Datum: | Autor: ERV

O rok odložená světová výstava, na kterou upíná zrak celý svět. Je poprvé na Středním východě a v arabské zemi. Od kdy do kdy se koná? Jak se do areálu dostat? Co na ní zažít a které pavilony jsou nejzajímavější?

Základní informace o EXPO

Světové výstavy EXPO se konají každých 5 let od roku 1851. Zahájení EXPO 2020 bylo odloženo kvůli covidu-19 na letošní rok, probíhá od 1. října 2021 do 31. března 2022. Každá světová výstava má své téma a snaží se ukazovat řešení největších aktuálních výzev lidstva.

Spojené arabské emiráty si zvolily téma “Connecting Minds, Creating the Future” (Spojování myslí, vytváření budoucnosti). V poušti vznikl areál o rozloze 4,3 kilometrů čtverečních s více než 200 pavilony zemí z celého světa (účastní se i Česká republika). Na programu je kultura, vzdělávací výstavy, zábava, besedy a samozřejmě skvělá jídla.

Vstupenky na EXPO 2020 a vstupy zdarma

Vstupenky se pořizují na webu EXPA 2020. Seženete je ale také v mnoha obchodech po Dubaji i u některých leteckých společností. V prodeji jsou 3 druhy vstupenek: jednodenní, vícedenní se vstupem 30 po sobě jdoucích dní a sezónní vstupenky s neomezeným vstupem po dobu 6 měsíců.

Každý den probíhá až 60 živých uměleckých akcí. Děti mladší 18 let a studenti s platným studentským průkazem z jakékoli akademické instituce na světě mají vstup volný. Vstup zdarma mají také návštěvníci od 60 let a výše. Tamní chůvy, hospodyně, taxikáři a lidé pracující v pohostinství mají také nárok na vstup zdarma, pokud předloží doklad o zaměstnání a platné vízum.
Každý návštěvník musí prokázat, že je očkovaný proti koronaviru, nebo má negativní PCR test starý maximálně 72 hodin. V celém areálu jsou termokamery.

Pavilon udržitelnosti na výstavě Dubaj Expo 2020

Doprava do EXPO 2020

Organizátoři vytvořili rozsáhlou dopravní síť pro přepravu milionů návštěvníků do areálu. 8 autobusů jezdí každých 20 minut 7 dní v týdnu v obou směrech z Dubajského letiště (DXB). Přijet můžete také z The Dubai Mall nebo Palm Jumeirah. Metrem vás do EXPO dopraví červená linka. Do areálu můžete dojet také taxíkem.

Mapa areálu EXPO 2020, aplikace a příležitosti

Středobodem areálu je kupole Al Wasl s největší projekční plochou, která má 360 stupňů. Kromě venkovních pavilonů tam najdete i speciální tematické pavilony zaměřené na příležitosti, mobilitu a udržitelnost.

K orientaci v rozlehlém areálu vám pomůže interaktivní online mapa EXPO 2020 nebo mobilní aplikace EXPO 2020 s GPS. V ní si můžete návštěvu naplánovat podle svých zájmů - vytvořit si osobní plán událostí, atrakcí a přehlídek. Spravujete v ní všechny své rezervace, máte tam chatbota i klientské centrum na dosah ruky. Navštívená místa si můžete v aplikaci snadno zaznamenávat do “digitálního pasu”. Pomůže vám také s vybráním občerstvení, obsahuje totiž všech 200 možností stravování v areálu i tematické kulinářské akce.
Chystáte se tam pracovně? Můžete si založit aplikaci EXPO 2020 B2B, která vás propojí s ostatními obchodními návštěvníky a investory.


Světová výstava Dubaj Expo 2020

Jaké pavilony navštívit

Singapur - deštný prales v poušti

Jen několik málo zemí světa přijalo v posledních desetiletích takové inovace v městském designu, architektuře a udržitelnosti jako Singapur. Pavilon symbolizuje dramatický vývoj Singapuru od přetíženého a znečištěného města v 60. letech minulého století k futuristickému centru městského designu. Je věrný závazku tohoto ostrovního státu omezit změnu klimatu. Do pouště přináší „svěží tropickou oázu“ - střechy pokryté rostlinami a závěsnými zahradami.

