Datum:

top-5-ski-arealu-na-slovensku-01

Plánujete po Novém roce vyrazit na lyže, ale nechcete zbytečně dlouho cestovat? Ať už jste zkušení lyžaři nebo je lyžování na seznamu vašich novoročních předsevzetí, vyrazte k našim sousedům. S více než devadesáti lyžařskými areály je Slovensko skvělou volbou na víkendový výlet i na týdenní dovolenou. Podle čeho si vybrat to nejlepší středisko? Připravili jsme pro vás ta nejzajímavější.

Jednička mezi všemi

Nebudeme vás napínat! Jednoznačně nejlepší středisko u našich sousedů je Jasná v Nízkých Tatrách. Největší ski areál v zemi se vyrovná těm alpským nejen kvalitou sportovních sjezdovek. Středisko nabízí 50 kilometrů dostatečně širokých tras vhodných pro začátečníky, pokročilé, rodiny s dětmi i lyžaře světového formátu. Moderní zasněžovací systém garantuje sníh minimálně 5 měsíců v roce. K dispozici je řada freeridových oblastí, snow park nebo skiline aréna. Lyžařský areál nabízí i netradiční zážitky. Rolba vás doveze na gurmánskou večeři do restaurace Von Roll, v restauraci Rotunda si dejte za úplňku Full Moon Dinner nebo jeďte kabinkovou lanovkou Funitel na vrchol Chopku. Mysleli jste si, že hory a surfování nejdou dohromady? Během pouhé půl hodiny se z lyžařského centra dostanete do aquaparku Tatralandia se slanou vodou okolo 40 °C, umělou surfařskou vlnou i wellness.

TOP 5 ski areálů na Slovensku 02

Tatranská Lomnica v těsném závěsu

V nejoblíbenějším zimním areálu Vysokých Tater na vás čeká nejdelší slovenská sjezdovka, Lomnický štít, tradiční hospůdky a luxusní restaurace. Nejstrmější trať z Lomnického Sedla (2 190 m. n. m.) uspokojí i ty nejnáročnější lyžaře. Je dostatečně široká i přehledná. Ale pozor na rychlost, kterou naberete! Téměř desítku lyžařských drah zpestřuje měřený obří slalom na středně těžké dráze Čučoriedky. Dětem se nejvíce líbí ve venkovním zábavním parku Kamzíkovo. Visutou kabinkovou lanovkou se vyvezte na druhý nejvyšší vrchol v zemi – Lomnický štít. Tam se můžete od východu do západu slunce kochat nádherným vrcholky Tater. Ubytujte se přímo na vrcholku hory a zažijte neopakovatelnou noc. I Tatranská Lomnica nabízí různé adrenalinové a degustační zážitky - pro ranní ptáčata je jako dělaná snídaně v oblacích U Děda.

TOP 5 ski areálů na Slovensku 03

Sport, zábava i kultura

Na vynikající lyžařské podmínky se skvělými tratěmi na slalom, sjezd či běžky láká Štrbské pleso. Dopravit se na něj můžete netradičním způsobem – zubačkou (ozubnicová železnice). Nejvýše položené středisko na Slovensku si vás získá nejen čarovnou atmosférou Vysokých Tater, ale i kulturním vyžitím s luxusními hotely. Na své si zde přijdou méně nároční lyžaři. Středně těžké sjezdovky zabírají 82 % všech lyžařských tras. Ski areál se pyšní jediným snowparkem ve Vysokých Tatrách, můžete si tak vyzkoušet přejezdy přes menší překážky, zábradlíčka i skoky. Zábavu si naplno užijete ve funparku. Jste fandové tobogánů? Pak otestujte zimní verzi na sněhu a vrhněte se na velkém kruhu do prudkého koryta. K dispozici jsou také další atrakce, na kterých se zaručeně pobavíte – snowbike, snowcoot i skifox. Zajděte se podívat do ski muzea na třímetrové lyže. Dozvíte se tam mnoho o historii zimních sportů. Umění najdete v Galerii Encián zapsané na seznamu kulturních památek Slovenské republiky. Povečeřet mezi nejrůznějšími rekvizitami známých osobností můžete ve vyhlášené restauraci Humno.

TOP 5 ski areálů na Slovensku 04

Téměř za humny

Kvalitní lyžařské tratě naleznete i mimo Tatry nedaleko českých hranic. V samotném srdci Národního parku Malá Fatra je ukrytý jeden z prvních zimních areálů na Slovensku. Ve středisku Vrátna je přichystáno 14 kilometrů sjezdovek. Středně těžké dráhy převažují v lokalitě Paseky. Zkušení jezdci i snowboardisté ocení Poludňový Grúň a jeho strmé svahy. Požitek z freeride lyžování a skialpinismu nabízí Chleb. Pouhý kilometr tras je určený pro sváteční lyžaře a začátečníky. Snowkiting vám umocní zážitek z lyžování a vlije adrenalin do žil. Nejenže poletíte, ještě k tomu vyjedete zpět na vrchol bez sebemenší námahy. Nelyžujete? Nevadí! Ski areál je vhodný i pro vás. Vyzkoušejte si snowtubingovou trať, nebo si odpočiňte v jednom z wellnes center.

Zábava pro celou rodinu

Ta je neodmyslitelně spjata s lyžařským centrem Donovaly. Vedle 19 sjezdovek v něm najdete i největší dětský funpark ve střední Evropě. Svým ratolestem tak vmžiku zařídíte lekce lyžování nebo program plný her a soutěží. Jedná se o jedno z nejlepších rodinných ski areálů. Obtížnost většiny lyžařských tratí je proto přizpůsobená i nejmenším lyžařům. K hlavním lákadlům patří psí a koňská spřežení. Každoročně se zde pořádají závody. V netradičně zapřažených povozech můžete také prozkoumat okolí. Ski areál si prohlédněte i ze vzduchu. Odpoutejte se od země a zažijte maximální pocit svobody při tandemovém letu na paraglidu. Nebo vyměňte lyže za brusle a vystřihněte prvotřídní piruety na kluzišti. A večer nechte své tělo hýčkat ve wellness.

TOP 5 ski areálů na Slovensku 05

Pobyt na horách dnes už není jenom o sjezdovkách. Lyžařská centra milovníkům zimních radovánek dopřávají mnohem více než jen dlouhé tratě a pohodlné lanovky. Dovolenou zpestřují hravé snowparky i atrakce pro nelyžaře. Nyní se už jen stačí rozhodnout, kam vyrazíte. Ať už to bude kamkoliv, kromě ochranných lyžařských prvků myslete také na komplexní cestovní pojištění. Doporučujeme balíček Sbaleno na lyže pro všechny lyžaře, snowboardisty i běžkaře.

Zdroje: jasna.sk, vt.sk, parksnow.sk, lonelyplanet.cz, kdyjet.cz

Další články

5 nejkrásnějších evropských zámků, které musíte vidět

Výlety do nejkrásnějších zámků v Evropě vás přenesou do minulosti. Nazujte si královské střevíce a račte dále… 

evropske-zamky

Za sluncem do Dominikánské republiky

Není to jediná karibská země, které se říká Perla Karibiku. Nicméně kdo kdy Dominikánskou republiku navštívil, ten ví, že právě tenhle kus země si takovou přezdívku zaslouží. Tropický ráj, který v roce 1492 ... 

bavaro2