Datum: | Autor: Tým ERV

Patříte k těm cestovatelům, pro které jsou adrenalinové sporty jasná součást dovolené? Podívejte se s námi na místa po světě, kde si je můžete užít dosyta a někde dokonce několik druhů takových sportů najednou. Držte si helmy, vyrážíme.

Paragliding v Alpách

Zipline

Ideální pro milovníky lanových center, přírody a adrenalinu. Přemisťujete se pomocí lan ve vzduchu, takzvaných „zipline“. V hustém pralese v severním Laosu leží speciální národní park Gibbon Experience, kde si můžete užít celou síť těchto vzdušných drah, kochat se krásou pralesa a vaše vstupné navíc pomůže na ochranu tamního pralesa a života divokých zvířat.

K lanovým drahám se dostanete pěšky trekem, a pak už se pokračuje zpravidla jen na lanech. Vaše adrenalinové já zaplesá, až uvidí v závratné výšce napnuté lano, které končí kdesi v nedohlednu v korunách stromů. Odměnou za celodenní dobrodružství a námahu vám bude ubytování v dřevěných domech postavených ve stromech, které jsou nejvyšší stromové domy v přírodě na světě. Z výšky 40 metrů budete mít krásný výhled na gibony, tygry, levharty a černé medvědy.

Paraglading

Jedno z nejkrásnějších míst pro tento plachtící sport je město Interlaken ve Švýcarsku. Tak nádherné výhledy jako tam jen tak nenajdete. Výhodou tohoto místa je pro milovníky adrenalinu také to, že se mu přezdívá hlavní město extrémních sportů v Evropě.

Kromě paraglidingu si tam můžete užít také rafting nebo třeba bungee jumping. Klidnější povahy si po letu mohou projít údolí Lauterbrunnen.

Další nádherná místa na paragliding jsou

 • Pokhara v Nepálu,
 • San Gil v Kolumbii,
 • Oludeniz v Turecku,
 • Valle de Bravo v Mexiku a
 • Canoa Quebrada v Brazílii. 
   
  Pohled na údolí ze vzduchu

Canyoning

 • Tenhle adrenalinový sport si můžete užít v různých koutech světa. Mezi ta nejoblíbenější místa patří národní park Zion v Utahu. Tamní kaňon se rozprostírá na neuvěřitelných 368 kilometrech čtverečních a je vhodný pro všechny věkové kategorie, začátečníky i pokročilé.
 • Další oblíbené místo na canyoning jsou vodopády Kawasan na Filipínách. Pokud vás láká skákání do blankytně modrých peřejí, pak je pro vás řeka Matutinao správná volba. Kromě vodou vymletých kaňonů je v jejím okolí také džungle plná zvířat, o podívanou je tedy postaráno.
 • Další skvělá místa pro tento sport jsou Tara Canyon v Černé hoře, Jalbire Canyon v Nepálu a Blue Mountains v Austrálii.
 • Více o cannoyingu najdete v naší reportáži: Canyoning: Adrenalinový sport nebo procházka rájem?

 
Kanyoning v Turecku

Plavání s delfíny

Křišťálově čistou a mělkou vodu a spoustu delfínů po celý rok můžete zažít na Bahamách. Nejvíce jich uvidíte poblíže Bimini Grand Bahama a v tajných místech, která znají tamní průvodci.

Další skvělé místo pro plavání s delfíny jsou Galapágy. Vydejte se na ostrov Fernandina a užijte si tam hejna delfínů. Toto místo je nejen na seznamu UNESCO, ale také na seznamu oblíbených destinací potapěčů - kromě delfínů tam totiž můžete vidět také velryby, žraloky a další mořské obyvatele.

Barevné korály, spousta ryb a hejna delfínů jsou k vidění také v Rudém moři v Egyptě. Doporučujeme potápět se u Marsa Alam, Samadai a útesu Sataya. Jsou domovem hned několika druhů delfínů, kteří vás budou při šnorchlování nebo potápění zvědavě kontrolovat. Více se dočtete v článku: Egypt - zaostřeno na potápění.

Další místa, kde si můžete užít delfíny na vlastní kůži jsou Akaroa na Novém Zélandu a Oahu a Kona na Havajských ostrovech
 
Plavání s delfíny v Eilatu, Rudé muře

Další tipy na adrenalinové destinace najdete v našich článcích:

Nejnebezpečnější místa světa

Přečtěte si také, které sporty pojišťujeme.

Kromě sportovního vybavení myslete vždy i na kvalitní cestovní pojištění pro rizikové sporty.
Vy cestujete. My se staráme.

 

 

Zdroje: tripadvisor.com, lonelyplanet.com, adventurebritain.com, nps.gov 

Další články

Vánoční trhy u našich sousedů

Dopřejte si před svátky trochu volna. Vánoce nemusí být samý stres a shon. Zajeďte si na vánoční trhy, nasajte klidnou vánoční atmosféru, poslechněte si koledy, ochutnejte tradiční dobroty, prohlédněte si výzdobu a nakupte dárky pod stromeček. I jednodenní dovolená udělá divy a dodá vám energii až do konce roku.

vanocni-trhy-u-nasich-sousedu-01

Cestování po severní Evropě - Norsko, Švédsko, Finsko

Když máte volno, tak vás neláká Středozemí, horko a davy turistů? Radši chodíte na procházky a kocháte se přírodou bez lidí? Pak vyrazte do severní Evropy, která je bohatá na jezera, lesy, fjordy, ostrovy a tak trochu jinou záři.

01-severni-evropa-b