Objevujte Chorvatsko – 6 tipů na aktivní dovolenou v národních parcích

Datum:

Naplánujte si v Chorvatsku aktivní dovolenou, aby bylo vaše plážové povalování zasloužené! Máme pro vás zajímavá místa pro lehčí i náročnější turistiku. Vydejte se na túru po krasových horách a kaňonech, do jeskyní i kolem jezer. Čekají na vás i cyklistické výlety a plavba na kajaku. Pro náročné turisty budou několikadenní přechody divokých hor.

Chorvatské pohoří Biokovo

Jak se dostat do Chorvatska

Autem do Chorvatska dojedete. Navzdory zhoršené pandemické situaci ve Slovinsku je povolený tranzit. Stačí jen ústní prohlášení o tom, že pouze projíždíte. Doporučuje se mít s sebou i doklad o zaplaceném ubytování.

Vlakem se do Chorvatska dostanete nově zřízenou vlakovou linkou RegioJet. Linka Praha – Brno – Bratislava – Lublaň – Rijeka vyjíždí v úterý, pátek a neděli. Na místě navazují autobusové spoje a můžete si tam půjčit auto na cestu do odlehlejších částí země.

Před vstupem do Chorvatska doporučujeme vyplnit předem vstupní registrační formulář pro oznámení místa a délky pobytu. A pak vám už nic nebrání ve zkoumání přírodních krás chorvatských národních parků.

Vybrali jsme pro vás nejhezčí jezera, hory, kaňony a řeky.

Plitvická jezera

Plitvická jezera a výstup na Plješivicu

Národní park Plitvice leží na severu Chorvatska, relativně daleko od moře a dalších atrakcí. Většina lidí si proto plánuje návštěvu na začátek, nebo konec svého pobytu. Plitvická jezera jsou přírodní rezervací, tvoří je soustava 16 krasových jezer. Jejich barvy přechází od smaragdově zelené po sytě modrou a jsou propojeny kaskádami a turistickými chodníky. Nachází se tam i 20 krasových jeskyní. Nejkratší prohlídková trasa trvá 3–4 hodiny, ty delší projdete za 6 hodin. Pronajmout si tam můžete i kajaky, ze kterých uvidíte krásy jezer úplně zblízka. Vynahradí vám fakt, že kvůli ochraně přírody není možné se vykoupat.

Chorvatské pohoří výhled

Pokud máte rádi krásné výhledy, zůstaňte v oblasti ještě den a udělejte si výlet na horu Mala Plješivica (1 576 m). Turistická stezka začíná ve vesnici Korenica a vrchol hory se nachází na hranici s Bosnou a Hercegovinou. Na vrcholu je kromě vyhlídky i opuštěná letecká základna. Túra trvá 8 hodin a můžete se zdarma přidat i k organizovanému výstupu, který zajišťuje tamní hostel Falling Lakes.

Přečtěte si o výletech po dalších dvou horských turistických cestách v této oblasti.

Národní park kolem řeky Krka a nejvyšší hora Chorvatska

Velmi členitou krasovou krajinu najdete pod Zadarem kolem řeky Krka. Nabízí výlety k vodopádům, peřejím a jezerům. Řeka je dlouhá 73 km. Můžete jít pěšky, jet autem nebo se odvézt lodí až na místa, kde je možné koupání. Nejproslulejší jsou Skradinské vodopády, Rošský vodopád a staré kláštery – jeden je františkánů a druhý pravoslavný, „manastir Krka“. Oba jsou zhruba z 15. století.

Více o výletech kolem řeky Krka v krásném národním parku.

Vodopády na řece Krka

Dolní tok řeky Čikola je největším přítokem Krky, v jeho kaňonu si užijete 1,4 km dlouhý zipline, kajaky i turistiku kolem kaňonu.

Směrem k hranicím s Bosnou a Hercegovinou se nachází nejvyšší hora Chorvatska, Dinara (1 831 m). Jednodenní výstup na tuto horu s převýšením 1500 m je značený červenými značkami a zvládne ho i začátečník. Cesta vede širokým údolím kolem zříceniny hradu Glavaš na planinu, kde se trasa rozdvojuje. Přes krasové kotlinky a po hřebenu pak vystoupáte až na vrchol Dinary, zvané také Sinjal.

Chorvatsko pohoří Dinara

Pohoří Velebit – Paklenica národní park

Mořská strana pohoří Velebit, to je národní park Paklenica. Pro letní výlety jsou tyto hory vhodné díky častým pramenům pitné vody a vzrostlým stromům, které dávají mnoho stínu. Pokud chcete chodit po horách, přijdete si tam na své. Hory jsou určené pro zkušenější turisty, ale nachází se tam i naučné a cyklistické trasy pro začátečníky. Nejvyšší vrch je Vaganski vrh (1 757 m). Paklenica je vybavená i sítí horských chat.

V parku se nachází kaňon Velika Paklenica, jehož stezka divokou přírodou je dlouhá 10 km. Nevynechejte ani návštěvu jeskyně Manita peć s úchvatnými stalaktity a stalagmity starými 80 000 let. Najdete tam i dalších 53 propastí a 37 jeskyní.

Koncem srpna se tam koná noc netopýrů, kdy můžete netopýry vyhledávat pomocí bat-detektoru a navštívit zajímavé přednášky.

Chorvatské pohoří Velebit

Navnadili jsme vás? Už máte sbaleno na túry? Mějte s sebou dostatek pitné vody a nějaké ty kuny, protože do chorvatských národních parků se většinou platí vstupné. A nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění.

Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje:theguardian.comchorvatsko.czindietraveller.co, svetoutdooru.cz, chorvatsko.cz, adriatic.hr/

Další články

Hanami: japonský svátek oslavy jara

Období, ve kterém se do svěžího vzduchu pomalu vkrádá esence rozkvétajících japonských třešní, se blíží. Na přelomu března a dubna se země každoročně převleče do tónů růžové barvy, vzduch ztěžkne nasládlou vůní červených plodů a tamní obyvatelé se v početných skupinách sejdou pod urostlými sakurami. Jaro je konečně tady! Přivítejte ho společně s námi v zemi vycházejícího slunce.

hanami-japonsky-svatek-jara

Dovolená na kole - tipy kam vyrazit

Vyrazit na dovolenou na kole má spoustu výhod. Je to skvělý způsob, jak být na svých cestách v těsném kontaktu s okolním světem a přírodou a zároveň si přirozeně určovat tempo podle svých možností...

kolmo_nahled