými tradicemi a kulturami. S vůní turecké kávy a s výhledy na blankytné moře putujte po stopách dávných civilizací.

Přístav v turecké Antálii

Co vidět v Turecku

Turecko patří už několik let ke 3 nejoblíbenějším letním destinacím Čechů spolu s Řeckem a Egyptem. Nabízí mnoho zajímavého od jara do podzimu. Jaká místa tam navštívit? Dnes vybíráme ta nejoblíbenější, níže ale najdete i tipy na ta méně známá. 

Hlavním městem Turecka je Istanbul, ve kterém zažijete mísení Evropy a Asie, křesťanství a islámu, historie i současnosti. Můžete tam navštívit řadu chrámů, mešit, kostelů, významných sloupů a fontán, ze kterých na vás dýchne bohatá historie.

V evropské části města najdete většinu historických památek. Istanbul je oblíbený také pro tradiční trhy, které voní dálkami i se chlubí současnými módními trendy. Mezi měděnými lampami, hedvábím a ručně tkanými koberci určitě usmlouváte něco krásného na památku.

Istanbul, přístav

Chcete si užít dovolenou u moře? Pak vás bude lákat Turecká nebo Egejská riviéra.

Alanya je starodávné městečko vzdálené asi dvě hodiny od Antalye, kde je nejbližší mezinárodní letiště. Alanya leží na břehu Středozemního moře, najdete v ní kromě bohatě rozvinutého evropského turismu také středověkou pevnost, pozůstatky hradu i antické ruiny. Z hradu je krásný výhled na město a okolní hory. Kdyby vám nestačilo moře, vykoupejte se v aquaparku Sealanya.

Side je dalším oblíbeným městem na Turecké riviéře. Nachází se v něm římské rozvaliny, starobylé domy s obchody, malebné uličky, ale také nová část města s hotely a moderními budovami.

Rozlehlá vnitrozemská oblast Kappadokie je plná skalních měst a útvarů, kaňonů, údolí a podzemních chodeb až o devíti patrech. Znamená “země krásných koní”, ale dnes už byste je tam hledali marně. Uvidíte tam kapličky, kostely a chrámy zdobené křesťanskými freskami. oblíbené jsou v současnosti lety balónem nad touto oblastí.

Dalšími oblíbenými místy jsou město a přístav Antalya, kterou v poslední době sužují požáry, Izmir, přímořská provincie Kemer a architektonicky výjimečné město Mardin v jihovýchodním Turecku, které patří do UNESCO.


Turecké město Mardin

Cestování do Turecka

Jaké je počasí v Turecku? A kdy tam vyrazit? V dubnu se výrazně otepluje a začíná jaro, v moři se zatím koupají jen první otužilci, na teploměru je totiž kolem 20°C. Turistická sezóna začíná v květnu.

Nejlepší doba na “koupací” dovolenou v Turecku je od června do konce září. Říjen je ideální na poznávací zájezdy a turistiku, protože teploty jsou stále kolem 25°C.

A jak dlouho se letí do Turecka? Přímý let z Prahy do Istanbulu trvá 2 hodiny 45 minut, z Prahy do Antalye 2 hodiny a 50 minut, z Prahy do Izmiru 2 hodiny a 20 minut.

Pláž v Turecku, Antalya

Turecko a koronavirus

Buďte klidní, pro turisty platí mírnější opatření než pro tamní obyvatele. Pro vstup do restaurací, obchodů a velkých obchodních center se musíte prokázat speciálním HES kódem. Ten nahrazuje povinnost prokázat se negativním testem. Tento speciální QR kód dostanete ihned poté, co vyplníte příjezdový formulář. Svůj vlastní HES kód pak můžete nosit všude s sebou vyfocený v telefonu, není třeba si stahovat žádnou speciální aplikaci. Doporučujeme s sebou mít i HES kód vytištěný, kdyby se vám náhodou vybil telefon.

Buďte připraveni na to, že vám v prodejnách, hotelích i restauracích mohou měřit teplotu. Určitě noste vždy s sebou roušku nebo respirátor. Pro tamní obyvatele platí v neděli zákaz vycházení, turisté mohou navštěvovat památky a restaurace. Omezení ale neplatí v resortových hotelech. Tam si můžete užívat jídlo, pití a zábavu bez omezení s jediným rozdílem - jídlo vám bude ze švédských stolů na talíř nabírat personál nebo bude přednabrané v krabičkách.

 

Bazén, hotel Sirius,Turecko

Na co si dát pozor v Turecku

Turistické oblasti jsou bezpečné, doporučuje se vyhýbat se východní a jihovýchodní části Turecka (především hranici se Sýrií a Irákem). Jako ve většině zemí, je omezena hotovost kterou lze dovážet a vyvážet. Pro země EU je limit 1000 EUR. Je zakázán vývoz předmětů starších 100 let a focení ve vojenských objektech, na nádražích, letištích a u většiny mešit.

Mimo vnitrozemí potkáte i nezahalené Turkyně. Stále ale platí, že musíte mít zakrytá ramena, kolena a vlasy, pokud chcete navštívit některou z překrásných mešit.
 
Chcete se dozvědět o Turecku více? Přečtěte si náš článek 7 méně známých míst Turecka, která berou dech.

Ať už si vyberete odpočinkový zájezd u moře nebo poznávací po památkách, mějte s sebou vždy přibalené také kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete. My se staráme.

 

 

Vnitřek mešity v Turecku

 Zdroje: seznamzpravy.cz, turecko.org, ceskoturecko.cz, .reflex.cz, magazin.travelportal.cz, vase-bezpecna-dovolena.cz

Koho by nelákal opojný život výletního námořníka? Celý den objevovat skrytá zákoutí u pobřeží Středozemního moře. Navštěvovat opuštěné pláže, nedostupné ostrůvky, kotvit v modrých lagunách, do nichž je přístup pouze ze strany otevřeného moře. 

2. 6. 2021
Dovolená na jachtě, plachetnice v zálivu

Nejkrásnější krajina světa může pěkně potrápit počasím, ale právě z nevyzpytatelnosti vznikly všechny její poklady. Přírodní krásy sem mnozí dobrodruhové jezdí nadšeně obdivovat.

19. 1. 2022
Vulkán Taranaki na novém Zélandu