Jarní lyžování se sluncem a skipasy zdarma – to je Itálie!

Datum: | Autor: Tým ERV

jarni-lyzivani

Jste začátečník, pokročilý nebo zkušený lyžař? Jarní lyžovačku si dopřejte tak či tak! Ať už jste lyže zatím viděli jen ve výloze sportovních obchodů, nebo pravidelně sjíždíte nejprudší svahy Evropy, lyžování za jarního počasí si rozhodně zasloužíte. Užijte si kvalitní lyžařské podmínky a vypravte se do Itálie. Nejenže se tam zahřejete při sjezdu nekonečně dlouhých sjezdovek, teplo pocítíte i od slunečních paprsků. Vybrali jsme pro vás hned několik míst, která uspokojí každého lyžaře.

Livigno – bezcelní zóna s vleky až u hotelu

V Livignu čeká údolí z obou stran plné sjezdovek. Leží u Rakouských hranic ve 2.tis. metrech, co znamená výjimečnou sněhovou pokrývku, která může kvalitou sněhu konkurovat i kanadským horám. Je dostupné pouze jednosměrným, kdysi ručně vytesaným tunelem Munt la Schera ze Švýcarska. Vzdálenost z Prahy je 655 km, z Brna 759 km.

Co je největším tahákem pro jarní lyžovačku v Livignu? Skipasy zdarma k ubytování na konci sezóny od půlky dubna až do května.

 údolí Livigno, lyžař

Livigno si hlídá svojí historickou zástavbu, takže v něm nenajdete žádné věžáky, jen poctivou alpskou architekturu. Malebné vysokohorské městečko je plné bezcelních obchodů s těmi nejpřekvapivějšími cenami - zejména za alkohol a parfémy. Některé sjezdovky tu končí až u promenády, takže ze svahu šup do apre-ski baru!

Lyžařský areál Carosello 3000 nadchne kromě běžných lyžařů i ty odvážlivce, kteří se nebojí prudkých svahů. Lyžuje se po celém širokém kopci. Menší, ale ucelenější a sportovnější, je lyžařské středisko opačné strany údolí, Mottolino Fun Mountain. Naleznete tam špičkové tratě a nechybí ani snowpark s u-rampou pro snowboardisty. V Livignu jsou i možnosti freeridu a noční osvětlená trať.

Po lyžařských radovánkách můžete relaxovat v novém akvaparku Aquagranda s wellness areálem.

02-NEJ-lyzovani-Italie

Cervino (Matterhorn) – lyžování na ledovci Plateau Rosa od zimy až do léta

Na úpatí hory Cervino u hranic se Švýcarskem se nachází jedno z nejlepších evropských zimních středisek, Cervinia Valtournenche. Hlavní město celoročního lyžování poskytuje perfektní podmínky na všech svazích. V zimní sezóně je k dispozici až 200 kilometrů sjezdovek. Letní sezóna má 23 km sjezdovek, které však mají zimní kvalitu i během července.

Z vrcholu ledovce Plateau Rosa vede propojení až na Zermatt s výhledem na Matterhorn. Nebo tam taky začíná nejkrásnější sjezdovka v Evropě, Ventina. Má délku 11k km a převýšení 1300m, které sjíždíte z nadmořské výšky 3450 m. Kdo by si na ní nechtěl zažít nezapomenutelný den?

Všem nadšeným snowboardistům je určený snowpark Indianpark. V létě sem chodí do Gravityparku trénovat světové hvězdy snowboardingu. 

Sulden v Tyrolsku - himalájské scenérie

Pro rodiny s dětmi, pro začátečníky i pro zkušené sjezdaře – jihotyrolský Sulden je horskou vesničkou na konci světa, s výhledem na druhý nejvyšší masiv Východních Alp, mohutný Ortler. Velkou kabinou je zpřístupněn vrchol Schontauspitze ve výšce 3250 m. V oblasti najdete přes 44 km sjezdovek, přičemž polovina z nich jsou mírné, modré svahy.

Vyzkoušejte je například v hlavním lyžařském středisku Madritsch. Dobře vám poslouží ale i další sjezdovky. Stejně tak musí toto místo navštívit všichni milovníci prken – na konci sezóny se zde koná mezinárodní snowboardový festival. Kromě toho tam můžete narazit třeba i na nějakou celebritu. Do těžko přístupné horské vesničky totiž často vyráží za odpočinkem. 

03-NEJ-lyzovani-Italie

Italské ledovce pro jarní i letní sezónu

Chcete si být jistí, že se s příchodem teplejšího počasí prominentní sjezdovky nepromění v blátivé klouzačky? Pak posuňte své lyžování zase o úroveň výše a vyrazte na ledovce. Kromě Cervina jich v Itálii můžete sjezdit ještě několik. 

Na Marmoladě je v zimním období sjízdných až 15 kilometrů sjezdovek i krásné běžecké trasy. Když vás nejvyšší vrchol italských Dolomit přestane bavit, zajeďte si do Benátek. Jsou vzdálené necelé 3 hodiny jízdy autem.

Lyžování v největším ledovcovém areálu Passo Stelvie si užijete dokonce i přes léto, kdy teploty v údolí dosahují až 40 °C. Ledovec Presena je ideální pro celoroční lyžování. Čeká tam na vás 65 kilometrů různě obtížných tratí.

Sněhovou pokrývkou 12 měsíců v roce se pyšní i Val Senales. Kromě téměř 50 kilometrů lyžařských a běžkařských tras si na ledovci můžete zadovádět i ve snowparku, na sáňkařské dráze nebo kluzišti.

04-NEJ-lyzovani-Italie

Skipasy v Itálii se slevou či zdarma

Ke konci sezóny mají některá střediska výhodné akce na skipasy. O Livignu už jsme psali na začátku, další jsou: v oblasti Val di Sole - Skirama Dolomiti nabízí skipasy se slevou až 50 %, a pak tyrolský Skiworld Ahrlntal má na webu akci podobnou jako Livigno, skipas zdarma k ubytování.

Mnohé české cestovní kancelář pak ke svým zájezdům za lyžemi nabízí skipas v ceně s ubytováním. A to se taky vyplatí! 

Ať už si vyberete jakýkoliv svah, perfektní lyžařské podmínky vám slíbit nemůžeme. Na počasí jsme stále krátcí. Na co se ale můžete spolehnout je naše kvalitní cestovní pojištění, které vám na českém trhu poskytujeme už 25 let. Nezapomeňte, že od 1. 1. 2023 platí v Itálii pro všechny zimní sporty povinné pojištění odpovědnosti. Více informací najdete na naší stránce Lyžování v Itálii.

Zdroje: onthesnow.cz, snow.cz, snow.cz, onthesnow.cz, lyzovani-na-ledovci.cz

Další články

Tipy pro cestování do Thajska v roce 2023. Dovolená v zemi buddhistických chrámů, písečných pláží a nejlepšího jídla

Království v jihovýchodním cípu Asie se zapsalo na seznam oblíbených destinací mnoha českých cestovatelů. Dostupnou exotiku vyhledávají nejen milovníci nebesky modré vody a sluncem vyhřátých bělostných pláží, ale i vášniví potápěči a velcí gurmáni. Vydejte se s námi za nádherami Thajska!

thajsko-zeme01

15 rad, jak nenaletět půjčovnám aut na dovolené

Tušíte, jaké jsou nejčastější „nešvary“ půjčoven, které nabízejí zapůjčení dopravních prostředků na vaší dovolené?  A jak vůbec na to? Kde si nejlépe půjčit, co pojištění a jak platit?  

pujcene-auto-rodinne