Obnovené cestování do Itálie – vše, co potřebujete vědět

Datum:

3. června 2020 se otevřou hranice do Itálie pro evropské země a už nebude povinná dvoutýdenní karanténa po návratu. Co vás čeká při cestě do Itálie a zpět? Jaká pravidla je třeba dodržovat? To vše se dočtete v dnešním článku.

Cestování do Itálie - Canal Grande

Překročení hranic s Itálií

Po 3. červnu můžete cestovat do Itálie z jakéhokoliv důvodu bez povinného nastoupení do dvoutýdenní karantény, pokud jste se v předchozích 14 dnech pohybovali pouze na území vybraných evropských států. Ti, kdo v posledních 14 dnech přicestovali do Evropy například z USA nebo Asie, a ti, kdo mají pozitivní test na koronavirus, nebo byli v kontaktu s nakaženou osobou, nemohou italské hranice překročit. Při cestě zpět do České republiky z Itálie se po 15. červnu nemusíte prokazovat negativním testem na COVID-19, Itálie patří podle české vlády do zemí s nízkým rizikem nákazy.

Auto v Itálii zaparkované u baziliky

Doprava do Itálie

Přímé letecké spojení mezi Itálií a Českou republikou zatím není obnovené. Pro cesty z Itálie je možné letět přes Německo s potvrzením od zastupitelského úřadu v Berlíně pro transit přes Frankfurt nebo s povrzením od generálního konzulátu v Mnichově pro transit přes Mnichov. Na letišti v Římě je třeba se prokázat tímto potvrzením a také zakoupenou jízdenkou pro cestu z Německa do České republiky. Je možné letět z Říma do Amsterdamu nebo do Paříže. Trajekty na Sicílii fungují v omezeném režimu. Pro cestu na Sicílii nepotřebujete žádné zvláštní povolení. Pro cestu na Sardínii můžete využít trajekty i letadla v omezeném režimu, pravidla pro vstup na Sardínii po 3. 6. nejsou zatím určená, do 2. 6. bylo třeba vyplňovat online žádost a čekat na schválení. Veřejná doprava v Itálii funguje, musíte v ní nosit roušky, rukavice, dodržovat vzdálenost minimálně 1 metr a sedět pouze na vyhrazených místech.

Zdravotnická opatření v Itálii

Pozorně sledujte aktuální pokyny úřadů a provozovatelů v daném regionu. Za nedodržení opatření totiž hrozí pokuty. Místa v rekreačních zařízeních a na plážích si rezervujte předem. Noste roušky, dodržujte stanovené vzdálenosti, připravte se na měření teploty při vstupu do podniků a počítejte s evidencí pohybu po dobu 30 dnů. Kapacity na plážích, v restauracích, hotelech a dalších zařízeních budou nižší než obvykle.

Pláž Amalfi v Itálii

Opatření v podle regionů

Cestovatelé musí počítat s tím, že je nutné dodržovat bezpečnostní opatření proti šíření viru Covid-19. Tato opatření se v jednotlivých italských regionech mohou lišit. Může docházet ke změnám v možnostech přesunu mezi regiony podle aktuálního šíření nákazy. Pokud se nakazíte, počítejte s nucenou karanténou a prodloužením pobytu v Itálii.

Bazilika Santa Maria Novella Florencie Toskánsko Itálie

Praktické odkazy a telefonní čísla

Kromě kvalitního cestovního pojištění se vám budou hodit také:

  1. telefonní čísla na Konzulární oddělení České republiky v Římě: 0039 0636095739, 0039 0636095741, 0039 0636095745,
    e-mail: consulate_rome@mzv.cz, kosluzba.rome@gmail.com,
  2. pohotovostní telefon pro případy nouze českých občanů v ohrožení života: 0039 335 310450,
  3. formulář na lékařské potvrzení o výsledku testu PCR na SARS-CoV-2 v italsko-české verzi: Formulář test Covid-19 - IT (DOCX, 19 KB),
  4. formulář na lékařské potvrzení o výsledku testu PCR na SARS-CoV-2 v anglicko-české verzi: Formulář test Covid-19 (DOCX, 19 KB).

Porce čtení na závěr

Jaké dobroty v Itálii ochutnat, jsme vám sepsali do článku Gastro cestování po jižní Evropě – 1. díl. Přečtěte si také, co jsou kulturní trapasy v Itálii, ať se jim vyhnete. A u Neapole můžete vidět jedno z nejbarevnějších míst na světě.

Muž v Itálii si před kavárnou čte noviny

Užijte si obnovené cestování po Itálii. Vy cestujete. My se staráme.

Sjednat pojištění online
 
Zdroje:irozhlas.cz, mzv.cz/cestovani_podle_tzv_semaforu, mzv.cz/aktualni_opatreni_platna_na_uzemi_italie, ambpraga.esteri.it, mzv.cz/pravidla_ohledne_cestovani_do_a_z_italie, mzcr.cz/od-15cervna-mohou-obcane-eu-vracejici-se-ze-zemi-s-nizkym-a-strednim-rizikem

Další články

6 tipů na víkend ve Francii - Paříž, údolí Loiry, Normandie a 3 vinařské kraje

Podzimní tipy na toulky zemí galského kohouta. Které památky stihnout vidět v Paříži za jeden víkend? A co zámky v údolí řeky Loiry? Podívejte se s námi také do vinařských oblastí Languedoc, Alsasko, či Burgundsko.

Za třicítkami i v zimě. Objevte krásy Karibiku a Havaje

Přichází ta doba plná zamrzlých stěračů, papírových kapesníčků a sirupů na nachlazení. Vůbec nejrozumnější je v těchto měsících zkrátka zůstat doma ...

za-teplem-zima-nahled