Datum: | Autor: Tým ERV

Zažít exotickou dovolenou plnou zážitků a dobrodružství, ale nemuset letět přes půl světa? Zamiřte na Madeiru! Tento portugalský ostrov leží v Atlantském oceánu asi 600 kilometrů od marockého pobřeží, a není nic pro plážové povaleče. I když jeho břehy ze všech stran omývá moře, je známý svými výletními možnostmi. Vše o turistice na Madeiře se dočtete v článku.

Turistika na Madeiře:

 1. Vysokohorský výlet Pico de Arieiro (1818 m)
 2. Tropická zahrada Monte Palace
 3. Mys Ponta de Sao Lourenco
 4. Funchal - procházka starou čtvrtí
 5. Zavlažovací kanály - Leváda Caldeirao Verde
 6. Camacha - vesnice proutěných řemesel
 7. Přímořské městečko Faial
 8. Mareirský skanzen typických domů Santana
 9. Madeirské travertínové prameny "jako Pamukkale" - Porto Moniz
 10. Ostrůvek Porto Santo
 11. Náhorní plošina Paúl da Serra

1. Pico de Arieiro - vysokohorským hřebenem v mracích

Madeira je místem dokonalých výhledů. Pevnina se podél celého ostrova z pobřeží prudce zvedá do závratných výšek, takže dostat se tu do mraků není nic výjimečného. Nejkrásnějším místem, kde se můžete do bílých obláčků zanořit, je vysokohorská hřebenovka spojující dva nejvyšší madeirské vrcholy - Pico de Ruivo (1861 m) a Pico de Arieiro (1818 m). Trasa se jmenuje PR1, a je dlouhá 5.3 km v jednom směru. Kromě pohádkových chodníčků v nebesích se projdete i skrze dlouhé skalní tunely. Jde o náročnou trasu s 800 výškovými metry stoupání i klesání.

Na Pico de Arieiro se vyvezete autem. Od parkoviště je to na vyhlídku Miradouru do Juncal pěšky jen kousek. 

Na túru k Pico Ruivo se vybavte pevnou obuví a ochranou proti dešti, v horách se může snadno změnit počasí. 

Madeira Pico de Arieiro

2. Monte Palace - procházka tropickou zahradou

Madeiře se často přezdívá květinový ostrov nebo ostrov věčného jara. Nejrůznější exotické rostliny sem z celého světa přiváželi už portugalští mořeplavci a těm se tu díky konstantnímu teplému a vlhkému podnebí velmi dařilo. Madeira je dneska takovou zahradou Evropy. Jedním z nejlepších míst, kde můžete exotickou flóru obdivovat, je tropická zahrada Monte Palace. Na neuvěřitelných 70 000 metrech čtverečních si tu můžete přivonět k cykasorostům a proteím z jižní Afriky, belgickým azalkám, himalájským orchidejím, jihoafrickým klíviím či skotskému vřesu.

Madeira Monte palace

3. Sao Lourenço - procházka po skalnaté poušti

Na úplném východě Madeiry se do moře klene uzounký pás pevniny známý jako Ponta de Sao Lourenco. Po tomto klenutém mysu vede nádherný trek plný skvostných výhledů, skalnatých zákoutí i nebesky modré mořské hladiny. V létě to tu vypadá jako na vyprahlé poušti, která svými červeno-oranžovými odstíny připomíná spíše dalekou Arábii než portugalský ostrov květin.

Madeira - Ponta de Sao Lourenco

4. Funchal - procházka kolem malovaných dveří

Obdivovat klasické turistické atrakce ve Funchalu, hlavním městě Madeiry, chodí všichni. Ne každý už ale ví o street artové perle tohoto malebného města - malovaných dveřích artE pORtas abErtas. Ve staré části města, Zona Velha, se dveře domů pod ruky malířů proměnily v originální umělecká díla a celá, kdysi opuštěná čtvrť se tak stala jednou velkou pouliční galerií. Najít všech 200 malovaných dveří se ale jen tak někomu nepodaří,  protože v zapadlých uličkách budete objevovat stále nové a nové obrazy.

