Panorama Dubaje
30. 10. 2015

Už nevíte roupy, co dělat? Máloco Vás překvapí nebo udiví? Zveme Vás do země neomezených možností - do arabského emirátu Dubaje a jeho stejnojmenného hlavního města, které se pyšní přívlastky typu nejmodernější světová metropole či největší staveniště světa. Překvapivě už za průměrný měsíční plat je reálné uvažovat o cestě do „jiného světa“.

Město leží na severním okraji emirátu a je rozděleno na dvě části zátokou Dubai Creek, která je často mylně popisovaná jako řeka. Ve skutečnosti se jedná o výběžek Perského zálivu. V současnosti se město Dubaj dělí na 14 čtvrtí, al-Hamriya, al-Karama, al-Chabisi, al.Ras, al-Satwa, al-Wasl, Bur Dubai, Deira, Hur al-Anz, International City, Jumeirah, Umm Sugaym, Za´abeel a al-Qusais.

Město mrakodrapů

Futuristická Dubaj se do své stávající podoby začala budovat před pouhými 40 lety. Je až k nevíře, že ještě před tak krátkou dobou na místě, kde se dnes nachází mnohaproudová silnice Sheikh Zayed Road, nejvyšší budova světa Burž Chalífa měřící 828 m, luxusní sedmihvězdičkový hotel Burž al-Arab nebo např. největší světové nákupní centrum Dubai Mall, stála malá pouštní vesnice. Díky neutuchajícímu stavebnímu boomu vyrostla Dubaj v posledních dekádách ve město s celosvětově největším počtem dokončených mrakodrapů dosahujících čtvrt, půl a tři čtvrtě kilometru výšky. 

Cayan Tower, Burž Chalífa, Burž al-Arab

Místní s oblibou tvrdí, že se zde nachází polovina z celosvětového počtu stavebních jeřábů. Staví se zde bez ustání a město se nejvíce rozrůstá zejména směrem na jih podél pláže Jumeirah, ulice Sheikh Zayed Road a do vnitrozemí. Megastavby všeho druhu, uměle vytvořené ostrovy a mnoho dalších věcí, nad kterými zůstává mnohdy rozum stát, zde rostou doslova jako houby po dešti. Jedná se o budovy rozličných stylů a struktur, moderní interpretace tradiční islámské architektury s dílny špičkových arabských architektonických kanceláří jako Al Hashemi nebo Aedas, ale i nejlepších designérů New Yorku či Chicaga.

Staveniště

Všudypřítomný luxus

Hned, jak vystoupíte z letadla, ocitnete se skutečně v „jiném světě“. Zdejší supermoderní letiště Vás ohromí jak svou velikostí, tak všudypřítomným luxusem a záplavou značkových butiků, restaurací a fast foodů obklopených vzrostlými palmami, umělými fontánami a mramorovými sloupy. Ani mešita nebude chybět. Pocit úspěchu a bohatství Vás přímo udeří do tváře, což je ostatně záměrem. Takové je nejen letiště, to je prostě Dubaj. Po opuštění klimatizované letištní haly Vás čeká další prudký náraz, tentokráte horkého vzduchu. Teplota se zde v některých měsících roku snadno vyhoupne i nad 50 stupňů Celsia. A ani v noci se nijak významně neochladíte, 35 stupňů o půlnoci není výjimkou.

Nákupní centrum

Doprava v Dubaji

V těsné blízkosti letištního terminálu číhají na svou kořist hordy taxikářů. Jejich auta jsou téměř výhradně Toyoty krémové barvy, lišící se pouze barvou střechy podle toho, které provozující společnosti patří. Ceny jsou však jednotné. Místní specialitou je, že máte-li rádi růžovou, taxíkem s touto barvou střechy Vás sveze žena a pravděpodobně Filipínka. Taxíky jsou také, překvapivě pro nás Středoevropany, poměrně ekonomickým a hlavně praktickým dopravním prostředkem po městě. Souvisí to samozřejmě s nízkou cenou benzínu v této ropě zaslíbené zemi. Jedna vada na kráse tu ale také je. Většina řidičů jsou Indové nebo Pákistánci a je možné, že se Vás občas sami zeptají na cestu!

