S kolem na hřebenech
29. 7. 2016

V dnešním článku jsme se rozhodli sestavit pestré a šťavnaté menu, ve kterém najdete cyklistické stezky zaměřené jak na rodiny s dětmi a amatérské jezdce, tak na adrenalin vyhledávající nadupané bajkery. Tipů jsme našli tolik, že dnes přinášíme první část menu. Příští týden se můžete těšit na tu druhou, ve které vám naservírujeme cyklostezky vzniklé z bývalých železničních tratí v pohraničí nebo třeba populární tuzemský singletrailový areál SingleTrek pod Smrkem.

Tipy na Kudyznudy.cz

Začít můžeme předkrmem v podobě populárního serveru kudyznudy.cz, kde jsme pro vás objevili 15 báječných tipů na převážně tuzemskou rodinnou cykloturistiku. Z nich doporučujeme vyzkoušet např. Křivoklátské okruhy nebo jednodenní odpočinkově laděný rodinný výlet do Opárenského údolí, který jsme si sami projeli.

Rakouské říční cyklostezky

Za dalšími cyklistickými lahůdkami můžete vyrazit do sousedního Rakouska. Najdete zde 10 tisíc kilometrů spolehlivě značených a velmi dobře udržovaných tras. I amatérští jezdci tu snadno ujedou desítky kilometrů, ani neví jak, zvlášť pokud si vyberou některou z 3 následujících nádherných říčních cyklostezek. 

Výhledy

• Tauernská cyklostezka - od vodopádů do Salcburku

Tauernská cyklostezka začíná pod pátými nejvyššími vodopády na světě ve výšce 1 069 metrů nad mořem. Její trasa se vine podél řeky Salice až do německého Pasova. Celková délka je 310 kilometrů, ale nejhezčí úsek na vás čeká v první polovině až do Salcburku. Při jízdě budete kličkovat úzkým údolím řeky sevřeným špičatými vrcholky, čeká na vás několik ostrých stoupání a hlavně nádherná příroda. Před Salcburkem se charakter trasy změní. Údolí se roztáhne do šířky, cesta se narovná a vy pojedete svižně po levém břehu řeky Salice, která v těchto místech láká ke koupání. Nenechte se zmást, je ledová a dost prudká, pro koupání tedy zcela nevyhovující. Osvěžit se můžete až v jejím přítoku Königseeache. I jeho teplota ale ani v nejparnějších letních dnech nepřesahuje 18 stupňů Celsia. Blízko Salcburku vás možná překvapí pohled na tachometr, který bude ukazovat už 200 km. Zdá se vám to hodně? Nemusíte se bát, trasu zvládne za pár dní i amatér, který si běžně troufá na max. 30 kilometrů denně.

• Drávská cyklostezka - jezera a sluncem zalité Korutany

Pokud by se vám přesto zdála Tauernská cyklostezka nad vaše síly, zkuste popojet ještě o kus dál. Drávská cyklostezka je lehčí, zvlášť pokud se rozhodnete jet pouze její část se startem v rakouském Lienz a vyhnete se úplnému začátku trasy v italském Toblachu, po kterém následuje 50 km poměrně prudkého klesání. Funguje zde speciální autobus, který vás po několikadenním výletu odveze zpět k vašemu autu až třeba z více než 200 km vzdáleného Neuhausu u slovinských hranic. Na Drávské cyklostezce vás čeká jízda po asfaltových nebo šotolinových cestách, svižně tekoucí řeka Dráva a mnoho zajímavostí kolem, jako např. jezera Millstätter See, Ossiacher See a Wörthersee nebo historická města Spittal a Villach, kde stojí za prohlídku zejména hrad Landskron s orlí arénou a čtyřhektarový výběh se 150 makaky. A také obvykle slunečné počasí, neboť pojedete nejjižnější rakouskou spolkovou zemí Korutany. Drávská cyklostezka je vhodná i pro milovníky geocachingu, zastávek s keší kolem ní najdete desítky.

Podunajská stezka

• Podunajská cyklostezka – rovinka pro rodiny s dětmi

Provoz na této dunajské trase, která vede z Pasova do Vídně, je stejně mohutný jako řeka sama. Zhruba 400 kilometrů dlouhá stezka patří totiž k nejvyhledávanějším v Evropě. Vede převážně mimo silnice a má asfaltový povrch. Kromě cyklistů ji hojně využívají i in-line bruslaři a běžci. Prostorná cesta vede neustále po rovině, takže je ideální na rodinný cyklovýlet. Zkušenější a náročnější borci se zde ale budou nejspíš nudit. Na trase je mnoho míst s občerstvením. Před Vídní stezka vede krajinou Wachau, jež je na seznamu světového dědictví UNESCO a proslavila ji též kvalitní vína. Branou do této oblasti je město Melk. Pokud ochutnáte víno v místních sklípcích, možná ještě oceníte, jak je tahle stezka „nudně“ široká. Raději si ale vyberte pěknou lahvinku a odměňte se až v cíli!

Věříme, že jsme vám dostatečně naladili chuťové pohárky a že si z našich tipů vyberete tu správnou stezku, po které se na svém dvoukolém miláčkovi projet. Pokud zamíříte na některou zahraniční, připomínáme důležitost kvalitního cestovního pojištění. No, a nabízí se i úvaha o pojištění kola, pokud ho již pojištěné nemáte. To také umíme! Mrkněte na zajímavé informace o pojištění jízdních kol a elektrokol ERV Evropské.

Přejeme pohodovou jízdu!

Autor:    LFI/ERV Evropská
Zdroj:    kudyznudy.cz, trail-busters.cz, cestovani.idnes.cz, mtbs.cz
 

Jak si letos ozvláštnit babí léto? Nejlépe krátkými výlety za sezonou sklizní a vína. V dnešním článku vám představíme blízké vinařské oblasti,  kam se můžete vypravit na víkendovou ochutnávku toho nejlepšího z vinných sklípků. 

9. 9. 2020
Vinařské oblasti Rakouska, Slovenska a Maďarska

Vidíte se na jemňoučkém písku, ale Bibione už vás neláká? Inspirujte se, které z nejkrásnějších pláží světa navštívit, a co na nich můžete kromě ležení dělat. Ať už se vydáte na kteroukoliv pláž, malá nebo velká...

12. 5. 2017
5 tipů na největší plážové taháky