12 x NEJ z Chorvatska – nejhezčí moře, největší klid, nejvíce sportů i nejúchvatnější noční život

Datum:

Zveme vás do Chorvatska, jak ho možná neznáte. Pokud se letos chystáte k jednomu z našich nejoblíbenějších moří, tak si přečtěte naše cestovní tipy pro každou náturu – dobrodružnou, společenskou, sportovní, rodinnou i introvertní.

Chorvatsko, ostrovy Kornati

Když chcete klid

Hledáte, kde nejsou davy lidí? Jste rodina a chcete si užít ospalá městečka a soukromí pláží? Zkuste naše tipy. Jen si vždy ověřte, kde vzkvétá nudismus, pokud ho neřešíte – v Chorvatsku je totiž velmi rozšířený.

Ostrůvek Susak
Susak je nejpísčitější ze všech ostrovů na severním pobřeží Jaderského moře v Chorvatsku. Jeho místní jméno Sansego pochází z řeckého výrazu pro oregano, které na ostrově hojně roste. Ostrov má pidi rozlohu, a to pouhých 6,3 km2 a je nejvzdálenějším jihozápadním ostrovem Kornatského souostroví.
 
Chorvatsko, záliv a přístav na ostrově Susak

Na poklidném ostrůvky bez silnic, aut či nočních klubů jsou dvě pláže. Majestátní Spiaza se nachází v samém středu pobřeží, na okraji vesnice Susak a je obzvláště vhodná pro děti, díky mělkém zálivu, ve kterém ujdete i půl kilometru. O něco klidnější zátoka Bok se nachází východně, za skalnatým mysem. Na místo jezdí denně trajekt z Lošinje nebo můžete jet katamaránem z Rijeky. 
 
Opuštěná skalnatá pláž se slunečníkem na ostrově Brač

Ostrov Brač
Brač splňuje všechny požadavky na dovolenou v Chorvatsku: pláže, jídlo, víno a místní kultura. Je třetím největším chorvatským ostrovem a jeho nejvyšší vrchol Vidova Gora je nejvyšší ze všech jadranských ostrovů, což se může zdát bezvýznamné, ale místní obyvatelé jsou na něj opravdu hrdí!

Na Brači je několik ospalých vesniček a městeček, ve kterých můžete strávit dovolenou. Dvěma hlavními centry jsou města Supetar a Bol. Zatímco Bol si libuje v exkluzivitě, Supetar uspokojí nenápadnější povahy.
Dvě věci, kterými je Brač nejvíce proslulý, jsou zářivě bílý kámen, který byl použit na stavbu Diokleciánova paláce ve Splitu, a Zlatni rat, rozlehlá oblázková pláž u Bolu, o které píšeme níže v článku.

Novigrad
Novigrad je malá ospalá rybářská vesnička na severu Istrie. Jelikož se nachází mezi dvěma většími letovisky, turisté ji často přehlížejí.
Má méně než 4 000 obyvatel a jeho malá velikost je přesně to, co na něm oceníte nejvíce. Není zdaleka tak přepychový ani rušný jako sousední města, ale rozhodně mu nechybí zábava a skvělé restaurace.
Kromě koupání v moři se můžete vydat na kole k hájům olivovníků a do vinic.

Když chcete nejhezčí more

Ano, moře je krásné skoro všude, ale někde, někde je ještě krásnější.

Kornati
Nádherný národní park s více než 80 ostrovy a ostrůvky, ve kterých najdete nejen nejkrásnější moře, ale pokud zvolíte správně, tak i zaručený klid. Kornati jsou oblíbeným místem k potápění, plachtění, kempování a pěším túrám.
Nacházejí se v severní Dalmácii mezi městy Zadar a Šibenik a dopravit se na ně dá pouze lodí. To z nich činí téměř izolovaný ráj na zemi.
 
Záběr na moře a ostrov, Kornati, Telasica, Chorvatsko

Zlatni Rat, Brač
Jedná se o pravděpodobně nejznámější a nejfotogeničtější chorvatskou pláž. Často se jí pro její charakteristický tvar říká Zlatý mys nebo Zlatý roh. Pás nádherných zlatých oblázků se táhne hluboko do Jaderského moře a díky přílivu a odlivu se tvar pláže neustále mění.
Zlatni Rat najdete na ostrově Brač, 4 km od města Bol, a kromě koupání je ideálním místem pro milovníky windsurfingu a kitesurfingu, takže budete mít z plážové deky na co koukat.
 
Nejkrásnější pláž v Chorvatsku, Zlatni rat

Nin, Dalmácie
Nin na dalmatském pobřeží se pyšní 8 km dlouhou písečnou pláží, která je z velké části nedotčená a navštěvují ji jen ti nejoddanější turisté. I když je většina chorvatských pláží pozoruhodně krásná, Nin je možná v něčem ještě předčí.
Má neobvyklou a dramatickou atmosféru, je lemovaná travnatými dunami a na horizontu vyhlíží středověké město Nin. Když se nadechnete mořského vzduchu a zadíváte se dál do vnitrozemí, spatříte pohoří Velebit.

