Patříte k těm cestovatelům, pro které jsou adrenalinové sporty jasná součást dovolené? Podívejte se s námi na místa, kde si je můžete užít dosyta a někde dokonce několik druhů takových sportů najednou. Držte si helmy, vyrážíme.

Paragliding v Alpách

Gibbon Experience

Je ideální pro milovníky lanových center, přírody a adrenalinu. Přemisťujete se pomocí lan ve vzduchu, takzvaných „zipline“. V hustém pralese v severním Laosu leží speciální národní park, kde si můžete užít celou síť těchto vzdušných drah, kochat se krásou pralesa a vaše vstupné navíc pomůže na ochranu tamního pralesa a života divokých zvířat. K lanovým drahám se dostanete pěšky trekem, a pak už se pokračuje zpravidla jen na lanech. Vaše adrenalinové já zaplesá, až uvidí v závratné výšce napnuté lano, které končí kdesi v nedohlednu v korunách stromů. Odměnou za celodenní dobrodružství a námahu vám bude ubytování v dřevěných domech postavených ve stromech, které jsou nejvyšší stromové domy v přírodě na světě. Z výšky 40 metrů budete mít krásný výhled na gibony, tygry, levharty a černé medvědy. Další oblíbená místa na zipline dráhy jsou v národním parku Joshua Tree v Kalifornii nebo v Red Mountain Resort v Utahu.  
 
Zipline a stromový dům

Paraglading

Jedno z nejkrásnějších míst pro tento plachtící sport je město Interlaken ve Švýcarsku. Tak nádherné výhledy jako tam jen tak nenajdete. Výhodou tohoto místa je pro milovníky adrenalinu také to, že se mu přezdívá hlavní město extrémních sportů v Evropě. Kromě paraglidingu si tam můžete užít také rafting nebo třeba bungee jumping. Klidnější povahy si po letu mohou projít údolí Lauterbrunnen. Další nádherná místa na paragliding jsou Pokhara v Nepálu, San Gil v Kolumbii, Oludeniz v Turecku, Valle de Bravo v Mexiku a Canoa Quebrada v Brazílii. 
 
Pohled na údolí ze vzduchu

Canyoning

Tenhle adrenalinový sport si můžete užít v různých koutech světa. Mezi ta nejoblíbenější místa patří národní park Zion v Utahu. Tamní kaňon se rozprostírá na neuvěřitelných 368 kilometrech čtverečních a je vhodný pro všechny věkové kategorie, začátečníky i pokročilé. Další oblíbené místo na canyoning jsou vodopády Kawasan na Filipínách. Pokud vás láká skákání do blankytně modrých peřejí, pak je pro vás řeka Matutinao správná volba. Kromě vodou vymletých kaňonů je v jejím okolí také džungle, o podívanou je tedy postaráno. Další skvělá místa pro tento sport jsou Tara Canyon v Černé hoře, Jalbire Canyon v Nepálu a Blue Mountains v Austrálii.

 
Kanyoning v Turecku

Plavání s delfíny

Křišťálově čistou a mělkou vodu a spoustu delfínů po celý rok můžete zažít na Bahamách. Nejvíce jich uvidíte poblíže Bimini Grand Bahama a v tajných místech, která znají tamní průvodci. Další skvělé místo pro plavání s delfíny jsou Galapágy. Vydejte se na ostrov Fernandina a užijte si tam hejna delfínů. Toto místo je nejen na seznamu UNESCO, ale také na seznamu oblíbených destinací potapěčů - kromě delfínů tam totiž můžete vidět také velryby, žraloky a další mořské obyvatele. Barevné korály, spousta ryb a hejna delfínů jsou k vidění také v Rudém moři v Egyptě. Doporučujeme potápět se u Marsa Alam, Samadai a útesu Sataya. Jsou domovem hned několika druhů delfínů, kteří vás budou při šnorchlování nebo potápění zvědavě kontrolovat. Další místa, kde si můžete užít delfíny na vlastní kůži jsou Akaroa na Novém Zélandu a Oahu a Kona na Havajských ostrovech. 
 
Plavání s delfíny v Eilatu, Rudé muře

Kromě sportovního vybavení myslete také na cestovní pojištění Na maximum určené pro rizikové sporty. Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje:tripadvisor.com, lonelyplanet.com, adventurebritain.com, nps.gov 

Bulharsko má mnoho přírodního a kulturního bohatství, není jen riviérou u Černého moře. Co v něm zažít, pokud se chcete podívat i jinam než na chronicky známá místa kolem Burgasu, Varny či Sofie?  

11. 8. 2021
Bulharsko, přehrada Kardzhali meandrující řeky Arda,

Tento nejposvátnější muslimský svátek se dotýká 1,8 miliardy lidí na světě. Je tedy dobré vědět, jak se v muslimských zemích chovat...

21. 4. 2021
Jak se chovat během ramadánu