Datum:

Švýcarsko je pohádková země pro milovníky zimních sportů, dobrého jídla, špičkových služeb a nádherných výhledů na vrcholy Alp. Má upravené sjezdovky, hory sněhu a bohatou nabídku zábavy po sportování.

Švýcarsko v zimě

Zimní sporty ve Švýcarsku

V této zemi, které se přezdívá kolébka zimních sportů, si užijete sjezdové, běžkové, freeride a skialpinistické lyžování, snowboardování i sáňkařské dráhy. Mezi nejznámější střediska ve Švýcarsku patří Zermatt, Andermatt, Arosa, Davos a luxusní sv. Mořic.

Pro lyžování s dětmi doporučujeme Jungfrau, Samnaun, Savognin, Saas-Fee a Leukerbad s největšími termálními lázněmi v Alpách. Švýcarsko nabízí také široké možnosti “après-ski” v podobě termálních lázní, bazénů,  wellness center, muzeí a noční zábavy.

Švýcarsko v zimě

Výlety do hor bez lyží

Ve Švýcarsku se stále častěji vyráží na “Winterwandern” - procházky a túry, na které stačí zimní pohorky. Trasy jsou perfektně upravené, takže na túry se vydá až třetina návštěvníků horských středisek. Nejvíce upravených cest pro zimní procházky je ve střediscích Gstaad, Scuol, Davos Klosters a sv. Mořic. U každé trati najdete její délku, předpokládaný čas chůze a seznam restaurací, kde se můžete cestou občerstvit. Některé procházkové trasy jsou i osvětlené.

Doporučujeme navštívit také ozubnicovou trať Gornergratbahn, která vede z Zermattu na hřeben Gornergrat s výhledem na švýcarské vrcholy Alp. Ozubnicová trať je železnice, která používá k přenosu tažné síly ozubená kola zabírající do ozubeného hřebene upevněného v ose koleje. Nejkrásnější jízdu na vrchol si užijete při západu nebo východu slunce.

Švýcarsko Matterhorn

Výlety po významných místech

Ženevské jezero je dominantou Švýcarska a leží na hranici s Francií. Má 580 kilometrů čtverečních a panoramata, která stojí za to vidět naživo. U jezera leží pohádkový hrad Chillon ze středověku, muzeum Charlieho Chaplina nebo největší urychlovač částic na světě. Pokud vaše cesta povede přes Lucern, určitě se projděte po dřevěném mostě Kapellbrücke ze 14. století. Most zničil požár v 90. letech 20. století, ale Švýcaři postavili jeho přesnou repliku.

Hrad Chillon, Švýcarsko, Ženevské jezero

Švýcarská gastronomie

Švýcarsko nejsou jen čokoláda a sýry. Na tamních stolech se mísí německá, francouzská, italská a rétorománská kuchyně. Proto v každém regionu dostanete tip na jiné “typické” jídlo. Jaká základní jídla doporučujeme ochutnat? Raclette (roztavený sýr podávaný s bramborou vařenou ve slupce, kyselou okurkou a cibulkou), fondue (roztavenou směs sýrů, do které si namáčíte kousky chleba nebo pečiva), rösti (strouhané brambory opečené na pánvi se jedí nejčastěji se sýrem, slaninou, houbami, vejcem a rajčaty). Po hlavním jídle si dejte ořechový dort s karamelem zvaný Engadiner Nusstorte, kaštanové pyré Vermicel se šlehačkou a špičkou politou alkoholem nebo nadýchané cukroví Meringue podávané se šlehačkou.

Švýcarské fondue

Ať už se vydáte do Švýcarska na lyže, procházky, výhledy na vrcholky hor nebo za tamními dobrotami, přibalte si s sebou kvalitní cestovní pojištění. Speciální cestovní pojištění Na lyže je pro všechny druhy zimních sportů a pojištění Na maximum pokrývá navíc i rizikové sporty.
Vy cestujete. My se staráme.

Od 14. 12. 2020 se pro obyvatele České republiky ruší povinnost podstoupit desetidenní karanténu po příjezdu do Švýcarska.

Zdroje: mojesvycarsko.com, wikipedia.org
 

Další články

Omán - země, kde voní kadidlo. Cestovní tipy mezi oázami a pouští.

Omán je země slavných mořeplavců, voňavé pryskyřice, písečných dun, pláží a velbloudů. Během posledních dekád se změnila tak jak to jiné země nestačí ani za staletí. Prozkoumejte s námi třetí největší zemí Arabského poloostrova.

Krampuslauf. Vyrazte vstříc svým nejděsivějším nočním můrám!

V Čechách máme ve zvyku zvát Mikuláše s čertem a andělem. V Rakousku podobná tradice funguje také, ale rozhodně není určená k neškodnému postrašení ...

cert-nahled