Datum: | Autor: Tým ERV

Lyžování, na které není listopadu moc brzo, a v květnu zase pozdě. Takové může být lyžování pouze na ledovci. Kam se na takové ježdění vypravit? Přinášíme přehled 19 evropských ledovců. 

Rakouské ledovce

 • Hintertuxer Gletscher - Jediný ledovec v Rakousku, který je otevřený 365 dní v roce pro lyžování.
 • Pitztaler Gletscher - Nabízí jedny z nejvyšších lyžařských tratí v Rakousku.
 • Kaunertaler Gletscher - Známý svou přátelskou atmosférou a skvělými podmínkami pro freeride.
 • Mölltaler Gletscher - Poskytuje dlouhou sezónu lyžování až do raného léta.
 • Sölden
 • Ledovec Stubai
 • Kitzsteinhorn Maiskogel - Kaprun
 • Ledovec Dachstein

Švýcarské ledovce

 • Zermatt - Domov ledovce Matterhorn Glacier Paradise, nejvyššího lyžařského bodu v Alpách.
 • Saas-Fee - Ledovec Allalin nabízí lyžování téměř celoročně.
 • Laax

Italské ledovce

 • Passo dello Stelvio - Populární letní lyžařské středisko, otevřené obvykle od května do listopadu.
 • Cervinia – Breuil - Nabízí přístup k lyžování na ledovci Plateau Rosa, spojené se Zermattem.
 • Arabba Marmolada
 • Tonale
 • Ghiacciaio Presena
 • Val Senales / Schnalstal

Francouzské ledovce

 • Les Deux Alpes - Ledovec umožňuje lyžování i v letních měsících.
 • Tignes - Součást oblasti Espace Killy, nabízí rozsáhlé lyžování na ledovci Grande Motte.

 

Jedete na lyže? Sjednejte si ERV pojištění s připojištěním na lyže:

Lyžování v Rakousku na ledovci

Sölden - 3 hory, 3 oblasti

Nacházíme se oblasti Oetztalské Alpy, v Tyrolsku.

Nejníže položený ledovec Giggijoch (2300 m) je plný širokých modrých sjezdovek. Ledovec na Gaislachkogel (3000 m) láká pokročilé lyžaře a nejvyšší část, dva ledovce Tiefenbach a Rettenbach si zamilují milovníci dobrodružství.

 

Ledovec Stubaier Gletscher, Tyrolsko, Rakousko

110 km sjezdovek necelou hodinku od Innsbrucku je největší ledovcovou lyžařskou oblastí v Rakousku. Stubai má většinou v provozu všechny své sjezdové tratě a lyžuje se zde od září do června. Na kopec vás vyveze pohodlná vytápěná osmimístná sedačka. Nenechte si ujít ledovcový okruh okolo vrcholu Schaufelspitze (3333 m).

U horní stanice lanovky Schauefeljoch se nachází vyhlídková plošina "Top of Tyrol", z níž se vám otevírá fantastický výhled na celou ledovcovou oblast údolí Stubai, dohlédnout je možné až k Söldenu ve vedlejším údolí Ötztal .

Pokud máte rádi freeride, zbystřete. Na Stubai vznikla freeridová oblast "Powder Department" se 13 trasami a půjčovnou bezpečnostního vybavení.

Stubai Gletscher

Hintertux, rakouská stálice mezi ledovci

Rakouský ledovec Hintertuxer Gletscher je hlavním „tahákem“ Zillerského údolí tvořeného třemi propojenými skiareály (Eggalm, Rastkogel a Penken). V Zillertalu najdete 143 kilometrů sjezdovek pro všechny typy lyžařů a široké možnosti sportovního i volnočasového vyžití. Na jeho ledovcovém králi Hintertuxu je v tuto chvíli otevřeno 51 kilometrů sjezdovek a výhled na dominantní vrchol Olperer rozhodně stojí za to.

Hintertux

Navíc vás v Soldenu čeká úchvatný výhled na Ötztalské Alpy, expozice 007 James Bond a skvělé aprés-ski.

