Průvodce po Portugalsku! Historická města, pohádkové hrady, přívětiví lidé.

Datum: | Autor: Tým ERV

Má historická města, dlouhé písčité pláže, vysoké hory, vlny na surfování, výborné jídlo a milé obyvatele. Proto dostává už pár let za sebou prestižní cenu World Travel Awards za nejlepší turistickou destinaci v Evropě. Co v Portugalsku vidět, když ho pojedete objevovat? A kam se vydat, když chcete hlavně odpočívat a užít si moře?

Co vidět v Portugalsku?

 • hlavní město Lisabon
 • romantické letovisko Sintra
 • bohémské Porto
 • portugalský ostrov Madeira
 • písečné pláže v Salemě
 • útesy v Algarve
 • surfování v Cascais
 • Azorské ostrovy

Přístav v Porto, Portugalsko

Nejkrásnější portugalská města

V Portu se můžete procházet středověkými uličkami, obdivovat barevné domy a hradby ze 14. století a dát si světoznámé portské víno. Posaďte se pod oblouky na Placa da Ribeira s šálkem kávy v ruce a sledujte lodě plující kolem.

Jako další zastávku vám doporučujeme Lisabon. Toto hlavní město s bohatou historií leží na několika kopcích, takže z něj budete mít nádherný výhled. Uvidíte spoustu gotických katedrál, zajímavých kaváren a domů zdobených malovanými kachly (azulejos). Poznávání města si můžete zkrátit jízdou historickou tramvají.

Sintra je oblíbené letovisko v portugalských horách blízko Lisabonu. Toto dlouholeté sídlo portugalských králů je plné pastelově barevných paláců a obklopuje ho hustá zeleň. Určitě tam navštivte pohádkový palác Sintra v maurském a manuelském stylu a originální palác Pena z 19. století s detailně malovanou dlažbou.

Azenhas do Mar - přímořské historické městečko poblíž Sintry bylo kdysi známé svými mořskými mlýny, které poháněl silný mořský proud. Dnes je to oblíbené místo místních s mnoha hezkými plážemi, kupříkladu Praia da Aguda, nebo Praia do Magoito.

Azenhas do Mar

Évora je zachovalé historické město s 2 000 let starým chrámem Templo Romano, akvaduktem z 16. století a kryptou Capela da Ossos, která skrývá kostry více než 5 000 obyvatel tohoto města.

Historická kachličková fasáda v Porto, Portugalsko

Lisabon

 • TIP: Zakupte si lisabonskou městskou kartu Lisboa card – poskytuje dopravu zdarma a volný vstup do mnoha muzeí.
  Vyberte si platnost na 24, 48 nebo 72 hodin a navštivte lisabonská muzea včetně návštěvy Sintry.
 • Cestovní pojištění s ochranou zavazadel a českým lékařem na telefonu si zařídíte již od 44 Kč/den.

Co vidět a dělat v Lisabonu?

 1. Obdivujte maursko-gotickou pobřežní věž Torre de Belém

Lisabon, Torre de Belém

Strážní věž v ústí řeky Tagus byla postavena v 16. století, a je jedním z nejznámějších pohledů na Lisabon. Právě na ani hleděli odplouvající námořní objevitelé, jako byl třeba Vasco da Gama.

Tyčí se vysoko nad pobřežím a lisabonskými moly jako ukázka dokonalé kombinace architektonických stylů - od mudéjarského přes maurský, gotický až po románský.

 1. Projeďte se historickou tramvají č. 28 nebo si naskočte do městské lanové dráhy

Tramvaj Lisabon

Lisabon je město proslulé svými historickými, rachotícími tramvajemi a lanovými dráhami.

Žádná z nich není tak ikonická jako tramvaj č. 28, která už desítky let brázdí strmé dlážděné cesty do staré čtvrti Alfama.

