13 tipů pro vaši cestu na Island: Otázky a odpovědi o zemi ohně a ledu

Datum: | Autor: Tým ERV

island

Proč navštívit Island, když je tam zima, je to daleko, a navíc je tam také draho? Na to je jedna odpověď: Island je tak intenzivně krásná země, že to vyváží veškeré nepohodlí. Dechberoucí vodopády, ohromné ledovce a tajemné sopky, nekonečné scenérie kopců, skalnatých průsmyků a řek, to jsou poznávací znamení Islandu. Jste dobrodruzi? Přinášíme vám tipy a odpovědi na nejčastější otázky o Islandu.

Proč je Island cestovatelským rájem?

1. Co vidět na Islandu? Přírodní krásy, které vás ohromí: 

Island je fascinující destinace, kde se nachází jedny z nejnádhernějších přírodních scenérií na světě. Její jedinečná kultura je celá opředená životem spjatým s drsnou přírodou.  Předtím, než se vydáte na tento severní ostrov, je důležité se dobře připravit.

Obecně vzato se nejvíc přírodních atrakcí nachází na turisty oblíbeném jihu v okolí Reykjavíku, a v 300 km okruhu Golden Circle, který začíná tamtéž a směřuje na východ. Méně postižené turismem je severní pobřeží, podobně jako členité západní Westfjordy. Jsou tam taková místa jako papuchalčí ostrovy (např. Grímsey, Drangey), vnitrozemské sopečné jezero Mývatn nebo úchvatné vodopády Dynjadi.

Islandská krajina se vám během cestování kolem neustále mění před očima. Objevují se pole sopeční strusky a rostou před vámi hory zakryté bílými mraky. Mořské pobřeží je dramaticky skalnaté, meandrující řeky v travnatých údolích jsou malebné a ze sopečných hor přímo nad silnicí padají bílé stužky vodopádů. Všude na pastvinách, ale i na silnicích se potulují místní ovce a koně.

Island Hvítserkur

Často jsou k vidění nevídané geologické formace. Například vodopád Svartifoss padá na pozadí stěny z šestiúhelníkových čedičů. Vodopád Gljúfrafoss se zase propadá dovnitř rokle, která je uzavřená jako jeskyně.

Úžasné jsou kamenné útvary u pobřeží, například Hvítserkur, který je na severu.  A tam hledejte taky jezerní kráter Kerid, obklopený červenou vulkanickou zeminou.  

2. Golden circle - klasický turistický okruh

Nejzákladnější okruh Islandem, kam neustále vyjíždí autobusy plné turistů, obsahuje koncentrovaně to nejhezčí, co můžete na Islandu vidět.

Islandská pláž, pobřeží, černý písek, čedič

 • Obrovské vodopády
 • Černé pláže
 • Čediče se sloupovitým rozpadem
 • Skalní útvary
 • Geotermální oblasti
 • Gejzíry
 • Ledovce
 • Vrcholem návštěvy může být Diamond beach a laguna, ve které plavou tající kusy ledovů, až se z nich tají dech

Krásná místa nemusíte hledat jen v tomto malém prostoru. Jsou rozesety po celém ostrově. Cestou k nim si navíc užijete nekončící úžas nad neustále se měnící krajinou. Island je ve své opravdové kráse v podstatě nefotografovatelná země a musí se zažít na vlastní oči, z obrázků tu nádheru není možné poznat. Krásné fotky budete mít určitě, ale jen vy budete vědět o kolik větší je realita ukrytá za nimi.

 

3. Gejzíry na Islandu

Co dalo gejzírům jejich jméno? Byl to islandský Velký gejzír Geysir. Je to tedy praotec všech gejzírů, vždyť zmínky o něm máme již z roku 1294. Je vzdálený od Reykjavíku jen 80 km a nachází se v údolí Haukadalur, které je známou geotermální oblastí. Je však mírně nepředvídatelný.

Hned vedle něj však tryská v pravidelných intervalech jeho kolega Strokkur, který se ukazuje zhruba každých 8-10 minut. 

Mnoho gejzírů na Islandu postupně zaniklo a přestalo chrlit vodu. Další jsou daleko v severních oblastech. Jejich seznam a mapu najdete zde. Navštívit v současné době můžete prakticky jen tyto dva zmiňované gejzíry:

 • Strokkur (15 – 40 m)  
 • Geysir (5 – 10 m) – poslední dobou není příliš aktivní

Gejzír Geyser na Islandu

 

4. Geotermální oblasti

Nacházejí se hlavně kolem Reykjavíku a také na severu u jezera Mývatn. Bublající horké bahno, všudypřítomný zápach síry (vajec), syčící pyramidky z kamenů nad zemskými výduchy, barevné vrstvy země, to vše je podívaná jako z jiného světa. Geotermální voda má jasně modrou barvu.

