Mexiko, sombrero, grande zážitky. Tipy pro pestrou dovolenou v Mexiku

Datum: | Autor: Tým ERV

Nekonečně dlouhé pláže s bílým pískem, milí lidé, starověké civilizace i moderní velkoměsta, tichá příroda i živá hudba, luxusní turistické rezorty i tradiční vesnice. Vítejte v Mexiku, zemi kontrastů a oblíbeném místě cestovatelů z celého světa. Podívejte se s námi, co vše tam jde podniknout.

Pláž Puerto Morelos v Mexiku

Zajímavosti v Mexiku - Obsah článku:

 1. Památky v Mexiku - pyramidy dávných civilizací
 2. Mayské památky
 3. Aztécké památky
 4. Mexická města
 5. Mexico City
 6. Oaxaca vysoko v horách
 7. Guanajuato
 8. Moře, pláže a potápění v Mexiku
 9. Počasí v Mexiku
 10. Mexické jídlo - co ochutnat
 11. Víza do Mexika

Tipy pro cestování po Mexiku

Památky v Mexiku - objevte dávné civilizace

Mexiko je bohaté na starodávné kultury – Teotihuacán, Toltéci, Mayové, Aztékové a mnozí další. Během vaší dovolené můžete navštívit jejich města, chrámy a pyramidy.

Mayská říše se rozkládala na celém poloostrově Yucatán a v dalších mexických státech až do současné Guatemaly, Belize a Hondurasu. Nejvíce mayských archeologických památek najdete v Mexiku na Yucatánu.

Vydejte se do zřícenin města Chichen Itza s pyramidou a chrámem El Castillo. Mezi památky kultury Teotihuacán patří Pyramida Měsíce a Pyramida Slunce.

Pyramida Měsíce stojí ve městě Teotihuacán, v posvátném městě předkolumbovské Střední Ameriky. Je zatím nejméně pochopenou stavbou této kultury a archeologové si stále lámou hlavy nad jejími tajemstvími.

Pyramida Slunce je druhou největší stavbou ve Střední Americe. Na jejím vršku stály dříve zdobené sochy, stejně jako na Pyramidě Měsíce.

Hlavní chrám Aztéků, Templo Mayor, uvidíte při návštěvě Mexico City. Na další archeologické památky jsou bohaté lokality Tulum, Cobá a Monte Alban.

Pyramidy v Mexiku Teotihuacan Aztécké město

Mexická města

Mexico City

Co by to bylo za výlet do Mexika bez zastávky v hlavním městě? V Mexico City se potkává historie se současností. I když ho předchází špatná pověst kriminality, realita je mnohem mírnější. Stačí dodržovat základní bezpečnostní opatření na cestách, dobře si hlídat osobní věci a můžete být klidní.

Vydejte se na procházky městem a prohlédněte si domy z koloniální doby, aztécké pyramidy, navštivte muzeum malířky Fridy Kahlo. Spousta aktivit pro turisty je v Mexico City zdarma, což je dobrá zpráva pro cestovatele s omezeným rozpočtem.

Vysokohorská Oaxaca

Toto koloniální město v jižním Mexiku leží ve výšce 5 tisíc metrů nad mořem a obklopuje ho pohoří Sierra Madre del Sur. Tam se můžete plně ponořit do tradičních mexických zvyků - vyrazte na trhy s místními lidmi, na kohoutí zápasy a ochutnejte tradiční jídla.

Guanajuato

Město Guanajuato je zařazeno do památek UNESCO pro své pestrobarevné domky. Na každém náměstí to žije. Po procházce barevným městem se zastavte na trhu v Mercado Hidalgo a dejte si některou tamní specialitu na posilnění.

Jako další zastávky doporučujeme město Puebla s 365 kostely, vynikající kuchyní, talaverskou keramikou a živou muzikou. Nebo Puerto Vallarta, Cabo san Lucas či San Miguel de Allende.

