Datum:

1. máj byl u nás dlouho známý jako svátek práce, dokonce mezinárodní, který se slaví od roku 1890. Avšak jarní prvomájové oslavy zasypané květinami jsou mnohem staršího data. Známe je už z těch nejstarších dob lidstva, a dál jako starořímské Florálie, keltský Beltaine, germánský Walpurgisnacht.

Kvetoucí třešně první máj

Oslava jara je oficiálním dnem, kdy smíme přivítat jaro s rozkošnickou radostí a otevřenou náručí. Všechno kvete, tráva vyrostla a je šťavnatě zelená, příroda se probudila. Dubnové zimy jsou za námi, a co chvíle začnou kvést šeříky.

Vydejte se do parku se svojí láskou a zulíbejte ji u kmenu rozkvetlého stromu. My vám k tomu řekneme, jaké jsou tradice oslav příchodu jara v Evropě.
 
Májka - Německo

První máj v Británii

Tradiční májové rituály a jarní oslavy v Anglii zahrnují korunovaci májové královny, “May Queen”, která jde oblečena v bílém v čele májového průvodu. Její povinností je zahájit májové oslavy. Vše se zdobí květinovými věnci a řetězy, zpívá se a hoduje.

Tančí se kolem májky, která je prastarým symbolem známým po celé Evropě, z níž v anglické verzi vedou stuhy kolem dokola držené dětmi. Tančí se také středověký Morrisův tanec, který proti sobě s podupáváním inscenují barevně odění tanečníci s holemi, meči, zvonečky a šátky. 
 
Tance kolem májky

Skotsko, Irsko a První máj

Pozůstatky keltského jarního svátku Beltaine nelze přehlédnout ve Skotsku a v Irsku. Zde se volí královna Beltainu, zpívá se Beltainová píseň, a hlavně se zapalují ohně.

Například v hlavním městě Skotska, v Edinburghu, hoří ohně každoročně po celou noc, pořádají se průvody a ohňové žonglérské show. Nad ránem této čarovné noci šplhají děvčata na blízký vrcholek Artušova sedla, aby se umyla v ranní rose. Ta beltainská má totiž zajistit krásu a zdraví na celý život.
 
Ohně Beltaine

Starý svátek Beltaine

Beltaine je původně gaelským svátkem, který se v minulosti slavil v přesné polovině mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Byl oslavou plodnosti, kdy poté, co se na jaře budila plodnost země a bohyně Ostara, nastal nyní čas květu.

V tento den se dobytek vyháněl na pastvu, prováděly se rituály na jeho ochranu, ale i ochranu lidí a úrody. Dobytek se prováděl mezi ohněm a každá domácnost hasila v krbu svůj oheň, aby pak zapálila nový přímo z magického beltainského ohniště. Hodování a zdobení dobytka žlutým kvítím provázelo tyto tradice odedávna. 
 
Děvčata tančí s květy kolem májky

Německo a Walpuržina noc

Německé oslavy jara se jmenují Walpuržina noc (Walpurgisnacht), ale spíše než s bohyní, souvisejí oslavy se svatou Walpurgou, která původně přišla do Německa z Anglie jako misionářka.

I zde se tančí kolem májek a zapalují se ohně, které hoří až do rána. Z germánských zemí jsme tento zvyk přijali pravděpodobně i my, v Česku.

Májku mohou němečtí a rakouští chlapci, stejně tak i u nás a na sousedním Slovensku, postavit v noci před dům hezké dívky, o kterou usiluje jeden z nich. Tím jí dá najevo svou náklonnost, a chlapci pokračují ve stavění májek o dům dál.

Dívky zase před dům své lásky kladou růže s rýží do tvaru srdce. Když je však přestupný rok, musí stavět májky před dům chlapcům ony.

 

Ve Francii si lidé dávají konvalinky, s touto tradicí začal král Karel IX. Italové slaví Calendimaggio, prastarý svátek oslavy jara a nového života pomocí průvodů, jídla, pití a darů. Finové den slaví karnevalem. Prvomájové průvody najdeme i v mnoha dalších zemích.

První máj jako Svátek práce

A nakonec, jak je to s tím Svátkem práce? Mnozí se domnívají, že je to oslava práce, jakou známe z dob komunismu. Původ svátku je však ve Spojených státech.

Slaví se na paměť stávky amerických dělníků v Chicagu 1. května 1886, kteří požadovali 8 hodinový pracovní den místo vyčerpávajícího 16 hodinového dne. Událost vyústila v Haymarketský masakr. K následujícím protestům se přidalo více pracujících a až v roce 1916 začaly USA uznávat načasování osmihodinové pracovní doby.

Proto bychom neměli na První máj – Svátek práce nahlížet jako na úplně pohodové volno pro všechny, kteří pracují v kancelářích, ale upomínka na dělníky, kteří dřeli v továrnách za nelidských podmínek 16 hodin denně.
Mnohé politické strany a socialistické spolky po celém světě proto využívají Prvního máje pro své setkávání. V Čechách se svátek práce poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze.

Užívejte si Prvního máje, ohňů a pálení čarodějnic.

 

Zdroje:en.wikipedia.org, bankbazaar.com

 

Chcete se podívat do největšího státu na Zemi s rytmy samby, deštnými pralesy a slavnou sochou Ježíše? Brazílie je skvělá pro milovníky exotiky, kultury, sportu, historie, odpočinku na plážích i dobrodruhy. 

23. 6. 2022
Tukan brazilský

Zajímá Vás, co byste měli vědět před cestou do zahraničí? Jaké jsou aktuální podmínky cestování? Nebo kde najít cestovatelský semafor? Právě pro Vás jsme připravili seznam deseti důležitých věcí, kterým byste měli před každou cestou věnovat pozornost.

17. 11. 2021
Covid desatero