Datum:

monument

Že jste ještě nebyli tam, kde rostou největší stromy světa, kde prožijete nekonečné pouštní ticho, kde se k zemi spouští jedny z nejpozoruhodnějších vodopádů a kde červená je neuvěřitelně červená? Vítejte na západě USA. Nebudeme se zde dnes pokoušet o další z řady nesčetných itinerářů, které jsou na netu k dispozici. Raději si s vámi přivoníme k vybraným destinacím této části USA.

Yosemitský národní park

Tento park je mnohými pokládán za nejkrásnější národní park Ameriky. Rozkládá se podél řeky Merced, která je lemována skalisky, z nichž padá nejvyšší vodopád v Severní Americe Yosemitský vodopád. Horní a Dolní vodopád spolu se sérií kaskád měří celkem 739 m. Další úžasnou dominantou parku tvoří nejvyšší žulový monolit světa, známý El Capitan, jehož 900 m každoročně potrápí nejednoho odvážného horolezce. Za návštěvu určitě stojí i monumentální 1460 m vysoký žulový obr zvaný Half Dome a pod ním se nacházející vodopády Vernal (prý nejkrásnější v oblasti) a Nevada. Většina návštěvníků Yosemitského národního parku má na jeho prohlídku jen jeden den, který vyplní pěší turistikou po jednodušších nebo i více fyzicky náročných stezkách.  Mezi ty nejoblíbenější patří stezka vedoucí k Tunnel View, odkud je jedinečný výhled na celé yosemitské údolí. Populární jsou také stezky vedoucí k horním (Upper Yosemite Fall) a dolním (Lower Yosemite Fall) vodopádům. Výhled na oba vodopády je spektakulární, nicméně nezapomeňte, že v létě mohou být vodopády vyschlé. Zatímco výlet k dolním vodopádům vyjde na půl hodinky, k horním vodopádům se celkem projdete. 12km vzdálenost s celkovým převýšením 823 metrů urazíte zhruba za 6 až 8 hodin.

Yosemitský národní park

Národní park Sequoia

Národní park Sequoia leží východně od města Visalia na jihu Sierra Nevady. Jméno získal po sekvojovci obrovském, který se zde hojně vyskytuje. Nejznámějším z nich je General Sherman, který sice se svou výškou 83,8 m není úplně nejvyšším stromem planety, ale měřeno objemem dřeva v m3 se rozhodně jedná o největší strom světa. Najdete ho v Giant Forest (Obřím lese). V parku se nachází ještě dalších 5 největších stromů světa. Národní park byl založen právě za účelem ochrany sekvojovců. Nenajdete zde ale pouze obrovité stromy, ale také nádherná panoramata. Většinu plochy parku zabírá divoká příroda, která je dostupná pouze pěšky nebo na hřbetu koně. Nejvyšším bodem v parku je Mount Whitney vysoká 4417 metrů. Rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším bodem parku je neuvěřitelných 4 000 m.
Jedna z možných túr měří 56 kilometrů a vede z Giant Forest po High Sierra Trail vysokohorským lesem do Bearpaw Meadow, kde se dá přenocovat ve stanovém kempu. Cesta  pokračuje dál průsmykem Kaweah Gap z povodí Kaweah River do povodí Kern River s charakteristickým  kaňonem ve tvaru U. Na dně kaňonu se nabízí možnost odpočinku pro znavené baťůžkáře na místě zvaném Kern Hot Springs (Horké prameny). Ze dna Kern Canyonu začíná stezka opět stoupat až k samotnému vrcholu Mount Whitney. Za zmínku určitě stojí atrakce zvaná Tunnel Log, což je vlastně padlý, více než 2000 let starý sekvojovec, do kterého tvořivý člověk vytesal díru pro průjezd autem, aby ho mohl nechat tak, jak z přirozených příčin padl přes cestu. Tunel je 17 metrů široký a 8 metrů vysoký.

