Průvodce po Portugalsku! Historická města, pohádkové hrady, přívětiví lidé.

Datum: | Autor: Tým ERV

Má historická města, dlouhé písčité pláže, vysoké hory, vlny na surfování, výborné jídlo a milé obyvatele. Proto dostává už pár let za sebou prestižní cenu World Travel Awards za nejlepší turistickou destinaci v Evropě. Co v Portugalsku vidět, když ho pojedete objevovat? A kam se vydat, když chcete hlavně odpočívat a užít si moře?

Co vidět v Portugalsku?

 • hlavní město Lisabon
 • romantické letovisko Sintra
 • bohémské Porto
 • portugalský ostrov Madeira
 • písečné pláže v Salemě
 • útesy v Algarve
 • surfování v Cascais
 • Azorské ostrovy

Přístav v Porto, Portugalsko

Nejkrásnější portugalská města

Porto

V Portu se můžete procházet středověkými uličkami, obdivovat barevné domy a hradby ze 14. století a dát si světoznámé portské víno. Posaďte se pod oblouky na Placa da Ribeira s šálkem kávy v ruce a sledujte lodě plující kolem.

Lisabon

Jako další zastávku vám doporučujeme Lisabon. Toto hlavní město s bohatou historií leží na několika kopcích, takže z něj budete mít nádherný výhled. Uvidíte spoustu gotických katedrál, zajímavých kaváren a domů zdobených malovanými kachly (azulejos). Poznávání města si můžete zkrátit jízdou historickou tramvají.

Sintra

Přestože se jedná o město vzdálené od Lisabonu více než půl hodiny cesty autem, patří nádherné městečko Sintra k hlavním lisabonským atrakcím. Je to také oblíbené letovisko kde najít odpočinek na pláži v lůně přírody.

Toto dlouholeté sídlo portugalských králů je plné pastelově barevných paláců a obklopuje ho hustá zeleň. Určitě tam navštivte pohádkový palác Sintra v maurském a manuelském stylu a originální palác Pena z 19. století s detailně malovanou dlažbou.

Často se sem pořádají jednodenní výlety, ale mnozí návštěvníci zde chtějí strávit i několik dní, a prohlížet si mnohé památky, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Sintra se nachází se vysoko uprostřed legendárních Měsíčních hor a vyjímají se v ní elegantní barokní kostely, barevná sídla a velkolepé paláce bývalých portugalských králů a královen.

Obzvláště zajímavá je také iniciační studna (Wishing well), postavena na konci 19. století pro opravdové magické rituály.

Sintra, iniciační studna

Azenhas do Mar

Azenhas do Mar - přímořské historické městečko poblíž Sintry bylo kdysi známé svými mořskými mlýny, které poháněl silný mořský proud. Dnes je to oblíbené místo místních s mnoha hezkými plážemi, kupříkladu Praia da Aguda, nebo Praia do Magoito.

Azenhas do Mar

Évora

Évora je zachovalé historické město s 2 000 let starým chrámem Templo Romano, akvaduktem z 16. století a kryptou Capela da Ossos, která skrývá kostry více než 5 000 obyvatel tohoto města.

Tipy na portugalské pláže

Portugalsko je vybavené na všechny milovníky oceánu – pro rodiny s dětmi má příjemné mírné pláže, pro surfaře jedny z nejlepších vln na světě a pro všechny ostatní překrásné šnorchlování, potápění a nezapomenutelné západy slunce. Vybere si zkrátka každý.

 • Pozorujte surfaře na mořských vlnách v Caxias a Peniche
 • Objevujte pláže na pobřeží Costa da Caparica
 • Kochejte se přírodními krásami pláží v Tróia
 • Vychutnejte si mořské plody a slunce v Cascais

Pestrý denní i noční život zažijete v Cascais. Kdysi to bývala malá rybářská vesnice, dnes je to elegantní pobřežní městečko s nádhernými plážemi, vodními sporty a nočním životem. Toto místo mají dlouhodobě v oblibě umělci, řemeslníci a spisovatelé, jak můžete vidět v tamním muzeu Conde de Castro Guimaraes. Surfaři Cascais milují, protože vlny jsou tam silné téměř za každého počasí. Mezi Cascais a Lisabonem jezdí vlak, takže se tam dostanete snadno i z hlavního města.

A pokud si chcete zasurfovat tam, kde trénují světové špičky, jeďte do oblasti Peniche, patří mezi deset nejlepších míst na surfování na světě. 

Sagres, mys na konci světa

Tip na absolutně tiché trávení dovolené: tři hodiny na jih od Lisabonu najdete blízko mysu Sagres klidné písečné pláže ve vesnici Salema. Toto malebné místo zůstává skryté před cestovním ruchem, takže se můžete těšit na tradiční venkovské trhy a jen jednu hlavní ulici.

Kdyby se vám zachtělo surfovat, tak slavná oblast Algarve s výraznými oranžovými skalami a tyrkysovým mořem leží jen kousek.

Peniche, obrovská vlna, surfování

Tipy na portugalské ostrovy

Pokud máte ze všech ročních období nejraději jaro, pak se vám bude líbit na Madeiře. Na tomto souostroví je totiž jaro po celý rok díky Golfskému proudu. Madeira je ideální na treky a túry, je kopcovitá a skalnatá. Můžete vyrazit na nejvyšší horu sopečného původu Pico Ruivo a projít si mnohé jeskyně. Doporučujeme vám vydat se také na nejvýchodnější a nejzápadnější mys Madeiry s barevnými útesy a šťavnatě zelenou travou.

Průvodce po Madeiře najdete zde.

Sopečnou činností vznikly i Azorské ostrovy, které také patří k Portugalsku. Z dvanácti ostrovů je obydlených devět z nich. Všechny jsou skalnaté a jsou ideální pro výlety, treky a túry - jejich příroda je panensky čistá a turistů je minimum. Můžete tam vylézt na nejvyšší horu Ponta do Pico (2 351 m. n. m) a odpočívat v termálních jezírcích. Hned dvě místa z Azorských ostrovů jsou na seznamu světového dědictví UNESCO – město Angra do Heroísmo a vinařská oblast na ostrově Pico. Azorské ostrovy jsou také jediné místo, kde se v Evropě pěstuje čaj. 

Průvodce po Azorech najdete zde.

Pico do Areeiro pohoří Madeira

Až pojedete do Portugalska, tak si určitě v některé z restaurací u večeře poslechněte fado, tradiční portugalskou živou hudbu o lásce a vztazích mezi lidmi. A jako dárek z cest můžete přivézt něco z korku, Portugalsko je tradičním výrobcem tohoto materiálu a tamní lidé z něj vyrábí skoro cokoli. Před cestou do barevných uliček a nejlepších vln myslete na kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: westcoastcampers.com, wikipedia.org, visitportugal.com, novinky.czthecrazytourist.com

Další články

12 x NEJ z Chorvatska – nejhezčí moře, největší klid, nejvíce sportů i nejúchvatnější noční život

Zveme vás do Chorvatska, jak ho možná neznáte. Pokud se letos chystáte k jednomu z našich nejoblíbenějších moří, tak si přečtěte naše cestovní tipy pro každou náturu – dobrodružnou, společenskou, sportovní, rodinnou i introvertní.  

chorvatsko-kornati

Nejkrásnější botanické zahrady v Evropě

Tipy na nejzajímavější botanické zahrady v Evropě vás mohou překvapit exotickými rostlinami, architekturou i historií. Račte vstoupit a přivonět.  

botanicke-zahrady-evropa