Další variantou cestování je jízda metrem. Jiný kraj, jiný mrav a tak v předních vagónech smí cestovat pouze ženy a děti, zbytek vlaku je smíšený, nicméně jezdí v něm hlavně muži. Z ostatních pravidel přepravy je třeba zmínit zákaz žvýkání žvýkačky. Pokuta za tento přestupek se může vyšplhat v přepočtu až na 2 000 Kč! Co se týče komfortu, dubajské metro je přepychově čisté a spolehlivé a za ceny nižší než u nás nabízí navíc mimořádné vyhlídky na město. Mnohé stanice jsou totiž nadzemní. Metro v Dubaji je nejdelším vlakovým systémem na světě, který se obejde bez řidiče!

Dalším použitelným a velmi ekonomickým, nikoliv však stejně spolehlivým dopravním prostředkem je zde autobus. A kdo z Vás by se chtěl svézt autem za vskutku neuvěřitelné ceny, využije nabídku některé z místních půjčoven aut. 1 litr benzínu zde vyjde na pouhých 9 Kč! Nenechte se ale příliš unést endorfiny, zdejší silnice patří co do počtu dopravních nehod k nejnebezpečnějším na světě.

Nakupování

Sportem číslo jedna je v Dubaji nakupování. Nepředstavitelné množství obrovských nákupních center, ve kterých je někdy náročné nezabloudit, skýtá místním, ale i turistům nákupní zábavu jak se patří, navíc nabízí i únik před nesnesitelnými teplotami, které panují venku. Emiráťané dokáží se svou rodinou v těchto centrech trávit celé dny. Muži se zde procházejí v typických oděvech zvaných dišdaša, ženy potom od hlavy k patě zahalené v černé abáje. Ceny jsou zde velmi příznivé a všudypřítomná snaha vypadat co nejlépe je přímo nakažlivá. V nákupních centrech se ale pouze nenakupuje. V největším nákupním centru světa Dubai Mall můžete navštívit např. obrovské mořské akvárium nebo ledové kluziště s živými tučňáky. Zkrátka nečekané věci na nečekaných místech.

Akvárium v Dubai Mall

Smlouvání

Čtvrť Bur Dubaj je místem, kde se nachází většina tradičních dubajských tržnic zvaných „souky“. Najdete zde opravdu, na co si vzpomenete. Místní prodejci pocházející z Afgánistánu, Íránu, Jordánska a jiných zemí Vám vehementně nabízejí pestrou škálu zboží od padělků všeho možného až po supermoderní značkový iPhone, nepřeberné množství nejrůznějšího orientálního koření, látek, šperků a jiných lákadel. Výrazná gestikulace a hlasité smlouvání jsou neodmyslitelnou součástí místního koloritu. Někdo si to užívá, jinému to trochu dráždí nervovou soustavu. Pozor na místní zvyklosti, alespoň minimální smlouvání se od Vás očekává. Pokud akceptujete první nabízenou cenu, obchodník by se mohl i urazit!

Tržnice

Bezpečně na cestu

Pokud jsme Vás přesvědčili, že tato velmi speciální země stojí za návštěvu, nezapomeňte se na cestu dobře připravit. Ačkoliv je Dubaj překvapivě místem, kde nemusí být až tak draho, dbejte, aby se Vám výlet neprodražil dodatečně např. díky léčebným výlohám nebo odpovědnosti za způsobenou škodu. Sjednejte si proto vhodnou variantu kvalitního cestovního pojištění.

 

Zdroj: www.cestovani.idnes.cz, www.wikipedia.org

Víte, v čem spočívá hlavní rozdíl mezi rodinou Smělých a rodinou Znalých? V celkové ceně jejich letní dovolené. Jedni vyrazili vybaveni optimismem a bezstarostnou náladou... 

6. 10. 2015

Štědrý večer a Boží hod jsou za námi, takže se můžeme opět směle odpoutat od rodinných krbů a vyrazit někam za cestováním. A jaké město může mít krásnější ...

28. 12. 2016
Eurovíkend v Paříži: Poznejte město v zimním hávu