Tunnel Log

Národní park Joshua Tree

Tento park leží na jihu Kalifornie, 140 km od mexických hranic. Jméno získal podle stromu Joshua Tree (juka krátkolistá), který se v lokalitě hojně vyskytuje. Oblast zahrnuje 800 000 akrů pouští Mojave a Colorado. V roce 1936 byla vyhlášena národní památkou ve snaze ochránit místo před vandaly, kteří nádherné stromy vytrhávali a vozili se na své vlastní zahrady. Národní park vznikl v roce 1994. Co ještě, kromě světoznámé písně kapely U2, proslavilo tento národní park? Nenechte si ujít Black Rock Canyon, což je úžasně fotogenické místo plné juk krátkolistých, kaktusů, jalovců a jiných pouštních rostlin. Nejkrásnější období pro návštěvu je od konce února do května, kdy je většina zdejších rostlin v plném květu. Oáza Cottowood Spring sloužila za dob zlaté horečky jako místo, kde si dobrodruzi podnikající výpravu za bohatstvím mohli doplnit zásoby tekutin.
V oblasti Covington Flats můžete najít nejvyšší stromy Joshua Tree z celého parku. Pořádně utáhněte pohorky a vyrazte na vrchol Eureka Peak. Odmění vás nádherným výhledem na Palm Springs. Jeskyně Indian Cove lákají především skalní lezce, nicméně pěší návštěvníci se mohou projít po indiánské stezce lemované jukami a pouštními rostlinami. Budete-li mít štěstí, můžete zde potkat i pouštní želvu. Stačí 20minutová cesta autem do Keys View a přírodní scenérie vám poskytne další nezapomenutelné výhledy, tentokráte na údolí Coachella Valley a za velmi dobrého počasí až na mexickou horu Signal Mountain. Nezle opomenout ani skalní formaci Skull Rock, která svým tvarem připomíná lebku a patří mezi oblíbené atrakce návštěvníků parku.

Národní park Joshua Tree

Národní park Grand Canyon

Park se nachází na severozápadě Arizony. Je největším a patrně i nejpopulárnějším kaňonem na světě. Jeho koryto hloubí už 10 miliónů let řeka Colorado, která pramení v coloradském národním parku Rocky Mountains a odtud si svou cestu razí dále do Utahu a Arizony. Impozantní jsou parametry kaňonu s maximální hloubkou 1839 m a šířkou 29 km! Pěší túra v oblasti Grand Canyon Village se nabízí po stezce, která vede až na dno kaňonu a měří příjemných 16 km. Kdo nerad chodí, nebo je momentálně znaven, může zvolit alternativní, ovšem ne nutně pohodlnější přepravu na hřbetu muly :)
Oblast tradičně obývaly indiánské kmeny a některé z nich zde najdete dodnes. Východní hranice parku sousedí například s rezervací kmene Navajo. Každoročně Grand Canyon přivítá zhruba 5 milionů turistů!
Národní park je rozdělen na dvě oblasti. South Rim (Jižní okraj) a North Rim (Severní okraj). Severní část je vyšší a více zalesněná, jižní je lépe dostupná a turisty také více vyhledávaná. Z toho důvodu je zde i více ubytovacích kapacit. Na South Rim  je množství vyhlídek, kam se můžete zdarma svézt autobusem, anebo zvolit pěší procházku po mnohých turistických stezkách. South Kaibab Trailhead a Bright Angel Trail vedou až na dno kaňonu. Sestup je fyzicky velmi náročný a je velmi prozíravé zarezervovat si předem nocleh před výstupem zpět nahoru. Můžete si vybrat mezi kempy nebo soukromou ubytovnou Phantom Ranch. Na North Rim, severní, turisticky méně frekventované straně parku, panují poněkud příznivější teploty a i díky menšímu počtu návštěvníků se tu trochu lépe dýchá. Na dno kaňonu zde vede jediná stezka North Kaibab Trail, která se po 22 kilometrech spojí se stezkou jižního okraje. Výlet na dno kaňonu a zpět se doporučuje rozplánovat do tří dnů. V zimě je přístup k severnímu okraji uzavřen. Grand Canyon dále nabízí velmi populární vyhlídkové lety nad kaňonem. Také se můžete svézt na raftu po řece Colorado. Trošku se sice plácnete přes kapsu, ale v Grand kaňonu nejste přeci každý den!