Trasa začíná pod palmami posetými pahorky Graça a proplétá se spletitými uličkami Escolas Gerais, než zastaví pod nádhernými kupolemi baziliky Estrela.

 

 1. Ztraťte se ve čtvrti Alfama

Ulička čtvrti Alfama, Lisabon

Je prohlašována za nejstarší část města, a pochází z dob afrických Maurů.

Vypravit se do spletitých uliček, které tvoří tuto čtvrť, je jednou z oblíených aktivit návštěvníků portugalského hlavního města.

Během procházky se na nárožích náhodně zjevují katedrály, jako je ta Lisabonská, a kapličky obložené portugalskými dlaždicemi.

Najdete zde také pozůstatky starých městských hradeb a zastrčená náměstíčka s množstvím kaváren pod otevřeným nebem.

 1. Udělejte si výlet do romantické Sintry s iniciační studnou

Sintra, iniciační studna

Přestože se jedná o město vzdálené od Lisabonu více než půl hodiny cesty autem, patří nádherné městečko Sintra k hlavním lisabonským atrakcím.

Často se sem pořádají jednodenní výlety, ale mnozí návštěvníci zde chtějí strávit i několik dní, a prohlížet si mnohé památky, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Sintra se nachází se vysoko uprostřed legendárních Měsíčních hor a vyjímají se v ní elegantní barokní kostely, barevná sídla a velkolepé paláce bývalých portugalských králů a královen.

Obzvláště zajímavá je iniciační studna, postavena na konci 19. století pro opravdové magické rituály.

 1. Pokochejte se kachličkami azulejos v Národním muzeu kachliček

Modré kachličky, vyhlídka Miradouro, Lisabon

Kachličky samozřejmě uvidíte všude, například na obrázku je slavná vyhlídka Miradouro de Santa Luzia v historické čtvrti Alfama.

Ale pokud vás zajímá jejich historie a chcete vidět ty nejúchvatnější z nich, zamiřte do muzea s nenápadným kamenným vstupem Museo National de Azulejos.

Muzeum zachycuje významné momenty historie výroby dlaždic a příbuzných technologií už od dob, kdy ji Maurové poprvé přivezli na Pyrenejský poloostrov.

Co dalšího dělat v Lisabonu?

 1. Projděte se po hradbách citadely Sao Jorge
 2. Pozorujte lidi na náměstí Rossio
 3. Užívejte si nakupování na trhu Mercado da Ribeira
 4. Ochutnávejte místní speciality ve čtvrti Bairro Alto.
 5. Usmlouvejte si něco na tržišti ve Feira da Ladra
 6. Obdivujte akvadukt Aqueduto das Águas Livres
 7. Odhalte příběhy městské historie v Lisboa Story Centre
 8. Prohlédněte si baziliku Basílica da Estrela
 9. Ponořte se pod mořskou hladinu v lisabonském oceanáriu

Lisabonské paláce a muzea:

 1. Můžete se vydat se po stopách slavné historie v klášteře Jerónimos
 2. Obdivovat mistrovská díla v Národním muzeu starověkého umění
 3. Poznat kousek Východu v Museu do Oriente
 4. Prohlédnout si sbírky moderního umění v muzeu Berardo
 5. Najít v sobě objevitele a prozkoumat Padrão dos Descobrimentos
 6. Projít si překrásné královské zahrady v paláci markýzů Fronteira

Tipy na portugalské pláže

Portugalsko je vybavené na všechny milovníky oceánu – pro rodiny s dětmi má příjemné mírné pláže, pro surfaře jedny z nejlepších vln na světě a pro všechny ostatní překrásné šnorchlování, potápění a nezapomenutelné západy slunce. Vybere si zkrátka každý.

