Datum:

Dominikánská republika
25. 7. 2015

Průznačné čisté moře, nekonečná bílá pláž, stále teplé a slunné počasí, to jsou hlavní lákadla pro strávení dovolené, a to nejen letní, v exotických destinacích. Když k tomu přidáme možnost zakusit nevšední zážitky spojené se zcela jinou kulturou a životním stylem tamních obyvatel, díky nimž se mnohdy ocitneme až na samé hranici našich možností, získáme koktejl, jemuž se jen těžko odolá. Nezapomínejme ale, že právě na tyto cesty je potřeba se důkladně připravit. Co všechno byste tedy měli vědět o vybraných exotických zemích?

Dominikánská republika

To jsou pláže, kde řádili piráti z Karibiku v čele s Jackem Sparrowem. Nezapomenutelné koupání v moři, kde se mezi námi míhají rejnoci a na písčitém dně leží červené hvězdice jako talíř. Odpočinek pod palmami, k obědu grilovaný krab. Také možnost projet se po plážích na koni. Pláž je celá naše a stopy kopyt za námi hned zahladí vlny. Koníčci jsou hodní a vlídní, tak jako celá tahle země.

Praktické rady:

Ke vstupu a volnému pohybu v zemi nepotřebujete vízum, plně vám postačí cestovní pas a zakoupení turistické karty, která stojí asi 10 €. Kartu vyplníte podle vzoru, který dostanete k cestovním dokladům a část, kterou vám vrátí, si uschováte až do svého odjezdu. Dejte pozor, aby váš cestovní pas měl platnost minimálně 6 měsíců po datu ukončení zájezdu. Samozřejmostí je pak aktuální fotografie jak dospělích tak dětí. Dominikánská republika je zemí, kde není požadováno žádné speciální očkování. Platit zde je možné jak eury, tak dolary. Směnný kurs je výhodnější ve směnárnách, v hotelích zaplatíte víc. Časový posun proti středoevropskému času je -6 hodin v letním čase a -5 hodin v zimním čase.

Pláž za soumraku

Maledivy

Bílý písek, azurově modré moře plné života, blankytná obloha, zelené palmy, to vše v odlesku slunečního svitu. Bez brýlí se může písek jevit bílý téměř jako sníh a vy jen mrkáte a přivíráte oči před tím jasem. Tisíce placiček s palmami, kde o kopcích četli jedině v cestopisech. Nejméně 30C ve stínu ve dne i v noci. To jsou Maldivy, perla Indického oceánu.

Praktické rady:

Na Maledivách se musíte prokázat platným vízem, které ovšem získáte na letišti po předložení zpáteční letenky a potvrzení o ubytování. Toto vízum 30 denní platnost. Kdo se chce zdržet déle, má možnost požádat imigrační úřad o prodloužení až na 60 dní. Stejně jako v Dominikánské republice, ani na Maledivách není při dodržování běžných hygienických návyků nutné speciální očkování. Je třeba pít pouze balenou vodu a důkladně mýt ovoce a zeleninu. Ve většině turistických resortů je k dispozici vlastní zdravotník. Platí se maledivskou rufiyaou, oficiálně se žádná jiná měna nepoužívá. Nicméně je možné si zde proměnit dolary. Pozor na časový posun.  V zimním období počítejte oproti České republice se 4 hodinami navíc, v létě pak se 3 hodinami.

Maledivy - pláž

Thajsko

První skutečná exotika, kterou Češi objevili. Stále půvabná a lákavá. Místa jako Samui, Ko Čang, Ko Samet, stále láká i Pchúket nebo Bangkok. Na severu protékající řeka Kwai, známá z filmu o mostu, který stál ve skutečnosti úplně jinde. Thajské masáže, thajský box a spoustu dalších kulturních zajímavostí, které k Thajsku neodmyslitelně patří. A také PEN RAI. Nehledejte ho na mapě, ale ve své duši. Znamená to „Klid, buď nad věcí“ a je to postoj k životu místních lidí. Inspirativní.Praktické rady:

Thajsko je zemí, kde je potřeba věnovat zvýšenou pozornost svým osobním věcem a dbát na bezpečnost obecně. Vládne zde poměrně vysoká kriminalita a je naprosto nezbytné vyhnout se jakémukoliv kontaktu s drogami nebo účasti na demonstracích. Všichni známe z doslechu tragické příběhy českých občanů, kteří se zapletli v Thajsku do překupnictí. Občané České republiky musí mít cestovní pas platný minimálně dalších 6 měsíců po návratu z dovolené. Pokud chcete navštívit zemi na dobu kratší než 30 dní, nebudete potřebovat vízum. Očkování sice není povinné, ale doporučuje vakcína proti hepatitidě typu A a B a také břišnímu tyfu. Oficiální měnou je baht, který se dělí na 100 satangů.  Thajsko se nachází v časovém pásmu GMT +7 a je zde tedy významný časový posun. Oproti ČR je tu  o 5 hodin více v letním čase a o 6 hodin více v zimním čase.

Thajské pobřeží

Kuba

Jsme s ní zřejmě spoutání pupeční šňůrou ještě z dob, kdy to bylo jediné místo, kde se ti, co měli na letenku, mohli smočit v Karibiku. Češi sem jezdí velmi rádi. Možná je za tím i chuť podívat se na něco, čemu jsme už utekli. Oprýskané paneláky, nedostatečně zásobené obchody, stará auta. Taková retro dovolená. A samozřejmě Varadero, úzká písečná kosa vybíhající kilometry do moře a platící za jednu z nejkrásnějších pláží světa.

Praktické rady:

Pro cestu na Kubu potřebujete cestovní pas, jehož platnost, stejně jako ve většině exotických zemí, musí trvat minimálně dalších 6 měsíců po návratu. Při vstupu do země musíte také předložit vstupní turistickou kartu, kterou si v případě Kuby opatříte za poplatek v už Praze na velvyslanectví.
Časový posun vůči středoevropskému času je -6 hodin. Měnou je kubánské peso. Užitečné je vědět třeba i to, že na Kubě nenajdete bankomaty.

Kubánské taxi

Kapverdské ostrovy

Toto souostroví ležící v Atlantském oceánu jižně od Kanárských ostrovů a západně od břehů Afriky lemují zářivě bílé písčité pláže omýlané průzračnými a teplými vodami oceánu. Zelený mys (z francouzského Cap- Vert) nabízí panenskou přírodu s impozantními horskými scenériemi a nekonečně hlubokými údolími. Také bujarý noční život a karnevaly. Zavírací doba zdejších podniků se zde prakticky potkává s ranním rozbřeskem.

Praktické rady:

Potřebujete vízum, které je možné získat na konzulátním oddělení ZÚ Kapverd v Berlíně. Očkování není povinné a bezpečnostní situace je dobrá.

 

Zdroj: hotlastminute.cz / jachcinaplaz.cz / cestování.idnes.cz

Vyjděte z víru velkoměsta a zapadněte do rozlehlých vřesovišť, okolí jezer a k vysokým útesům. Představíme vám britské národní parky Snowdonia, Lake district, Peak district, Northumberland a doverské křídové útesy South Downs.  

28. 9. 2022
Příroda v Británii - národní parky

První hlavní město Itálie. Kolébka renesance. Rodiště Danta, Donatella, Michelangela a nespočtu dalších velkých umělců. Jako by se sem obtiskla boží noha, protože Florencie (Firenze), doslova „kvetoucí“, je toskánské město umělců, kultury a honosné architektury.

16. 6. 2022
Florencie - pohled na kupoli dómu