Datum: | Autor: Tým ERV

Bbali-tanecnice_88431989-min

V posledních letech se Bali a celá Indonésie staly vyhledávanou destinací spousty Čechů. Pro některé z nich je teď tato oblast oblíbeným místem pro zimní dovolenou, pro jiné zase ideální lokalitou, kde počas zimy pracovat, a pro další se Bali stalo celoročním domovem.

Jaké je počasí na Bali a v Indonésii?

Nacházíme se v topickém pásmu kolem rovníku, proto je tu po většinu roku příjemných 30°C. Období dešťů trvá přibližně od začátku prosince do poloviny března. Deště bývají vydatné a časté, ale dá se to s nimi zvládnout.

Víza na Bali - a na jak dlouho jet?

Pokud chcete poznávat Bali, jeho přírodu a okolí, pak je nejlepší mít k dispozici alespoň 2 týdny.  12 - 15 dní je minimum, pokud se chcete podívat i po okolních ostrovech. 

Pro kratší pobyty víza nepotřebujete. Co však dělat, když tu chcete strávit delší čas, více než 30 dní? Je třeba si zařídit vízum a cestovní pojištění. 

Co vidět a dělat na Bali

Základní přehled toho, co na tomto úchvatném ostrově můžete podnikat:

  • Šnorchlování u korálových útesů; pozorování divokých delfínů za úsvitu, a můžete si s nimi i zaplavat. 
  • Objevovat pralesy, hledat kobru královskou, navštívit motýlí farmu, nechat se obtěžovat makaky
  • Jíst ta nejlepší jídla indonézské a světové kuchyně. Zkuste městečko Canggu a nebude se vám chtít domů.
  • Surfovat v oceánu
  • Ohnivé rituály v hinduistickém chrámu Uluwatu a další obřady a tradice, které uvidíte doslova na každém kroku
  • ....více se dozvíte níže v článku.

Indonéské ostrovy

Indonésie se řadí po Brazílii na druhé místo ve světové biodiverzitě, tedy bohatství života na Zemi. Je to dané četností jejích ostrovů, kterých je přes sedmnáct a půl tisíce, tropickým klimatem a rozlohou. V této oblasti světa se míchají australské a asijské druhy rostlin.

Kolik ostrovů má Indonésie, není snadné přesně spočítat.

Původní oficiální číslo je 17 508 ostrovů. Jak se zapisují nové, dosud nepoznané ostrovy? „Jméno ostrova může být oficiálně zaregistrováno, znají-li ho alespoň dva místní obyvatelé.“

  • Jáva – nejlidnatější ostrov světa. Hlavní mesto Indonésie, Jakarta, je právě zde. Nachází se tu nejvetší budhistický chrám světa, Borobudur, a také největší hinduistický chrámový komplex Prambanan. Pocházejí z 9. století a jsou zapsané na seznam památek UNESCO, oba jsou považovány za jedny z nejkrásnějších na světě. Vulkán Kawah Ijen vás uchvátí výhledem z výšky 2 800 metrů nad mořem. Sopka je činná, valí se z ní hustý kouř, v kráteru se leskne jezero kyseliny sírové jako z Jamese Bonda, a za náročných podnínem se ze těží síra. 
  • Bali – jeden z ostrovů, který zvou rájem na zemi. Je tu nespočet chrámů, pralesy s vodopády i sopky s úchvatnými výhledem. Bali je světově vyhlášený ostrov pro dovolenou v ráji. 
  • Lombok – sousední ostrov od Bali, který dosud nebyl tak známý a proto je klidnější. Sopka Rinjani, nedotčené pláže, krásné vodopády v džungli.
  • Flores – nejvyšší sopka je vysoká 2500m. Barevná jezera v kráterech v oblasti Kelimutu. Pořádají se sem poznávací zájezdy za stopami pravěkého Homo Floriensis.
  • Sumatra – ostrov dobrodruhů, kouřících sopek a přírody, která je jednou z nejbohatších a nejzajímavějších na světě.  Žijí zde ohrožení orangutani sumaterští.
  • Borneo – deštný prales s tísíci endemickými druhy rostlin a živočichů, například orangutan bornejský. Doprava po ostrově je z velké části po řekách, nejsou tu cesty. Ostrov si dělí tři státy - Malajsie, Brunej a Indonésie.
  • Komodo – sem se můžete vydat do džungle, a pozorovat praještěry varany, zvané komodští draci. Růžové pláže ke koupání vás určitě okouzlí.

Průvodce po Bali - co vidět?

Jižní část ostrova Bali pulsuje denním i nočním životem. Písčité pláže se pozvolna svažují do vody. Je tu mnoho turistů, ale i rybí trh, rituální pláž Uluwatu, a mnoho hotelů a možností ubytování.

 

Severní část ostrova je klidnější, vysoké hory se tyčí nad černými vulkanickými plážemi. Doporučujeme ranní výpravu na východ slunce a pohled do krajiny z kráteru sopky Batur. To vstávání stojí za to.

Moře na severu Bali je domovem divokých delfínů. Na plavání s nimi je potřeba si přivstat, ale dovádění s těmito zvířaty za úsvitu je prostě nezapomenutelné.

Vodopád Munduk se ukrývá v pralese, a najdete tu i horké prameny Banjar.

Singaraja je bývalé královské město s prastarou knihovnou. Jeden z nejdůležitějších chrámů na ostrově, Ulun Danu Batur, je zasvěcen bohyni vody a zavlažování.