 • Pozorujte surfaře na mořských vlnách v Caxias a Peniche
 • Objevujte pláže na pobřeží Costa da Caparica
 • Kochejte se přírodními krásami pláží v Tróia
 • Vychutnejte si mořské plody a slunce v Cascais

Pestrý denní i noční život zažijete v Cascais. Kdysi to bývala malá rybářská vesnice, dnes je to elegantní pobřežní městečko s nádhernými plážemi, vodními sporty a nočním životem. Toto místo mají dlouhodobě v oblibě umělci, řemeslníci a spisovatelé, jak můžete vidět v tamním muzeu Conde de Castro Guimaraes. Surfaři Cascais milují, protože vlny jsou tam silné téměř za každého počasí. Mezi Cascais a Lisabonem jezdí vlak, takže se tam dostanete snadno i z hlavního města.

A pokud si chcete zasurfovat tam, kde trénují světové špičky, jeďte do oblasti Peniche, patří mezi deset nejlepších míst na surfování na světě. 

 

Tip na absolutně tiché trávení dovolené: tři hodiny na jih od Lisabonu najdete blízko mysu Sagres klidné písečné pláže ve vesnici Salema. Toto malebné místo zůstává skryté před cestovním ruchem, takže se můžete těšit na tradiční venkovské trhy a jen jednu hlavní ulici.

Kdyby se vám zachtělo surfovat, tak slavná oblast Algarve s výraznými oranžovými skalami a tyrkysovým mořem leží jen kousek.

Peniche, obrovská vlna, surfování

Cestovní pojištění do Francie nebo Portugalska

Tipy na portugalské ostrovy

Pokud máte ze všech ročních období nejraději jaro, pak se vám bude líbit na Madeiře. Na tomto souostroví je totiž jaro po celý rok díky Golfskému proudu. Madeira je ideální na treky a túry, je kopcovitá a skalnatá. Můžete vyrazit na nejvyšší horu sopečného původu Pico Ruivo a projít si mnohé jeskyně. Doporučujeme vám vydat se také na nejvýchodnější a nejzápadnější mys Madeiry s barevnými útesy a šťavnatě zelenou travou.

Průvodce po Madeiře najdete zde.

Sopečnou činností vznikly i Azorské ostrovy, které také patří k Portugalsku. Z dvanácti ostrovů je obydlených devět z nich. Všechny jsou skalnaté a jsou ideální pro výlety, treky a túry - jejich příroda je panensky čistá a turistů je minimum. Můžete tam vylézt na nejvyšší horu Ponta do Pico (2 351 m. n. m) a odpočívat v termálních jezírcích. Hned dvě místa z Azorských ostrovů jsou na seznamu světového dědictví UNESCO – město Angra do Heroísmo a vinařská oblast na ostrově Pico. Azorské ostrovy jsou také jediné místo, kde se v Evropě pěstuje čaj. 

Průvodce po Azorech najdete zde.

Pico do Areeiro pohoří Madeira

Až pojedete do Portugalska, tak si určitě v některé z restaurací u večeře poslechněte fado, tradiční portugalskou živou hudbu o lásce a vztazích mezi lidmi. A jako dárek z cest můžete přivézt něco z korku, Portugalsko je tradičním výrobcem tohoto materiálu a tamní lidé z něj vyrábí skoro cokoli. Před cestou do barevných uliček a nejlepších vln myslete na kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: westcoastcampers.com, wikipedia.org, visitportugal.com, novinky.czthecrazytourist.com

Další články

Po stopách 7 divů světa - 1. díl

Kolik ze starověkých sedmi divů světa znáte? Víte, jaké civilizace je postavily? Jak sedm divů vypadalo? Které z nich můžete navštívit? To vše vám povíme ve dvoudílném seriálu o těchto výjimečných stavbách.

Sedm-divu-01

Valentýn 2017: Nejromantičtější místa Evropy

Svátek všech zamilovaných se kvapem blíží. Překvapte letos svou drahou polovičku společnou dovolenou. Máme pro vás hned několik tipů, kam vyrazit po Evropě třeba jen na prodloužený víkend.

valentyn-2017-nahled-328