Datum: | Autor: Tým ERV

Vydejte se na túru po chorvatských krasových horách a kaňonech, do jeskyní i kolem jezer. Národní park vodopádů Krka, Plitvice, Istrie nebo Paklenica? Inspirujte se, kam v Chorvatsku za turistikou na pohodový denní výlet.

Obsah článku:

  1. Istrie - Učka
  2. Plitvická jezera
  3. Vrch Plješivica
  4. Vodopády Krka
  5. Zipline nad řekou Čikola
  6. Nejvyšši vrch - Dinara
  7. Pohoří Paklenica

Plitvická jezera

Turistika na Istrii

Pokud se nacházíte v letovisku na Istrii, možná vás zaujme blízké pohoří Učka, které oplývá vodou a vegetací a přímo vybízí k výletům. Nejzajímavější je zdejší kaňon Vela draga, ve kterém na vysokých vápencových věžích uvidíte možná i horolezce. Naučná stezka začíná ve vesnici Brci a potkáta na ní i opuštěný železniční tunel.

Plitvická jezera

Národní park Plitvice leží na severu Chorvatska, 140 km od Zadaru. I když jsou tato průzračná jezera poměrně daleko od přímořských letovisek, stále jsou v Chorvatsku jednou z nejznámějších atrakcí.

Plitvická jezera jsou přírodní rezervací, kterou tvoří soustava 16 krasových jezer. Jejich barvy přechází od smaragdově zelené po sytě modrou, jsou navzájem propojeny kaskádami a turistickými chodníky. Nachází se tu až 20 krasových jeskyní. Část jezer tu vznikla zhroucením stropů některých jeskyní, které se pak postupně zaplnily vodou. Tato krasová proláklina je stará bezmála 8000 let.

Je několik možností, jak si užít plitvické vodopády. Na webu np-plitvicka-jezera.hr najdete kromě 8 hlavních prohlídkových tras i turistické výlety v okolí. Návštěva je vhodná i pro děti, protože ta nejkratší trasa trvá 2-3 hodiny. Obejít jezera kolem dokola vám potrvá celý den. Pronajmout si ale můžete také kajaky, ze kterých uvidíte krásy jezer úplně zblízka. Vynahradí vám fakt, že se zde kvůli ochraně přírody není možné koupat.

Na místě je několik hotelů a dva kempy, takže se zde dá i pohodlně ubytovat. Před cestou na místo nezapomeňte zkontrolovat oficiální web parku pro aktuální informace. 

Chorvatské pohoří výhled

Výstup na opuštěnou leteckou základnu - Plješivica

Pokud máte rádi krásné výhledy, zůstaňte v oblasti Plitvic ještě jeden den a udělejte si výlet na horu Mala Plješivica (1 576 m). Turistická stezka začíná ve vesnici Korenica a vrchol hory se nachází na hranici s Bosnou a Hercegovinou. Na vrcholu je kromě vyhlídky i opuštěná letecká základna. Túra trvá 8 hodin a můžete se zdarma přidat i k organizovanému výstupu, který zajišťuje tamní hostel Falling Lakes.

Přečtěte si o výletech po dalších dvou horských turistických cestách v této oblasti.

Vodopády a starobylé kláštěry na řece Krka

Velmi členitou krasovou krajinu najdete pod Zadarem kolem řeky Krka. Udělejte si podél ní výlet až k vodopádům, peřejím a jezerům. Řeka je dlouhá 73 km. Můžete jít pěšky, jet autem nebo se odvézt lodí až na místa, kde je možné koupání. Nejproslulejší jsou Skradinské vodopády, Rošský vodopád a staré kláštery – jeden je františkánů a druhý pravoslavný, „manastir Krka“. Oba jsou zhruba z 15. století.

Více o výletech kolem řeky Krka ve stejnojmenném národním parku.

Vodopády na řece Krka

Kaňon Čikola - proleťte se na zipline

Dolní tok řeky Čikola je největším přítokem Krky, v jeho kaňonu si užijete 1,4 km dlouhý zipline, kajaky i turistiku kolem kaňonu.

Dinara, nejvyšší hora Chorvatska

Směrem k hranicím s Bosnou a Hercegovinou se nachází nejvyšší hora Chorvatska, Dinara (1 831 m). Jednodenní výstup na tuto horu s převýšením 1500 m je značený červenými značkami a zvládne ho i začátečník. Cesta vede širokým údolím kolem zříceniny hradu Glavaš na planinu, kde se trasa rozdvojuje. Přes krasové kotlinky a po hřebenu pak vystoupáte až na vrchol Dinary, zvané také Sinjal.

Chorvatsko pohoří Dinara

Paklenica - hory ve stínech stromů

V pohoří Velebit najdete národní park Paklenica. Pro letní výlety jsou jeho zalesněné kopce zvlášť vhodné díky mnohým pramenům pitné vody a vzrostlým stromům, které tu dávají mnoho stínu. Pokud vás baví chodit po horách, přijdete si v Paklenici na své. Paklenica je vybavená sítí horských chat. Můžete si vybírat z mnohých naučných a cyklistických tras pro pohodovou turistiku. Některé trasy jsou ale určené i pro zkušenější turisty. Nejvyšším místem je Vaganski vrch (1 757 m).

V parku se nachází kaňon Velika Paklenica, jehož stezka divokou přírodou je dlouhá 10 km. Nevynechejte ani návštěvu jeskyně Manita peć s úchvatnými stalaktity a stalagmity starými 80 000 let. Nachází se zde i dalších 53 propastí a 37 jeskyní.

Koncem srpna se v kaňonu pravidelně koná noc netopýrů, kdy můžete netopýry vyhledávat pomocí bat-detektoru a navštívit o nich zajímavé přednášky. 

Chorvatské pohoří Velebit

Navnadili jsme vás? Už máte sbaleno na túry? Mějte s sebou dostatek pitné vody a rovněž zásobu eur, protože do chorvatských národních parků se většinou platí vstupné. A nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění.

Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: theguardian.comchorvatsko.czindietraveller.co, svetoutdooru.cz, chorvatsko.cz, adriatic.hr/www.idnes.cz

Další články

Dálniční poplatky a mýto v Evropě – přehled 2024

Chystáte se na dovolenou na čtyřech kolech a nevíte, jestli si pořídit zahraniční dálniční známku nebo dostatek drobných, abyste nezdržovali provoz u mýtných bran? Máme pro vás přehled evropských zemí, kam se nejčastěji jezdí autem...

Cestovní pojištění na Slovensko - ano nebo ne?

Má cenu se pojišťovat, když vyrážíte “jen” na Slovensko? Na tuhle otázku vám rádi podrobně odpovíme. Poradíme se všemi nástrahami a přidáme inspiraci, kam se na Slovensku ještě podívat.