12 x NEJ z Chorvatska – nejhezčí moře, největší klid, nejvíce sportů i nejúchvatnější noční život

Datum:

Zveme vás do Chorvatska, jak ho možná neznáte. Pokud se letos chystáte k jednomu z našich nejoblíbenějších moří, tak si přečtěte naše cestovní tipy pro každou náturu – dobrodružnou, společenskou, sportovní, rodinnou i introvertní.

Chorvatsko, ostrovy Kornati

Když chcete klid

Hledáte, kde nejsou davy lidí? Jste rodina a chcete si užít ospalá městečka a soukromí pláží? Zkuste naše tipy. Jen si vždy ověřte, kde vzkvétá nudismus, pokud ho neřešíte – v Chorvatsku je totiž velmi rozšířený.

Ostrůvek Susak
Susak je nejpísčitější ze všech ostrovů na severním pobřeží Jaderského moře v Chorvatsku. Jeho místní jméno Sansego pochází z řeckého výrazu pro oregano, které na ostrově hojně roste. Ostrov má pidi rozlohu, a to pouhých 6,3 km2 a je nejvzdálenějším jihozápadním ostrovem Kornatského souostroví.
 
Chorvatsko, záliv a přístav na ostrově Susak

Na poklidném ostrůvky bez silnic, aut či nočních klubů jsou dvě pláže. Majestátní Spiaza se nachází v samém středu pobřeží, na okraji vesnice Susak a je obzvláště vhodná pro děti, díky mělkém zálivu, ve kterém ujdete i půl kilometru. O něco klidnější zátoka Bok se nachází východně, za skalnatým mysem. Na místo jezdí denně trajekt z Lošinje nebo můžete jet katamaránem z Rijeky. 
 
Opuštěná skalnatá pláž se slunečníkem na ostrově Brač

Ostrov Brač
Brač splňuje všechny požadavky na dovolenou v Chorvatsku: pláže, jídlo, víno a místní kultura. Je třetím největším chorvatským ostrovem a jeho nejvyšší vrchol Vidova Gora je nejvyšší ze všech jadranských ostrovů, což se může zdát bezvýznamné, ale místní obyvatelé jsou na něj opravdu hrdí!

Na Brači je několik ospalých vesniček a městeček, ve kterých můžete strávit dovolenou. Dvěma hlavními centry jsou města Supetar a Bol. Zatímco Bol si libuje v exkluzivitě, Supetar uspokojí nenápadnější povahy.
Dvě věci, kterými je Brač nejvíce proslulý, jsou zářivě bílý kámen, který byl použit na stavbu Diokleciánova paláce ve Splitu, a Zlatni rat, rozlehlá oblázková pláž u Bolu, o které píšeme níže v článku.

Novigrad
Novigrad je malá ospalá rybářská vesnička na severu Istrie. Jelikož se nachází mezi dvěma většími letovisky, turisté ji často přehlížejí.
Má méně než 4 000 obyvatel a jeho malá velikost je přesně to, co na něm oceníte nejvíce. Není zdaleka tak přepychový ani rušný jako sousední města, ale rozhodně mu nechybí zábava a skvělé restaurace.
Kromě koupání v moři se můžete vydat na kole k hájům olivovníků a do vinic.

Když chcete nejhezčí more

Ano, moře je krásné skoro všude, ale někde, někde je ještě krásnější.

Kornati
Nádherný národní park s více než 80 ostrovy a ostrůvky, ve kterých najdete nejen nejkrásnější moře, ale pokud zvolíte správně, tak i zaručený klid. Kornati jsou oblíbeným místem k potápění, plachtění, kempování a pěším túrám.
Nacházejí se v severní Dalmácii mezi městy Zadar a Šibenik a dopravit se na ně dá pouze lodí. To z nich činí téměř izolovaný ráj na zemi.
 
Záběr na moře a ostrov, Kornati, Telasica, Chorvatsko

Zlatni Rat, Brač
Jedná se o pravděpodobně nejznámější a nejfotogeničtější chorvatskou pláž. Často se jí pro její charakteristický tvar říká Zlatý mys nebo Zlatý roh. Pás nádherných zlatých oblázků se táhne hluboko do Jaderského moře a díky přílivu a odlivu se tvar pláže neustále mění.
Zlatni Rat najdete na ostrově Brač, 4 km od města Bol, a kromě koupání je ideálním místem pro milovníky windsurfingu a kitesurfingu, takže budete mít z plážové deky na co koukat.
 
Nejkrásnější pláž v Chorvatsku, Zlatni rat

Nin, Dalmácie
Nin na dalmatském pobřeží se pyšní 8 km dlouhou písečnou pláží, která je z velké části nedotčená a navštěvují ji jen ti nejoddanější turisté. I když je většina chorvatských pláží pozoruhodně krásná, Nin je možná v něčem ještě předčí.
Má neobvyklou a dramatickou atmosféru, je lemovaná travnatými dunami a na horizontu vyhlíží středověké město Nin. Když se nadechnete mořského vzduchu a zadíváte se dál do vnitrozemí, spatříte pohoří Velebit.