5. Vodopády

Island je země vodopádů. Všechny jsou úžasné. Ty známé, kde se potkává velké množství obdivovatelů, i ty méně významné, které můžete potkat jen tak u cesty. Navštívit můžete:

 • Vodopád Glymur – půldenní trek, který stojí za to
 • Dynjadi – ohromné vodopády na Westfjordech padají z velké výšky v mnoha kaskádách, vzbuzujících respekt a úžas
 • Goddafell – čedičové údolí a široké koryto řeky, která do něj padá v mocných proudech vody jsou uhrančivě krásné
 • Skógafoss - vysoký vodopád, v jehož tříšti se můžete vykoupat, zatímco před sebou spatřujete kruhovou duhu

Mapa nejkrásnějších vodopádů na Islandu

Island, vodopád Svartifoss

6. Islandské sopky

Sopky Island vytvořily, a ještě s tím zdaleka nejsou hotové. Chcete se přesvědčit? Hned teď si můžete pustit video z průletu dronů kolem lávu chrlícího kráteru. Až 2/3 islandských sopečných systémů jsou považovány za aktivní. I přesto však můžete být v klidu.

Sopečná situace se na Islandu mění každou chvíli – naposledy zakašlala na půlku světa v roce 2010 sopka Eyjafjallajokull, a způsobila tak tunami svého popele, které najednou létaly ve vzduchu, zrušení zhruba 100 000 letů.

V dnešních dnech zase všichni Islanďané pozorují dění kolem sopeční oblasti Fagradalsfjall, která spala 800 let a teď se probudila. Její žhnoucí rudé erupce byly vidět na obzoru před leckterým nočním barem v Reykjavíku, je od něj totiž vzdálená jen nějakých 40 km. Její aktivitu dosud předznamenalo asi 50 000 malých zemětřesení. Sopečné erupce byly v hledáčku záchranářů a hasičů v rocích 2021, 2022 i 2023.

Na stabilizaci sopeční situace pokaždé čekají i tisíce turistů, kteří se pak vydávají na hike do oblasti nové lávy, zatímco záchranné složky situaci monitorují a vymezují bezpečné oblasti k návštěvě. Na místě funguje parkoviště se systémem elektronického parkovného.

Někteří lidé si v minulosti troufali používat pomalu tuhnoucí lávu místo grilu - takové přiblížení se však už je nyní nepovolené.

Island, záběr na kráter sopky, s vybuchující lávou

7. Horké prameny

Zbavit se starostí, zrelaxovat, popovídat si s místními, pořádně se ohřát – to vše můžete v kulturních centrech Islandu, termálech. Podobně jako Finové mají sauny, Islanďané sedí nejraději společně v horkých pramenech a řeší všechno - klepy, business i politiku. 

Horké prameny najdete po celé zemi.  Téměř každé islandské město, městečko či víska má své vlastní termální koupaliště. Nejen v Reykjavíku si tak můžete užít koupání s vymoženostmi. Vstupné do koupaliště není dražší než u nás a platí na celý den.

Tajný tip: až se dostatečně zahřejete, zkuste reykjavickou zmrzlinu v uličce pod plaveckým bazénem.

Velké termální rezorty jako Blue lagoon jsou luxusní záležitosti s vysokou cenovkou a nabídkou kompletní relaxace. Pokud nevíte o tajném místě, kde se koupat v přírodě, tak vás tento zážitek určitě potěší.  

Island, Grindavík, Blue lagoon

8. Moře, velryby a papuchálci

Severní moře plné života je ohromující podívaná, ať už stojíte na pobřeží u skalnatých útvarů nebo na palubě rybářské lodi, která vás veze na nedaleký ostrov pozorovat ptáky, nebo na širé moře pozorovat velryby. Až budete na ostrově pozorovat ptáky, ohlížejte se po černobílých ptáčcích s barevnými zobáčky. Jsou to Papuchalci severní, největší lovci široko daleko. V podstatě také turističtí maskoti Islandu a pro Islanďany něco jako národní jídlo - v dněšní době jsou již chránění, ale papuchálka na jídelním lístku ještě můžete objevit. Jejich lov je povolen asi 5 dní v roce.

Papuchálci jsou velcí borci. V zobáčku udrží několik ryb najednou. Potápí se až do hloubky 70 m, pod vodou vydrží 5 minut a od hnízda se při hledání potravy dokážou vzdálit 100 km. První dva roky svého života stráví na moři. Není to úžasný výkon?

9. Kdy je nejlepší doba pro návštěvu Islandu?

Léto: Půlnoční slunce a trekking

V létě jsou zde dlouhé nekončící polární dny. Dále na islandské poměry minimální srážky a teploty stoupající až k 19°C.

Nejlepší počasí bývá v červenci a v srpnu - nejvíce slunečných dní a nejmírnější podmínky. Přesto na změny počasí buďte připraveni. Může svítit sluníčko a spálit vás, profouknout vás vichr, vymrazit večerní zima a může také kdykoliv začít pršet.

Island je také známý tím, že tu prší nejen vertikálně, ale i vodorovně, do stran, ale i směrem nahoru - pokud se k dešti přidá silný vítr. V létě však většinou jde pouze o jemné mrholení.

Pro mnohé lidi je neustálý den fascinujícím zážitkem. Chodí se spát, když jste unaveni dojmy. Tma tu nic nesignalizuje.

