Pokud chcete zažít exotickou dovolenou plnou zážitků a dobrodružství, ale nechce se vám letět přes půl světa, vyrazte na Madeiru! Tento portugalský ostrov, ležící v Atlantském oceánu asi 600 kilometrů od marockého pobřeží, ale není nic pro plážové povaleče. I když jeho břehy ze všech stran omývá moře, pohádkových pláží z katalogů tu moc nenajdete. Zažijete tu tak mnohem více zábavy než na lehátku s piňa coládou v ruce. Na Madeiře to prostě nejde jinak než pořádně namazat pod koleny a vyrazit se někam projít, a že je tady kam!

1. Pico de Arieiro - procházka v mracích

Madeira je místem dokonalých výhledů. Pevnina se podél celého ostrova z pobřeží prudce zvedá do závratných výšek, takže dostat se tu do mraků není nic výjimečného. Nejkrásnějším místem, kde se můžete do bílých obláčků zanořit, je vysokohorská hřebenovka spojující dva nejvyšší madeirské vrcholy - Pico de Ruivo a Pico de Arieiro. Kromě pohádkových chodníčků v nebesích se tu projdete i skrze dlouhé skalní tunely. V letním pařáku je to pořádná makačka, ale za ten zážitek to vážně stojí!

Madeira Pico de Arieiro

2. Monte Palace - procházka tropickou zahradou

Madeiře se často přezdívá květinový ostrov nebo ostrov věčného jara. Nejrůznější exotické rostliny sem z celého světa přiváželi už portugalští mořeplavci a těm se tu díky konstantnímu teplému a vlhkému podnebí velmi dařilo. Madeira je dneska takovou zahradou Evropy. Jedním z nejlepších míst, kde můžete exotickou flóru obdivovat, je tropická zahrada Monte Palace. Na neuvěřitelných 70 000 metrech čtverečních si tu můžete přivonět k cykasorostům a proteím z jižní Afriky, belgickým azalkám, himalájským orchidejím, jihoafrickým klíviím či skotskému vřesu.

Madeira Monte palace

3. Sao Lourenço - procházka po skalnaté poušti

Na úplném východě Madeiry se do moře klene uzounký pás pevniny známý jako Ponta de Sao Lourenco. Po tomto klenutém mysu vede nádherný trek plný skvostných výhledů, skalnatých zákoutí i nebesky modré mořské hladiny. V létě to tu vypadá jako na vyprahlé poušti, která svými červeno-oranžovými odstíny připomíná spíše dalekou Arábii než portugalský ostrov květin.

Madeira - Ponta de Sao Lourenco

4. Funchal - procházka kolem malovaných dveří

Obdivovat klasické turistické atrakce ve Funchalu, hlavním městě Madeiry, chodí všichni. Ne každý už ale ví o street artové perle tohoto malebného města - malovaných dveřích artE pORtas abErtas. Ve staré části města, Zona Velha, se dveře domů pod ruky malířů proměnily v originální umělecká díla a celá, kdysi zpustošená čtvrť se tak stala jednou velkou pouliční galerií. Najít všech 200 malovaných dveří se ale jen tak někomu nepodaří,  protože v zapadlých uličkách budete objevovat stále nové a nové obrazy.

Madeira hlavní město Funchal malované dveře

5. Leváda Caldeirao Verde  - procházka vavřínovým pralesem

Levády jsou stezky vedoucí podél zavlažovacích kanálů vysoko v horách, které se na Madeiře staly turistickou ikonou. Vyrazit tu můžete na více než třicet takovýchto túr, které lemují téměř 2000 kilometrů vodních kanálů. Jedna z nejpopulárnějších vede vavřínovým pralesem, zvaným laurisilva, jejíž vegetace tu roste už od třetihor a projít se tu můžete pod takovými unikáty jako je vavřín azorský nebo obaleň páchnoucí. Trasa vede dobrodružným terénem po skalních římsách až k velkému vodopádu.

Madeira - Leváda prales a vodopády


Autoři článku, Katka a Tomáš Žalčíkovi, své cestovatelské zážitky sdílejí na populárním blogu www.katkacestuje.cz.  Najdete tam dech beroucí cestopisy, nádherné fotografie a spoustu užitečných rad a tipů na cesty. Prostřednictvím jejich článků se můžete podívat třeba na Nový Zéland, Západní Samou, do Anglie, na Srí Lanku nebo do Japonska. Jejich dobrodružství můžete sledovat také na jejich Facebooku a Instagramu.

Obliba běžek v posledních letech u Čechů výrazně stoupá. Kam vyrazit protáhnout nohy, vyzkoušet běžky a zapíchnout hůlky? Přinášíme několik ověřených zahraničních lokalit...

22. 2. 2017
Kam na běžky v roce 2017?

Babí léto je ideální na poznávání Evropy ze sedla kola. Jaké cyklostezky patří mezi ty nejkouzelnější?  

10. 10. 2018
Cyklovýlety po Evropě? Na kole i k moři.