Nejlepší party

Chcete rady, kde hledat v Chorvatsku nejlepší noční život? Toto jsou tři výběrové letní kluby.

Deep Makarska – párty v jeskyni

Makarska, Deep Cave party klub

Tento skrytý klub v přírodní jeskyni s výhledem na moře je jedním z nejlepších nočních klubů v Chorvatsku. Místo je známé jako Rave Cave a pulzuje rytmy i nadšenými davy. Zažijete zde nejlepší párty v Chorvatsku, o čem svědčí i různé žebříčky oblíbenosti.

Plážový party bar Zrce

Plážový párty bar Zrce

Pláž Zrće na ostrově Pag je jedna z nejžhavějších chorvatských pláží, známá po celém světě díky nejlepším klubům a celodenním párty. V parných letních měsících se na pláži koná celá řada hudebních extravagancí, jako je Croatia Rocks & Electro Beach. Známý je i plážový klub Noa, který nikdy nespí. Ohromující klub se nachází přímo u moře, a noční život v Chorvatsku definuje jako žádný jiný. Bavte se zde v 11 barech, se skvělou hudbou a houpacími sítěmi a mořem kolem dokola.

Restaurace a noční klub Banje Beach, Dubrovnik

Klub Banje beach v Dubrovníku

Tento chill out klub na nejlepší pláži v Dubrovníku se k večeru mění v supermoderní noční klub, kde se možná potkáte i s některými celebritami. Střešní terasa se nachází u dubrovnické pláže a je tím nejlepším místem pro fascinující výhled a skvělé koktejly. Senzační noční klub je známý pořádáním žhavých večírků, kde DJové rozproudí parket a oheň a noc uteče dřív, než se nadějete.

Nejvíc sportu v Chorvatsku

Pro aktivní dovolenou spojenou s turistikou jsme vám kdysi doporučovali 6 národních parků v článku, kde doporučujeme navštívit Národní park Krka.  Přečtěte si i článek o jachtingu a dovolené na plachetnici, který se Chorvatska převelice týká. 

Vodopády Krka

Co dalšího můžete v Chorvatsku jako sportovci dělat?

Zipline
Vzlétnout z pětatřiceti metrové výšky a vznášet se nad pobřežím Crikvenice na zipline je rozhodně jednou z nejlepších dobrodružných aktivit v Chorvatsku.
Nejlepší lokace: hledejte u řeky Omis, jeskyni Pazin a kaňon řeky Cetina

kitesurfing Chorvatsko
 
Kitesurfing nebo paragliding
Kitesurfing – kdekoliv vítr dovolí, ale hlavně Nin, Neretva, Bol, Pelješac. Pro paragliding se nabízí řada startovacích míst, například istrijská Ucla a hora Čičarija, hora Biokovo, oblíbenými místy pro paragliding v Chorvatsku je i Tribalj a Lic v Gorském Kotaru a Rijeka. Tribalj s převýšením 790 až 700 metrů nabízí 15-25 minut letu.

Kaňoning
Nejlepším místem pro kaňoning v Chorvatsku je řeka Cetina. Čekají vás na ní padesátimetrové kaskádovité vodopády, průzračné potůčky, podzemní tunely, jezera, přírodní tůně, 180 metrové skály a několik dechberoucích výstupů a sestupů v dvoukilometrovém kaňonu.

Určitě si v Chorvatsku vyberete i z dalších sportovních aktivit, jako například: skákání z útesů, rafting na bílé vodě,  bungee jumping, seskoky padákem, windsurfing, jízda na mořském a říčním kajaku,  jeskyňářství, paddleboarding, flyboarding, potápění a vodní lyžování.

Užijte si co jen chcete, ale nikdy nezapomeňte na odpovídající a kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje:timeout.com/croatia/, .intrepidtravel.com,traveltriangle.com, traveltriangle.com

Další články

Olympiáda, Expo a další světové akce roku 2020

Rádi cestujete do jiných měst právě v dobách, kdy se v nich něco zajímavého odehrává? Přinášíme vám přehled důležitých sportovních, společenských a kulturních akcí v přicházejícím roce 2020. 

svetove-akce-2020

7 tipů na nejlepší exotickou dovolenou z celého světa

Exotika znamená věci cizokrajné, neobvyklé, zvláštní. Jaké země chcete letos navštívit? Arábie, Asie, Střední Amerika nebo Afrika? Dnes se projdeme prstem po glóbusu a oblastech, kam se lze vydat za dobrodružstvím.  

exoticka-dovolena