Cestujte do Portugalska! Barevné, přívětivé, kulturní i surfařské

Datum:

Má historická města, dlouhé písčité pláže, vysoké hory, vlny na surfování, výborné jídlo a milé obyvatele. Proto dostává už pár let za sebou prestižní cenu World Travel Awards za nejlepší turistickou destinaci v Evropě. Co v Portugalsku vidět, když ho jedete objevovat? A kam se vydat, když do něj poletíte hlavně odpočívat a užít si moře?

 
Přístav v Porto, Portugalsko

Tipy na poznávání portugalských měst

V Portu se můžete procházet středověkými uličkami, obdivovat barevné domy a hradby ze 14. století a dát si světoznámé portské víno. Posaďte se pod oblouky na Placa da Ribeira s šálkem kávy v ruce a sledujte lodě plující kolem. Jako další zastávku vám doporučujeme Lisabon. Toto hlavní město s bohatou historií leží na několika kopcích, takže z něj budete mít nádherný výhled. Uvidíte spoustu gotických katedrál, zajímavých kaváren a domů zdobených malovanými kachly (azulejos). Poznávání města si můžete zkrátit jízdou historickou tramvají. Évora je zachovalé historické město s 2 000 let starým chrámem Templo Romano, akvaduktem z 16. století a kryptou Capela da Ossos, která skrývá kostry více než 5 000 obyvatel tohoto města. A Sintra je oblíbené letovisko v portugalských horách blízko Lisabonu. Toto dlouholeté sídlo portugalských králů je plné pastelově barevných paláců a obklopuje ho hustá zeleň. Určitě tam navštivte palác Sintra v maurském a manuelském stylu a originální palác Pena z 19. století s detailně malovanou dlažbou.

 
Historická kachličková fasáda v Porto, Portugalsko

Tipy na portugalské pláže

Portugalsko je vybavené na všechny milovníky oceánu – pro rodiny s dětmi má příjemné mírné pláže, pro surfaře jedny z nejlepších vln na světě a pro všechny ostatní překrásné šnorchlování, potápění a nezapomenutelné západy slunce. Vybere si zkrátka každý. Tři hodiny na jih od Lisabonu najdete blízko mysu Sagres klidné písečné pláže ve vesnici Salema. Toto malebné místo zůstává skryté před cestovním ruchem, takže se můžete těšit na tradiční venkovské trhy a jen jednu hlavní ulici. A kdyby se vám zachtělo surfovat, tak slavná oblast Algarve s výraznými oranžovými skalami a tyrkysovým mořem leží jen kousek. Daleko pestřejší denní i noční život zažijete v Cascais. Kdysi to bývala malá rybářská vesnice, dnes je to elegantní pobřežní městečko s nádhernými plážemi, vodními sporty a nočním životem. Toto místo mají dlouhodobě v oblibě umělci, řemeslníci a spisovatelé, jak můžete vidět v tamním muzeu Conde de Castro Guimaraes. Surfaři Cascais milují, protože vlny jsou tam silné téměř za každého počasí. Mezi Cascais a Lisabonem jezdí vlak, takže se tam dostanete snadno i z hlavního města. A pokud si chcete zasurfovat tam, kde trénují světové špičky, jeďte do oblasti Peniche, patří mezi deset nejlepších míst na surfování na světě. 
 
Peniche, obrovská vlna, surfování

Cestovní pojištění do Francie nebo Portugalska

Tipy na portugalské ostrovy

Pokud máte ze všech ročních období nejraději jaro, pak se vám bude líbit na Madeiře. Na tomto souostroví je totiž jaro po celý rok díky Golfskému proudu. Madeira je ideální na treky a túry, je kopcovitá a skalnatá. Můžete vyrazit na nejvyšší horu sopečného původu Pico Ruivo a projít si mnohé jeskyně. Doporučujeme vám vydat se také na nejvýchodnější a nejzápadnější mys Madeiry s barevnými útesy a šťavnatě zelenou travou. Sopečnou činností vznikly i Azorské ostrovy, které také patří k Portugalsku. Z dvanácti ostrovů je obydlených devět z nich. Všechny jsou skalnaté a jsou ideální pro výlety, treky a túry - jejich příroda je panensky čistá a turistů je minimum. Můžete tam vylézt na nejvyšší horu Ponta do Pico (2 351 m. n. m) a odpočívat v termálních jezírcích. Hned dvě místa z Azorských ostrovů jsou na seznamu světového dědictví UNESCO – město Angra do Heroísmo a vinařská oblast na ostrově Pico. Azorské ostrovy jsou také jediné místo, kde se v Evropě pěstuje čaj. 
 
Pico do Areeiro pohoří Madeira

Až pojedete do Portugalska, tak si určitě v některé z restaurací u večeře poslechněte fado, tradiční portugalskou živou hudbu o lásce a vztazích mezi lidmi. A jako dárek z cest můžete přivézt něco z korku, Portugalsko je tradičním výrobcem tohoto materiálu a tamní lidé z něj vyrábí skoro cokoli. Před cestou do barevných uliček a nejlepších vln myslete na kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje:westcoastcampers.com, wikipedia.org, visitportugal.com, novinky.cz

Další články

Nejslavnější vinařské oblasti ve Francii a co tam navštívit?

Vinobraní se hlásí a vinice a sklípky už na vás čekají. Zajeďte si užít teplé dny do země, kde je pití vína životní styl. 

5 afrických zemí, po kterých můžete v roce 2019/20 bezpečně cestovat

Které africké země jsou nejbezpečnější? Máme pro vás pět tipů a dva bonusy na cestování po Africe.