Datum:

Hintertux

V listopadu není moc brzo, a v dubnu zas není na lyže pozdě. Pojeďte si vychutnat letošní zimu na některý evropský ledovec. Které jsou nejoblíbenější?

TOP evropské ledovce:

 1. Sölden
 2. Zermatt
 3. Cervinia – Breuil
 4. Saas Fee
 5. Ledovec Stubai
 6. Les 2 Alpes
 7. Laax
 8. Arabba Marmolada
 9. Tignes
 10. Kitzsteinhorn Maiskogel - Kaprun
 11. Ledovec Hintertux
 12. Ledovec Dachstein
 13. Tonale
 14. Pitztal
 15. Ghiacciaio Presena
 16. Val Senales / Schnalstal
 17. Ledovec Mölltal
 18. Passo Stelvio
 19. Ledovec Kaunertal

 

Níže si přečtěte několik našich tipů na fantastickou lyžovačku.

Sölden, Oetztal, Tyrolsko

3 hory, 3 oblasti. Nejníže položený Giggijoch (2300 m) je plný širokých modrých sjezdovek. Gaislachkogel (3000 m) láká pokročilé lyžaře a nejvyšší část, dva ledovce Tiefenbach a Rettenbach si zamilují milovníci dobrodružství.
Navíc vás v Soldenu čeká úchvatný výhled na Ötztalské Alpy, expozice 007 Jamese Bonda a skvělé aprés-ski.

Zermatt, Wallis-Valais, Švýcarsko, Matterhorn

Luxusní zimní středisko s panoramatem významných čtyřtisícovek. Matterhorn Glacier Paradise je nejvýše položené lyžařské středisko v Alpách a v zimě nabízí až 360 km sjezdovek. Letní lyžování na ledovci Theodulgletscher je oblíbené mezi profesionálními lyžaři, je zde 21 km tratí.

Středisko propojuje lyžařské areály Gornergrat, Rothorn, ledovcové Matterhorn Glacier Paradise a Cervinia, a patří k těm těžším. Užijí si zde hlavně pokročilí - až 60 procent sjezdovek je červených, a 20 procent černých.

Nejdelší sjezdovka vede od Matterhornu do Zermattu a je dlouhá 25 kilometrů.


Cervinia, italská strana Matterhornu

Díky své poloze blízko italsko-švýcarských hranic se můžete rozjet z italského kopce a zabrzdit ve švýcarském údolí! Cervinia, resp. Matterhorn, nabízí opravdové lyžařské lahůdky. Patří mezi ně 22 kilometrů dlouhá sjezdovka z Piccolo Cervino (Malý Matterhorn) do Valrournenche nebo 17 kilometrová trať z Cervinie do Zermattu.

Najdete zde také speciální snowboardové tratě i jedny z nejnáročnějších skialpinistických tras v Evropě. Kromě sedaček a kabin můžete na švýcarské straně využít i vlaky nebo dojet nejvýše položenou lanovkou v Evropě až na Klein Matterhorn (3.883 m n. m.). Cervinia má stále v provozu většinu ze svých 54 lanovek a vleků, takže můžete spokojeně brázdit cca 305 kilometrů pokrytých sněhem.

Cervinia

Ledovec Stubaier Gletscher, Tyrolsko, Rakousko

110 km sjezdovek necelou hodinku od Innsbrucku je největší ledovcovou lyžařskou oblastí v Rakousku. Stubai má většinou v provozu všechny své sjezdové tratě a lyžuje se zde od září do června. Na kopec vás vyveze pohodlná vytápěná osmimístná sedačka. Nenechte si ujít ledovcový okruh okolo vrcholu Schaufelspitze (3333 m).

U horní stanice lanovky Schauefeljoch se nachází vyhlídková plošina "Top of Tyrol", z níž se vám otevírá fantastický výhled na celou ledovcovou oblast údolí Stubai, dohlédnout je možné až k Söldenu ve vedlejším údolí Ötztal .

Pokud máte rádi freeride, zbystřete. Na Stubai vznikla freeridová oblast "Powder Department" se 13 trasami a půjčovnou bezpečnostního vybavení.
Stubai Gletscher

Hintertux, rakouská stálice mezi ledovci

Rakouský ledovec Hintertuxer Gletscher je hlavním „tahákem“ Zillerského údolí tvořeného třemi propojenými skiareály (Eggalm, Rastkogel a Penken). V Zillertalu najdete 143 kilometrů sjezdovek pro všechny typy lyžařů a široké možnosti sportovního i volnočasového vyžití. Na jeho ledovcovém králi Hintertuxu je v tuto chvíli otevřeno 51 kilometrů sjezdovek a výhled na dominantní vrchol Olperer rozhodně stojí za to.

Hintertux

Prosluněné Tonale

Další italské středisko je mezi Čechy tak oblíbené, že v něm najdete češtinu i na jídelním lístku. Passo Tonale se před pár lety lyžařsky propojilo s malebným Ponte di Legno. Obě střediska se skvěle doplňují, takže co nenajdete v Tonale, najdete v Ponte di Legno. Jižní svah Tonale je široký, přehledný a zalitý sluncem, a proto je vhodný pro začátečníky.

Pokud patříte mezi středně pokročilé, tak určitě vyzkoušejte dlouhé „červené“, které lemují Monte Serodine, protože patří k těm nejkrásnějším v celé Itálii.  A jestli máte raději svahy více řezané, tak nevynechejte černou sjezdovku z Passo Paradiso do Tonale. Snowboardisté ocení nadstandardní snowpark a skialpinisté zase bohatý výběr skialpinistických tras.

Ledovec Presena vás okouzlí i tím, že na něm můžete brázdit prašan celoročně

Passo Tonale

Pamatujte na to, že v závěru sezóny je i ten nejlepší lyžař unaven, a o to lépe se na cestu připravte. Abyste si poradili s úskalími náročných terénů, doporučujeme si připomenout náše články Jak se vypořádat s nástrahami na sjezdovce a 3 rady nad zlato, jak přežít na sjezdovce! 

No a abyste si užili poslední letošní výlet za sněhem v klidu a pohodě, vyplatí se přibalit kromě lyžařské přilby a možná i chrániče páteře také vhodné cestovní pojištění. V ERV Evropské na vás čeká balíček šitý přímo na míru v podobě specializovaného pojištění Sbaleno Na lyže.


Príma lyžovačku přeje ERV Evropská!

Autor:    ERV Evropská

Další články

Rujána – největší německý ostrov

Na severu Německa v Baltském moři, oddělen průlivem leží členitý ostrov Rügen, Rujána. Jsou pro ni typické její křídové útesy, oblázkové i písčité pláže, traviny ve větru, architektura lázeňského života z minulého století a dlouhá dřevěná mola. 

rujana-plaz-lehatka_82263988-min

Které cestovní pojištění je pro vás to pravé a nejvíce se vyplatí?

Může se zdát, že nabídka cestovních pojištění vypadá jako džungle, ve které se člověk těžko orientuje. Abyste to měli s výběrem jednodušší, sepsali jsme pro vás výhody jednotlivých balíčků cestovního pojištění, podle kterých se snadno zorientujete.

vyber-cestovniho-pojisteni