Datum:

roller-coaster-683-uvodni

Cestování je samo o sobě pro mnoho lidí adrenalinové. Pokud chcete vaše dobrodružství na dovolené podpořit, můžete to udělat například jízdou na horské dráze. Víte, které dráhy jsou nejdelší, nejvyšší a nejrychlejší?

Pokud patříte mezi milovníky těchto atrakcí, tak asi víte, že se horské dráhy dělí podle celé řady parametrů - podle rychlosti, délky, strmosti, počtu obratů dráhy, stáří a mnoha dalších. Jsou tak oblíbené, že si jejich fanoušci vytvořili dokonce encyklopedii horských drah. Jmenuje se Coasterpedia, protože funguje na stejném principu jako světově proslulá Wikipedia. Díky ní si můžete vybrat přesně takovou jízdu, jakou máte nejraději. A teď se podíváme na ty slibované „nej".

Nejdelší horské dráhy na světě

Od roku 2000 je nejdelší horskou dráhou japonská Steel Dragon 2000. Jízda na ní je dlouhá celých 2 473 metrů. Najdete ji ve městě Kuwana na ostrově Honšú v rozlehlém zábavním parku Nagashima Spa Land. Své jméno dostala podle roku svého otevření, který byl v Asii rokem draka. Druhá nejdelší horská dráha se jmenuje příznačně Ultimate a měří 2 268 metrů. Nachází se v hrabství Yorkshire ve Spojeném království, a i když ji na metry předběhl v celosvětovém měřítku Steel Dragon, je stále nejdelší v celé Evropě. Zajímavostí je, že designéři během příprav této dráhy neměli dlouho tušení, že staví nejdelší horskou dráhu té doby. Byla totiž budovaná z praktických důvodů - jako dopravní prostředek v zábavním parku Lightwater Valley. Třetí nejdelší horská dráha je opět v Japonsku. Jmenuje se Fujiyama, má přes dva kilometry (2 045 metrů) a svézt se na ní můžete v parku Fuji-Q Highland v prefektuře Yamanashi. V tomto parku najdete kromě Fujiyamy dalších čtyřicet adrenalinových atrakcí.

Nejvyšší horské dráhy na světě

V současnosti je se svou výškou 139 metrů nejvyšší horskou dráhou světa americká Kingda Ka. Nachází se ve městě Jackson v New Jersey v zábavním parku Six Flags Great Adventure. Celá tato atrakce je laděná do indické tematiky. Je pojmenovaná po tygru bengálském, který žije ve výběhu hned vedle této dráhy. Nejen díky němu budete mít při čekání na lístky pocit, že jste v džungli. Uslyšíte také zvuky exotických zvířat a budete obklopeni bambusem. V srpnu 2011 byla dráha uzavřená těsně před tím, než se přiřítil hurikán Irene. Atrakce byla znovu zpřístupněná 5. dubna 2012. Na druhém místě za Kingda Ka je Top Thrill Dragster vysoký 128 metrů. Najdete ho ve městě Sandusky v Ohiu v zábavním parku Cedar Point, který je druhým nejstarším zábavním parkem v celé Severní Americe. Jeho tradice sahá až do roku 1870 a mohl by se vám líbit také proto, že je třetí na světě v počtu horských drah na jeden park. Třetí nejvyšší horskou dráhu najdete také ve Spojených státech, tentokrát ve městě Valencia v Kalifornii. Superman Escape From Krypton je pouze o pár metrů kratší než Top Thrill Dragster. Měří 126,5 metrů, a když se podíváte na následující fotku, tak vám bude jasné, proč se jmenuje právě po tomto superhrdinovi.

Nejrychlejší horské dráhy na světě

Pro nejrychlejší jízdu si můžete zaletět do Spojených arabských emirátů do Abu Dhabi. Zažít ji můžete ve Ferrari World, který je svou rozlohou 200 tisíc metrů čtverečních největším zastřešeným zábavním parkem na světě. Na horské dráze Formula Rossa si opravdu budete připadat jako ve Ferrari - pojedete rychlostí 239 km/h v malých formulích a budete mít nasazené ochranné brýle. Z centra Abu Dhabi je tento zábavní svět vzdálený jen půl hodiny jízdy autem. Druhou nejrychlejší dráhou světa je zmíněná Kingda Ka se svými 206 km/h Jen dva roky si držel prvenství v rychlosti výše představený Top Thrill Dragster z Ohia. Se svými 193 km/h je ale dnes až na třetím místě. Prvenství se v zábavním průmyslu překonávají závratnou rychlostí.


© Marifa | Dreamstime.com - Ferrari World Park Photo

I když si možná během jízdy na některé z těchto drah budete připadat, že jste právě na nejnebezpečnějším místě světa, není tomu tak. Tyto atrakce jsou v dnešní době relativně bezpečnou variantou adrenalinové zábavy. Vždy je ale lepší nastupovat s klidnou hlavou, ke které vám pomůže cestovní pojištění Sbaleno Za poznáním v kapse. Abyste měli, ať se stane cokoli, servis jako superhrdina.

Zdroje: Coasterpedia.net, Wikipedia.org, iDubaj.cz

Další články

Inspekční cesta do Egypta

Věděli jste, že jednou z důležitých činností cestovní pojišťovny, jako je ta naše, je prověřování kvality zdravotnických zařízení v nejvytíženějších turistických destinacích?Náš tým odborníků...

team2

3+3 nejkrásnější pláže světa

TripAdvisor, největší cestovatelský portál, pravidelně uveřejňuje přehled nejlepších pláží světa. Aktuální žebříček 25 nejkrásnějších lokalit obsahuje také tři evropské pláže. Tak pokud jste si nevybrali v Karibiku...

beach5