Datum:

malaga-03

Když začne počasí v České republice připomínat Londýn, je nejvyšší čas poohlédnout se po letenkách do teplých krajin. Nemusíte hned do jihovýchodní Asie, Egypta nebo na Kanárské ostrovy. I v Evropě si můžete užít krásné počasí.

Vydejte se za paprsky

Ve španělské Málaze si můžete užívat slunečné počasí celých 300 dní v roce. Teď je jasné, proč právě do tohoto města létá z deštěm proslulé Británie skoro deset leteckých společností non-stop. Město leží na samém jihu Španělska na Slunečném pobřeží (Costa del Sol), které omývají vlny Středozemní moře. Slunit se můžete na 15 km dlouhých plážích. Máte rádi kamenité pláže a klidné zátoky? Pak se vydejte na východní část Slunečného pobřeží. Je vám příjemnější procházet se po jemném písku a stavět hrady? Pak se vám bude líbit západní část. Opálíte se také v nedalekých pohořích Sierra de Mijas a Montes de Málaga. Záleží jen na vás.

Putujte historií

Ne náhodou nazval Málagu básník a nositel Nobelovy ceny za literaturu (1977), Vicente Aleixandre, božským městem. Féničané založili město už v 7. století před naším letopočtem a má proto úctyhodnou historii. Na jednom místě můžete vidět fénické památky, románský amfiteátr, středověké domy, sídla evropské smetánky z 19. století i moderní architekturu. Stopy starobylého Říma najdete v pevnosti Alcazaba, dominantě Málagy. Stavba byla přestavěna za Maurské nadvlády Abd er Rahmanem na obrannou pevnost, aby chránila proti nájezdům pirátů. Proto má tolik věží a 20 obranných bran. V areálu jsou nádvoří, kašny a zahrady. Můžete navštívit jen Alcazabu nebo i hrad Gibralfaro, který byl k areálu pevnosti připojen. Doporučujeme projít obě tyto památky, protože z hradu budete mít ten nejkrásnější výhled na celé město. Hned vedle pevnosti Alcazaba leží římský amfiteátr z 2. století našeho letopočtu. Neuvěřitelné je, že byl objeven náhodou až v roce 1951. Za vidění stojí také slavná katedrála v Málaze, La Manquita. Uvnitř se skrývá kaple s desítkami dřevěných soch s expresivními výrazy a výjimečné varhany z roku 1871 s perfektní konstrukcí a zvukem.

Malaga 02

Užijte si pohodu

Projděte se centrem města do starověkého středomořského přístavu. Probádejte všechny uličky, které se rozbíhají od třídy Calle Marques de Larios. Najdete v nich malebné obchůdky, kavárny lákající k posezení a živá náměstí. Přes den si dejte dobrý oběd pod širým nebem a zajděte do tržnice Mercado de Atarazanas. Rušný život v budově tržnice otevírá krásná islámská brána. Pokud máte rádi čerstvé ryby, tak si pro ně zajděte hned ráno. Pro sýr, zeleninu, ovoce a sladkosti si můžete přijít kdykoli během dne. Večer ochutnejte tapas nebo jiné španělské dobroty. Co si objednat v restauraci, jsme vám sepsali zde.

Malaga 04

Potěšte se uměním

V Málaze se narodil Pablo Picasso a od roku 2003 tam stojí jeho muzeum. Nachází se v něm více než 200 umělcových děl od maleb, kreseb, rytin až po sochy. Muzeum sídlí v krásném renesančním Palacio Buenavista ze 16. století, kde se Picasso narodil. Při prohlídce můžete obdivovat také nádherné stropy ve španělském stylu Mudejar. Se španělskou tradicí vás seznámí Museo de Artes y Costumes Populares vystavující keramiku, kroje, nástroje i zbraně. Najdete ho v andaluské budově s maurskými architektonickými prvky – má centrální nádvoří, bílé stěny a bohaté obkládání. Jestli je vám bližší moderní umění, zavítejte do Centro de Arte Contemporáneo se sbírkou umění od roku 1950 dodnes. Jsou tam vystavená díla domácích autorů i světové špičky. Kromě muzeí vám doporučujeme zajít na představení flamenca, Málaga je totiž po Seville největším centrem tohoto smyslného tance.

Malaga-01

Dnes už naštěstí nemusíte být z aristokratické smetánky, abyste mohli během podzimu a zimy do Málagy vyrazit. Letenky seženete už za pár tisíc korun. Málaga může být také začátkem delšího putování po jižním Španělsku. Prozkoumávat další místa můžete díky rychlovlakům (Španělsko má 2. nejdelší síť rychlovlaků na světě) nebo levným půjčovnám aut. Pak už jen stačí na pár kliknutí sjednat kvalitní cestovní pojištění a dovolená může začít.

Zdroje: malagainformation.com, malaga.eu, cervantes.to

Další články

Barma/Myanmar – země tajuplných chrámů a divoké přírody

Buddhistické chrámy a pagody v džungli. Tradiční obydlí na kůlech jezera Inle. Koloniální minulost ve městech Mandalay či Rangún. Buddhové všech velikostí. Vítejte v Barmě, od roku 1989 nazývané Myanmarem. 

barma-pagody-bagan

Za třicítkami i v zimě. Objevte krásy Karibiku a Havaje

Přichází ta doba plná zamrzlých stěračů, papírových kapesníčků a sirupů na nachlazení. Vůbec nejrozumnější je v těchto měsících zkrátka zůstat doma ...

za-teplem-zima-nahled