Datum:

Do Severního Irska, Španělska, Maroka, ale i na Island a země Evropany velmi oblíbené, Chorvatska. Všude tam nahlédli hrdinové jednoho z nejsledovanějších seriálů současnosti, Hry o trůny. Víte, kde byste hledali 700 stop vysokou Zeď, kterou střeží červeně oděné Noční hlídky? A teprve kde asi tak leží hlavní město Sedmi zemí kontinentu Západozemí? Zapomeňte na ploché kulisy a vypravte se do míst, ve kterých bojují mocné rody o nadvládu nad celým královstvím.

Muzeum Hry o Trůny

Zeď na Islandu

Za ochrannou hradbou táhnoucí se Západozemí 300 mil nemusíte cestovat nikterak daleko. Ledovou stěnu střežící říši před nájezdy Divokých a Bílých chodců najdete v zemi termálních pramenů, na Islandu. V této krajině bylo natočeno mnoho záběrů odehrávajících se severně za Zdí, a to v okolí jezera Mývatn a jeho mokřadů. Zastavte se také v nejjižnější vesnici Vík í Mýrdal nebo v národním parku plného ledovců, Vatnajökull. V Dimmuborgiru zase narazíte na místa, která vám budou povědomá ze scén okolo Černého hradu. Lokalita vás uchvátí svou podivností – neobvyklými skalními útvary, jeskyněmi a lávovými poli. 

Hra o trůny - severně od zdi

Drsný sever za Zdí v Irsku

Vlny tříštící se o masivní skaliska a rozlehlé zelené pláně. Takový charakter propůjčila scénám Hry o trůny krajina Severního Irska. Malebný chrám Mussenden, do kterého mířil na návštěvu Stannis Baratheon s rudou kněžkou Melisandrou, leží právě v blízkosti městečka Castlerock. Sídlo Starků hledejte zase na východě ostrova blízko Belfastu. Jako Zimohrad ho ale na mapě budete hledat horko těžko, za to na první pohled ho poznáte, jakmile dorazíte k hradu Ward. Do nejvyšší vrchoviny Severního Irska, Mourne Mountains, se pro změnu ukryl rod Dothraků. Pravou atmosféru Železných ostrovů nasajte v přístavu Ballintoy, který pro vás bude útulnou zastávkou. V Newcastlu budete mít zase pocit, jako byste se ocitli ve scénách z Řekotočí.

Hra o trůny Irsko

Královo přístaviště v Chorvatsku

Vraťte se ale zpět přes Atlantik na evropskou pevninu. A to rovnou do Králova přístaviště – hlavního města Sedmi království Západozemí. To nejdete v jednom z nejkrásnějších měst Chorvatska, Dubrovníku. A ani nemusíte být skalním fanouškem seriálu plného krve a sexuálních scén, abyste se do města s úchvatným historickým centrem zamilovali. Projděte se ulicí St. Dominika a ocitněte se v mžiku na seriálovém trhu nebo projděte uličkou hanby Cersei Lannister ve Stradunu. Co mají společné Margarey Tyrell, Olenna Tyrell, Sansa Stark, Lord Varys či Tyrion Lannister? Procházeli se v Trstenském arboretu, kam vyrazte i vy. Nejvíce památných bitev se v seriálu odehrálo ale ve Splitu na severu země. Ten dal základ i domovu Matky draků, seriálovému městu Meereen.

Hra o trůny Chorvatsko

Yunkai v Maroku

V Zálivu otrokářů ještě na chvíli pobudeme. Podívejte se do pevnosti Aït Benhaddou nedaleko Varzázatu. Kromě toho, že v ní jisto jistě poznáte ztvárněné město Yunkai, možná vám i připomene scény z dalších filmů jako Ježíš Nazaretský nebo Gladiátor. V Maroku najdete ale i Astapor taktéž spjatý s plavovlasou Daenerys Targaryen. Pro jeho kulisy posloužilo pobřežní městečko Essaouira plné mixu arabské a evropské kultury. Tak proč na tomto poklidném místě nezůstat o trochu déle a nevyzkoušet si některý z vodních sportů, kterými je tak proslulé?

Hra o trůny Maroko

Království Dorne ve Španělsku

Nejjižnějšímu městu Západozemí propůjčil svůj překrásně zdobený vzhled palác Alcázar. A to i se svými zahradami. Jejich uličkami se spolu s dornským princem procházela celá jeho rodina, a tak se převážně o nejvyšší patra budovy museli v době natáčení podělit se španělskou královskou dynastií. Ta totiž palác v Seville využívá pro soukromé účely dodnes. Největší město Katalánska, Girona, se zase se svými typicky barevnými domky a dlážděnými uličkami převléklo do seriálového města Braavos. Navštívit můžete ale i zámek Zafra v Campillo de Dueñas, který zrcadlí podobu Věži radosti.

Hra o trůny Španělsko

Nemusíte být zrovna skalním fanouškem Hry o trůny, abyste měli důvod vycestovat za poznáním. V porovnání se současnými letními teplotami ještě před příchodem léta samotného se například takový výlet za čerstvým, slaným vzduchem na pobřeží Severního Irska nebo Islandu jeví jako osvěžující alternativa. Na draky plivající oheň ani na vyhrocené středověké bitvy nejspíše nenarazíte, přesto byste už při prvních myšlenkách na dovolenou měli myslet také na kvalitní cestovní pojištění od spolehlivých specialistů na cestování.

Zdroj: extrastory.cz, novinky.cz, eurodenik.cz, cestovani.idnes.cz 

Další články

EXPO 2020: Co byste měli vědět před cestou do Dubaje

O rok odložená světová výstava, na kterou upíná zrak celý svět. Je poprvé na Středním východě a v arabské zemi. Od kdy do kdy se koná? Jak se do areálu dostat? Co na ní zažít a které pavilony jsou nejzajímavější?  

Austrálie: jsou legendy o Uluru pravdivé?

Co se vám vybaví, když se řekne země protinožců? Je to budova Opery, klokani nebo opálení surfaři? Nám naskočí Uluru opředené mýty. Tento turisty oblíbený monolit se tyčí uprostřed rovinaté pustiny Národního parku Uluru-Kata Tjuta do výšky přes tři sta metrů a je to symbol celého kontinentu. A přesto ho prý většina Australanů neviděla na vlastní oči. Možná i kvůli vzdálenosti, kterou je nutné překonat. Z nejbližšího města v centrální Austrálii Alice Springs je to téměř pět set kilometrů.  Nechte se vtáhnout do pověstí, záhad a faktů spojených s touto tajuplnou horou… 

uluru-ayers-rock-01