Datum:

Tento nejposvátnější muslimský svátek se dotýká 1,8 miliardy lidí na světě. Je tedy dobré vědět, jak se v muslimských zemích chovat, když vaše cesta nebo dovolená vyjde právě na toto období. Když se budete držet opatření z tohoto článku, proběhne vaše cesta hladce.

Istanbul, ramadán, mešita

Co je ramadán

Ramadán je postní měsíc, který vychází na 9. měsíc islámského lunárního kalendáře. Každý rok začíná o 10 až 11 dní dříve, takže muslimové během svého života zažijí toto postní období v průběhu celého roku. Jde o jeden z pěti pilířů islámské víry.

Po celý měsíc od východu do západu slunce muslimové nejí, nepijí, nežvýkají, nekouří a zdržují se sexu, pomlouvání, lží, hádek, závisti a dalších nectností. Postní měsíc má být zaměřený na víru, skromnost, sebekontrolu a dobré skutky. Urovnávají se spory a konflikty.

Před východem slunce se jí jídlo zvané suhúr, po západu slunce večeře iftár. Konec půstu ohlašuje volání z mešity. V některých zemích večer ožívají ulice setkáváním, oslavami a kulturními akcemi. Půst nedrží děti, menstruující, těhotné a kojící ženy, staří a nemocní lidé. Nemocní by měli za každý den zmeškaného půstu nasytit osobu v nouzi.

mešita Šejk Zayed Abu Dhabi

1. Buďte informovaní

Před cestou do muslimské země si zjistěte, jestli v ní tou dobou probíhá ramadán (termíny ramadánu až do roku 2030). V roce 2021 je v období od 13. dubna do 12. května. V každé muslimské zemi probíhá tento výjimečný měsíc trochu jinak. Zjistěte si, jak se slaví v destinaci, kam se chystáte. Je rozdíl mezi tím, jak se dodržuje ramadán ve Spojených arabských emirátech, Maroku, Turecku, Alžírsku, Jordánsku, Tunisku, Egyptě a dalších zemích.

2. Plánujte předem

Mnoho restaurací, vládních subjektů a dokonce i některé turistické weby pracují po zkrácenou dobu, mohou být zavřené či nedostupné. Neplánujte si mnoho aktivit těsně před koncem půstu nebo po něm, většina lidí bude chtít být na konec půstu se svou rodinou a blízkými (taxikáři, lidé ve službách a další).


Abu Dhabi výhled na město

3. Nejezte a nepijte na ulici

Z respektu k postícím se lidem nejezte, nepijte, nežvýkejte a nekuřte na ulici. Byl by to výraz neúcty.

Hotely často nabízejí soukromé stravování pro své návštěvníky. V některých zemích budou restaurace v ulicích i pouliční stánky s občerstvením zavřené celý měsíc (Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty). V jiných budou pro turisty otevřené restaurace a kavárny - v takovém případě je můžete s klidným svědomím navštívit a občerstvit se. V některých zemích jsou okna restaurací a kaváren pro turisty zakrytá před postícími se obyvateli. Alkohol si objednávejteaž po západu slunce. Jídlo a pití je někde k dostání také u turistických míst. Jíst se může na nádražích, na letištích a někde i v hromadné dopravě, protože cestující jsou z pravidel půstu vyjmuti.

Jídlo ramadán, Marocký stůl o svátku iftar

4. Noste uctivé oblečení

Během postního měsíce se mají smysly muslimů obrátit k bohu, modlitbám a do sebe pro sebereflexi a rozjímání. Noste proto nevyzývavé oblečení. Ženy by měly mít zahalená ramena, výstřih a kolena. Vyhněte se projevům náklonnosti na veřejnosti.

 

5. Poznávejte tamní zvyky

Poznávání muslimské země během ramadánu může být ohromně obohacující. Lidé se večer shromažďují k jídlu, což je velká společenská a veselá událost. V některých zemích ohlásí konec půstu bubnování, jinde zpěvy z mešity. Někde muslimové tráví večery především v mešitách čtením koránu a modlitbami, jinde se shromažďují rodina a přátelé.

Je to skvělé období na to poznávat hlouběji muslimskou kulturu, zvyky a tradice. Můžete si najmout tamního průvodce, který vám ukáže ramadán v jiném světle - dá vám informace o daném regionu, tradičních pokrmech a zvycích a spojí vás s tamními obyvateli. Můžete zažít veřejnou nebo soukromou večeři. Pokud vás někdo pozve k sobě domů, vždy přijměte, je to výraz přátelství a úcty. Na konci ramadánu se slaví Eid al-Fitr, na který se lidé oblékají elegantně a dávají si navzájem dárky. V něčem připomíná naše Vánoce.

ramadán

Ramadán a jeho výhody pro cestovatele

Ramadán s sebou kromě určitých omezení přináší také řadu výhod. Ubytování bývá levnější než po zbytek roku. U památek a místních atrakcí je mnohem méně turistů (pozor na otevírací doby během ramadánu). Probíhají speciální nákupní akce a mnoho věcí pořídíte za polovinu. V průběhu slavnostního měsíce ochutnáte výjimečná lokální jídla, dezerty a pití.

Jak vidíte, je zbytečné vyhýbat se cestování během ramadánu. Vybavte se informacemi, kvalitním cestovním pojištěním a užijte si slavnostní a posvátnou atmosféru tohoto měsíce.

Zdroje:traveldudes.com, afar.com, chicagotribune.com  

Další články

Austrálie: jsou legendy o Uluru pravdivé?

Co se vám vybaví, když se řekne země protinožců? Je to budova Opery, klokani nebo opálení surfaři? Nám naskočí Uluru opředené mýty. Tento turisty oblíbený monolit se tyčí uprostřed rovinaté pustiny Národního parku Uluru-Kata Tjuta do výšky přes tři sta metrů a je to symbol celého kontinentu. A přesto ho prý většina Australanů neviděla na vlastní oči. Možná i kvůli vzdálenosti, kterou je nutné překonat. Z nejbližšího města v centrální Austrálii Alice Springs je to téměř pět set kilometrů.  Nechte se vtáhnout do pověstí, záhad a faktů spojených s touto tajuplnou horou… 

uluru-ayers-rock-01

Freeride - dvojí život lyžařských středisek

Jízda v prachové peřině, občas skok ze skály, pohled shora na zasněžené vrcholky hor a nádherné skalnaté kopce svažující se do údolí hluboko pod vámi, stoupající tepová frekvence a lochtání v břišní krajině.

stanton