Datum:

Když se řekne Španělsko, tak si mnoho cestovatelů vybaví jih, teplo a pláže. Severní část Španělska má ale také co nabídnout. Prolínají se tam jazyky, architektonické styly i recepty. Uvidíte tam zachovalé středověké vesnice, malebné vinařské oblasti, pobřeží Biskajského zálivu a mnoho dalšího. A milovníci surfingu tam mohou sjíždět rozbouřené vlny.

Pobřeží severního Španělska

San Sebastián

Toto oblíbené plážové letovisko leží jen 19 km od Francie a je obklopené kopci. Většina budov pochází z 19. století, protože San Sebastián byl v roce 1813 zničen Angličany a Portugalci. Město leží podél zátoky Bahía de la Concha s písečnou pláží zvanou La Perla. Ta je jednou z nejkrásnějších městských pláží na světě. K procházkám podél moře vybízí prostorná promenáda.

Pár kroků od ní je Alameda del Boulevard s mnoha obchody a restauracemi. V části Parte Vieja najdete spoustu vyhlášených barů. Město je slavné pro svůj letní jazzový festival (nejstarší v Evropě), Castillo de la Mota z 12. století nebo Museo de San Telmo s výtvarným uměním. Kulturní akce a festivaly se tam konají po celý rok.

Asi 20 kilometrů od města San Sebastián leží baskická vesnice Hondarribia s opevněným středověkým městem a rozlehlou pláží.


Záliv Donostia San Sebastián

Bilbao

Po příjezdu do tohoto největšího města Baskicka vás přivítá závan přímořského vzduchu. Baskicko je autonomní společenství u hranic s Francií. Město i jeho okolí jsou plné zeleně, stromů a krásných výhledů. Dříve bylo průmyslovým přístavním městem, dnes je centrem moderního umění a architektury.

Má mnoho krásných budov - gotickou katedrálu ze 14. století, baziliku de Begoña nebo domy v pastelových odstínech v části města Casco Viejo. Dominantou města je Guggenheimovo muzeum moderního umění od architekta Franka Gehryho, který navrhl také Tančící dům v Praze.

Dalším významným muzeem je Museo de Bellas Artes de Bilbao se sbírkou obrazů ze 14. až 17. století. Projděte si náměstí Plaza Nueva, Zubizuri a park Doña Casilda Iturrizar.
 
Guggenheimovo muzeum v Bilbao

Národní park Picos de Europa

Je úplně první španělský národní park. Byl založený v roce 1918 pod názvem Montana de Covadonga, název byl změněn v 90. letech. Užijete si v něm vysoké hory a hluboké rokle, dramatické mlhy, řeky, dubové háje a výhledy do krajiny.

Pokud výšlapy ani horolezení nepatří mezi vaše vášně, můžete pohodlně vyjet lanovkou Fuente Dé na vyhlídku nad národním parkem.

Kromě přírody je tato oblast plná historie a tradic. Zavítejte třeba do vesnice Covadonga s nádhernými jezery, se “svatou jeskyní” a bazilikou Santa Maria la Real. Určitě v této oblasti ochutnejte řemeslné sýry, které zrají v jeskyních (Queso de Cabrales nebo pikantní modrý sýr).

 
Jezero Ercina, park Picos de Europa

Oviedo

Je hlavní město provincie Asturias a je slavné náboženskými památkami z předrománského období. Uvidíte v něm kostely z 8. století, katedrálu San Salvador nebo zachovalou baziliku San Julian de los Prados. Architektonickou perličkou je La Foncalada, předrománská kašna z 9. století.

Oviedo je jednou ze slavných zastávek na poutní cestě do města Santiago de Compostela. Ve městě jsou muzea výtvarného umění a archeologie.

Fanoušky Woodyho Allena by mohlo zajímat, že v tomto městě se točil film Vicky, Cristina, Barcelona. A až tam budete, ochutnejte tamní speciality - fazolový guláš a dušené kuře s paprikou. 
 
Katedrála v Oviedu

Gaztelugatxe

Je skalnatý ostrůvek v Biskajském zálivu, který připomíná hrad. Překlad jeho názvu znamená “hradní skála”. Na ostrov dojdete z pevniny lávkou přes skály, stojí na něm malá kaple zasvěcená Sv. Janu. Na vrchol Gaztelugatxe se dostanete po 231 schodech po skalnatém svahu. Toto místo patří k jednomu z nejslavnějších v severním Španělsku. Procházky jsou krásné po celém okolí. 
 
ostrůvek Gaztelugatxe


Chcete se o této zemi dozvědět víc? O Španělsku jsme psali v článcích - Santiago de Compostela, Ohřejte se ve španělské Málaze, Gastro cestování po jižní Evropě nebo Nejkouzelnější hrady Evropy.

Než se vydáte na sever této země, můžete si přečíst novelu Fiesta od Ernesta Hemingwaye, který se do této oblasti rád vracel. A určitě si na cestu přibalte kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

 

Zdroje: touropia.com, planetware.com, handluggageonly.co.uk, travelaway.me

Další články

5 věcí, na které myslet, když si vybíráte cestovní pojištění

V cestovním pojištění obzvlášť platí, že čím levnější je, tím více se může prodražit, když se něco stane. Položte si těchto 5 otázek a můžete si být jistí, že o vás bude dobře postaráno.  

otazky-cestovni-pojisteni

6 rad pro návštěvu mnichovského Oktoberfestu

Jako každý rok se i letos v termínu od 19. září do 4. října několik miliónů lidí chystá na mnichovské náměstí Theresienwiese, aby si společně užili největší pivní dobrodružství na světě zvané Oktoberfest. 

Octoberfest_uvod_328x166