Bali a Indonésie
3. 3. 2017

V posledních letech se Bali a celá Indonésie staly vyhledávanou destinací spousty Čechů. Pro některé z nich je teď tato oblast oblíbeným místem pro zimní dovolenou, pro jiné ideální lokalitou pro digitální nomádství a pro další celoročním domovem.

V Indonésii právě končí období dešťů a začíná období sucha. To znamená, že pěkné počasí si tam můžete užívat od půlky března až do října. Jaká místa zařadit do vaší cesty za teplem, exotikou a usměvavými lidmi?

Zažijte Indonésii na souši

Indonésie se řadí po Brazílii na druhé místo ve světové biodiverzitě, tedy bohatství života na Zemi. Je to dané četností jejích ostrovů, kterých je přes sedmnáct a půl tisíce, tropickým klimatem a rozlohou. V této oblasti světa se míchají australské a asijské druhy rostlin. Výjimkou je jen Nová Guinea, která byla dříve součástí australské pevniny, a tak svou faunou a flórou připomíná více Austrálii. V Indonésii můžete spatřit tygry, nosorožce, slony, levharty, varany komodské a ohrožené orangutany sumaterské. Na Borneu a Sumatře můžete navštívit zbytky tropických pralesů a na tisících neosídlených ostrovech zapomenout na všechny výdobytky moderní civilizace. Jestli máte rádi krásné vyhlídky, tak se určitě vydejte na některou z desítek sopek. Kráter sopky Kawah Ijen na Jávě nabízí výhled z výšky 2 800 metrů nad mořem. Sopka je činná, valí se z ní husté kouřové mraky a těží se z ní síra. Doporučujeme vám také ranní výpravu na východ slunce a pohled do krajiny z kráteru balijské sopky Batur. To vstávání stojí za to.

Objevujte podmořský svět

Bali se nachází ve „Zlatém korálovém trojúhelníku“ spolu s jihem Filipín a Papuou, protože má nejvíce druhů korálů a ryb na celém světě. Na potápěčských lokalitách na Bali jsou korálové útesy, vraky (Tulamben), vysoké stěny, bahenní lokality a v průběhu celého roku se tam pořádají ponory za mantami (Nusa Penida). Potkat můžete želvy, delfíny i spoustu druhů žraloků. Tamními vodami táhnou plejtváci obrovští a další druhy velryb. Lokalita Pyramid kousek od Amedu je vhodná pro potápěče i pro šnorchlaře, protože tam pohodlně spatříte spoustu korálů a druhů ryb.

Obdivujte chrámy na každém rohu

Vedle těch známých hinduistických chrámů, mezi které patří napříkladPara Luhur Uluwatu na Bali nebo Prambananu na Jávě, najdete menší chrámy a oltáře také v obchodech a obydlích tamních obyvatel. Ti dávají bohům každý den oběti v podobě ovoce, sušenek, rýže, květin a vonných tyčinek. Během pobytu tak uvidíte rodinné oltáře, obecní chrámy, královské chrámy, obětiny položené na silnicích i na kapotách aut. Indonéskou společnost dnes tvoří na tři sta etnických skupin. Jejich kultura byla ovlivněná indickou, arabskou, čínskou, malajskou i evropskou kulturou, proto národní heslo celé Indonésie zní: „Bhinneka Tunggal Ika“ (jednota v rozdílnosti).

Navštivte Ubud, město pro duši, mysl i tělo

Až se nabažíte pralesy, podmořským světem a chrámy, navštivte také balijské město Ubud. Do tohoto proslulého centra jógy a meditace se sjíždějí milovníci jógy na kurzy, lekce a workshopy ze všech koutů světa. Jakmile se ráno protáhnete, můžete vyrazit obdivovat lotosovou zahradu v chrámu Pura Sarawati. Všude uváděnému posvátnému parku Monkey Forrest se vyhněte, protože je plný turistů. Raději si za makaky dlouhoocasými dojeďte půl hodiny autem do vesnice Sangeh. Mysl pak můžete zrelaxovat pohledem na rýžová pole na okraji města nebo v údolí Gunung Kiwi. Nachází se v něm královské hrobky z 11. století. Večer můžete vyrazit na balijské taneční nebo hudební představení, na kterých uslyšíte tradiční indonéské hudební styly gamelan a keroncong. Následující den se můžete vydat do tamních muzeí a galerií nebo na některý umělecký workshop, Ubud je totiž oblíbeným městem umělců. A kdybyste si ze všech indonéských zážitků potřebovali odpočinout, tak vyzkoušejte vyhlášené balijské masáže. Akupresura, aromaterapie a reflexologie v tamních lázních vašemu tělu na cestách prospějí.

Výhodou Indonésie je to, že do ní můžete létat každý rok, a budete mít stále, co objevovat. Její přírodní, kulturní a podmořské bohatství je nesmírné. Kdyby vám vadila nepřehledná chaotická doprava nebo to, že musíte na každém rohu smlouvat, vzpomeňte si, že jste v Asii. Smlouvání vnímejte jako součást tamní tradice, která může být zábavná. Usmějte se a nikam nespěchejte. Vezměte si příklad z tamních obyvatel, říká se o nich, že mají jeden z nejupřímnějších úsměvů na světě. A aby vám během poznávání Indonésie nemohlo nic dalšího kazit úsměv na tváři, pořiďte si pro jistotu kvalitní cestovní pojištění .

Zdroje: Wikipedia.com, Travelbible.cz, Diving-bali.com, Bali.com

Finsko je mrazivá země, která zasahuje až za polární kruh. Ani přesto se tam však zimy moc bát nemusíte, protože krajina tisíce jezer má na svém území přes tři miliony saun.  

30. 12. 2020
Finska sauna na břehu jezera

Vydejte se do parku se svojí láskou a zulíbejte ji u kmenu rozkvetlého stromu.
My vám k tomu řekneme, jaké jsou tradice oslav příchodu jara v Evropě. 

28. 4. 2021
Rozkvetlé třešně první máj