Datum:

top-sjezdovky-uvod

Začíná lyžařská sezóna a tak pro vás máme zajímavé tipy, jak si tohle období užít naplno. Naposledy jsme psali o výběru nejlepších lyžařských středisek v Evropě . Tentokrát bychom vám chtěli nabídnout ty nejlepší sjezdovky, které si na našem kontinentě můžete užít. A že máte z čeho vybírat!

Rakousko

Ischgl: 11 kilometrů červeno-černé jízdy

Tahle 11 km dlouhá sjezdovka začíná ve výšce skoro 3000 km na Greitspitze, nejvyšším sjízdném bodě Tyrolska, a pokračuje až do Ischgl ležícího někde 1400 metrů nad mořem. První část sjezdovky je černá, čeká tu tedy zážitek jenom pro otrlé lyžaře. Ale zbylá část svahu pak pokračuje vzrušující, avšak méně příkrou červenou až do samotného údolí.

Stubai Glacier: 10 kilometrů ledovcové horské dráhy

Ještě o něco výše je položená "Stubai's Wild Grub'n Run", sjezdovka celých 10 km dlouhá, která začíná ve výšce 3 200 m a snižuje se téměř dva výškové kilometry dolů do údolí. A po klidné první části, která vede po ledovci, přichází rychlý spád dolů do údolí. Ten ve vás zanechá dojem, jako kdybyste se ocitli na horské dráze. Nejkrásnější část je na konci ledovcového úseku, kde se ocitnete zdánlivě na míle daleko od nejbližší lanovky a připadáte si jako na konci světa.

Igls: Olympijská jízda nad Innsbruckem

Na světě je jen jedna sjezdovka, na které se odehrávaly hned tři významné sportovní události. Olympijská sjezdovka nad Innsbruckem hostila dvě olympiády v letech 1964 a 1976 a v roce 2012 se na ní konaly Olympijské hry mládeže. Na rozdíl od ostatních je o trochu kratší, měří něco málo přes 5 km a závodníci ji stíhají sjet pod dvě minuty. Ale nač chvátat? Zážitek z výhledů a z celkové atmosféry během jízdy je jednoduše nenahraditelný.

Itálie

Cervinia: Nejvyšší a nejdelší jízda

Chcete zažít na vlastní kůži jednu z vůbec nejdelších jízd na světě? Pak si nenechte ujít Piccolo Cervino, jedinečnou a navzdory svému názvu dlouhatánskou dvacetikilometrovou sjezdovku z Klein Matterhornu. Vůbec nejvýše položená lanovka v Evropě vás vezme přímo na vrchol hory, kde se vám nabídne nezapomenutelný pohled na obrovské ledovcové štěrbiny. A přímo z vrcholu, který je položen ve výšce 3800 metrů, se spustíte dolů do údolí Valtournenche po vzrušující červené sjezdovce. Druhá možnost je sjet si o něco kratší 13 km trasu ústící ve švýcarském Zermattu. I ta skýtá jedinečný zážitek z jízdy ledovcovým úsekem, který se postupně proměňuje v příkrý boulovatý sráz.

Sella Nevea: Jízda Železnou oponou

Tato mezistátní sjezdovka se nachází na pomezí rezortů Kanin a Sella Nevea na slovinsko-italských hranicích. Právě proto, že leží přesně na hranicích bývalého Východního bloku, jí místní říkají "Železná opona". Sjezdovka začíná na vrcholu překrásným výhledem na Jaderské moře a pokračuje malebnou krajinou přes lesy až do údolí.

Cortina: Přes zamrzlé vodopády do skrytého údolí

Sjezdovka s příznačným názvem "Hidden Valey", ukryté údolí, ve vás skutečně zanechá dojem, jako kdybyste se ocitli uprostřed ničeho. A to v tom dobrém i zlém slova smyslu. Na sjezdovku je totiž poněkud náročné se dostat - z centra Cortiny je to 20 minut jízdy autobusem. A cesta z údolí sjezdovky je ještě o něco horší, což mnoho lidí doopravdy odradí. Za tuhle cenu se ale můžete těšit z téměř liduprázdné, 8 km dlouhé jízdy nádhernou krajinou italských Dolomit plnou zamrzlých vodopádů. Mnozí lidé tak "ukryté údolí" popisují jako naprosto ojedinělý lyžařský zážitek. Na konci jízdy se nazpátek do Sella Ronda můžete dostat koňmi taženým spřežením a pak pokračovat v lyžování na Alta Badia nebo Val Gardena - anebo chytit autobus zpátky do Cortiny.

Francie

Flaine: Nejdelší modrá Evropy

Kdo by rád něco poklidnějšího, pro toho právě ve Francii čeká vůbec nejdelší modrá sjezdovka Evropy "The Cascades". Čtrnáctikilometrová jízda na ní začíná ve výšce 2,5 tisíc metrů a pokračuje do údolí krásnou přírodou, na které po celou dobu nezahlédnete lanovku. A během dne stojí za to udělat si přestávku v Gers lake restaurant. Z údolí v Sixtu navíc jezdí kyvadlový autobus zdarma až na parkoviště. Zkrátka ideální volba pro začátečníky nebo pro rodiny s dětmi.

Alpe d'Huez: 16 km pro lyžující ďábly

A naopak pro milovníky rychlé jízdy plné výzev se na vrcholku Pic Blanc spouští The Sarenne, 16 km dlouhá černá sjezdovka jen pro ty nejodvážnější. Celá trasa začíná příkrým srázem plným sněhových boulí, který ústí v poklidnější svah podél údolí. The Sarenne tak představuje výzvu a jedinečný zážitek pro všechny vášnivé milovníky rychlé jízdy na lyžích.

Vybrali jste si z našich tipů a o letošní zimní dovolené už máte jasno? Pak určitě nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění - nejlepší pro vás bude balíček Na hory. A také si před cestou přečtěte, jaké nástrahy vás mohou při zimních radovánkách na sjezdovkách potkat - a jak se s nimi vypořádat.

Další články

Dovolená v Makedonii: objevte tuto balkánskou krásku

Objevte Makedonii, perlu Balkánu! Tato země nabízí příjemné koupání, divokou přírodu a nádhernou architekturu.

Co vidět v Provence – památky a místa, co stojí za návštěvu

Chcete prozkoumat Provence? Nezní to jako ideální letní dovolená? Pokud ano, máme pro vás několik tipů na skvělá místa od Aix až k Luberonu.