Jak aktuální válečné konflikty můžou ovlivnit vaše cestování?

Autor Adéla Chmelová

Válka na Ukrajině, válka v Izraeli, válka v Libanonu a další - každý den ve zprávách vídáme dramatické záběry z válečných konfliktů. Věděli jste, že tyto situace nemají vliv jen na životy obyvatel v zasažených lokalitách, ale můžou ovlivnit i vaši zahraniční dovolenou, a to i v případech, kdy do válečné země ani necestujete? Přinášíme vám praktické informace, jak bezpečně a pohodlně cestovat v době válečných konfliktů.

Jak vás jako obyčejného cestovatele můžou aktuální válečné konflikty ovlivňovat? Můžou změnit délku vašeho letu, částku, kterou zaplatíte za letenku, i fungování vašeho mobilního telefonu. V tomto článku se zaměříme na to, jak války mění svět cestování, ale i praktické tipy, jak si i přesto užít váš vysněný zahraniční pobyt.

Problémy s GPS

Používáte na vašich cestách GPS navigaci, díky které vás mobil pohodlně navede k vašemu cíli? Pokud budete cestovat do některých částí Polska, Pobaltí, nebo do některé ze zemí poblíž Černého moře, může mít vaše GPSka výpadky. Tyto problémy se dávají do souvislosti s ruskou hybridní válkou. Jižnější destinace typu Turecko nebo Kypr rovněž hlásí problémy s GPS, ale z jiného důvodu, a tím je izraelsko-palestinský konflikt.

V jakých oblastech se rušení signálu GPS v souvislosti s válečnými konflikty vyskytuje?

  • Polsko (oblasti u hranic s Ukrajinou, Byalistok, ale také města, která jsou blízko ruské enklávy Kaliningrad, tzn. Gdaňsk, Elblag, Olsztyn)
  • Estonsko (města Tartu, Elva, Jõgeva)
  • Lotyšsko (Rēzekne, Dagda)
  • Bulharsko (Varna)
  • Rumunsko (Constanta, Mangalia, Galati)
  • Kypr (jeho jižní a východní část)
  • Turecko (Istanbul, Ankara)
  • Egypt (Sinajský poloostrov)

Výpadky signálu se tu nevyskytují každý den ve stejné intenzitě, přesto ale může tento problém pěkně znepříjemnit dovolenou. 

„Jsem na dovolené na Kypru. Když jsem se dnes chtěl vydat na výlet, moje GPSka mi ukazovala, že jsem v Bejrútu v Libanonu.“ stěžuje si například britský turista na jedné z cestovatelských diskuzí. V jiných diskuzních fórech si cestovatelé navzájem radí, jak po Kypru cestovat bez GPS, popřípadě v kterých částech ostrova GPS funguje, a kde ne.

„Když jsem včera byl na Paphosu, GPSka mi fungovala skvěle. Přejel jsem do Lemesosu, a tady mi nefunguje vůbec." stěžuje si jiný turista. 

Pokud se chystáte do některé z výše zmíněných zemí a oblastí, připravte se na to, že vám GPS nemusí vždy fungovat na 100 %. Alternativou je přibalit si papírovou mapu, orientovat se podle informačních cedulí u cest, nebo se ptát na cestu lidí. Toto může představovat zajímavé oživení vaší zahraniční dovolené - díky tomu, že budete cestovat „postaru,“ získáte příležitost k seznámení se s místními lidmi a proniknutí do jejich kultury. 

Změna délky a ceny letů

V důsledku konfliktů na Blízkém Východě (útok Izraele na Írán a Libanon) došlo k uzavření vzdušného prostoru v této oblasti. Konkrétně se jedná o prostor nad Izraelem, Íránem, Irákem a Jordánskem. Aerolinky tak musí měnit trasy svých letů, což může prodloužit dobu cestování. Pokud například poletíte z Evropy do Dubaje, může být délka vašeho letu delší, protože letadla uzavřený vzdušný prostor na Blízkém Východě oblétávají oklikou přes Sinajský poloostrov. To ovlivňuje i lety do vzdálenějších destinací typu Thajsko, Indie, Srí Lanka a další. 

Delší trasa jde ruku v ruce s vyššími náklady na palivo. Proto některé aerolinky tuto delší trasu zohlednily i ve své cenotvorbě. Například společnost Qatar Airways některé své lety z Evropy do Spojených Arabských Emirátů zdražila o 10 – 15 %. U společnosti Gulf Air došlo ke zvýšení cen letenek z Evropy do Bahrajnu o 10 – 20 %.

Změny v cestovním pojištění

Pokud byste se rozhodli cestovat do válečné země typu Izrael, Ukrajina, Rusko, Libanon a jiné, nebude vám tu platit cestovní pojištění. Ve válečné zemi je totiž obtížnější zaručit včasnou a kvalitní lékařskou péči, proto pojišťovny do těchto zemí obvykle nepojišťují. Pojišťovny mívají seznam válečných a rizikových oblastí zveřejněný na svém webu.

I my pravidelně aktualizujeme náš seznam válečných a rizikových zemí. 

Jaký je mezi těmito zeměmi rozdíl? 

•    Válečné oblasti – jedná se o země, ve kterých vám cestovní pojištění nebude platit vůbec.
•    Rizikové oblasti – jedná se o země, do kterých vás pojistíme, ale jen na případy, nesouvisející s válečným konfliktem. V některých zemích (buď na části území, nebo na celém území) hrozí riziko bezpečnostních konfliktů. Pokud byste si v rizikové zemi zlomili nohu nebo se vám tam stal jiný incident, nesouvisející s válečnou situací, cestovní pojištění vás bude krýt. Pokud byste se ale zranili v souvislosti s válečným stavem (například vás postřelili při povstaleckých nepokojích, atd., pojištění se na tyto situace nevztahuje).

V poslední době si například někteří cestovatelé oblíbili dovolenou na ostrově Sokotra v Arabském moři. Na sociálních sítích se objevují fotky a videa nadšených cestovatelů, kteří měli možnost tento nádherný ostrov navštívit. Ovšem s touto destinací se pojí jedno velké riziko – Sokotra spadá pod Jemen, který je aktuálně válečnou oblastí. V případě, že se turista na Sokotře zraní nebo onemocní, budou jej muset převézt do nemocnice na pevninskou část Jemenu, kde v současné době zuří válka. Cestovní pojištění by se na takový případ nevztahovalo, protože ve válečné oblasti není možné zaručit kvalitní a včasné lékařské ošetření.

Zdroje:

Reuters.com, Idnes.cz., Novinky.cz, Gpsjam.org, Reddit.com, Euronews.com, Travelandtourworld.com

Věděli jste, že naše cestovní pojištění od nás je bezkonkurenční volbou? Máme hustou síť smluvních zdravotních zařízení po celém světě. Ať už se zraníte nebo onemocníte v Evropě či na druhém konci světa, naše asistenční služba vás nasměruje do nejbližší smluvní nemocnice. Máme více než 79 000 smluvních zdravotních zařízení po celém světě. Naše zařízení pravidelně kontrolujeme a prověřujeme, abychom vám zaručili nejkvalitnější zdravotní péči. 

Pojistit online