Rýžová pole Bali

Východní část ostrova je známá rýžovými políčky, které sahají skoro až k pobřeží. Tradičním způsobem se těží sůl, na pláži Kusamba.

Nádherné chrámy a paláce jsou i zde – hlavní balijský chrám Besakih, královské lázně Tirtagangga, či Vodní palác Ujung s komplexem zahrad.

Udělejte si výlet na Jelení ostrov, či dramatické skalnaté ostrovy Nusa Penida a Nusa Lembogan.

Korálové útesy a podmořský svět Bali

Bali se nachází ve „Zlatém korálovém trojúhelníku“ spolu s jihem Filipín a Papuou, protože má nejvíce druhů korálů a ryb na celém světě. V potápěčských lokalitách na Bali jsou korálové útesy, vraky lodí (Tulamben), vysoké stěny, bahenní lokality a v průběhu celého roku se tam pořádají ponory za mantami (Nusa Penida).

Potkat můžete želvy, delfíny i spoustu druhů žraloků. Tamními vodami táhnou plejtváci obrovští a další druhy velryb. Lokalita Pyramid kousek od Amedu je vhodná pro potápěče i pro šnorchlaře, protože tam pohodlně spatříte spoustu korálů a druhů ryb.

Bali a Indonésie - stovky chrámů

Proměňte se v amatérské antropology a zažívejte tradiční animistickou kulturu a náboženské rituály. Modtlitby, obětování, usmiřování duchů, vše tu má fyzickou podobu. Indonéskou společnost dnes tvoří na tři sta etnických skupin. Jejich kultura byla ovlivněná indickou, arabskou, čínskou, malajskou i evropskou kulturou, proto národní heslo celé Indonésie zní: „Bhinneka Tunggal Ika“ (jednota v rozdílnosti).

Například obyvatelé vesnice Petulu, 3 km od města Ubud, věří, že bílé volavky jsou převtělené duše lidí, kteří přišli o život během občanské války v roce 1966.

Vedle známých hinduistických chrámů, mezi které patří například Para Luhur Uluwatu na Bali nebo Prambananu na Jávě, najdete "menší" chrámy po celém ostrově. A malé oltáře také v obchodech a obydlích obyvatel. Ti dávají bohům každý den oběti v podobě ovoce, sušenek, rýže, květin a vonných tyčinek. Během pobytu uvidíte rodinné oltáře, obecní chrámy, honosné královské chrámy, tak i obětiny položené na silnicích i na kapotách aut.

Borobudur, chrám v Indonésii

Navštivte Ubud, město pro duši, mysl i tělo

Ve vnitrozemí navštivte proslulé centrum jógy, spirituality a umění, město Ubud. Nejen pro turisty, ale i místní má svůj hluboký význam. V posvátných pramenech Tirta Empul by se měl vykoupat jednou za život každý Indonésan, aby se tak očistil duchovně, a vyléčil i své nemoci.

Do proslulého centra jógy a meditace byl umístěn i příběh filmu Jíst, milovat, meditovat, s Juliou Roberts v hlavní roli. Navštivte lotosovou zahradu kolem nádherného chrámu Pura Sarawati.

Všude uváděnému posvátnému parku Monkey Forrest se možná vyhněte, protože je plný turistů. Raději si za makaky dlouhoocasými dojeďte půl hodiny autem do vesnice Sangeh.

Kolem rýžových polí se projděte na okraji města, nebo v místě Tegalalang, kde si můžete dát i malou tour.  Pak dojeďte do údolí Gunung Kawi. Nachází se v něm královské hrobky z 11. století.

Večer můžete vyrazit na balijské taneční nebo hudební představení, na kterých uslyšíte tradiční indonéské hudební styly gamelan a keroncong.

Následující den se můžete vydat do muzeí a galerií nebo na některý umělecký workshop, Ubud je totiž oblíbeným městem umělců.

Vyhlášené jsou balijské masáže. Akupresura, aromaterapie a reflexologie v lázních je součástí každé dovolené v ráji.

Chrám Ubud Monkey forest

Výhodou Indonésie je to, že do ní můžete létat každý rok, a budete mít stále, co objevovat. Její přírodní, kulturní a podmořské bohatství je nesmírné. Kdyby vám vadila nepřehledná chaotická doprava nebo to, že musíte na každém rohu smlouvat, vzpomeňte si, že jste v Asii.

Smlouvání vnímejte jako součást tamní tradice, která může být zábavná. Usmějte se a nikam nespěchejte. Vezměte si příklad z tamních obyvatel, říká se o nich, že mají jeden z nejupřímnějších úsměvů na světě.

A aby vám během poznávání Indonésie nemohlo nic dalšího kazit úsměv na tváři, pořiďte si pro jistotu kvalitní cestovní pojištění .

Zdroje: Wikipedia.com, Travelbible.cz, Diving-bali.com, Bali.com

Další články

17 nejlepších míst na surfing a windsurfing po světě

Je hledání těch nejlepších vln a nejsilnějšího větru vaše vášeň? Kde se učí surfovat začátečníci a kde trhají rekordy světové špičky? Přečtěte si naše tipy, kam příště vyrazit za nejdelší vlnou a adrenalinem. 

surfing

6 rad pro návštěvu mnichovského Oktoberfestu

Jako každý rok se i letos v termínu od 19. září do 4. října několik miliónů lidí chystá na mnichovské náměstí Theresienwiese, aby si společně užili největší pivní dobrodružství na světě zvané Oktoberfest. 

Octoberfest_uvod_328x166