Datum:

Dechberoucí ledovce a sopky, nekonečné scenérie kopců, skalnatých průsmyků a řek, to jsou všechno poznávací znamení Islandu. Stejně jako i sopečná aktivita, která na tomto ostrově ještě zdaleka neukončila svou činnost, při které tvář Islandu mění rok co rok.

Užijte si hipsterský Reykjavík a pak cestujte kolem pobřeží do nejkrásnějších koutů této tajemné země skřítků a víl. Co vás na cestě čeká za druhy lákadel? 

Island, Kirkjufell

Islandské sopky

Sopky Island vytvořily, a ještě s tím zdaleka nejsou hotové. Chcete se přesvědčit? Hned teď si můžete pustit video z průletu dronů kolem lávu chrlícího kráteru. Až 2/3 islandských sopečných systémů jsou považovány za aktivní. I přesto však můžete být v klidu.

Sopečná situace se na Islandu mění každou chvíli – naposledy zakašlala na půlku světa v roce 2010 sopka Eyjafjallajokull, a způsobila tak tunami svého popele, které najednou létaly ve vzduchu, zrušení zhruba 100 000 letů.

V dnešních dnech zase všichni Islanďané pozorují dění kolem sopky Fagradalsfjall, která spala 800 let a teď se probudila. Její žhnoucí rudé erupce byly vidět na obzoru před leckterým nočním barem v Reykjavíku, je od něj totiž vzdálená jen nějakých 40 km. Její aktivitu dosud předznamenalo asi 50 000 malých zemětřesení, tak snad to Islanďanům neporozbíjelo úplně všechny skleničky!

Turisté se po tisících hrnou sopku pozorovat a snaží se dostat k ní tak blízko, jak jen to je možné. Někteří si troufají používat tuhnoucí lávu místo grilu
 
Island, záběr na kráter sopky, s vybuchující lávou

Gejzíry

Co dalo gejzírům jejich jméno? Byl to islandský Velký gejzír Geysir. Je to tedy praotec všech gejzírů, vždyť zmínky o něm máme již z roku 1294. Je vzdálený od Reykjavíku jen 80 km a nachází se v údolí Haukadalur, které je známou geotermální oblastí. Je však mírně nepředvídatelný.

Hned vedle něj však tryská v pravidelných intervalech jeho kolega Strokkur, který se ukazuje zhruba každých 8-10 minut. 

Gejzír Geyser na Islandu

Geotermální oblasti na Islandu jsou krajinami mlžných oblaků, síry, horké vody, vroucího bahna a barevných geologických a vyvřelých útvarů, a jsou oblíbeným místem pro návštěvy – samozřejmě vždy z bezpečné vzdálenosti.
 
Island, panorama

Nejhezčí scenérie

Nejen mocné ledovce, nebezpečné sopky a tryskající gejzíry. Island je pohádkový též na místech, kde vládne relativní klid. Dokud ho však neuvidíte, budou to pro vás jen plané řeči. Zkuste si to přesto představit.

Krajina vypadá, že je nekonečná. Protínají ji geologické zlomy, řeky ve skalnatých tocích, vodopády padající z výšky a doplňuje ji pára z horkých pramenů. Vlny kopců jsou porostlé zelenou trávou a na pastvinách se potulují místní zvířata. Z pobřežní strany zase burácí chladný příboj, který naráží na pravidelně se rozpadající černá skaliska. A vy jedete pořád dál a dál, stále na sever, ve hledání dalšího nejúchvatnějšího místa na Islandu. 
 
Island, vodopád Svartifoss

Navštivte například vodopád Svartifoss na pozadí mohutné stěny šestiúhelníkových čedičů či jeskynní vodopád Gljúfrafoss. Nebo kamenný útvar Hvítserkur na černém pobřeží či jezerní kráter Kerid, obklopený červenou vulkanickou zeminou.   
 
Island Hvítserkur

Horké prameny

Zbavit se starostí, zrelaxovat, popovídat si s místními, pořádně se ohřát – to vše můžete v kulturních centrech Islandu, termálech. Podobně jako Finové mají sauny, Islanďané sedí nejraději společně v horkých pramenech a řeší všechno - klepy, business i politiku. 
 
Island, Grindavík, Blue lagoon

Prameny najdete po celé zemi, ať už v městech a vesnicích, kde jsou kolem nich vystavěná koupaliště, nebo existují jen tak, samy pro sebe, v přírodě pod holým nebem. Pokud půjdete s průvodcem, určitě vám ukáže, kde v krajině se nachází vhodná, tj. bezpečně teplá jezírka ke koupání. Možná tam potkáte i nějaké místní, kteří se z okolních farem často zastavují ohřát. 

Island - malá převlékárna u horkého pramene v přírodě

Téměř každé islandské město, městečko či víska má své vlastní termální koupaliště. Nejen v Reykjavíku si tak můžete užít koupání s vymoženostmi. Značená teplota v bazénech i různé koupací atrakce jako vířivky a sauny vás dokonale oblaží. Vstupné do koupaliště není drahé a platí na celý den.

Tajný tip na závěr: až se dostatečně zahřejete, zkuste nejslavnější reykjavickou zmrzlinu v objemu půl litru.
 
Islandská pláž, pobřeží, černý písek, čedič

Moře, ostrovy a papuchalci

Severní moře je ohromující podívaná, ať už stojíte na pobřeží u skalnatých útvarů nebo na palubě rybářské lodi, která vás veze na nedaleký ostrov. Takto si můžete zpestřit už tak nabitý program. A když budete na ostrově pozorovat ptáky, ohlížejte se po černobílých ptáčcích s barevnými zobáčky. Jsou to totiž Papuchalci severní, největší lovci široko daleko.

Potápí se až do hloubky 70 m, pod vodou vydrží 5 minut a od hnízda se při hledání potravy dokážou vzdálit až 100 km. Není to úžasný výkon?

Buďte jako papuchalci. Cestujte do dálav, pod vodou obratně manévrujte a ničeho se nebojte.
My vám k tomu přibalíme kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.
 

Štítky: Island

Další články

Zažijte pravou Sicílii s Gustavem

Jaká místa největšího ostrova Středozemního moře byste měli navštívit, abyste ho poznali jako pravý Sicilan? Vypravte se společně s námi a Gustavem na Sicílii! 

sicilie-katanie-pristav

Seychely. Exotický ráj pro rekreaci i poznávání

Tyrkysové moře, slunce odrážející se na bílém písku, nekonečné čisté pláže a bujné deštné pralesy. Jestli jste si někdy položili otázku, jak asi vypadá ráj, tak Seychely by takovému obrázku mohly odpovídat.

sexchely-nahled