Datum:

solo-cestovani-uvod-683

Váháte, jestli vyrazit na příští cestu sami? Přinášíme vám ověřené, ozkoušené a na vlastní kůži zažité výhody i nevýhody sólo cestování.

Nejprve se podíváme na stinné stránky:

- Jste na všechno sami

Výběr destinace, rezervace letenek, ubytování, půjčení auta na výlety, plánování tras, tahání kufrů, placení účtů,… Je možné, že vám v nesnázích pomůžou neznámí lidé, ale pamatujte na to, že pomocné ruce najdete při sólo cestování zaručeně pouze na konci vlastních paží. To, že jste na všechno sami má ale i své výhody. Program si totiž určujete jen vy (viz plusové body).

- Nemůžete se podělit o zážitky s blízkými lidmi

Právě jste viděli na vlastní oči žraloka, došli pěšky do Santiaga, sjeli černou sjezdovku, viděli zapadat slunce v New Yorku nebo vyzvedli nalezený kufr. Ale není s kým to sdílet. Koho obejmout a s kým se radovat, že jste to zvládli. Pokud chcete tyto chvíle zvěčnit pro pozdější sdílení s vašimi milovanými, tak si udělejte „selfie", nebo poproste cizince, ať vás vyfotí. A zážitek si určitě zapište. Bude se vám hodit při promítání fotek. Snímky i zápisky si zálohujte během cesty pravidelně na nějaké online úložiště, ať vás ani případná ztráta fotoaparátu nebo poznámek nezaskočí.

A teď se přesuneme k výhodám, kterých je mnohem víc:

+ Program si určujete sami

Tento bod je druhou stranou mince prvního minusu. Nikdo vám nebude vaše nápady a sny rozmlouvat. Ani ty nejšílenější, ani ty nejusedlejší. Všechny projdou. Bez hledání kompromisů, dohadování nebo dokonce hádek. Co si umanete, to si vyplníte. Tečka. Takže uvidíte jen ty památky, národní parky, vyhlídky, galerie, bary a kavárny, které vidět chcete. Nikdo vás nebude přemlouvat, abyste místo na výšlap (zdarma) na nejbližší horu letěli vyhlídkovou helikoptérou, abyste spali pod stanem, když milujete hotely, abyste určitě ochutnali mořské plody, když máte radši steak. Tím, že jste na cestě sami, se můžete vyhnout všemu, co zažít nechcete a nepotřebujete.

+ Poznáváte nové lidi

Na vaší sólo pouti poznáte daleko více lidí, než kdybyste cestovali ve dvou nebo ve skupince. Dveře vám otevřou nejen portýři v hotelu, ale také vaši hostitelé přes Airbnb, couchsurfeři, cestovatelé, které potkáte, a především tamější obyvatelé. Ve většině neznámých zemí vám totiž domácí rádi pomůžou. Jedna otázka s mapou v ruce na ulici vám tak může přinést příjemné odpoledne nad sklenkou něčeho dobrého k pití a dvacet tipů, co určitě musíte v okolí navštívit, napsaných na ubrousku. Takže tužku noste vždycky s sebou.

+ Procvičujete si cizí jazyky

Když cestujete sami, tak se používání cizí řeči nevyhnete. I kdybyste chtěli na vaší dovolené držet bobříka mlčení, nevyjde vám to. Otázky přijdou, ať chcete, nebo ne. „Ještě jeden drink?" „Co to máte za tekutinu v kufru?" Uvítejte je s otevřenou náručí a otřepejte všechna slova, která v daném jazyce umíte. Pokud neovládáte řeč vaší destinace, naučte se alespoň základní konverzační výrazy. Tamější obyvatele to potěší a vám to pomůže.

+ Poznáváte sami sebe

Ocitnete se v situacích, ve kterých jste nikdy dříve nebyli. Zjistíte, jak v nich reagujete. Třeba jste se právě teď ztratili na dálnici. Panikaříte? Jste klidní? Jste smutní? Cestování o samotě je nejlepším sebepoznávacím kurzem, jaký si můžete nadělit. Překážky, které vás během cesty potkají, vás posunou. Budete více důvěřovat svým schopnostem a dovednostem. Domů se vrátíte nejen se zkušenostmi, fotkami a zážitky ale také se zdravějším pocitem sebedůvěry.

+ Máte čas sami pro sebe

Neruší vás práce, studium, oznámení z aplikací na telefonu, volání členů rodiny, pozvánky na spoustu akcí,... Pokud ano, nemuseli jste odjíždět. Dovolte si odpojit se od všech starostí i radostí a podívat se do sebe. Zeptejte se sami sebe, proč jste se vydali na cestu. Potřebujete si odpočinout? Získat nadhled nad vaším osobním životem? Nebo chcete sebrat odvahu změnit práci? Možná si touto výpravou plníte svůj dětský sen. Odpovězte si upřímně. Nikdo jiný tuto odpověď nezná. To, co uslyšíte, vám pomůže si cestu užít ještě víc.

Je dost možné, že vás sólo cestování nadchne svou sladkou chutí svobody. Jakmile ji okusíte, budete si ji už navždy pamatovat. Budete mít radost z nových přátel, které potkáte. A možná se rozhodnete držet se Dalai Lamova hesla: „Alespoň jednou za rok navštiv místo, kde jsi nikdy předtím nebyl." Dovolte si dávat sólo cesty jako dárky sobě samým. A protože sólo i nesólo cest není nikdy dost, může se vám hodit celoroční pojištění MultiTrip . Stačí jen tři cesty do zahraničí ročně a investice do vašeho bezpečí a zdraví se vám vrátí.

Další články

Jak si užít Maledivy. Leťte za levnější exotickou dovolenou

Maledivy už dnes nejsou destinací jenom pro ty nejbohatší, ale zavítat sem mohou i běžní smrtelníci. Užijte si maximálně tropického podnebí a čerstvého mořského vzduchu. Načerpejte tolik pro naše tělo potřebný vitamín D a omega-3 mastné kyseliny.

letadlo

COVID desatero aneb jak cestovat v době koronaviru

Zajímá Vás, co byste měli vědět před cestou do zahraničí? Jaké jsou aktuální podmínky cestování? Nebo kde najít cestovatelský semafor? Právě pro Vás jsme připravili seznam deseti důležitých věcí, kterým byste měli před každou cestou věnovat pozornost.

Covid_Chek-in