3. června 2020 se otevřou hranice do Itálie pro evropské země a už nebude povinná dvoutýdenní karanténa po návratu. Co vás čeká při cestě do Itálie a zpět? Jaká pravidla je třeba dodržovat? To vše se dočtete v dnešním článku.

Cestování do Itálie - Canal Grande

Překročení hranic s Itálií

Po 3. červnu můžete cestovat do Itálie z jakéhokoliv důvodu bez povinného nastoupení do dvoutýdenní karantény, pokud jste se v předchozích 14 dnech pohybovali pouze na území vybraných evropských států. Ti, kdo v posledních 14 dnech přicestovali do Evropy například z USA nebo Asie, a ti, kdo mají pozitivní test na koronavirus, nebo byli v kontaktu s nakaženou osobou, nemohou italské hranice překročit. Při cestě zpět do České republiky z Itálie se po 15. červnu nemusíte prokazovat negativním testem na COVID-19, Itálie patří podle české vlády do zemí s nízkým rizikem nákazy.

Auto v Itálii zaparkované u baziliky

Doprava do Itálie

Přímé letecké spojení mezi Itálií a Českou republikou zatím není obnovené. Pro cesty z Itálie je možné letět přes Německo s potvrzením od zastupitelského úřadu v Berlíně pro transit přes Frankfurt nebo s povrzením od generálního konzulátu v Mnichově pro transit přes Mnichov. Na letišti v Římě je třeba se prokázat tímto potvrzením a také zakoupenou jízdenkou pro cestu z Německa do České republiky. Je možné letět z Říma do Amsterdamu nebo do Paříže. Trajekty na Sicílii fungují v omezeném režimu. Pro cestu na Sicílii nepotřebujete žádné zvláštní povolení. Pro cestu na Sardínii můžete využít trajekty i letadla v omezeném režimu, pravidla pro vstup na Sardínii po 3. 6. nejsou zatím určená, do 2. 6. bylo třeba vyplňovat online žádost a čekat na schválení. Veřejná doprava v Itálii funguje, musíte v ní nosit roušky, rukavice, dodržovat vzdálenost minimálně 1 metr a sedět pouze na vyhrazených místech.

Zdravotnická opatření v Itálii

Pozorně sledujte aktuální pokyny úřadů a provozovatelů v daném regionu. Za nedodržení opatření totiž hrozí pokuty. Místa v rekreačních zařízeních a na plážích si rezervujte předem. Noste roušky, dodržujte stanovené vzdálenosti, připravte se na měření teploty při vstupu do podniků a počítejte s evidencí pohybu po dobu 30 dnů. Kapacity na plážích, v restauracích, hotelech a dalších zařízeních budou nižší než obvykle.

Pláž Amalfi v Itálii

Opatření v podle regionů

Cestovatelé musí počítat s tím, že je nutné dodržovat bezpečnostní opatření proti šíření viru Covid-19. Tato opatření se v jednotlivých italských regionech mohou lišit. Může docházet ke změnám v možnostech přesunu mezi regiony podle aktuálního šíření nákazy. Pokud se nakazíte, počítejte s nucenou karanténou a prodloužením pobytu v Itálii.

Bazilika Santa Maria Novella Florencie Toskánsko Itálie

Praktické odkazy a telefonní čísla

Kromě kvalitního cestovního pojištění se vám budou hodit také:

  1. telefonní čísla na Konzulární oddělení České republiky v Římě: 0039 0636095739, 0039 0636095741, 0039 0636095745,
    e-mail: consulate_rome@mzv.cz, kosluzba.rome@gmail.com,
  2. pohotovostní telefon pro případy nouze českých občanů v ohrožení života: 0039 335 310450,
  3. formulář na lékařské potvrzení o výsledku testu PCR na SARS-CoV-2 v italsko-české verzi: Formulář test Covid-19 - IT (DOCX, 19 KB),
  4. formulář na lékařské potvrzení o výsledku testu PCR na SARS-CoV-2 v anglicko-české verzi: Formulář test Covid-19 (DOCX, 19 KB).

Porce čtení na závěr

Jaké dobroty v Itálii ochutnat, jsme vám sepsali do článku Gastro cestování po jižní Evropě – 1. díl. Přečtěte si také, co jsou kulturní trapasy v Itálii, ať se jim vyhnete. A u Neapole můžete vidět jedno z nejbarevnějších míst na světě.

Muž v Itálii si před kavárnou čte noviny

Užijte si obnovené cestování po Itálii. Vy cestujete. My se staráme.

Sjednat pojištění online
 
Zdroje: irozhlas.cz, mzv.cz/cestovani_podle_tzv_semaforu, mzv.cz/aktualni_opatreni_platna_na_uzemi_italie, ambpraga.esteri.it, mzv.cz/pravidla_ohledne_cestovani_do_a_z_italie, mzcr.cz/od-15cervna-mohou-obcane-eu-vracejici-se-ze-zemi-s-nizkym-a-strednim-rizikem

Na romantickou večeři do restaurace, na film do kina nebo na wellness pobyt své drahé polovičky vzít letos nemůžeme. Je ale možné vyrazit ve dvou na procházku na čerstvý vzduch. Jakých 9 romantických míst doporučujeme? 

10. 2. 2021

Tři mudrce putující z orientu s dary za čerstvě narozeným Ježíškem určitě představovat nemusíme. Jak se ale slaví tento svátek v různých zemích světa?

6. 1. 2021
Pochod tří králů ve Španělsku