Turné Taylor Swift: můžou její koncerty zdražit vaši dovolenou?

Datum: | Autor: Adéla Chmelová

Možná jste už slyšeli o tom, že tento měsíc dorazila do Evropy známá americká zpěvačka Taylor Swift. Turné Taylor Swift provází obrovská divácká účast, což žene ceny letenek a ubytování v Evropě vzhůru. V jakých městech se její koncerty konají a jaký to má vliv na místní cestovní ruch? 

Evropská část koncertního turné The Eras Tour odstartovala 9.5. v Paříži. Celkově zpěvačka v rámci evropské koncertní šňůry odzpívá 18 koncertů a na její hudební představení dorazí fanoušci ze všech koutů světa. Proč má právě evropské turné tak obrovskou diváckou účast? Jedním z důvodů je fakt, že pro Američany je levnější koupit lístek na koncert v Evropě, než v USA. Ve Spojených Státech se totiž většina prodejů vstupenek na koncerty Taylor Swift realizuje přes portál Ticketmaster, který si může díky svému monopolnímu postavení dovolit nasadit vyšší ceny. Navíc tento portál v minulosti čelil technickým problémům a zhroucení systému. 

people dancing

Není divu, že se spousta Američanů rozhodla raději zamířit na koncert do Evropy, kde můžou pořídit vstupenky výrazně levněji. Mnozí z těchto fanoušků si rovněž v rámci své návštěvy turné Taylor Swift dopřejí dovolenou Evropě, pobudou pár dní a získají příležitost navštívit zahraniční destinaci. Tento jev se začal nově označovat „swiftekonomika,“ protože místní ekonomice to přinese výrazné množství peněz. Nevýhodou je však dramatický růst cen letenek a ubytování v době konání těchto koncertů. Tento dočasný růst cen postupně zasahuje mnohá evropská města, ve kterých se koncertní šňůra koná. V jakých městech se koncerty konaly a budou konat?

Evropské turné Taylor Swift – termíny a seznam měst

 • 9. – 10. 5. Paříž, Francie
 • 17.5. Stockholm, Švédsko
 • 24.5. Lisabon, Portugalsko
 • 30.5. Madrid, Španělsko
 • 2.6. Lyon, Francie
 • 7. – 8.6. Edinburgh, Velká Británie
 • 14. – 15.6. Liverpool, Velká Británie
 • 18.6. Cardiff, Velká Británie
 • 21 – 22.6. Londýn, Velká Británie
 • 28. – 29.6. Dublin, Irsko
 • 5. – 6.7. Amsterdam, Nizozemsko
 • 9.7. Curych, Švýcarsko
 • 13.7. Milán, Itálie
 • 18.7. Gelsenkirchen, Německo
 • 23.7. Hamburk, Německo
 • 27.7. Mnichov, Německo
 • 2.8. Varšava, Polsko
 • 9.8. Vídeň, Rakousko
 • 16. – 17.8. Londýn, Velká Británie

travel planning

Tato 34 letá držitelka dvanácti cen Grammy si získala srdce fanoušků po celém světě a v současné době je považována za největší hvězdu světové pop-music. Její úspěch tkví v chytlavých písničkách, které mají hluboký emocionální podtext. V roce 2023 ji časopis Forbes ohodnotil jako 5. nejmocnější ženu světa. O její koncerty je masivní zájem - například o letošní koncerty v pařížské Défens Aréně projevilo zájem přes milion lidí, přičemž kapacita arény je 42 000 diváků.  Její vstupenky na turné The Eras Tour se prodávají v přepočtu za 9 000 - 35 000 Kč (podle typu koncertu a místa v hledišti).

Tip! Věděli jste, že pojišťujeme vstupenky? Ať už se chystáte na koncert Taylor Swift, nebo na jinou kulturní událost, může se vám stát, že před akcí onemocníte, a vaše vstupenka vám propadne. Neriskujte a pojistěte se u nás. V případě, že se z vážných důvodů nebudete moct akce zúčastnit, vrátíme vám plnou výši ceny vašeho tiketu!