Zima: Polární záře a zimní sporty

Polární záři je možné pozorovat pouze v zimě, když Island pokrývá po většinu dne tma. O pozorování polární záře si přečtěte zde.

1O. Praktické rady pro cestování po Islandu

Ceny na Islandu

Je na Islandu draho? Ano i ne. Běžné potraviny v obchodech, jako jsou sítě Bónus nebo Krónan, nejsou o moc dražší než u nás. Narazíte tu na zajímavý výběr veganských polotovarů, mražených hotových jídel i ostatních potravin. Bez problému tu seženete asijské omáčky, okurky, hořčice a dressinky, párky, briošky k párkům a čerstvou zeleninu. Můžete si zde dopřát kvalitní potraviny a hlavní jídla si vařit, čímž ušetříte za poměrně nákladná jídla v restauracích.

V restauracích se odráží sezónnost výdělků z turismu v krátkém letním období a také fakt, že se na Island všechno musí vozit z daleka. Smažená treska a hranolky (ale prvotřídní kvality) v restauraci budou stát zhruba 500 českých korun. Pivo k obědu vás vyjde zhruba kolem 250 Kč. Spropitné není zvykem nechávat.

Drahý zde bývá pronájem auta v letní sezoně. Velmi drahý je tu i alkohol, který koupíte pouze ve specializovaných obchodech, Vínbudínech, které mají otevřeno většinou 2 – 4 hodiny denně.

Kempování na Islandu

Kempy jsou doslova všude a nejsou drahé. Není třeba ani jejich booking, pokud cestujete vypůjčeným autem a nepotřebujete ubytování v chatkách.

Existuje tzv. Camping card, sezónní kempovací karta, která umožní přespání zdarma pro dva lidi nebo rodinu s dětmi za jediný úvodní poplatek, který uhradíte při nákupu karty a jde cca o 180 EUR. S touto kartou se dá skvěle ušetřit, ale problém je, že síť kempů, které ji podporují, není tak hustá a ani některá nejhezčí místa tuto kartu neberou.

Camping card se vyplatí spíš těm, kteří v kempu nepotřebují mnoho vybavení – např. vybavenou kuchyň. Sprchy a horké bazény jsou na Islandu téměř všude. Někdy bývají za poplatek, zejména pokud jsou uvnitř plaveckého bazénu, ale není to pravidlo. Bazény mají také omezenou otevírací dobu, pozdě večer nebo brzo ráno se zde většinou neosprchujete.

Island, panorama

Jaké jsou na Islandu silnice?

Silnice obepínající Island je kvalitní asfaltová cesta a je jednoproudová. Nejvyšší povolená rychlost je 90 km/h. Při cestách kolem ostrova narazíte i na štěrkové cesty, „gravel roads“, tady je lepší mít půjčený vůz 4x4. Do divokého vnitrozemí s cestami, které protíná potok, vyjíždí pouze auta se speciálními obojživelnými úpravami. Pro počáteční poznávání Islandu však takové cesty není třeba zahrnovat do plánů. Island si užijete, i když se vydáte prozkoumat jeho krásy pěšky.

Co musíte vědět před odletem

Měna a platby: Islandská koruna (ISK) je místní měnou. Kreditní a debetní karty jsou běžně přijímány.

Počasí: Počasí na Islandu je velmi proměnlivé. Přibalte si teplé i nepromokavé vrstvy oblečení, nepromokavou bundu a pevnou obuv.

Jazyk: Islandština je oficiálním jazykem, ale většina lidí mluví anglicky.

Zásuvky a napětí: Na Islandu se používají zásuvky evropského typu.

Bezpečnost: Island je považován za jednu z nejbezpečnějších zemí na světě.

Dokumenty a víza

Cestovní pas: Pro cestu na Island nepotřebujete cestovní pas, stačí občanský průkaz.

Víza: Občané zemí Evropského hospodářského prostoru (EHP), včetně České republiky, nepotřebují vízum pro krátkodobý pobyt (do 90 dnů). Pokud plánujete delší pobyt, budete potřebovat vízum nebo povolení k pobytu.

Cestovní pojištění: Ačkoliv není povinné, je silně doporučeno. Zajistěte si komplexní cestovní pojištění, které pokryje lékařskou péči, zrušení cesty a další nepředvídané události.

Řidičský průkaz: Pokud si pro cesty po Islandu plánujete pronajmout auto, budete potřebovat evropský řidičský průkaz.

 

Buďte na Islandu jako papuchalci. Cestujte do dálav, obratně manévrujte a ničeho se nebojte.
My vám k tomu přibalíme kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme. 

Štítky: Island

Další články

Dálniční poplatky a mýto v Evropě – přehled 2022

Chystáte se na dovolenou na čtyřech kolech a nevíte, jestli si pořídit zahraniční dálniční známku nebo dostatek drobných, abyste nezdržovali provoz u mýtných bran? Máme pro vás přehled evropských zemí, kam se nejčastěji jezdí autem...

roadtrip

Jaká „světová“ místa vidět v České republice?

Víte, kde je český „Stonehenge“, pravěké menhiry, „Grand Canyon“, moravské Toskánsko nebo „sopka“? V dnešním článku vám je představíme.

svetova-mista-v-cr