Národní park Grand Canyon

Národní park Zion

Tato červená perla Divokého západu se nachází nedaleko městečka Springdale na rozhraní geografických oblastí Colorado Plateau, Great Basin a Mojave Desert na jihozápadě státu Utah. Park je plný údolí, jeskyních útvarů, skalních stěn a kaňonů vyhloubených v pískovci protékající řekou Virgin. Je známý jedinečnými geologickými útvary, proslul ale také díky své pestré fauně a flóře. Dominantou parku je bezpochyby 24 km dlouhý Zion Canyon tvořený pískovcovými skálami místy vysokými až 800 m.
Toulky parkem jsou možné buď pěkně po svých, nebo autem po třech navzájem nepropojených cestách. Mezi zajímavé zastávky v národním parku Zion bezpochyby patří návštěva Zion Human History Museum, kde se dozvíte více o historii a současnosti národního parku, o kultuře a zdejší přírodě. Součástí je i malé kino, kde máte možnost zhlédnout poučný film. Dále si nenechte ujít Court of the Patriarchs (Dvůr patriarchů), což je nádherná vyhlídka na tři unikátní pískovcové formace. V Zion Lodge najdeme ubytovací a stravovací možnosti. Můžete se odtud vydat na nenáročnou procházku do okolí či podniknout trail s nádhernými výhledy, kterým lze dojít až k zastávce The Grotto. Zde je možno uskutečnit klasický výstup k jednomu z nejúchvatnějších vyhlídkových bodů v Zion Canyon, kterému se říká Angels Landing.  Pokud trpíte závratí, raději si ale výhledy z výšky 500 m odpusťte. Weeping Rock (Plačící skála) nabízí krátkou a nenáročnou procházku, kde i v horkých letních měsících naleznete příjemný chládek. Voda, která zde prosakuje pískovcem a valí se dolů po skalách, poskytuje osvěžující vlhkost a místy doslova zkrápí hlavy návštěvníků. Big Bend (Velký ohyb) je pozoruhodná skalní formace v severní části kaňonu Temple of Sinawava. Odtud je možno podniknout nenáročnou klidnou procházku mezi mohutnými a respekt budícími skalními útvary. V cíli se kaňon zužuje do té míry, že stezka již dále nepokračuje. Můžete se sice ještě vydat dál korytem řeky The Narrows, ale výlet je poměrně náročný a může být i dost riskantní vzhledem k možnosti náhlého zaplavení.

Národní park Zion

Na západě USA je toho k vidění samozřejmě daleko více a určitě se k této lokalitě v některém z příštích článků vrátíme. Dnes naší ochutnávku uzavřeme a ještě připojíme 5 stručných, ale důležitých rad na závěr.

1. Ameriku plánujte v dostatečném časovém předstihu, improvizace na místě se nevyplácí!
2. Smiřte se s tím, že nestihnete všechno. Na to nemá dost dovolené nikdo!
3. Půjčte si velké a pohodlné auto. Některé jízdy mohou být dlouhé a komfort opravdu oceníte.
4. Dlouhé přejezdy si rozdělte na ráno a večer. Cestu si více vychutnáte.
5. V řízení auta se pravidelně střídejte. Vzdálenosti jsou velké a nenápadně nastupující únava vás za volantem může překvapit.

A ještě rada šestá, možná ta úplně nejdůležitější. Na celou dobu své dobrodružné cesty po stopách indiánů, kovbojů a zlatokopů si nezapomeňte sjednat kvalitní cestovní pojištění. Naše balíčky pojištění na míru Sbaleno Za poznáním nebo Sbaleno Na maximum s ještě vyšší pojistnou ochranou se vám v případě zdravotních či jiných nesnází určitě vyplatí.

Autor:    LFI/ERV
Zdroj:    cestovani-po-usa.cz, chcidoameriky.cz, mahalo.cz, zivotnacestach.cz, cestovatel.cz, novinky.cz

Další články

Kde si letos v Evropě užít aktivní dovolenou

I přes některá omezení se můžete i letošní rok věnovat vašim oblíbeným sportům v cizině. V dnešním článku se podíváme na nejlepší ferraty, nejlepší cyklotrasy a na vyhlášené trasy pro vodáky v Evropě. 

aktivni-dovolena-v-evrope

Tipy na zajímavé akce roku 2017. Pojistíme vám storno vstupenky!

Stejně jako loni i letos přinášíme informaci o kulturních a sportovních akcích letošního roku, na kterých nesmíte chybět. Co třeba vyrazit do Brna na staré dobré Kissáky...  

fanynky2