Datum: | Autor: Tým ERV

Bhelgoland-pristav_99505695-min

Helgoland tvoří dva ostrovy, Helgoland a Düne, dohromady mají rozlohu 1,7 km². Kdysi náležely Dánsku i Velké Británii, nyní jsou pod správou Německa a jsou bezcelní zónou již od dob britské nadvlády, během níž lázeňské místo neplatilo daně. Osvobození zůstalo zavedené až dodnes.

Přístav Helgoland

Běžně na ostrov přijíždí až 3000 turistů denně. Lodě nepřiplouvají do přístavu, ale kotví v zátoce. Již 200 let jsou turisté dopravováni na břeh tradičními dubovými čluny. Od roku 2018 jsou zapsány na seznamu nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO.

Na sousední menší ostrov Düne se dostanete pouze trajektem. Od hlavního ostrova jej před téměř 300 lety oddělila ničivá bouře. Nachází se na něm letiště, kemp, dovolenkové bungalovy a mnoho pláží. Ty jsou v létě využívány pro koupání na jedné straně. Druhá strana ostrova je domovem největší kolonie tuleňů šedých v Severním moři. V zimě se jim rodí malá rozkošná tuleňátka – z bezpečné vzdálenosti je umožněno jejich pozorování turistům.

Tuleň šedý

Z přírodních zajímavostí tu dál můžete obdivovat červené pískovcové útesy fantastických tvarů a pozorovat hnízdící ptáky na skalnatém výběžku Lange Anna. Typická prohlídka ostrovů trvá kolem 5 hodin, ale můžete zde zůstat i přes noc.

Souostroví je zvláštní tím, že zde nejsou povoleny žádné dopravní prostředky, s výjimkou policie a záchranných služeb. V zimě zde děti mohou jezdit do školy na kole, jinak se turisté, kteří se sem dopraví buď lodí nebo malým letadlem, pohybují výhradně pěšky.

Žije zde 1500 obyvatel, kteří Helgoland osídlují od roku 1952. Ptáte se, proč jen 70 let? Ostrov často měnil majitele, a poslední zde byli němečtí nacističtí vojáci za II. Světové války. Po nich tu posléze zbylo mnoho podzemních tunelů. Britové tento ostrov průběžně bombardovali, až nakonec jeho zařízení a vojenské objekty dne 18. dubna 1947 srovnali se zemí v největším mírovém výbuchu v dějinách.

Na tomto ostrově byla složena německá národní hymna Deutschland, Deutschland über alles. Měl jej rád Franz Kafka i básník Goethe a taky náš básník Jan Neruda.

Ptactvo na Helgolandu

Pokud hledáte mořskou romantiku na ostrově, určitě se vám tu bude líbit. Zejména západy slunce jsou tu úžasné. Golfský proud se stará o příjemné celoroční klima – ani teplo, ani příliš zima. <br/>V místních restauracích se dejte nějaké skvělé rybí speciality – známé jsou langusty z místní farmy a krabi s delikátními omáčkami. Co na tom, že se zdejší pitná voda vyrábí odsolováním mořské?<br/> 

Zajímá vás víc tipů pro cestování v Německu? <br/>přečtěte si článek >> Německo, průvodce po zajímavých místech <<

Další články

Olympiáda, Expo a další světové akce roku 2020

Rádi cestujete do jiných měst právě v dobách, kdy se v nich něco zajímavého odehrává? Přinášíme vám přehled důležitých sportovních, společenských a kulturních akcí v přicházejícím roce 2020. 

svetove-akce-2020

8 způsobů, jak ušetřit na cestování - tipy pro levné cestování

Cestování nemusí být jen drahá záležitost pro vyvolené, zvláště ne dnes. Stačí se nebát vyrazit na vlastní pěst a umět cestovat chytře. Dnes se s vámi o to, jak cestovat levně a ušetřit nějaký ten peníz, podělím.

cestovat-levneji