Barevné domy v Mexiku Iglesia de San Roque trh

Cestovní pojištění do zahraničí - nešetřete

Potápění a šnorchlování v Mexiku

Milujete šnorchlování a potápění? To si v Mexiku můžete užít bohatě celý rok. Na potápění je skvělý ostrov Cozumel, nádherný Los Cabos a druhý nejdelší bariérový korálový útes na světě podél Yucatánského poloostrova.

Jestli máte rádi potápění v jeskyních, tak si rozhodně naplánujte trasu se zastávkou na Yucatánu. Ponory jsou vhodné pro pokročilé potápěče i pro úplné začátečníky.

Když budete mít v Mexiku štěstí, uvidíte pod hladinou želvy nebo murény. Za velrybami a delfíny se vydejte do Peurto Vallarta.

A za surfováním na pacifické pobřeží. Nejlepší podmínky jsou v místech Baja California, Nayarit, Michoacan a Colima.

Potápění v Mexiku

Za golfem v Mexika

Až budete mít dost vodních sportů, máte na výběr téměř 200 golfových hřišť. Ve světově proslulém golfovém centru El Cameleón můžete odpalovat míčky v tropické džungli, mokřinách i na pláži. Toto mistrovské dílo legendárního australského golfisty Grega Normana leží jen půl hodiny cesty od Cancúnu.

Počasí v Mexiku

Mexiko leží ve všech klimatických pásmech. Průměrná teplota vody je 27 °C, teploty vzduchu dosahují až 33 °C, v zimě je v některých místech kolem nuly.

Můžete tam zažít období sucha, období dešťů (na jihu a ve středu Mexika) i hurikány. Nejlepší doba na návštěvu Mexika je od října do května, kdy prší nejméně. Záleží ale také na oblasti, kam se chcete vydat.

Mexické jídlo

Základní přísadou je kukuřice. Z té se dělají tortilly plněné fazolemi, masem, zeleninou a sýrem a dává se do mnoha jídel.

Mexičané milují bohaté polévky, fajitas (maso s paprikou a cibulí v tortille), quesadillas (zapečené tortilly se sýrem), mexické chilli con carne, papa gratinada (zapečené brambory s chilli a zeleninou), guacamole (z avokáda, rajčat a česneku) a tacos.

Tradiční mexické nápoje jsou mezcal a tequila. Vyrábí se z agáve, každý nápoj z jiného. Můžete také ochutnat nápoj michelade, který se připravuje z piva, limetkové šťávy, soli a worchestrové omáčky či tabasca, ledu a pálivých papriček.

Víza do Mexika

Pokud budete v Mexiku do 180 dnů, vízum nepotřebujete. Stačí vám cestovní pas s platností 6 měsíců ode dne příletu. Na letišti můžete být vyzváni k předložení zpáteční letenky.

Při příletu dostanete hraniční průvodku MFT, pokud byste ji ztratili, očekávejte pokutu, protože druhou část průvodky musíte odevzdat při opouštění mexických hranic.

Tipů na program je v Mexiku vrchovatě, teď je jen na vás, kdy a na jak dlouho tam chcete vyrazit. Vy cestujete a my se staráme o kvalitní cestovní pojištění i na druhém konci zeměkoule.

Zdroje: mayakobagolf.com, cestujlevne.com, travel.usnews.com, lonelyplanet.com, tripsavvy.com

Další články

Santiago de Compostela - 9 poutních cest

Zmizet z civilizace, jít přírodou, dýchat čerstvý vzduch, mít na zádech lehký batoh, v nohách spoustu kilometrů a na tváři úsměv. Přesně pro tenhle pocit se vydávají poutníci z celého světa na Svatojakubskou pouť (Camino de Santiago). Odkdy se na ni chodí? Jaký je její příběh? A co vás na pouti čeká?

Dovolená v Brazílii

Chcete se podívat do největšího státu na Zemi s rytmy samby, deštnými pralesy a slavnou sochou Ježíše? Brazílie je skvělá pro milovníky exotiky, kultury, sportu, historie, odpočinku na plážích i dobrodruhy. 

tukan