Madeira hlavní město Funchal malované dveře

5. Leváda Caldeirao Verde  - procházka vavřínovým pralesem

Levády jsou stezky vedoucí podél zavlažovacích kanálů vysoko v horách, které se na Madeiře staly turistickou ikonou. Vyrazit tu můžete na více než třicet takovýchto túr, které lemují téměř 2000 kilometrů vodních kanálů. Jedna z nejpopulárnějších vede vavřínovým pralesem, zvaným laurisilva, jejíž vegetace tu roste už od třetihor a projít se tu můžete pod takovými unikáty jako je vavřín azorský nebo obaleň páchnoucí. Trasa vede dobrodružným terénem po skalních římsách až k velkému vodopádu.

Madeira - Leváda prales a vodopády

6 dalších tipů, co zažít na Madeiře

Na to, jak je Madeira maličká, je toho zde k vidění opravdu mnoho. Tady jsou další tipy:

1. Camacha je malá vysokohorská vesnička ležící východně od hlavního města Funchal, kde se ručně vyrábí proutěné košíky a nábytek. Řemeslníci vám výrobu po domluvě rádi předvedou.

2. Faial je nádherné přímořské městečko na severovýchodním pobřeží ostrova. Pokud budete pokračovat do Santany, tak vás nadchnou úchvatné výhledy na skaliska a údolí, kde je město usazeno.

3. Pár kilometrů nad Faialem se určitě zastavte v „madeirském skanzenu“, městečku Santana. Můžete tam obdivovat poslední tradiční červené madeirské domky s doškovou střechou.

4. Městečko Porto Moniz neboli „madeirské Pamukkale“ se nachází na severozápadě ostrova. Působí lázeňským dojmem a nachází se tam přírodní bazénky tvořené ze skal, jejichž voda se sama obměňuje mořskou vodou. Je to ideální místo na odpočinek a koupání.

5. Klidné místo pro odpočinek nabízí ostrov Porto Santo. Na ostrově je možnost projížďky na kolech po cyklotrasách, ideální terén na pěší procházky. Můžete také navštívit vilu Baleira, kde svého času žil Kryštof Kolumbus.

Na ostrov jezdí 1x denně trajekt z Funchalu (2,5 h), nebo můžete využít místní přelet. Dobrou zprávou pro příznivce rekreačního golfu je, že Porto Santo má své hřiště navržené bývalým šampionem Severianem Ballesterosem. Hřiště bylo otevřeno v roce 2004, má 18 jamek a par 72. Najdete tami rychlý 9jamkový pitchingový a puttingový okruh s 3parovými jamkami.

6. Chcete-li se z Madeiry na chvíli přenést do Skotska či Bretaně, vyjeďte si na náhorní plošinu Paúl da Serra. Má rozlohu cca 100 m2 a je naprosto nečekaným úkazem uprostřed madeirských hor. Součástí krajiny jsou větrné elektrárny a stáda pasoucích se krav. Pokud je jasno, lze dohlédnout na severní i jižní pobřeží. 
Plato Paul da Serra Madeira

Co dobrého dostanete jíst na Madeiře? Kde se vykoupat a kam vás odveze lanovka? A co jsou to proutěné sáňky? Začtěte se do článku zde: 

>> Madeira - perla Atlantiku a ostrov pro pěší turistiku

 

S sebou si sbalte pevnou obuv na turistiku, oblečení na pláž i do hor a kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

Sjednat cestovní pojištění

Autoři první části článku, Katka a Tomáš Žalčíkovi, své cestovatelské zážitky sdílejí na populárním blogu www.katkacestuje.cz.  Najdete tam dechberoucí cestopisy, nádherné fotografie a spoustu užitečných rad a tipů na cesty. Prostřednictvím jejich článků se můžete podívat třeba na Nový Zéland, Západní Samou, do Anglie, na Srí Lanku nebo do Japonska. Jejich dobrodružství můžete sledovat také na jejich Facebooku a Instagramu.

Další články

Co vidět v Portugalsku? Lisabon, Porto, Algarve, pohádkové hrady a útesy

Portugalsko má nádherná historická města, dlouhé písčité pláže, pořádné vlny na surfování, výborné jídlo a milé obyvatele. Proto dostává už pár let za sebou prestižní cenu World Travel Awards za nejlepší turistickou destinaci v Evropě. Co v Portugalsku vidět?

portugalsko5

Nevšední dovolená - plavba po Středomoří

Představte si dovolenou, při které se každé ráno probudíte jinde, přesto nemusíte neustále balit a vybalovat a přesouvat se z hotelu do hotelu. Ráno vám náruč otevře cizokrajné...

sunset2