Lyžování ve Švýcarsku na ledovci

Zermatt - Matterhorn

Luxusní zimní středisko s panoramatem významných čtyřtisícovek, Matterhorn Glacier Paradise, je nejvýše položené lyžařské středisko v Alpách a v zimě nabízí až 360 km sjezdovek. Letní lyžování na ledovci Theodulgletscher je oblíbené mezi profesionálními lyžaři, je zde 21 km tratí.

 

Středisko propojuje lyžařské areály Gornergrat, Rothorn, ledovcové Matterhorn Glacier Paradise a Cervinia, a patří k těm těžším. Užijí si zde hlavně pokročilí - až 60 procent sjezdovek je červených, a 20 procent černých.

 

Nejdelší sjezdovka vede od Matterhornu do Zermattu a je dlouhá 25 kilometrů.

Zermatt najdete ve Wallis-Valais, ve Švýcarsku, na hranicích s Itálií.

Lyžování v Itálii na ledovci

Cervinia - italská strana Matterhornu

Cervinia-Breuil je alpské lyžařské středisko v údolí Valle d'Aosta. Díky své poloze blízko italsko-švýcarských hranic se můžete rozjet z italského kopce a zabrzdit ve švýcarském údolí! Cervinia, resp. Matterhorn, nabízí opravdové lyžařské lahůdky. Patří mezi ně 22 kilometrů dlouhá sjezdovka z Piccolo Cervino (Malý Matterhorn) do Valrournenche nebo 17 kilometrová trať z Cervinie do Zermattu.

 

Najdete zde také speciální snowboardové tratě i jedny z nejnáročnějších skialpinistických tras v Evropě. Kromě sedaček a kabin můžete na švýcarské straně využít i vlaky nebo dojet nejvýše položenou lanovkou v Evropě až na Klein Matterhorn (3.883 m n. m.). Cervinia má stále v provozu většinu ze svých 54 lanovek a vleků, takže můžete spokojeně brázdit cca 305 kilometrů pokrytých sněhem.

Cervinia

Prosluněné Tonale

Další italské středisko je mezi Čechy tak oblíbené, že v něm najdete češtinu i na jídelním lístku. Passo Tonale se před pár lety lyžařsky propojilo s malebným Ponte di Legno. Obě střediska se skvěle doplňují, takže co nenajdete v Tonale, najdete v Ponte di Legno. Jižní svah Tonale je široký, přehledný a zalitý sluncem, a proto je vhodný pro začátečníky.

Pokud patříte mezi středně pokročilé, tak určitě vyzkoušejte dlouhé „červené“, které lemují Monte Serodine, protože patří k těm nejkrásnějším v celé Itálii.  A jestli máte raději svahy více řezané, tak nevynechejte černou sjezdovku z Passo Paradiso do Tonale. Snowboardisté ocení nadstandardní snowpark a skialpinisté zase bohatý výběr skialpinistických tras.

Ledovec Presena vás okouzlí i tím, že na něm můžete brázdit prašan celoročně

Passo Tonale

Pamatujte na to, že v závěru sezóny je i ten nejlepší lyžař unaven, a o to lépe se na cestu připravte. Abyste si poradili s úskalími náročných terénů, doporučujeme si připomenout náše články Jak se vypořádat s nástrahami na sjezdovce a 3 rady nad zlato, jak přežít na sjezdovce! 

No a abyste si užili poslední letošní výlet za sněhem v klidu a pohodě, vyplatí se přibalit kromě lyžařské přilby a možná i chrániče páteře také vhodné cestovní pojištění. S připojištěním Zimní nebo Rizikové sporty k cestovnímu pojištění SingleTrip od ERV Evropské máte jistotu všude, kam se vydáte. 

Další články

Jak se slaví Halloween ve světě?

Halloween je svátek, který rozděluje společnost. Kde se vůbec vzal a co původně znamenal a jaká je jeho současná podoba? Pojďte se dozvědět něco o jeho původu a zároveň nahlédnout pod pokličku ...

Halloween_uvod_328x166

Naučte se fotit na dovolené - díl 1

Fotografie z dovolených trpívají na jeden takový nešvar. Přestože je fotili různí lidé na různých místech, jsou tzv. na jedno brdo. Některá dovolenková alba by hravě vyléčila chronickou nespavost...

jezero2