Nejlepší party

Chcete rady, kde hledat v Chorvatsku nejlepší noční život? Toto jsou tři výběrové letní kluby.

Deep Makarska – párty v jeskyni

Makarska, Deep Cave party klub

Tento skrytý klub v přírodní jeskyni s výhledem na moře je jedním z nejlepších nočních klubů v Chorvatsku. Místo je známé jako Rave Cave a pulzuje rytmy i nadšenými davy. Zažijete zde nejlepší párty v Chorvatsku, o čem svědčí i různé žebříčky oblíbenosti.

Plážový party bar Zrce

Plážový párty bar Zrce

Pláž Zrće na ostrově Pag je jedna z nejžhavějších chorvatských pláží, známá po celém světě díky nejlepším klubům a celodenním párty. V parných letních měsících se na pláži koná celá řada hudebních extravagancí, jako je Croatia Rocks & Electro Beach. Známý je i plážový klub Noa, který nikdy nespí. Ohromující klub se nachází přímo u moře, a noční život v Chorvatsku definuje jako žádný jiný. Bavte se zde v 11 barech, se skvělou hudbou a houpacími sítěmi a mořem kolem dokola.

Restaurace a noční klub Banje Beach, Dubrovnik

Klub Banje beach v Dubrovníku

Tento chill out klub na nejlepší pláži v Dubrovníku se k večeru mění v supermoderní noční klub, kde se možná potkáte i s některými celebritami. Střešní terasa se nachází u dubrovnické pláže a je tím nejlepším místem pro fascinující výhled a skvělé koktejly. Senzační noční klub je známý pořádáním žhavých večírků, kde DJové rozproudí parket a oheň a noc uteče dřív, než se nadějete.

Nejvíc sportu v Chorvatsku

Pro aktivní dovolenou spojenou s turistikou jsme vám kdysi doporučovali 6 národních parků v článku, kde doporučujeme navštívit Národní park Krka.  Přečtěte si i článek o jachtingu a dovolené na plachetnici, který se Chorvatska převelice týká. 

Vodopády Krka

Co dalšího můžete v Chorvatsku jako sportovci dělat?

Zipline
Vzlétnout z pětatřiceti metrové výšky a vznášet se nad pobřežím Crikvenice na zipline je rozhodně jednou z nejlepších dobrodružných aktivit v Chorvatsku.
Nejlepší lokace: hledejte u řeky Omis, jeskyni Pazin a kaňon řeky Cetina

kitesurfing Chorvatsko
 
Kitesurfing nebo paragliding
Kitesurfing – kdekoliv vítr dovolí, ale hlavně Nin, Neretva, Bol, Pelješac. Pro paragliding se nabízí řada startovacích míst, například istrijská Ucla a hora Čičarija, hora Biokovo, oblíbenými místy pro paragliding v Chorvatsku je i Tribalj a Lic v Gorském Kotaru a Rijeka. Tribalj s převýšením 790 až 700 metrů nabízí 15-25 minut letu.

Kaňoning
Nejlepším místem pro kaňoning v Chorvatsku je řeka Cetina. Čekají vás na ní padesátimetrové kaskádovité vodopády, průzračné potůčky, podzemní tunely, jezera, přírodní tůně, 180 metrové skály a několik dechberoucích výstupů a sestupů v dvoukilometrovém kaňonu.

Určitě si v Chorvatsku vyberete i z dalších sportovních aktivit, jako například: skákání z útesů, rafting na bílé vodě,  bungee jumping, seskoky padákem, windsurfing, jízda na mořském a říčním kajaku,  jeskyňářství, paddleboarding, flyboarding, potápění a vodní lyžování.

Užijte si co jen chcete, ale nikdy nezapomeňte na odpovídající a kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje:timeout.com/croatia/, .intrepidtravel.com,traveltriangle.com, traveltriangle.com

Další články

5 nejlepších míst v Austrálii

Bílé písečné pláže, slunce, přírodní parky, moderní města, klokani, pohoda a hlavně žádné starosti. Tak by se dalo shrnout Australské společenství do jedné věty. Do jedné věty ale nejde napsat, jaká místa tam navštívit. Vybrali jsme pro vás pět lokalit, které stihnete vidět během dvoutýdenní dovolené bez ztráty australské pohody.

5-nejlepsich-mist-v-australii-01

Inspekční cesta do Egypta

Věděli jste, že jednou z důležitých činností cestovní pojišťovny, jako je ta naše, je prověřování kvality zdravotnických zařízení v nejvytíženějších turistických destinacích?Náš tým odborníků...

team2