Pojištění vstupenek

Zdražují letenky, hotely i AirBnb

Turné Taylor Swift je jedinečné v tom, že přilákalo velké množství návštěvníků z USA. Ti skoupili téměř pětinu vstupenek a například do Paříže na koncert této zpěvačky dorazilo více Američanů, než kolik se jich chystá na přelomu července a srpna na olympiádu. Letecké společnosti zaznamenaly výrazný nárůst zájmu o lety do Evropy. Například aerolinka United Airlines uvádí, že o lety do Milána a Mnichova (kde bude zpěvačka vystupovat v červenci) se zvýšila poptávka o 45 %. 

Na sérii koncertů do Velké Británie, které se budou konat v červnu, plánuje zamířit přes milion fanoušků této popové ikony. 

Američané mají totiž na výběr - buď si zajít na koncert ve své vlasti, anebo za ty stejné peníze koupit vstupenku, zpáteční let a tři noci v hotelu v některé z atraktivních evropských destinací. Není divu, že mnozí z nich zvolí druhou možnost, a spojí si koncert své oblíbené hvězdy s příjemnou evropskou dovolenou. To se nyní výrazně propisuje do cen turistických služeb.

Pokud se chystáte na dovolenou či výlet do některého z měst, ve kterém bude Taylor Swift vystupovat, můžete být nepříjemně zaskočeni vysokými cenami ubytování, a v některých částech města můžou být hotely nebo AirBnb zcela vyprodané.

Vybrali jsme tři náhodná evropská města (Milán, Vídeň, Varšava), ve kterých se koncerty budou konat, a zmapovali jsme, jak se mění ceny ubytování v závislosti na konání těchto koncertů. Prozkoumali jsme ceny za noc a dvě osoby.

 • Milán, hotel Novotel                8700 Kč v době konání turné              vs.   3700 Kč o týden později
 • Vídeň, hotel Holiday Inn         11 400 Kč v době konání turné          vs.    3200 Kč o týden později
 • Varšava, hotel Novotel            20 900 Kč v době konání turné          vs.    5800 Kč o týden později  

Vidíte, že cena může v tom samém hotelu vzrůst i trojnásobně. 

Toto může výrazně zamávat s cenou vaší dovolené. Pokud se tedy letos v létě toužíte podívat do Milána, Londýna, Amsterdamu či dalších evropských měst, určitě se vyhněte dnům, kdy probíhá toto koncertní turné. Nejenže výrazně ušetříte, ale vyhnete se i davům turistů, kteří do dané destinace v tyto dny zamíří. Mít povědomí o dnech konání hudebních akcí Taylor Swift se vyplatí i cestovatelům, kteří mají odlet do své cílové destinace naplánovaný ze zahraničního letiště (například spousta cestovatelů již objevila, že do mnoha zemí světa je levnější letět z letiště ve Vídni či Mnichově. Ovšem v případě, že byste například chtěli v daném městě přespat, abyste stihli ranní let, a zrovna byste se trefili do termínu, kdy se tam bude konat toto turné, vaše finanční úspora za levný let se může snadno smazat kvůli tomuto drahému přenocování.

Ať už letos vyrazíte na dovolenou nebo výlet kamkoliv, nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění. S námi získáte pomoc lékaře na telefonu, nonstop asistenční služby a profesionální pomoc v případě zdravotních problémů v cizině.

Pojistit online

Další články

Odleťte si užít Zanzibar

Zanzibar je ostrov patřící Tanzánii v Indickém oceánu. Je to jeden z TĚCH exotických ostrovů, které jsou ohraničeny bílým pískem a mořem všech odstínů modři.

zanzibar-plaz

Austrálie: jsou legendy o Uluru pravdivé?

Co se vám vybaví, když se řekne země protinožců? Je to budova Opery, klokani nebo opálení surfaři? Nám naskočí Uluru opředené mýty. Tento turisty oblíbený monolit se tyčí uprostřed rovinaté pustiny Národního parku Uluru-Kata Tjuta do výšky přes tři sta metrů a je to symbol celého kontinentu. A přesto ho prý většina Australanů neviděla na vlastní oči. Možná i kvůli vzdálenosti, kterou je nutné překonat. Z nejbližšího města v centrální Austrálii Alice Springs je to téměř pět set kilometrů.  Nechte se vtáhnout do pověstí, záhad a faktů spojených s touto tajuplnou horou… 

uluru-ayers-rock-01