Spojené království - komunikace s vesmírem

Spojené království reprezentuje “Pavilon básní” inspirovaný zesnulým britským vědcem Stephenem Hawkingem. Vyjadřuje jeho úvahy, jak by se lidstvo mohlo vyjádřit v případě setkání s mimozemskou civilizací. Na fasádě pavilonu se objevují stále se měnící básně poháněné umělou inteligencí. Miliony návštěvníků mohou přidat svůj vlastní příspěvek do této básně v různých jazycích.


Pavilon mobility na výstavě Dubaj Expo 2020

Nizozemí - miniaturní farma s maximálním dopadem

Další světový lídr v oblasti udržitelnosti má malou kuželovitou farmou, která si vytváří vlastní mikroklima, vodu, potraviny i energii. Nizozemí je v popředí celosvětové diskuse o potravinách, protože je 2. největším vývozcem zemědělských produktů na světě. Díky miniaturnímu systému produkce potravin chce naléhat na návštěvníky, aby přemýšleli novým způsobem o jídle a soběstačnosti.

Čína - pokrok a tradice

Jeden z největších pavilonů vyjadřuje optimismus ohledně budoucnosti. Je přímým odrazem růstu a pokroku země se závazkem k její kultuře a tradicím. Pavilon kombinuje špičkovou technologii s tradičními prvky čínské architektury. Je tvarovaný jako lucerna a hostí oslnivé světelné show, jednu z nejcennějších tradic Číny. Ukazuje nejnovější čínské pokroky v umělé inteligenci, infrastruktuře a dalších technologiích.

Brazílie - důležitost vody

Amazonka je sice nejslavnější brazilskou řekou, ale v brazilské krajině je mnohem více řek, jezer a povodí. Na dobré stavu těchto vodních sítí závisí miliony životů. V Brazílii i mimo ni je ale sužují environmentální hrozby, jako je změna klimatu a znečištění. Brazilský pavilon je proto výzvou pro svět, aby pamatoval na důležitost vody. Návštěvníci se mohou procházet po přítoku Amazonky, Riu Negru, s vůněmi a památkami této mohutné řeky.

Pavilon Opportunity na výstavě Dubaj Expo 2020

Doufá se, že tato světová výstava pomůže nastartovat ekonomiku tohoto regionu a že přinese odpovědi na aktuální otázky, které lidstvo řeší.

Chcete se na cestu do Dubaje připravit? Přečtěte si naše články Dubaj - cesta do jiného světa a 5 důvodů, proč navštívit Dubaj

Ať už si vyberete jakýkoliv program v Dubaji, mějte s sebou kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete. My se staráme.


Zdroje:expo2020dubai.com,news.un.org, czexpo.com, cs.wikipedia.org, blog.dormakaba.com, timeoutdubai.com, timeoutdubai.com, czexpo.com 

Další články

Cestovní pojištění na Slovensko - ano nebo ne?

Má cenu se pojišťovat, když vyrážíte “jen” na Slovensko? Na tuhle otázku vám rádi podrobně odpovíme. Poradíme se všemi nástrahami a přidáme inspiraci, kam se na Slovensku ještě podívat.

Hanami: japonský svátek oslavy jara

Období, ve kterém se do svěžího vzduchu pomalu vkrádá esence rozkvétajících japonských třešní, se blíží. Na přelomu března a dubna se země každoročně převleče do tónů růžové barvy, vzduch ztěžkne nasládlou vůní červených plodů a tamní obyvatelé se v početných skupinách sejdou pod urostlými sakurami. Jaro je konečně tady! Přivítejte ho společně s námi v zemi vycházejícího slunce.

hanami-japonsky-svatek-jara